Jump to content

Πρόβλημα με juwel biofilter


mihalis19

Recommended Posts

Είχα στο παλιό μου ενυδρείο juwel rio 125 το φίλτρο που έρχεται το ενυδρείο. 

Επειδή το ξαναέστησα από την αρχή το ενυδρείο παρατηρώ κάτι. 

Στις γρίλιες πάνω πάνω που έχει βλέπω ότι τραβάει σκουπιδάκια όμως τα τραβάει από δεξιά και από την αριστερή μεριά στις γρίλιες τα πετάξει έξω. 

Δηλαδή δεν ξέρω κατά πόσο μπαίνει από πάνω και κατεβαίνει το νερό από όλα τα φίλτρα για να βγει από την άλλη. 

Φαίνεται ότι εκεί που είναι τα φίλτρα πάνω πάνω κάνει μια σαν σβούρα και από την μια μεριά τα παίρνει από την άλλη τα πετάει. 

Ο κυκλοφορητής είναι καινούργιος. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιντεάκι θα ήταν χρήσιμο φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται κάτι στο βίντεο, ή μονο εμένα δεν μου παίζει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρήσεις την εικόνα καλά θα καταλάβεις ότι και οι 3 γρίλιες τραβάνε το νερό μέσα στο κουτί. Με τη σειρά του αυτό (και καθώς θερμαινεται από τον θερμαντήρα) ανεβαίνει πάνω και περνάει μέσα από τα σφουγγάρια. Τέλος, καταλήγει μέσα από το σωληνάκι στην προπέλα και βγαίνει καθαρό πια προς το ενυδρείο.

Δεν μπόρεσα να δω το βίντεο που ανέβασες από το κινητό που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή, η εικόνα όμως ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις αν τυχόν δεν έβαλες κατι σωστα στη θέση του μέσα στο κουτί..

1a3e6c35c1a061e08a30bddbc59b6860.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπετε το βίντεο? Εγώ το βλέπω κανονικά.  Δεν πειράζει το ανέβασα εδώ 

 

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το βλέπουμε μια χαρά, δεν μπορώ να καταλάβω τι ευθύνεται και συμβαίνει αυτό όμως. Τρία πράγματα μπορώ να σκεφτώ.
- Μήπως έχεις τη στάθμη του νερού πιο ψηλά από το max στην ένδειξη του ενυδρείου δεξιά;
- Αν βγάλεις τα σφουγγάρια και την αντλία, το μεσαίο διαχωριστικό που χωρίζει το μέρος της αντλίας και του θερμοστάτη με εκείνο των σφουγγαριων σε δύο διαφορετικά μέρη, μπορεί να αφαιρεθεί για καθάρισμα τραβώντας το προς τα πάνω. Μήπως αυτό το διαχωριστικό λοιπόν δεν έχει κουμπώσει καλά μέχρι κάτω; Επίσης τσέκαρε και τον ενσωματωμένο σωλήνα πάνω του (αυτόν που οδηγεί το φιλτραρισμενο νερο στην αντλία δηλαδή) μήπως έχει σφηνώσει κάτι μέσα του..
- Μήπως έχεις "στουμπωμένα" τα σφουγγάρια με κανένα βιολογικό υλικό από κάτω κι απλως δεν τραβάει σωστα η αντλία το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο επειδή ξανά έστησα το ενυδρείο από την αρχή καθώς το ακούμπησα απλά βγηκε από το τζάμι! Έτρεχε 4 χρόνια θαλλασινό πάλι. 

Οπότε το έβγαλα τα καθάρισα ΟΛΑ και το ξανακόλλησα. Το έβαλα 1cm πιο ψηλά από το max level. Η στάθμη μου επίσης είναι Max level. 

Θα ψάξω όσα είπες για να δω μήπως φταίει κάτι από αυτά. 

