Jump to content

Στήνω το θαλασσινο από την αρχή


Recommended Posts

Η ιστορία έχει ως εξής. Πριν 4 χρόνια έστησα το θαλασσινο μου juwel rio 125. Για 3 χρόνια έτρεχε μια χαρά με αρκετά ψαράκια να πέρασαν από το ενυδρείο και κάποια κοραλια. αλλά τον τελευταίο χρόνο επειδή είχα κάποια  σοβαρά τρεξίματα το είχα παραμελήσει. Μέσα είχε μείνει ένα καβουράκι και ένα  pseudochromis bi color. Επειδή έχω και τα πιτσιρίκια και τους αρέσουν τα ψαράκια αποφάσισα να το στήσω ΟΛΟ από την αρχή. Καινούργια wavemakers, καινούργιο αραγωνιτη , κυκλοφορητής φίλτρου και skimmer το παλιό. Γενικά ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και ήθελα να κάνω αυτό το reset. Το πρόβλημα φυσικά ήταν τα ζωντανά που έχω.  Αναγκαστικά τα έβαλα σε μια γυαλιά χρυσόψαρου με αραγωνιτη  από το παλιό στήσιμο και νερό από το παλιό στήσιμο. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να μείνει πολύ εκεί το ψάρι. 

 

Στο ενυδρείο μπήκε νερό χθες 30/8 

Έριξα αντιχλωριο και βακτήρια της seachem ( συνεχίζω για 7 μέρες όπως λένε οι οδηγιες) 

Σήμερα 31/8 έριξα το αλάτι και έφερα την αλατοτητα στο 1025. Προσθεσα το skimmer. 

Η απορία είναι τι είναι μεγαλύτερο ρίσκο? Να αφήσω λίγες μέρες ακόμα το ψάρι στην γυάλα ή να το βάλω στο ενυδρείο? 

Σίγουρα ο κύκλος δεν έχει γίνει το ξέρουμε τι είναι καλύτερο όμως? 

Ακόμα δεν έχω βάλει ζωντανό βράχο. 

 

Μετρήσεις που έκανα σήμερα. 

Αμμωνία <0.15 με 0 ήταν κάπου ανάμεσα 

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 5 

 

Link to comment
Share on other sites

στην γυάλα θα πέσει το Ο2 (αν δεν εχει γινει ηδη) και θα πεσει και το ΡΗ.  ειναι προτιμότερο να τα βάλεις σε μια λεκάνη ή κάτι αλλο μεγαλύτερο με αραγωνίτη απο το παλιό και νερό απο το παλιό , με κυκλοφορία και κατι απο πάνω για να μην πηδήξουν , πάρα μέσα στην γυάλα με στάσιμο νερο.  

 

Εναλλακτικά σε κάποιόν φιλο μέσα στο σαμπ του , αν μπορει να στα φιλοξενήσει για λιγο. 

 

Το καινούργιο ενυδρείο αφου βαζεις βακτήρια λογικά θα στρώσει σχετικά γρήγορα όποτε θα μπορείς να τα βάλεις σε καμιά 15-20 μέρες(αν το επιτρέπουν οι μετρήσεις) 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τουλάχιστον αεραντλία μέσα! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Αναγκαστικά τα έβαλα σε μια γυαλιά χρυσόψαρου με αραγωνιτη  από το παλιό στήσιμο και νερό από το παλιό στήσιμο. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να μείνει πολύ εκεί το ψάρι. 

Φιλε μου, παρε πλαστικο κουτι αποθηκευσης απο πχ ΙΚΕΑ, στα 40-60 λ .... το πολυ 8€ εχουν, βαλε νερο, αραγωνιτη, μικρο κυκλοφοριτη και ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι μέρες είχαν περάσει ήταν ήδη 3 μέρες εκεί.  Και με μέτρηση αλατοτητας είδα ότι ήταν εντελώς εκτός ορίων.  Επίσης δεν μπορούσα να το πλησιάσω εύκολα είχε απίστευτο στρεσ - σοκ όταν πλησίαζα κοντά. Αποφάσισα να το ρίξω στο ενυδρείο.  Το έβαλα χθες βράδυ και εννοείται είναι σε μεγάλο στρεσ. Κάθεται σε συγκεκριμένα σημεία.  Κάνει και κάποιες βόλτες. Έκανα ένα μικρό τάισμα και ελπίζω  ότι θα φτιάξει πιο σύντομα η βιολογία θα το παρακολουθώ συχνά και αν δω αμμωνία θα κάνω αλλαγές. 

