Jump to content

Και πάλι καλως σας βρήκα


Recommended Posts

Όπως είχα ξαναγράψει σε προηγούμενο post είμαι νέο μέλος, και μετά από απαιτήσεις σας,

ανεβάζω τις πρώτες φωτό μετά την σημερινή τοποθέτηση βράχου.

sorry για την ποιότητα των φωτό είναι από κινητό.

tank Rio 180

ph 8.3

αμμωνία 0,1

αλατότητα 1022-1023

Φίλτρο το εσωτερικό της Juwell

και ένα εξωτερικό ΕΙΗΕΜ 2026

Αυτή την στιγμή υπάρχει μόνο ένας κυκλοφορητής + ότι κάνουν τα φίλτρα

έχω παραγγείλει άλλους δύο Turbelle® nanostream 6025

Από δευτέρα θα μπει και το skimmer όπου εδώ θα χρειαστώ και λίγο τη βοήθειά σας για την επιλογή ενός από των δύο

Το ένα είναι το SEACLONE 100 + Maxi-Jet MP 1200

και το άλλο V2Skim Protein skimmer 400

Θέλω να είναι οπωσδήποτε Hang on και να μην κάνει πολύ θόρυβο!

post-4213-1181413331_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς ηρθες λοιπόν και στο θαλασσινό κομμάτι του Aquazone…

Αρχικά να κάνω ορισμένες ερωτήσεις και μετά ορισμένες παρατηρήσεις…

1.Το ενυδρείο προορίζεται για reef ή για fish only

2.Τι φωτισμό χρησιμοποιείς?

3.Τι έχεις στα δύο φίλτρα?

4. Με τι test μετράς?

Λοιπόν.. από αυτά που βλέπω από τη foto

1.Βγάλε το spray bar, θα σου βουλώσει σύντομα

2.Φτιάξε μία βάση για το βράχο σου, με το να ακουμπάει στην άμμο θα δημιουργήσει προβλήματα

3.Μέχρι να έρθουν οι nano βάλε καμιά έξοδο από το φίλτρο σου στην επιφάνεια του νερού

4.Βάλε λίγη σιλικόνη περιμετρικά της αφίσας διότι με το φωτισμό το αισθητικό αποτέλεσμα δεν θα είναι και το καλύτερο.

5.Τώρα που έχεις βάλει φρέσκια άμμο και καινούργιο βράχο κλείσε τα φώτα διότι η άμμος θα σου βγάλει Po4 και σε συνδυασμό με πολύ φως και απουσία καθαριστών στο ενυδρείο θα γεμίσεις άλγη

Συγνώμη για το στυλ γραφής…

Δεν είμαι απολυταρχικός απλά ήθελα να είμαι συγκεκριμένος για να μην σε μπερδέψω

Υστ.Είναι το πρώτο σου θαλασσινό ή έχεις άλλη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αμαρτια μου απο το θαλασσινο εχω πληρη αγνοια,ωστοσο το οπτικο αποτεσλεσμα ειναι πολυ ωραιο κατα εμε.Με αμωνια 0,1 υποθετω οτι βρισκεσαι στη φαση του στρωσιματος,καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες λοιπόν και στο θαλασσινό κομμάτι του Aquazone…

Αρχικά να κάνω ορισμένες ερωτήσεις και μετά ορισμένες παρατηρήσεις…

1.Το ενυδρείο προορίζεται για reef ή για fish only

2.Τι φωτισμό χρησιμοποιείς?

3.Τι έχεις στα δύο φίλτρα?

4. Με τι test μετράς?

Λοιπόν.. από αυτά που βλέπω από τη foto

1.Βγάλε το spray bar, θα σου βουλώσει σύντομα

2.Φτιάξε μία βάση για το βράχο σου, με το να ακουμπάει στην άμμο θα δημιουργήσει προβλήματα

3.Μέχρι να έρθουν οι nano βάλε καμιά έξοδο από το φίλτρο σου στην επιφάνεια του νερού

4.Βάλε λίγη σιλικόνη περιμετρικά της αφίσας διότι με το φωτισμό το αισθητικό αποτέλεσμα δεν θα είναι και το καλύτερο.