 

To Μόνο ίσως που είναι διαφορετικό είναι το ότι μου λείπει 1 σφουγγάρι γιατί δεν το είχα βρει και επίσης ξέρω ότι παίζει ρόλο το πιο σφουγγάρι τοποθετείται που. Εκεί μάλλον τα έχω βάλει ανάποδα αλλά θα το διορθώσω. Όμως δεν νομίζω να παίζει αυτό ρόλο. 

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει σχέση ότι σου λείπει σφουγγάρι. Πιστεύω το θέμα είναι στην αντλία. Ποιο μοντέλο έχεις?

Τσέκαρε αν είναι κουμπωμένη και μήπως λείπει κάποιο εξάρτημα-τσιμουχάκι.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου φαινεται σαν να μην τραβαει η αντλια.... απο το στομιο εξοδου πεταει το νερο με δυναμη ή απλα εχει μια πολυ χαμηλη ροη;

Link to comment
Share on other sites

Σωστο παρατήρησα ότι έχει χαμηλή ροή. Και είναι καινούργια. Δεν βγάζει με πολύ δύναμη νομίζω. Έβγαλα όλα τα σφουγγαρια το κοίταξα μέσα  δεν είναι μπλοκαρισμενο. Η αντλία κάθεται σωστά.  Το διαχωριστικό κάθεται καλά. Να έχει πρόβλημα η αντλία? 

Έχω την ecoflow 500. Μπορώ να βάλω άλλο μοντέλο σε αυτό το κουτί φίλτρου που να είναι για περισσότερα λίτρα? 

Link to comment
Share on other sites

Για την ροή δεν είμαι σίγουρος. Ίσως είναι εντάξει. Έβγαλα και την αντλία πάλι την άνοιξα. Όλα καλά φαίνονται. 

Link to comment
Share on other sites

H eccoflow 500 είναι και η μαμίσια αντλία για το 125.

Εδώ αναφέρει η juwel τις συμβατές αντλίες της για το φίλτρο.Όπως το βλέπω για ημερομηνίες μέχρι και από το 2017 για rio 125 μπορείς να βάλεις την eccoflow 600. 

Κανονικά όμως η αντλία θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά χωρίς να χρειάζεται υποχρεωτική αναβάθμιση οπότε κάτι δεν πάει καλά. Προσπαθώ να βρω κάποιες πληροφορίες στο διαδίκτυο αλλά τίποτα... 

Η σειρά των υλικών είναι κανονικά όπως στη φωτογραφία πιο πάνω με τα καλάθια τους?

 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω βρει κάτι όσο έψαξα. Βλέπω ότι δεν είναι καθαρή και η επιφάνεια παρόλο που έχω και το skimmer. 

Η σειρά που έχω είναι η εξής. Από πάνω προς τα κάτω 

 

Υαλοβαμβακας 

Σακουλάκι άνθρακα 

Μπλε σφουγγαρι το Coarse 

Σακουλάκι για φώσφορο

Μπλε σφουγγαρι το Coarse

Μπλε σφουγγαρι  το fine 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι αρκετά μπουκωμένο και το νερό δεν μπορεί να περάσει από μέσα? Δοκίμασε να αφαιρέσεις τον άνθρακα ή και κάποιο σφουγγάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ είχα την eccoflow την 600 για την ακρίβεια, δεν είναι και κάτι σπουδαίο λογικό η παροχή να μην είναι πολύ δυνατή. @mihalis19όταν λες υαλοβάμβακα φαντάζομαι εννοείς βαμβάκι ενυδρειακο ?

Αρχικά βγάλε όλα τα υλικά μέσα από το φίλτρο και βάλε το δουλέψει για να δούμε αν η αντλία είναι εντάξει, και μετά βλέπουμε για τα υλικά 

Έγινε επεξεργασία - Katrin
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Μήπως είναι αρκετά μπουκωμένο και το νερό δεν μπορεί να περάσει από μέσα? Δοκίμασε να αφαιρέσεις τον άνθρακα ή και κάποιο σφουγγάρι. 

Τώρα που το λες παρατήρησα ότι το σακουλάκι του φωσφόρου είναι πιο περίεργο και πιο συμπαγές. Το είδα σαν να εφραζε καθώς το έβγαλα. Θα  να το βγάλω.  

