Jump to content

Αλλαγή νερού και καθαρισμός φίλτρου


Recommended Posts

Γεια σας! 

Θέλω λίγη καθοδήγηση τώρα που ξεφορτώθηκα τα βακτήρια για να μην την ξαναπατήσω!

Απορίες:

1. Κάθε πότε αλλάζω το ενυδρειακό βαμβάκι; Το έβαλα τέλη Ιουλίου και βλέπω πως είναι τα μαύρα του τα χάλια, καφέ και έχει χάσει το σχήμα του.

2. Το σφουγγάρι διάβασα κάθε μήνα; Έχω ένα μέσα.

3. Αλλαγή νερού κάθε βδομάδα 20% και το φίλτρο άνοιγμα κάθε μήνα;

4. Το siporax mini, κάθε πότε καινούριο;

5. Όταν ρίχνω το νερό το καινούριο, μετακινείται το χαλίκι, και αφήνει μια τρύπα στον πάτο. Το χαλίκι είναι το Dennerle natural gravel. Αυτό σκεφτόμουν ότι προφανώς ανακατέυει το βυθό και δεν το θέλουμε, σωστά;

6. Προσπάθησα να θάψω την αεραντλία αλλά βγαίνει... Κάποια ιδέα;

7. Με τόσο καιρό που έκανα να ξεφορτωθώ τα βακτήρια, επειδή δεν καθάριζα το ενυδρείο, έχει κάνει σαν άλατα γύρω γύρω στην επιφάνεια του νερού... έτριψα αρκετά σήμερα αλλά δεν βγήκαν όλα, κάποια ιδέα;

8. Τάισμα χρυσόψαρου: Είναι καλύτερα μία ή δύο φορές την ημέρα και όσο; Έχω πάρει κάτι βυθιζόμενες μπιλίτσες. Τώρα ρου βάζω 3 μία φορά τη μέρα ενώ το κουτάκι έχει αυτόματα να βγάζει 5.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλό Σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Lupita έγραψε:

1. Κάθε πότε αλλάζω το ενυδρειακό βαμβάκι; Το έβαλα τέλη Ιουλίου και βλέπω πως είναι τα μαύρα του τα χάλια, καφέ και έχει χάσει το σχήμα του. 

 Μπορεί να χρειαστεί αντικατάσταση κάθε δύο βδομάδες ή αναλόγως τον κάδο του φίλτρου και παραπάνω. Από τέλη ιουλίου πάντως είναι αρκετά μεγάλο το διάστημα χωρίς αντικατάσταση.

2. Το σφουγγάρι διάβασα κάθε μήνα; Έχω ένα μέσα.

Ο μέσος χρόνος είναι μία φορά τον μήνα και σε αντίθεση με το βαμβάκι δεν χρειάζεται αντικατάσταση αλλά ξέβγαλμα σε αποχλωριοποιημένο νερό (ποτέ σε νερό βρύσης)

3. Αλλαγή νερού κάθε βδομάδα 20% και το φίλτρο άνοιγμα κάθε μήνα;

Προσωπικά αλλάζω το 50% μία φορά την εβδομάδα και μία φορά τον μήνα αλλαγή στο βαμβάκι και ξέβγαλμα τα σφουγγάρια.

4. Το siporax mini, κάθε πότε καινούριο;

Θα σου πω ποτέ. Προσωπικά κάνω μόνο ξέβγαλμα σε αποχλωριποιημένο νερό μία ή δύο φορές τον χρόνο. Ποτέ σε νερό βρύσης.

5. Όταν ρίχνω το νερό το καινούριο, μετακινείται το χαλίκι, και αφήνει μια τρύπα στον πάτο. Το χαλίκι είναι το Dennerle natural gravel. Αυτό σκεφτόμουν ότι προφανώς ανακατέυει το βυθό και δεν το θέλουμε, σωστά;

Σωστά, το ανακάτεμα του βυθού μπορεί να προκαλέσει απότομη έξαρση αμμωνίας ή/και θολούρα με κίνδυνο για τα ψάρια. Μπορείς να βάλεις ένα πλαστικό δοχείο στον βυθό ώστε το νερό να πέφτει εκεί και όχι απευθείας στο υπόστρωμα.

