Jump to content

Λειτουργία skimmer tunze 9004


mihalis19

Recommended Posts

Μολις Ξανά έστησα το θαλλασσινο μου. 

Μπορεί κάποιος  να μου θυμησει πως δουλεύει το tunze 9004? 

Το έβαλα με το νερό να είναι στην μέση στις γριλιες.  Και αέρα τέρμα ανοιχτό. 

Αλλα κάνει παλυ θόρυβο. Δεν θυμάμαι να έκανε τόσο παλιά. Μόλις έκλεισα τον αέρα σταμάτησε. 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να το κουνήσεις λιγακι μεσα στο νερο , μηπως εχει παγιδεύτει αέρας μέσα στον θάλαμό του και γιαυτό κανει ετσι.  

Διαφορετικά καλο θα ηταν να το λύσεις, να δεις τι γινεται μέσα στο impeller να το πλύνεις να φυγουν τυχών σκόνες κλπ και να το ξαναβάλεις. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω 9004. Πιανει λιγα άλατα μεσα. Στο φυλλαδιο συντηρησης γραφει, οτι πρεπει να βαλεις 5μλ ξυδι στο σωληνακι αερα και να περιμανεις 10 λεπτα και μετα να ξεπλυνεις με νερο. Δες το στο site της tunze.

Νομιζω η καλυτερη λυση , οπως ειπε και ο submarine1981, εινα να το λυσεις και να καθαρισεις ολα με ξυδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στήνω το ενυδρείο από την αρχή αυτό ακριβώς έκανα. Το εκανα ολοκαινουργιο. Θα σας βγάλω ένα βίντεο να δείτε. Επίσης έχω μια απορία το πλαστικό το διάτρητο που έχει από κάτω έχει 2 θέσεις.  Μπαίνει στην πάνω ή την κάτω? Αν θυμάμαι καλά από παλιά όταν το έβαζα στην πάνω έκανε έτσι θόρυβο. Στην κάτω δεν κάνει. Δεν είμαι σίγουρος όμως 

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...