5.Τώρα που έχεις βάλει φρέσκια άμμο και καινούργιο βράχο κλείσε τα φώτα διότι η άμμος θα σου βγάλει Po4 και σε συνδυασμό με πολύ φως και απουσία καθαριστών στο ενυδρείο θα γεμίσεις άλγη

Συγνώμη για το στυλ γραφής…

Δεν είμαι απολυταρχικός απλά ήθελα να είμαι συγκεκριμένος για να μην σε μπερδέψω

Υστ.Είναι το πρώτο σου θαλασσινό ή έχεις άλλη εμπειρία?

Λοιπόν Νϊκο να τα πάρουμε ένα ένα

το ενυδρείο προορίζεται αρχικά για fish only και μετά βλέπουμε λόγω οικονομικών απαιτήσεων.

Φωτισμός 2 Τ8

Εξωτερικό φίλτρο βιολογικό υλικό

Εσωτερικό βιολογικό substrate και άνθρακα

Τα Test είναι αμμωνία JBL

και ph salifert

αλλατότητα μετριέται με Instant Ocean Hydrometer

H άμμος είναι μέσα ήδη δέκα μέρες και μόλις σήμερα μπήκε ο βράχος

το νερό είναι Α/Ο ro-man

Όσον αφορά το φωτισμό μου είπαν από το μαγαζί που πήρα το βράχο να ανάβω τις λάμπες 3 ώρες την ημέρα

Πως φτιάχνουμε βάση για το βράχο και με τι υλικό

Ναι είναι το πρώτο μου θαλασσινό!

Παρατηρήσεις πάντα δεκτές άλλωστε είναι για να γινόμαστε καλύτεροι! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός σου είναι οκ για fish only

Όσο αφόρά τα test να προτιμάς τα salifert

Το πυκνόμετρο δεν είναι καθόλου ασφαλές για μέτρηση αλατότητας, συνήθως χρησιμοποιούμε refractometer

Όσο αφορά τα φίλτρα σου…

Θα σου πρότεινα να βγάλεις το εσωτερικό φίλτρο τελείως και να μετατρέψεις ο εξωτερικό σε ένα ωραιότατο μηχανικό-χημικό (υαλοβάμβακας, αντιφώσφορος, άνθρακας)

Για τη βάση χρησιμοποιεί pvc

Πάρε μια ιδέα

foto 1

foto 2

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Στελιο στην αλμυρή παρέα μας.

Εφόσον μείνεις στο Fish only αυστηρά, ο φωτισμός σου δεν έχει πρόβλημα αλλά αν σκέφτεσαι και για κάποια μαλακά κοράλλια θα πρέπει να τον ενισχύσεις. Εαν δε θέλεις να δώσεις χρήματα για ρεφρακτόμετρο όπου είναι η πιο σωστή και ενδεδειγμένη λύση για μέτρηση αλατότητας θα πρέπει κατά καιρούς να μετράς στο ενυδρείο σου με κάποιο δανεικό ώστε να γνωρίζεις την απόκλιση του υδρόμετρου σου για να μη βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Τα τεστ της Salifert και της Aquarium pharmaceuticals είναι αυτά που εγώ εμπιστεύομαι περισσότερο. Καλό θα ήταν κάποια στιγμή να προγραμματίσεις την αγορά ενός ηλεκτρονικού πεχάμετρου.

Πολύ καλή κίνηση εκ μέρους η αγορά RO θα σε απαλλάξει από προβλήματα. Η βάση του βράχου γίνεται συνήθως από σωλήνες νερού PVC οι οποίοι χρησιμοποιούνται ως ποδαράκια και πάνω στηρίζεται κάποια σχάρα τρυπητή από PVC επίσης στην οποία ακουμπάει ο βράχος όπως σου δείχνει στις photo ο Νίκος Αν δε θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία η οποία όμως είναι η καλύτερη και πιο ενδεδειγμένη θα μπορούσες να ακουμπήσεις το βράχο με τις μύτες στην άμμο , δηλαδή σαν να τον καρφώνεις στην άμμο έτσι ώστε να ελαχιστοποιείται η επιφάνεια επαφής με την άμμο και να υπάρχει ροή νερού κάτω από το βράχο. Σε αυτά τα σημεία αφενός νεκρώνεται ο ζωντανός βράχος που ακριβοπλήρωσες δηλαδή τον "σκοτώνεις" αφετέρου δημιουργούνται σημεία συλλογής detritus, ακαθαρσιών τα οποία δεν ανακυκλώνονται ούτε περνάνε από τα βιολογικά σου φίλτρα.