6. Προσπάθησα να θάψω την αεραντλία αλλά βγαίνει... Κάποια ιδέα;

Για ποιο λόγο να θάψεις την αεραντλία?

7. Με τόσο καιρό που έκανα να ξεφορτωθώ τα βακτήρια, επειδή δεν καθάριζα το ενυδρείο, έχει κάνει σαν άλατα γύρω γύρω στην επιφάνεια του νερού... έτριψα αρκετά σήμερα αλλά δεν βγήκαν όλα, κάποια ιδέα;

Δοκίμασε ξύδι και έπειτα καλό τρίψιμο και ξέβγαλμα. Απέφυγε το τρίψιμο με συρματάκια.

8. Τάισμα χρυσόψαρου: Είναι καλύτερα μία ή δύο φορές την ημέρα και όσο; Έχω πάρει κάτι βυθιζόμενες μπιλίτσες. Τώρα ρου βάζω 3 μία φορά τη μέρα ενώ το κουτάκι έχει αυτόματα να βγάζει 5.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω περί συχνότητας ταίσματος των χρυσόψαρων. Γενικά θεωρώ δύο φορές την ημέρα όμως είναι εντάξει.

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, panagiotis_dms said:

 

Καλημέρα!

Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη!

Για την αεραντλία, να τη θάψω απλά για ομορφιά... :)

Το σφουγγάρι κι εγώ έτσι το κάνω μέχρι τώρα αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι διάβασα σε ένα post αυτό με την αλλαγή κάθε μήνα. Μάλλον καθαρισμό θα έλεγε.

Το ξύδι δεν θα πειράξει το ψαράκι; Είναι εσωτερικά....Πώς θα το ξεβγάλω χωρίς να πέσει μέσα στο ενυδρείο; Το τρίβω με ένα μαγνητικό σφουγγαράκι.

Όλα τα άλλα τα κατανοώ πλήρως! :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα.

 

Αν βάλεις λίγη ποσότητα δεν υπάρχει θέμα. Βάλε δηλαδή λίγο ξύδι σε χαρτί κουζίνας και άπλωσε στο σημείο που έχει τα άλατα. Άφησε το 10-15 λεπτά και μετά ξέπλυνε με το σφουγγαράκι που έχεις. Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και λεμόνι που όμως δεν έχω τεστάρει για να δω αν κάνει δουλειά απλά αναφέρεται αντί του ξυδιού.

Για την αεραντλία εννοείς να θάψεις την αερόπετρα ώστε οι φυσσαλίδες να βγαίνουν από τον βυθό σωστά? Αν μπορείς βάλε και μια φωτογραφία του ενυδρείου.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα κάνεις αλλαγή νερού και κατεβαίνει η στάθμη ,θα πάρεις ένα βετεξάκι λίγο νωπό από ξύδι και θα καθαρίσεις τα άλατα γύρω γύρω. Μετά θα ξεπλύνεις το βετεξάκι με καθαρό νεράκι και θα ξαναπεράσεις το τζαμάκι..

Όσο δεν επηρεάζουν την ροή του νερού τα σφουγγάρια και τα βαμβάκια..δεν τα πειράζεις

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, panagiotis_dms said:

Καλή σου μέρα.

 

Αν βάλεις λίγη ποσότητα δεν υπάρχει θέμα. Βάλε δηλαδή λίγο ξύδι σε χαρτί κουζίνας και άπλωσε στο σημείο που έχει τα άλατα. Άφησε το 10-15 λεπτά και μετά ξέπλυνε με το σφουγγαράκι που έχεις. Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και λεμόνι που όμως δεν έχω τεστάρει για να δω αν κάνει δουλειά απλά αναφέρεται αντί του ξυδιού.

Για την αεραντλία εννοείς να θάψεις την αερόπετρα ώστε οι φυσσαλίδες να βγαίνουν από τον βυθό σωστά? Αν μπορείς βάλε και μια φωτογραφία του ενυδρείου.

 

 

 

Κατάλαβα για το ξύδι, το απλώνω και το αφαιρώ....

Ναι την αεροπετρα εννοούσα. Ξέρω πως το ενυδρειο μου δεν είναι πολύ ελκυστικό αλλά θα το φτιάξω! 

