Jump to content

Αδύνατο άρρωστο Clown loach ? Ετσι έσωσα το δικό μου


Recommended Posts

Γεια σε όλους 

πριν από 9 μήνες περίπου μου είχαν χαρίσει ένα ενυδρείο με δυο Clown loach και το ένα από τα δυο ήταν κοκαλιάρικο εντελώς!

δοκιμασα διαφορά αλλά τελικά μετά από λίγες μέρες δεν άντεξε άλλο.

Ύστερα από περίπου 4 μήνες αρρώστησε και το δεύτερο και δοκίμασα με φάρμακο esha αλλά πάλι τίποτα...χάθηκε και αυτό το ψαρακι.

διαβασα μετά στο Ίντερνετ σε πολλές σελίδες λέγανε για ένα φάρμακο το οποίο λέγετε Lavamisole και γράφανε ότι κάνει για skinny disease.

Το είχα ψαξει τότε παρά πόλυ το πράγμα με το συγκεκριμένο φαινόμενο και απ’οτι κατάλαβα μπορει να προκληθεί από πολλές διάφορες ασθένειες.

τελικα πολλοι γράφανε ότι δοκίμασαν το levamisole σε άλλους γράφανε ότι δούλεψε αλλά αιτία ήταν η ασθένεια Calumanus.

Μετά από ακομη περισσότερη έρευνα βρηκα άτομα και λέγανε ότι είχαν πολυ μεγάλη επιτυχία με το φάρμακο kusuri wormer plus.

Ετσι αποφάσισα να το παραγγείλω να βρίσκετε στο ντουλάπι γιατί είχα και ακόμα ένα γκρουπ από Clown loach και δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να ξανά χάσω ψάρι, και πριν λίγο καιρό μου δώσανε ακόμα ένα Clown loach γύρω στα 9-10 cm το οποίο ήταν αδύνατο πίσω στην πλάτη του, και ετσι αποφάσισα να δοκιμάσω το φάρμακο, και τα αποτελέσματα μεχρι στιγμης μετά από δυο βδομαδες είναι παρά πολυ καλα? 

Το ψαρακι βρίσκεται από την πρώτη μέρα που μου το δώσανε σε ενυδρείο καραντίνα 90 λίτρων έχει βάλει ήδη αρκετό βάρος και έχει φτιάξει και πίσω την ραχοκοκαλιά του που ήταν αδύνατο.

Ελπιζω γίνει όπως πρέπει και να παραμείνει υγιές γιατί για να πω την αλήθεια μου έχει γίνει εφιάλτης μετά από τα δυο πρώτα που έχασα και φοβόμουν για τα μεγαλύτερα Clown που εχω μηπως αρρωστήσουν και αυτά διότι βρισκόταν στο ίδιο ενυδρείο.

 

Μια σημερινή  φωτο από το ψαρακι πως είναι τωρα που πήρε αρκετό βάρος.(κολυμπάει χαρούμενο και έχει απίστευτη όρεξη για φαγητό)

 

Δυστιχως δεν εχω φωτο από πριν για σύγκριση αλλά ήταν κοκαλιάρικο όταν μου το έδωσαν.

Επισης ξέχασα να αναφέρω ότι μετά την θεραπεία που έγινε δυο φορές όπως αναφέρουν οι οδηγίες ,κοιτούσα να εχω πάντα άψογη ποιότητα νερού και εκανα καθημερινά τεστ και καθάριζα το ενυδρείο από τις ακαθαρσίες του,και εχω επισης την αγαπημένη φωλιά των loach που είναι η σπίτια τύπου σωλήνα για να νιώθει ασφαλείς.

Τα δυο εσωτερικά φιλτρα είναι γεμάτα substrat pro και σφουγγάρι και επιδη είναι δυο τα φιλτρα τα εχω ρυθμίσει την ΡΟΗ 

 

Θα γράψω τις επόμενες ημέρες την πρόοδο του

προς το παρών τα πάει περίφημα?

image.jpg

image.jpg

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε που έψαξες και βρήκες την λύση στον πρόβλημα σου.. Εύχομαι να συνεχίσει το ψαράκι σου την καλή του ανάρρωση και να τα χαίρεσαι!! Μπράβο!

Αν θέλεις βάλε και ένα link από το φάρμακο..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

διαβασα μετά στο Ίντερνετ σε πολλές σελίδες λέγανε για ένα φάρμακο το οποίο λέγετε Lavamisole και γράφανε ότι κάνει για skinny disease.

Το είχα ψαξει τότε παρά πόλυ το πράγμα με το συγκεκριμένο φαινόμενο και απ’οτι κατάλαβα μπορει να προκληθεί από πολλές διάφορες ασθένειες.

τελικα πολλοι γράφανε ότι δοκίμασαν το levamisole σε άλλους γράφανε ότι δούλεψε αλλά αιτία ήταν η ασθένεια Calumanus.

δεν υπαρχει skinny disease, σαν αρρωστια. Ειναι συμπτωμα.