Επίσης αυτό που λέει ο Νίκος για το spray bar είναι πολύ σωστό είτε βγάλτο γιατί αργά ή γρήγορα θα βουλώσει είτε ανεβασέ το στην επιφάνεια ώστε να έχεις αναταραχή της τουλάχιστον.

Οσον αφορά τα skimmer χρησιμοποιώ το V2-800 και είμαι πολύ ευχαριστημένος θα σου πρότεινα το V2-600 πάντως για αγορά και όχι το 400. Είναι σχετικά από τα αθόρυβα (δεν υπάρχει τελείως αθόρυβο πάντως) και απροβλημάτιστο όσον αφορά της ρυθμίσεις του.

Επίσης χωρίς να είναι λάθος φυσικά η χρήση του εσωτερικού φίλτρου προσωπικά θα το ξήλωνα και θα χρησιμοποιούσα το 2026 και για χημικό. Θα ελευθέρωνες και άλλο χώρο σε ένα μικρό σχετικά ενυδρείο.

Θα ήθελα να μου πεις αν δε σου κάνει κόπο τι ψάρια σκέπτεσαι να βάλεις μέσα και πόσα κιλά βράχο έχεις βάλει και αν είναι ζωντανός. Επίσης τι έχεις υπόψην σου για το θέμα της ψύξης εφόσον ξεκινάς τη δύσκολη περίοδο του καλοκαιριού.

Μη διστάσεις να ρωτήσεις ότιδήποτε έχεις απορία όμως να ξέρεις ότι πολλά πράγματα θα σου αποκαλυφθούν με διάβασμα παλαιότερων post από εδώ μέσα καθώς και άρθρα που υπάρχουν στο Aquazone και φυσικά βιβλία και Internet γενικότερα.

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο θαλασσινό aquazone φίλε Στέλιο :thumbdown:

από τις φωτογραφίες που ανέβασες βλέπω ότι έχεις αρκετό και πολύ καλό βράχο ..

. .. νομίζω ότι αν στηθεί πιο προσεκτικά μπορείς να δημιουργήσεις και περισσότερες σπηλιές αλλά και να αφήσεις ακάλυπτη μεγαλύτερη περιοχή του υποστρώματος ..

.. στις σπηλιές θα βρίσκουν καταφύγιο ψάρια και άλλοι οργανισμοί λχ γαρίδες .. όπως και μη φωτοσυνθετικοί οργανισμοί που μπορεί να έρθουν με το βράχο πχ σφουγγάρια η να θελήσεις να βάλεις εσύ ..

στο υπόστρωμα ζούνε και αναπτύσσονται πληθυσμοί μικροοργανισμών που χρειάζονται το οξυγόνο , αυτό έρχεται με την εναλλαγή του νερού μέσα στο υπόστρωμα , βάζοντας βράχο από πάνω δυσκολεύουμε αυτή τη διαδικασία και παράλληλα δημιουργούμε συνθήκες που ευνοούν την ανάπτυξη ανεπιθύμητης αλγης ..όπως καταλαβαίνεις δεν αναφέρομαι σε fish only σύστημα αλλά σε ένα απλό και οικονομικό reef που προτείνω για τη περίπτωση σου ..

έχεις επιθυμία να φιλοξενήσεις κάποιο <άγριο > ψάρι ? ..αν όχι το reef θα σου

προσφέρει πολλά περισσότερα σε μια δεξαμενή 180 λίτρων από ένα fish only .. που όπως και να το κάνουμε δεν μπορεί να σου δώσει τη ποικιλία και τον αριθμό των ψαριών όπως στα μεγάλα fish only ενυδρεία ..