Αληθεια δεν ξερω αν είναι σωστό ή λάθος αλλά δεν πρόκειται να άντεχε στην γυάλα. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Παίζεις κατά κάποιο τρόπο λιγο κορώνα - γράμματα .

Ας ελπίσουμε οτι τα βακτήρια θα αποδώσουν σύντομα και θα αντέξουν.  

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι έπαιξα κορώνα γράμματα. Αλλά δεν είχα επιλογή έτσι όπως έγιναν όλα. 

Το βλέπω τώρα κάθεται σε ένα μέρος συνέχεια κρύβεται.  Είχε πάει κάτω από το skimmer και νομίζω ήταν εντελώς ανάποδα. Γαμωτο δεν νομίζω να τα καταφέρει. 

Πάντως ανέβηκαν τα νιτρικά 25  

Ανέβηκε λίγο και η  αμμωνία  Θα κάνω μια αλλαγή νερού. 

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα το ψαράκι. 

Αλλά μην βιάζεσαι γιατί θα την πληρώσουν και τα υπόλοιπα ζωντανά στο μέλλον. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν θέμα βιασύνης. ήταν θέμα ότι δεν σκέφτηκα σωστά τι θα κάνω το ψάρι όσο στήνεται η βιολογία σε αυτό. 

Βέβαια οι μετρησεις που είχα κάνει στο παλιό ενυδρείο ήταν σε όλα εκτός ορίων. Το ενυδρείο με εξοπλισμό που δεν δούλευε σωστά, δεν είχα το skimmer

Γενικά υπήρχαν αρκετά θέματα. Αυτό που δεν σκέφτηκα ήταν να το έδινα για λίγο καιρό στο μαγαζί που ψωνίζω. 

 

Θα δούμε πως θα πάει. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα update. Παρόλο που μάλλον εχω θέμα φιλτρανσης με το juwel φαίνεται ότι πάει καλά το ενυδρείο. 

Αμμωνία 0.15 

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 10

 

Το ψαράκι φαίνεται να τα πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής. Έχει ηρεμήσει από ολο αυτό το σοκ της αλλαγής και κολυμπαει ωραία μέσα στο ενυδρείο. 

 

Νιτρικά πόσα φτάνουμε? Μου θυμίζει κάποιος? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Νιτρικά πόσα φτάνουμε? Μου θυμίζει κάποιος? 

Εξαρταται τι θελεις να εχεις μεσα. Αν μονο ψαρια, και 40 ppm να πανε, δεν εχει θεμα. Καλυτερα, βεβαια, να μην παει πανω απο 40.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε η natateo.

Στο fish only ενυδρείο δεν υπάρχει τόσο θέμα με τα νιτρικά. Όμως το 40 εύκολα γίνεται 100.

Και δεν πέφτουν εύκολα τα νιτρικά αν ποτίσει ο βράχος. 

Και αν κάποια στιγμή το γυρίσεις σε reef.... B)????

Link to comment
Share on other sites

Πάμε καλά. Έχω βιολογία πλέον.  Αμμωνία 0 

Νιτρώδη 0 νιτρικά 25 με 30

Τις επόμενες μέρες θα βάλω βράχο και ψάρια. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια αλλαγη νερου καλυτερα κάνε πριν να βαλεις ψαρια.

Καλη αρχη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όπως ειπε η Ναταλία. 

Βαλε το βράχο σου. Περίμενε καμια εβδομάδα, κάνε μια αλλαγή, και λογικά είσαι έτοιμος σταδιακά να βάζεις τα ψαράκια σου :) 

Link to comment
Share on other sites

Όλα έγιναν έτσι. Έκανα αλλαγή νερού έβαλα 2 clown και βράχο 8 κιλά. 