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Επειδή κι εγώ είχα την eccoflow την 600 για την ακρίβεια, δεν είναι και κάτι σπουδαίο λογικό η παροχή να μην είναι πολύ δυνατή. @mihalis19όταν λες υαλοβάμβακα φαντάζομαι εννοείς βαμβάκι ενυδρειακο ?

Αυτό το φίλτρο το είχα 4 χρόνια περίπου σε θαλασσινο πάλι. Ήταν πολύ καλό. Δεν άφηνε τίποτα. Τώρα το βλέπω περίεργα. 

Το υλικό υαλοβαμβακας ξέρω οτι είναι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να έφταιγε το σακουλάκι. 

Έκανα κάτι όμως. Προσθεσα στην εξαγωγή του νερού ένα κομματάκι ακόμα που έχει. Έγινε πιο μακρύ. Και το έβαλα να στοχεύει την είσοδο του νερού εκεί που είναι οι γρίλιες. Τώρα βλέπω ότι κάνει μια δίνη ακριβώς έχω απο τις γρίλιες. Φτάνει βάθος μέχρι και 2 με 4 cm. Όμως και πάλι βλέπω ότι μαζεύει σκουπίδια και τα ξαναπεταει έξω.  Δεν τα κρατάει. Δεν θα έπρεπε να τα κρατάει? Η δίνη που γίνεται απέξω είναι καλό η κακό?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα καλαθάκια σου δεν είναι σωστά τοποθετημένα, κάπου δεν πατάνε καλά, θα έπρεπε να είναι πιο χαμηλά. Δες μήπως υπάρχει κάτι στον πάτο που τα εμποδίζει να πατήσουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Δεν βλέπω να έφταιγε το σακουλάκι. 

Έκανα κάτι όμως. Προσθεσα στην εξαγωγή του νερού ένα κομματάκι ακόμα που έχει. Έγινε πιο μακρύ. Και το έβαλα να στοχεύει την είσοδο του νερού εκεί που είναι οι γρίλιες. Τώρα βλέπω ότι κάνει μια δίνη ακριβώς έχω απο τις γρίλιες. Φτάνει βάθος μέχρι και 2 με 4 cm. Όμως και πάλι βλέπω ότι μαζεύει σκουπίδια και τα ξαναπεταει έξω.  Δεν τα κρατάει. Δεν θα έπρεπε να τα κρατάει? Η δίνη που γίνεται απέξω είναι καλό η κακό?

Εννοείς το κομμάτι που μπαίνει στην έξοδο της αντλίας αλλά δεν έχει κάποια σχέση αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γίνεται σωστά το κύκλωμα εσωτερικά του φίλτρου.

Δοκίμασε να κάνεις αυτό που πρότεινε η @Katrinκαι βγάλε τα πάντα μέσα από το φίλτρο και άσε μόνο την αντλία. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα έβγαλα και είδα ότι μένουν μέσα ότι μαζεύει όμως ανά διαστήματα κάποια βγαίνουν έξω. Όμως ήταν καλύτερα. Τα Καλαθακια πατάνε σωστά τέρμα κάτω. Δοκίμασα να μειώσω και την ποσότητα του νερού στο ενυδρείο να είναι στην μέση στις γρίλιες αλλά πάλι τα ίδια. 

Υπάρχει περίπτωση κάποιος με ίδιο φίλτρο ,όταν ρίξει λίγο τροφή  flakes να μου βγαλει ένα βίντεο να καταλάβω τι γίνεται? Είναι πολύ περίεργο να τα κρατάει όλα μέσα για πολύ λίγο και μετά να τα πετάει έξω από την αριστερή μεριά. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αφαιρέσει το δικό μου εσωτερικό για να βάλω εξωτερικό και δεν μπορώ να βοηθήσω με τον τρόπο που ζητάς, μπορώ όμως να θυμηθώ ότι όταν η στάθμη του νερού ήταν στο max, εκείνη παράλληλα βρισκόταν χαμηλά στις πάνω γρίλιες και όχι στη μέση..