για τη συνέχεια θα σου πρότεινα να βγάλεις το εξωτερικό φίλτρο , να έχεις καλό ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο με βάση το σίδηρο στο εσωτερικό φίλτρο , να ενισχύσεις τη κυκλοφορία όπως σχεδιάζεις , ανατάραξη στην επιφάνια του νερού ..

να ανατοποθετήσεις το βράχο με τη βάση που προτείνει ο Νίκος ..

και να προσθέσεις λίγη άμμο ακόμα .. για να φτάσει στα 5-6 εκ υψος .. ( δεν βλέπω από τη φωτο καλά )

. με μια εύκολη τροποποίηση θα προσθέσεις στο καπάκι και άλλες λάμπες ..

.. και θα είσαι έτοιμος να φιλοξενήσεις ένα σωρό πανέμορφους οργανισμούς και όχι μονο ψάρια που πάνε και έρχονται ..

αυτή είναι η πρόταση μου .. ότι και αν αποφασίσεις καλή συνέχεια

από τα skimmer δεν θα πρότεινα το cyclone .. για το άλλο δεν ξέρω ..

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός σου είναι οκ για fish only

Όσο αφόρά τα test να προτιμάς τα salifert

Το πυκνόμετρο δεν είναι καθόλου ασφαλές για μέτρηση αλατότητας, συνήθως χρησιμοποιούμε refractometer

Όσο αφορά τα φίλτρα σου…

Θα σου πρότεινα να βγάλεις το εσωτερικό φίλτρο τελείως και να μετατρέψεις ο εξωτερικό σε ένα ωραιότατο μηχανικό-χημικό (υαλοβάμβακας, αντιφώσφορος, άνθρακας)

Για τη βάση χρησιμοποιεί pvc

Πάρε μια ιδέα

foto 1

foto 2

Νίκο πως θα βρούμε τη βάση αυτή?

Εάν υπάρχει πρόβλημα το e-mail μου είναι

steliosf@ath.forthnet.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Στελιο στην αλμυρή παρέα μας.

Εφόσον μείνεις στο Fish only αυστηρά, ο φωτισμός σου δεν έχει πρόβλημα αλλά αν σκέφτεσαι και για κάποια μαλακά κοράλλια θα πρέπει να τον ενισχύσεις. Εαν δε θέλεις να δώσεις χρήματα για ρεφρακτόμετρο όπου είναι η πιο σωστή και ενδεδειγμένη λύση για μέτρηση αλατότητας θα πρέπει κατά καιρούς να μετράς στο ενυδρείο σου με κάποιο δανεικό ώστε να γνωρίζεις την απόκλιση του υδρόμετρου σου για να μη βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Τα τεστ της Salifert και της Aquarium pharmaceuticals είναι αυτά που εγώ εμπιστεύομαι περισσότερο. Καλό θα ήταν κάποια στιγμή να προγραμματίσεις την αγορά ενός ηλεκτρονικού πεχάμετρου.

Πολύ καλή κίνηση εκ μέρους η αγορά RO θα σε απαλλάξει από προβλήματα. Η βάση του βράχου γίνεται συνήθως από σωλήνες νερού PVC οι οποίοι χρησιμοποιούνται ως ποδαράκια και πάνω στηρίζεται κάποια σχάρα τρυπητή από PVC επίσης στην οποία ακουμπάει ο βράχος όπως σου δείχνει στις photo ο Νίκος Αν δε θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία η οποία όμως είναι η καλύτερη και πιο ενδεδειγμένη θα μπορούσες να ακουμπήσεις το βράχο με τις μύτες στην άμμο , δηλαδή σαν να τον καρφώνεις στην άμμο έτσι ώστε να ελαχιστοποιείται η επιφάνεια επαφής με την άμμο και να υπάρχει ροή νερού κάτω από το βράχο. Σε αυτά τα σημεία αφενός νεκρώνεται ο ζωντανός βράχος που ακριβοπλήρωσες δηλαδή τον "σκοτώνεις" αφετέρου δημιουργούνται σημεία συλλογής detritus, ακαθαρσιών τα οποία δεν ανακυκλώνονται ούτε περνάνε από τα βιολογικά σου φίλτρα.