Μετά από 1 μέρα έκανα μια ακόμα αλλαγή.  

3 μέρες μετά από τον βράχο παρατήρησα ότι σε wavemakers και σε αραγωνιτη  έχω αφε άλγη αρκετά γρήγορα αναπτυσσόμενη.  Πως την χειρίζομαι ? Η αλήθεια είναι ότι από το προηγούμενο στήσιμο δεν εχω αλλάξει λάμπες. Είχα πάρει μια μπλε καινούργια και περιμένω να μου φέρουν την άσπρη να τις αλλάξω μαζί. 

Λέτε να φταίει αυτό? 

20210921_200845.jpg

20210921_200858.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίζει ρολο ο φωτισμός. εκτός απο το θεμα με την λάμπα, πόσες ωρες εχεις  φως?

Τι τιμές εχεις στα ΝΟ3/ΡΟ4 ? 

 

Η ομσωσή σου τι TDS εχει?  Μπορεί να χρειάζεσαι DI ή αν εχεις ηδη να πρέπει να το αλλάξεις. 

Πανω κάτω ολα τα ενυδρεια εχουν λιγο αλγη σε καποια σημεία. 

 

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκο το ενυδρειο. Πρεπει να κανει τον κυκλο της. Μετα θα εχεις κυανο, μετα πρασινη... :)

No stress, no agxos! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά 30 

Po4 δεν μετράω όμως έχω σακουλάκι αντιφώσφορο στο φίλτρο

8 ώρες φωτισμού.  Είπα να μειώσω για λίγο καιρό σε 6 από χθες.

Δεν έχω Α/Ο ακόμα 

 

Να ανακατεύω τον αραγωνίτη ?  Έχει νόημα? Εννοώ απλά να την σκεπάζω όχι να κάνω καμία 

μεγάλη ανακατωσούρα. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις Α/Ο  και με τόσα ΝΟ3 να λες παλι καλα. 

 

Βαλε στο πρόγραμμα να πάρεις μια Α/Ο.  

Και όπως ειπε και η Ναταλία λογικά θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει , με την προϋπόθεση οτι θα εχεις και την Α/Ο και λιγότερα ΝΟ3.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο πρόγραμμα να πάρω.  Το προηγούμενο θαλασσινο το έτρεξα 4 χρόνια χωρίς.  Αλλά σε αυτό θα πάρω 

Νιτρικά λιγότερα από 30? 

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ3 και τα ΡΟ4 ειναι τα θρεπτικά που χρησιμοποιούν οι αλγες.

Απο την στιγμή που σου εμφανίστηκε και εχει φως και τα θρεπτικά της, τότε απλα θα αναπτύσσεται μέχρι κάποιος παράγοντας να βρεθεί σε έλλειψη και να σταματήσει ή να περιοριστεί. 

 

Εισαι τυχερός που στο προηγούμενο δεν ειχες αλγες.  Εμένα λιγο να μην αποδίδει καλά το DI μου ξεφυτρώνουν λιγες δειλά δειλά. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έβαλα μια γαριδουλα μέσα. Σε μια μέρα μάζεψε ότι διατομικη είχα στον αραγωνιτη. Όμως τα έχει κάνει παντού.  Χαχαχχα . Τι κάνω πως τα μαζεύω? Από ψάρια δεν είχα καθαρίσει ποτέ.  Δεν φαινόταν καν. Αλλά η γαριδα με κέρασε. 

Link to comment
Share on other sites

σκουπα βυθου;

να σου πω την αληθεια, δεν εχω δει ποτέ κακακια γαριδας, χε χε

 

Link to comment
Share on other sites

Σκουπα βυθού στον αραγωνιτη ? Παίζει? Σε γλυκό νερό με βοτσαλακια το.εχω δουλέψει. Καλά μιλάμε το γυάλισε από διατομικη σε 1 μέρα. Αλλά το γέμισε χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...