Jump to content

Και πάλι καλως σας βρήκα


Recommended Posts

πολύ ωραίος βράχος :wootwoot: ..

αυτό μου μοιάζει με lps κοράλλι .. δεν είμαι σίγουρος .. φαίνεται ζωντανό ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μη κάνεις τίποτα προς το παρόν ..

.. για να κάνει την εμφάνιση του πιστεύω βρήκε καλές συνθήκες ..

άλλες γνώμες ?

Link to comment
Share on other sites

μη κάνεις τίποτα προς το παρόν ..

.. για να κάνει την εμφάνιση του πιστεύω βρήκε καλές συνθήκες ..

άλλες γνώμες ?

Αγαπητε Τασο, μας καλυψες απολυτα... :wootwoot:

Εννοειτε βεβαια οτι οι τιμες σου Στελιο πρεπει να τις κρατας οσο ποιο σταθερες και σωστες γινεται για να μην εχεις προβληματα.

Καλη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

Να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο όσον αφορά το skimmer, το έχω σε λειτουργία γύρω στις 20 ημέρες, και δεν έχει μπει στο ποτηράκι ούτε σταγόνα βρώμικο νερό, εκτός από κανα δύο φορές που ο αφρός ανέβηκε μέχρι πάνω αλλά μέχρι εκεί. Τα ψάρια τα έχω μέσα 12 μέρες, και έχουν πέσει και οι κατάληλες τροφές, βέβαια το στοκάρισμα είναι ελαφρύ προς στιγμήν, αλλά αναρωτιέμαι μήπως έχω κάνει τίποτα λάθος.

Η ρύθμιση για τη στάθμη νερού είναι στο μικρότερο στάδιο, και το skimmer είναι το V2 600.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αυξήσεις τη στάθμη του skimmer, δηλαδή περισσότερο wet λειτουργία, χωρίς όμως να το κάνεις ευαίσθητο, ώστε με το παραμικρό να υπερχειλίζει, αποβάλλοντας καθαρό νερό.

Το skimmer δεν είναι απαραίτητο να έχει μια μόνιμη παραγωγή αποβλήτων. Η αποβολή γίνεται όταν υπάρχει λόγος, δηλαδή αύξηση οργανικών αλάτων στο νερό.

Θα έλεγα λοιπόν, να μην αγχώνεσαι, βλέποντας το skimmer σου να μην αποβάλει τίποτα ή σχεδόν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με το skimmer σου είναι ότι κρατάει τις ρυθμίσεις σταθερές και ότι όταν βρεις τη σωστή για τα μέτρα σου ρύθμιση, δεν θέλει μικροπαρεμβάσεις όπως άλλα skimmer (πχ red sea)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

Οι σημερινές μετρήσεις είναι:

Αλ. 1024

ph 8,2

po4 0

νιτρικά 15-20

νιτρώδη 0

Αμμωνία 0

Η άλγη έχει κάνει την εμφάνιση της στα τζάμια μου

Τα ψαράκια μια χαρά, ακόμη και ο εξώφθαλμος καλυτερεύει! :wootwoot:

Ερώτηση: τα νιτρικά πότε θα κατέβουν?

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά είσαι ..

τα νιτρικά θα ξεκινήσεις να τα ελέγχεις με ταχτικές αλλά μικρές αλλαγές νερού μέχρι να ωριμάσει το ενυδρείο .. παράλληλα θα προσθέτεις οργανισμούς που τα καταναλώνουν όπως εύκολα κοράλλια , feather dusters λίγη ελεγχόμενη μακροαλγη , κλπ

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο τα νιτρικά δεν φεύγουν απο το σύστημά με φυσικό τρόπο.

Δηλαδή με κάποια βιολογική μετατροπή τους. Για την απομάκρινση τους χρησιμοποιούμε ή τακτικές αλλαγές νερού ή φίλτρο άλγης, με ιδιέτερη έμφαση στην πολυαγαπημένη μακροάλγη!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την απομάκρινση τους χρησιμοποιούμε ή τακτικές αλλαγές νερού ή φίλτρο άλγης, με ιδιέτερη έμφαση στην πολυαγαπημένη μακροάλγη!!!

επί πλέον ένα σωστό DSB και ένας καλοστημένος βράχος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, οι τιμές μου σήμερα είναι:

Πυκνότητα 1024, Αμμωνία 0, ρΗ 8,2, Νιτρικά 30, Νιτρώδη 0, ΡΟ4 0

Επιτέλους ήρθαν οι nano streem 6025, έβαλα τον έναν να χτυπάει επιφάνεια για να έχω καλή διατάραξη.