Επίσης αυτό που λέει ο Νίκος για το spray bar είναι πολύ σωστό είτε βγάλτο γιατί αργά ή γρήγορα θα βουλώσει είτε ανεβασέ το στην επιφάνεια ώστε να έχεις αναταραχή της τουλάχιστον.

Οσον αφορά τα skimmer χρησιμοποιώ το V2-800 και είμαι πολύ ευχαριστημένος θα σου πρότεινα το V2-600 πάντως για αγορά και όχι το 400. Είναι σχετικά από τα αθόρυβα (δεν υπάρχει τελείως αθόρυβο πάντως) και απροβλημάτιστο όσον αφορά της ρυθμίσεις του.

Επίσης χωρίς να είναι λάθος φυσικά η χρήση του εσωτερικού φίλτρου προσωπικά θα το ξήλωνα και θα χρησιμοποιούσα το 2026 και για χημικό. Θα ελευθέρωνες και άλλο χώρο σε ένα μικρό σχετικά ενυδρείο.

Θα ήθελα να μου πεις αν δε σου κάνει κόπο τι ψάρια σκέπτεσαι να βάλεις μέσα και πόσα κιλά βράχο έχεις βάλει και αν είναι ζωντανός. Επίσης τι έχεις υπόψην σου για το θέμα της ψύξης εφόσον ξεκινάς τη δύσκολη περίοδο του καλοκαιριού.

Μη διστάσεις να ρωτήσεις ότιδήποτε έχεις απορία όμως να ξέρεις ότι πολλά πράγματα θα σου αποκαλυφθούν με διάβασμα παλαιότερων post από εδώ μέσα καθώς και άρθρα που υπάρχουν στο Aquazone και φυσικά βιβλία και Internet γενικότερα.

OK για τα τεστ θα τα αλλάξω, τώρα το σπρευ bar αναγκάστηκα να το τοποθετησω έτσι γιατί η ροή ήταν πολύ δυνατή και μου σήκωνε την άμμο.

Όσον αφορά τα μαλακά κοράλια σίγουρα μελλοντικά θα βάλω, και φυσικά θα προστεθούν αργότερα και Τ5

Ψάρια θα μπουν το Σεπτέμβριο, θέλω να στρώσει καλά, αλλά και να αποφύγω δυσάρεστες εκπλήξεις με τις ζέστες. Του χρόνου σίγουρα θα μπει κάποιο ψυκτικό.

Γενικά πάντως μου αρέσουν ψάρια που είναι reef safe.

Ο βράχος αυτή τη στιγμή είναι 18 κιλά, ο αραγωνίτης είναι 20 κιλά νεκρός και 10 ζωντανός, το πάχος είναι 5-6 cm.

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο θαλασσινό aquazone φίλε Στέλιο :thumbdown:

από τις φωτογραφίες που ανέβασες βλέπω ότι έχεις αρκετό και πολύ καλό βράχο ..

. .. νομίζω ότι αν στηθεί πιο προσεκτικά μπορείς να δημιουργήσεις και περισσότερες σπηλιές αλλά και να αφήσεις ακάλυπτη μεγαλύτερη περιοχή του υποστρώματος ..

.. στις σπηλιές θα βρίσκουν καταφύγιο ψάρια και άλλοι οργανισμοί λχ γαρίδες .. όπως και μη φωτοσυνθετικοί οργανισμοί που μπορεί να έρθουν με το βράχο πχ σφουγγάρια η να θελήσεις να βάλεις εσύ ..

στο υπόστρωμα ζούνε και αναπτύσσονται πληθυσμοί μικροοργανισμών που χρειάζονται το οξυγόνο , αυτό έρχεται με την εναλλαγή του νερού μέσα στο υπόστρωμα , βάζοντας βράχο από πάνω δυσκολεύουμε αυτή τη διαδικασία και παράλληλα δημιουργούμε συνθήκες που ευνοούν την ανάπτυξη ανεπιθύμητης αλγης ..όπως καταλαβαίνεις δεν αναφέρομαι σε fish only σύστημα αλλά σε ένα απλό και οικονομικό reef που προτείνω για τη περίπτωση σου ..