Για λεβαμισολη ...... καλο φαρμακο. Υπαρχουν πολλα παρομοια σε δραση και για ενυδρειο - πχ esha ndx - δεν χρειαζεται να ψαχνεις κατι, που ηδη υπαρχει :)

Φάρμακα κατά των νηματωδών σκωλήκων → Παράγωγα ιμιδαζοθειαζόλης . Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων
"η ασθένεια Calumanus" - ειναι Camallanus https://en.wikipedia.org/wiki/Camallanus.
Οταν διάβασα, δεν καταλαβα στην αρχη τι ειναι calumanus.... παρα λιγο να σπασω το κεφαλι μου :hehe:
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Συγχαρητήρια φίλε που έψαξες και βρήκες την λύση στον πρόβλημα σου.. Εύχομαι να συνεχίσει το ψαράκι σου την καλή του ανάρρωση και να τα χαίρεσαι!! Μπράβο!

Αν θέλεις βάλε και ένα link από το φάρμακο..

Εγώ το πήρα από eBay co.uk από Αγγλία αλλά το βρίσκεις από πολλούς.

Kusuri wormer plus λέγεται το φάρμακο,και ελπίζω να βοηθήσει και άλλους στο μέλλον καθώς όπως φαίνεται και γράφουν στο διαδίκτυο μόνο αυτό φαίνεται να λειτουργεί με καλό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

δεν υπαρχει skinny disease, σαν αρρωστια. Ειναι συμπτωμα.

Για λεβαμισολη ...... καλο φαρμακο. Υπαρχουν πολλα παρομοια σε δραση και για ενυδρειο - πχ esha ndx - δεν χρειαζεται να ψαχνεις κατι, που ηδη υπαρχει :)

Φάρμακα κατά των νηματωδών σκωλήκων → Παράγωγα ιμιδαζοθειαζόλης . Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων
"η ασθένεια Calumanus" - ειναι Camallanus https://en.wikipedia.org/wiki/Camallanus.
Οταν διάβασα, δεν καταλαβα στην αρχη τι ειναι calumanus.... παρα λιγο να σπασω το κεφαλι μου :hehe:

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο για το ονομα?
παραπανω έγραψα ότι σε διαφορά βιντεο το ανάφεραν σαν skinny disease αλλά εγω που το έψαξα παραπανω διαβασα ότι το φαίνομενο που αδυνατίζει (σύμπτωμα) μπορει να προκληθεί από διάφορες αρρώστιες οι ακόμα και από άλλους παράγοντες λέγανε μερικοί,

δεν είναι κάποια συγκεκριμένη αρρώστια.

Επισης το levamisole πόλοι που το δοκίμασαν είπαν δεν είδαν κανένα  αποτελέσμα για το πρόβλημα με το βάρος ,αλλά γράφανε ότι είναι πολυ αποτελεσματικό για camallanus.

Για το πρόβλημα απώλειας βάρους οι περισσότεροι είχαν μεγάλη επιτυχία με το kusuri wormer plus ,και εγω προς το παρών βλέπω τα πάει πολυ καλα το δικό μου ψαρακι και πήρε αρκετό βάρος και έφτιαξε και η ραχοκοκαλιά του που ήταν λεπτή σαν ξυράφι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι έχει γίνει πλέον φυσιολογικό και πιστευω σε μια βδομάδα θα έχει γίνει στο 100% όπως θα έπρεπε να είναι .

 

Ειμαι πολυ χαρούμενος που τα κατάφερε και βγήκε νικητής ?


Βαζω ένα βιντεάκι από το ταμπλετ τραβηγμένο.

σορρυ για την χάλια ποιοτητα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβαίνει το βίντεο είναι μεγάλο

Βάζω φωτοIMG_20210908_202724.thumb.jpg.2f04f261fa68cc6e68a8fe679974fa02.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μπραβο!!!!! Καλη δουλεια!!!

Εχει μεγάλη θέληση για ζωή η πατατούλα (ετσι το ονόμασα τωρα που πήρε λίγο τα πάνω του και πάχυνε  ?)

Να φανταστείς όταν πήγα να το παρω από τον άλλον που μου το χάρισε μπήκε από μόνο του στην αποχή επιτόπου! σαν να έλεγε σώσε με!

Το ταΐζω από όλα τα καλούδια (σαλιγκάρια ,κόκκινες προνύμφες,κολοκυθάκια βιολογικά,ταμπλέτες αλγης σπιρούλινα ,και διάφορα άλλα σε μικρές δώσεις 3 φορές την μέρα.

απο Δευτέρα θα το κάνω δυο φορές την μέρα εφόσον πήρε τα πάνω του και είναι μια χαρά τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα

το ψαρακι μου έχει γίνει 100% όπως θα έπρεπε να είναι και τα χρώματα του είναι ακόμη πιο έντονα τωρα.

Το φάρμακο σε συνδυασμό με άριστη  ποιότητα νερού και υψηλής ποιότητας τροφή κανουνε θαύματα ???

με την πρώτη ευκαιρία θα τραβήξω μια φωτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...