Σε ευχαριστώ πολύ!!

IMG-2077.jpg

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, mik7 said:

Όταν θα κάνεις αλλαγή νερού και κατεβαίνει η στάθμη ,θα πάρεις ένα βετεξάκι λίγο νωπό από ξύδι και θα καθαρίσεις τα άλατα γύρω γύρω. Μετά θα ξεπλύνεις το βετεξάκι με καθαρό νεράκι και θα ξαναπεράσεις το τζαμάκι..

Όσο δεν επηρεάζουν την ροή του νερού τα σφουγγάρια και τα βαμβάκια..δεν τα πειράζεις

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ! Απλά το βαμβάκι είναι καφέ και δεν καλύπτει πλέον την επιφάνεια του φίλτρου σε έκταση αλλά έχει συρρικνωθεί...

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο βαμβάκι οπωσδήποτε το αλλάζεις κάθε δύο εβδομάδες. Το σφουγγάρι δεν το αλλάζεις, το πλένεις με νερό βρύσης και το βάζεις πάλι μέσα. Το βιολογικό υλικό πάλι αν θες αλλάζεις το 50 τις εκατό κάθε χρόνο. Αυτό που βγάζεις όμως δεν το πετάς, το βράζεις και το αποθηκεύεις για την επόμενη αλλαγή. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου αλήθεια? Πόσο καιρό έχεις το ψαράκι? Τάισμα δύο με τρεις φορές τη μέρα. Υγρά τέστ νερού έχεις?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα ψεύτικα διακοσμητικά θα πρέπει να τα βγάλεις.Μια καλή ιδέα είναι να πάρεις να βάλεις σε πέτρα ή ξύλο ανούμπια και microsorum.. Ο Χρύσανθος αν έχει μόνη ουρίτσα θα πρέπει κάποια στιγμή, όταν μεγαλώσει λίγο παραπάνω δυστυχώς να τον αποχωριστείς γιατί είναι ψαράκι για λίμνη.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, killerknight said:

Το ενυδρείο βαμβάκι οπωσδήποτε το αλλάζεις κάθε δύο εβδομάδες. Το σφουγγάρι δεν το αλλάζεις, το πλένεις με νερό βρύσης και το βάζεις πάλι μέσα. Το βιολογικό υλικό πάλι αν θες αλλάζεις το 50 τις εκατό κάθε χρόνο. Αυτό που βγάζεις όμως δεν το πετάς, το βράζεις και το αποθηκεύεις για την επόμενη αλλαγή. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου αλήθεια? Πόσο καιρό έχεις το ψαράκι? Τάισμα δύο με τρεις φορές τη μέρα. Υγρά τέστ νερού έχεις?

Καλησπέρα!

Σε ευχαριστώ πολύ!  Περίεργο μουυ φαίνεται να βράζω το βιολογικό υλικό αλλά για να το λες...! 

Είναι 60λιτρα. Έτσι έγραφε το κουτί! Το ψάρι και το ενυδρείο τα έχω από το Πάσχα αλλά από αρχές Ιουλίου σχεδόν είχα πρόβλημα με βακτήρια και πριν μια βδομάδα καθάρισε. Υγρά τεστ έχω μόνο για αμμωνία... Για τα υπόλοιπα έχω ταινίες JBL. Απλά με το τάισμα, μία ερώτηση: αυτά που βυθίζονται τα μπιλάκια, αν δεν τα φάει τα βγάζω με απόχη λογικά ε; Απλά σκέφτομαι πάλι θα πειράζω το βυθό... Έχω πάθει λίγο στρες με τα βακτήρια...  :)

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mik7 said:

Τα ψεύτικα διακοσμητικά θα πρέπει να τα βγάλεις.Μια καλή ιδέα είναι να πάρεις να βάλεις σε πέτρα ή ξύλο ανούμπια και microsorum.. Ο Χρύσανθος αν έχει μόνη ουρίτσα θα πρέπει κάποια στιγμή, όταν μεγαλώσει λίγο παραπάνω δυστυχώς να τον αποχωριστείς γιατί είναι ψαράκι για λίμνη.. 