έχεις επιθυμία να φιλοξενήσεις κάποιο <άγριο > ψάρι ? ..αν όχι το reef θα σου

προσφέρει πολλά περισσότερα σε μια δεξαμενή 180 λίτρων από ένα fish only .. που όπως και να το κάνουμε δεν μπορεί να σου δώσει τη ποικιλία και τον αριθμό των ψαριών όπως στα μεγάλα fish only ενυδρεία ..

για τη συνέχεια θα σου πρότεινα να βγάλεις το εξωτερικό φίλτρο , να έχεις καλό ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο με βάση το σίδηρο στο εσωτερικό φίλτρο , να ενισχύσεις τη κυκλοφορία όπως σχεδιάζεις , ανατάραξη στην επιφάνια του νερού ..

να ανατοποθετήσεις το βράχο με τη βάση που προτείνει ο Νίκος ..

και να προσθέσεις λίγη άμμο ακόμα .. για να φτάσει στα 5-6 εκ υψος .. ( δεν βλέπω από τη φωτο καλά )

. με μια εύκολη τροποποίηση θα προσθέσεις στο καπάκι και άλλες λάμπες ..

.. και θα είσαι έτοιμος να φιλοξενήσεις ένα σωρό πανέμορφους οργανισμούς και όχι μονο ψάρια που πάνε και έρχονται ..

αυτή είναι η πρόταση μου .. ότι και αν αποφασίσεις καλή συνέχεια

από τα skimmer δεν θα πρότεινα το cyclone .. για το άλλο δεν ξέρω ..

Γειά σου Τάσο το ψάχνω λίγο με τη βάση πιστεύω θα βρω άκρη, ο βράχος είναι όντως πολύ καλός και ολοζώντανος έχω δει μέχρι τώρα τέσσερα καβουράκια και κάτι άλλα ζωντανά καμουφλαρισμένα στα χρώματα του βράχου.

Η ιδέα του Reef είναι όντως πολύ καλή, και ίσως πραγματοποιηθεί σιγά σιγά με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Τα ποδαράκια είναι όπως σου είπα σωλήνες PVC σε μαγαζιά με υδραυλικά. Η συγκεκριμένη πάνω βάση είναι από μαγαζί με φωτιστικά μπορείς να βάλεις όμως οτιδήποτε παρεμφερές από PVC και να το πιάσεις με tireup στα ποδαράκια.

Αν σκοπεύεις να αργήσεις να βάλεις ζωντανά θα σου συνιστούσα να κλείσεις τα φώτα μέχρι τουλάχιστον να αποφασίσεις να βάλεις αλγοφάγους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον αγαπητό Φίλο, στην "παρέα της θάλασσας".

Δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα, από αυτά που αναφέρθηκαν μέχρις στιγμής και τα οποία θεωρώ ότι είναι τα ουσιώδη, για το αρχικό και ταυτόχρονα σωστό, στήσιμο του συστήματός σου.

Θα επιμείνω, μόνο στο spray bar. Καλύτερα να το αφαιρέσεις και να βάλεις τον ελεύθερο σωλήνα να σκοπεύει, με μία ελαφριά κλίση, προς την επιφάνεια του νερού.

Έτσι θα αποφύγεις το ανακάτεμα της άμμου, που προανέφερες και ταυτόχρονα θα έχεις μια κατά πολύ καλύτερη οξυγόνωση του νερού, λόγω της συνεχούς ανατάραξης της επιφάνειας.