Επίσης μπήκε να ωραίο red mushroom, και ένα μικρό Hepatus.

Με τον negrofuscus δεν φαίνεται να υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα μέχρι τώρα (5 μέρες).

Το ψάρι τρώει κανονικά αλλά δυστυχώς πρέπει να πηγαίνει για ick.

Παρατήρησα μικρά άσπρα σημαδάκια στο σώμα του.

Τι κάνουμε τώρα? Να τον αρχίσω μπανάκια με Α/Ο!

Link to comment
Share on other sites

Με τον negrofuscus δεν φαίνεται να υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα μέχρι τώρα (5 μέρες).

Το ψάρι τρώει κανονικά αλλά δυστυχώς πρέπει να πηγαίνει για ick.

Παρατήρησα μικρά άσπρα σημαδάκια στο σώμα του.

Τι κάνουμε τώρα? Να τον αρχίσω μπανάκια με Α/Ο!

κατά τη γνώμη μου

καλό φαΐ και ηρεμία …

.. αν δεις ότι δεν του περνάει τότε να σκεφτείς δραστικά μέτρα

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Τάσος, μην ταλαιπωρήσεις το ψαράκι σου...

υπάρχει ενδεχόμενο με καλό τάϊσμα και ηρεμία να το ξεπεράσει μόνο του!!!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησε το καθημερινά τη συμπεριφορά του και κυρίως το φαί του. Οταν δεις ότι σταματάει να τρώει δράσε άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ψάρι όσο προσαρμόζεται στο νέο του περιβάλλον πάει ακόμα καλύτερα, τρώει ακόμα πιο πολύ, διεκδικεί δηλαδή την ώρα του ταίσματος, με περισσότερο πάθος την τροφή του. Τα σημαδάκια βέβαια εξακολουθούν να υπάρχουν.

Τα νιτρικά μου είναι ακόμα στο 30, σήμερα πάω για αλλαγή 50lt.

Για το red massroom χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη τροφή?

ΥΓ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ψάρι όσο προσαρμόζεται στο νέο του περιβάλλον πάει ακόμα καλύτερα, τρώει ακόμα πιο πολύ, διεκδικεί δηλαδή την ώρα του ταίσματος, με περισσότερο πάθος την τροφή του. Τα σημαδάκια βέβαια εξακολουθούν να υπάρχουν.

Τα νιτρικά μου είναι ακόμα στο 30, σήμερα πάω για αλλαγή 50lt.

Για το red massroom χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη τροφή?

ΥΓ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :wootwoot:

Οπως τα περιγραφεις ολα φαινονται αρκετα καλα... αν αρχισει να τρωει καλα...αν του βαζεις και λιγο σκορδακι στο φαγητο πιστευω οτι θα το ξεπερασει χωρις να χρειαστει κατι αλλο...

Τα mushrooms γενικα δεν χρειαζονται καποιο ταισμα..

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι η αλλαγή νερού δεν είναι ότι καλύτερο, όταν υπάρχει παράσιτο στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια χαρά σε όλους!!

Έχω γυρίσει εδώ και μια εβδομάδα, μετά από 15νθήμερες διακοπές, και ευτυχώς όλα πήγαν καλά, εκτός από τον φουκαρά τον gobby o oποίος αυτοκτόνησε και τον βρήκα κάτω από τον καναπέ.

Την εβδομάδα αυτή λοιπόν ασχολήθηκα με την αναβάθμιση του φωτισμού του ενυδρείου μου, με αποτέλεσμα να έχω τώρα 2 Τ5 και 2 Τ8.

Μία Τ8 blue ακτινική και μια λευκή 6000 kelvin (τις οποίες τις είχα από την αρχή)

Και δύο Τ5 Arcadia 14000 kelvin day light.

Δοκίμασα να τις ανάψω για 9 ώρες, και την επόμενη μέρα παρατήρησα στον βυθό ότι η άμμος άρχισε να παίρνει ένα καφέ χρώμα προφανώς λόγο άλγης. Επίσης παρατήρησα ότι σε τακτά διαστήματα έβγαιναν φουσκάλες αέρα από την άμμο αραιά και που.

Τι συμβαίνει? Εάν μέσα σε μια μέρα έγινε καφέ η άμμος, σε βάθος χρόνου τι θα γίνει??

Αξίζει τελικά τον κόπο η αναβάθμιση ή θα μου τινάξει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά σε όλους!!

Έχω γυρίσει εδώ και μια εβδομάδα, μετά από 15νθήμερες διακοπές, και ευτυχώς όλα πήγαν καλά, εκτός από τον φουκαρά τον gobby o oποίος αυτοκτόνησε και τον βρήκα κάτω από τον καναπέ.