Φοβάμαι λοιπόν πως όταν κόλλησες ξανά το κουτί στο τζάμι, μήπως τελικά το τοποθέτησες πιο χαμηλά από εκεί που βρισκόταν πριν..

Μπορείς να δοκιμάσεις το εξής στην κατάσταση που βρίσκεσαι όμως. Κατέβασε τη στάθμη τόσο ώστε να έρχεται μόλις λίγα χιλιοστά (περίπου 5mm να πω; ) πιο πάνω από την είσοδο της πάνω γρίλιας και βάλε την αντλία να δουλεύει. Δες τη συμπεριφορά και θα καταλάβεις.. [emoji6]

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας ξανά το βίντεο που ανέβασες φοβάμαι όντως ότι έβαλες το κουτί πιο χαμηλά από τη σωστή του θέση κι εκεί δημιουργειται το θέμα. Μαζεύεται πιο ψηλά το νερό πάνω από το λευκό βαμβάκι και δεν υπάρχει η δυνατότητα να απορροφηθούν οι τροφές από την αντλία..

Στη φώτο παρακάτω (screenshot απο το δικό σου βίντεο) παρατηρώ ότι το νερο έρχεται στη μέση της γρίλιας, η στάθμη του θα έπρεπε να βρίσκεται λίγο πιο χαμηλά νομίζω - άρα μάλλον τοποθέτησες το κουτί χαμηλά. [emoji6]

Με επιφύλαξη όλα τα παραπάνω όμως.

Επίσης δες ξανά σε τι ύψος βρίσκεται το λευκό βαμβάκι σου και σύγκρινε το με τη φώτο που σου έβαλα παραπάνω από το φίλτρο. Πρέπει να βρίσκεται λίγο πιο χαμηλά κανονικά και να μη φτάνει μέχρι το κάτω μέρος της γρίλιας - παίζει κι αυτό τον ρόλο του νομίζω..

Δοκίμασε κι αυτό που σου είπα παραπάνω, κατέβασε τη στάθμη και άσε την λίγα χιλιοστά πριν το κάτω μέρος της γρίλιας, λογικά θα τραβάει καλύτερα έτσι, ειδικά αν κατεβάσεις και το βαμβάκι πιο χαμηλά από εκεί που το έχεις αυτή τη στιγμή..



1e60ef1343880202d6dd4e95b4ecab14.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ότι δοκίμασα δεν δουλευε. 

Αν δεν το έκανα θα έσκαγα. Πήρα αντλία 600. Έβαλα το χέρι μπροστά στην εξαγωγή και βγάζει πολύ νερό. 

Θεωρώ ότι απλά είχε πρόβλημα ή προηγούμενη καινούργια αντλία. 

Δεν υπάρχει περίπτωση η διαφορά από την 500 στην 600 να είναι τόσο μεγάλη. Πριν ίσα που ένιωθα το νερό στο χέρι. Φυλακίζει κανονικά τα πάντα μέσα. Δεν φεύγουν από την αριστερή μεριά. Ίσα ίσα που ρουφάει και απο εκεί κανονικά.  

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες....

Επειδή μου έκανε και μένα εντύπωση η περίπτωση χτες συζητούσα το θέμα σου με έναν φίλο που έχει εμπειρία στα juwel και μου είπε ότι τα χοντρά κομμάτια που επιπλέουν στην επιφάνεια δεν μένουν μέσα στο φίλτρο ή αν τύχει και μείνουν στροβιλίζονται μέσα αλλά ποτέ δεν τραβιούνται κάτω. Ουσιαστικά δηλαδή το φίλτρο ρουφάει μόνο νερό ή ότι είναι τόσο μικρό ώστε να περάσει μέσα από τα υλικά. Τώρα αν έφταιγε η αντλία δεν το ξέρω αλλά το ότι μένουν τα πάντα μέσα με την καινούργια αντλία σίγουρα είναι καλύτερο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...