Η μία ροή του φίλτρου στην πλάτη και η άλλη του κυκλοφορητή, μπροστά και αντίστροφα, θα σου δημιουργήσει μια επιθυμητή κυκλοτερή ροή, με πολύ καλά αρχικά αποτελέσματα, τα οποία τώρα δεν επωφελείσαι λόγω του spray bar.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μού, όπως σου είπε και ο Αντρέας τη βάση αυτή την κατασκευάζεις μόνο σου από απλά υλικά που βρίσκεις στο εμπόριο. Δεν πωλείται έτοιμη. Καλή συνέχεια και κοίταξε αυτά που έχουμε αναφέρει έως τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας!

Θα το ψάξω με τη βάση και θα κατασκευάσω, θα ανεβάσω και το σπρέυ bar για καλύτερη κυκλοφορία.

Με τα ζωντανά του βράχου τι κάνουμε? Καβουράκια και άλλα?

Επειδή ψάρια θα αργήσουν να μπούνε, μήπως πρέπει να τα αφήσω για λίγο καιρό?

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα να βγάλεις έξω τα καβούρια .. μπορεί τώρα να μην σου δημιουργούν πρόβλημα ( εμφανές τουλάχιστον) … στο μέλλον όμως δεν θα μπορείς εύκολα να το κάνεις .. και τότε ίσος να θέλεις .. έχω χάσει δυο αστερίες από καβούρι ..

καλά κάνεις και καθυστερείς να βάλεις ψάρι , μόλις στρώσει το νερό σου καλά βάλε κάποιο εύκολο μαλακό κοράλλι ..( το χαβά μου εγώ .. :thumbdown: )

Link to comment
Share on other sites

Mήπως υπάρχει και καμιά ιδέα πως θα τα βγάλω? Αυτά με το που σε δούν πάνε σαν τρελά, και κρύβονται στις τρύπες του βράχου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εάν ξεχαστούν σε κανα σημείο εύκολο τα τσιμπάς αλλιώς περιμένεις να μεγαλώσουν, όπου θα αρχίσουν και τις ζημιές, και τότε θα είναι πιο δύσκολο να κρυφτούν σε οποιαδήποτε μικρή τρύπα του βράχου.

Αν είναι σε κανα βράχο σίγουρα, βγάζεις έξω το βράχο από το ενυδρείο και του φωνάζεις Κάβουρα δεύρο έξω!!! :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Τάσο όταν λες με sump τι εννοείς, για skimmer ψαχνόμουνα και τελικά πήρα το V2 600. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

wait wait wait...

Διάβασε λίγο αυτό πρώτα να καταλάβεις τι είναι το sump και μετά συνεχίζουμε :)

"Sump: Ένα sump ή αλλιώς σκάφη υπερχείλισης, αποτελούν το must, τουλάχιστον για τα Reef. Εκεί μπορούμε να βάλουμε όλα τα φίλτρα μας. Skimmer, μηχανικό υλικό, βιολογικό υλικό, χημικά μέσα όπως άνθρακα και απορροφητές φωσφορικών, θερμοστάτες, ψυκτικά και ότι άλλο εξοπλισμό θα θέλαμε. Ακόμα μπορούμε να κάνουμε και ένα refugium ή φίλτρο άλγης. Με καλό σχεδιασμό, πραγματικά θα μας λύσει τα χέρια."(Βούλγαρης Μ., ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ - Μέρος Ά)

Ψάξε λίγο στα άρθρα του ΑΖ και θα βρείς πάρα πολλά... :):thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την επιμονη μου, αλλα προσπαθω να ...καταλαβω.

Το αρθρο αυτο το εχω διαβασει πολλες φορες, και αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το sump ειναι απαρετητο

και εξηπηρετει αρκετες αναγκες, αλλα σε ολη αυτη την κουβεντα δεν ειδα πουθενα να αναφερεται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε μαλώνουμε εδώ... :thumbdown:

Θέλουμε να σε βοηθήσουμε να καταλάβεις. Αφού έχεις διαβάσει το άρθρο, πες ,μας τι δεν έχεις καταλάβει για να σε βοηθήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

η συζήτηση με το μέλος anastasis για το sump μεταφέρθηκε σε νέο θέμα

Η συνέχεια βρίσκεται εδώ

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους η αμμωνία στο 0!!!!!

ph 8.2

και στρώνουμεεεε!!! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...