Την εβδομάδα αυτή λοιπόν ασχολήθηκα με την αναβάθμιση του φωτισμού του ενυδρείου μου, με αποτέλεσμα να έχω τώρα 2 Τ5 και 2 Τ8.

Μία Τ8 blue actinic και μια λευκή 6000 kelvin (τις οποίες τις είχα από την αρχή)

Και δύο Τ5 Arcadia 14000 kelvin day light.

Δοκίμασα να τις ανάψω για 9 ώρες, και την επόμενη μέρα παρατήρησα στον βυθό ότι η άμμος άρχισε να παίρνει ένα καφέ χρώμα προφανώς λόγο άλγης. Επίσης παρατήρησα ότι σε τακτά διαστήματα έβγαιναν φουσκάλες αέρα από την άμμο αραιά και που.

Τι συμβαίνει? Εάν μέσα σε μια μέρα έγινε καφέ η άμμος, σε βάθος χρόνου τι θα γίνει??

Αξίζει τελικά τον κόπο η αναβάθμιση ή θα μου τινάξει το ενυδρείο?

Τελικά ελάτωσα τις ώρες φωτισμού Τ5 από 9 σε 6, για να ανεβαίνω κάθε βδομάδα και μια ώρα!

Παρόλα αυτά η άμμος έχει γίνει σκούρο καφέ, ανάπτυξη κοραλίνης παντού, επίσης σε κάποια σημεία στην άμμο έχω πρασινάδες, και φουσκάλες.

Είναι καλό ή κακό??

Αμμωνία 0, νιτρώδη 0, νιτρικά 35, po4 0, Salinity 1024, ph 8.2

Link to comment
Share on other sites

Ο σωστος χαρακτηρισμος δεν ειναι καλο ή κακο αλλα...αναμενομενο ! Η αναβαθμιση σιγουρα αξιζει τον κοπο...η κοραλλινη ειναι σιγουρα κατι καλο εν αντιθεση βεβαια με τις αλλες αλγες...

Σιγουρα πρεπει να περιμενεις να ισοροπησει παλι το ενυδρειο σου και η λογικη της σταδιακης αυξησης του φωτισμου ειναι πολυ σωστη.

Αν μπορεσεις καλο θα ηταν να ριξεις τα Νιτρικα σου... επισης καποιοι οργανισμοι καθαρισμου της αμμου θα σε βοηθησουν (nasarius, sea cucumber κτλ) οπως επισης και καποια αλγοβορα ψαρια και φυσικα "συνεργειο καθαρισμου" (σαλιγκαρακια...)

καλη συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βοηθήσεις το ενυδρείο σου κάνοντας αλλαγές νερού και περιορίζοντας το τάϊσμα .. + καλό ενεργό άνθρακα + αντιφώσφορο με βάση το σίδηρο

καθαρό και καλορυθμισμένο skimmer

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με αυτά που σου έγραψαν ο Μανος και ο Τάσος.

Περιμένουμε νέα από τις μετρήσεις σου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Θα κάνω μια αναφορά, για το τι υπάρχει αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο.

Ψάρια

2 clown, είναι τα πρώτα που μπήκαν, 1 negrofuskus tang, 1blue tang (μικρό),

το φιλοξενώ ενάμισυ μήνα και τα πάει πολύ καλά, ένα Pseudochromis bicolor (φρέσκο),

μια γαρίδα cleaner, και ένας ερημίτης red leg. Α και αρκετά καβούρια, έχω βγάλει τρία μέχρι τώρα.

Αφού ο gobby την έκανε, περιμένω καμιά εισαγωγή για σαλιγκάρια.

Ερώτηση: o ερημίτης τρώει σαλιγκάρια??

Κοράλια

Ένα red mashroom, μια ricordea και ένα zoanthis. Tα οποία πάνε κι αυτά πολύ καλά :hysterical:

Οι τιμές οι σημερινές είναι οι εξής: Eπιτέλους έπεσαν τα νιτρικά!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thumbup:

alk 9.0, (ανέβηκε σταδιακά με reef builder sachem)

mag 1260,

ca 380,

salinity 1024,

ph 8.2,

nitrika 15 επιτέλους έπεσαν

νιτρώδη 0,

αμμωνία 0,

po4 0.

Βέβαια ο βυθός εξακολουθεί να είναι σε μερικά σημεία καφέ, με στάμπες πράσινης άλγης λες και έχει πιάσει μούχλα ένα πράμα. Οι T5 είναι ακόμα στο 8ωρο.

ΥΓ. Οσοι γύρισαν καλό χειμώνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...