Ναι σε ευχαριστώ, θα το κάνω αυτό. Είναι ο επόμενος στόχος μου. Μου το έχει πει και ο Μαρίνος. Ανέβασα μια φωτογραφία... Είναι μονή η ουρίτσα; Πες μου όχι... Σε παρακαλώ πολυ! :D

20210905_171244.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lupita έγραψε:

Καλησπέρα!

Σε ευχαριστώ πολύ!  Περίεργο μουυ φαίνεται να βράζω το βιολογικό υλικό αλλά για να το λες...! 

Είναι 60λιτρα. Έτσι έγραφε το κουτί! Το ψάρι και το ενυδρείο τα έχω από το Πάσχα αλλά από αρχές Ιουλίου σχεδόν είχα πρόβλημα με βακτήρια και πριν μια βδομάδα καθάρισε. Υγρά τεστ έχω μόνο για αμμωνία... Για τα υπόλοιπα έχω ταινίες JBL. Απλά με το τάισμα, μία ερώτηση: αυτά που βυθίζονται τα μπιλάκια, αν δεν τα φάει τα βγάζω με απόχη λογικά ε; Απλά σκέφτομαι πάλι θα πειράζω το βυθό... Έχω πάθει λίγο στρες με τα βακτήρια...  :)

 

Ναι τα βγάζεις. Κοίτα εκτός αν θες να αγοράζει βιολογικό υλικό κάθε έξι μήνες. Τεστ να πάρεις υγρά γιατί οι ταινίες είναι αναξιόπιστες. Όσον αφορά το ενυδρείο, το ψάρι σου κάποια στιγμή αν όλα πάνε καλά δε θα χωράει εκεί μέσα να ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lupita έγραψε:

Ναι σε ευχαριστώ, θα το κάνω αυτό. Είναι ο επόμενος στόχος μου. Μου το έχει πει και ο Μαρίνος. Ανέβασα μια φωτογραφία... Είναι μονή η ουρίτσα; Πες μου όχι... Σε παρακαλώ πολυ! :D

20210905_171244.jpg

Το ψάρι του είναι μονοουρο της κατηγορίας comet. Σε τελικό μεγεθος θέλουν ενυδρείο 1,20 μήκος τουλάχιστον και εξωτερικό φίλτρο. Διάβασε εδώ για να καταλάβεις καλύτερα:

 

 

 

Και δες και το ενυδρείο μου εδώ

 

Να φανταστείς φτάνουν και τα 35 εκατοστά και ζουν έως τριάντα χρόνια

 

 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία γιατί το βιολογικό υλικό το αλλάζουμε? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Lupita έγραψε:

Ναι σε ευχαριστώ, θα το κάνω αυτό. Είναι ο επόμενος στόχος μου. Μου το έχει πει και ο Μαρίνος. Ανέβασα μια φωτογραφία... Είναι μονή η ουρίτσα; Πες μου όχι... Σε παρακαλώ πολυ! :D

20210905_171244.jpg

Είναι μωράκι ακόμα, αλλά έχεις αρκετό χρόνο για να τον μεγαλώσεις λιγάκι δίνοντας σωστή διατροφή. Να βρεις κάποια στιγμή την κατάλληλη ευκαιρία και χρόνο για καινούργιο μεγάλο "σπίτι" είτε σε μια λίμνη ή σε πολύ μεγάλο ενυδρείο.. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Έχω μία απορία γιατί το βιολογικό υλικό το αλλάζουμε? 

Από την εμπειρία μου θα σου πω ,ότι της καλής ποιότητας δεν μου έχουν χαλάσει μετά από 5χρονιά σε σύγκριση με της κακής ποιότητας που πραγματικά διαλύονται.. 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Έχω μία απορία γιατί το βιολογικό υλικό το αλλάζουμε? 

Λοιπόν η μία θεωρία λέει ότι δεν το αλλάζουμε. Η άλλη λέει ότι κάποια στιγμή το βιολογικό υλικό επειδή μετά από ένα χρονικό διάστημα πήζει, δε καθίσταται πλέον δυνατή η δημιουργία αποικιών βακτηρίων πάνω στην επιφάνεια του. Οπότε ένα μέρος το βγάζουμε, βάζουμε νέο υλικό και το παλιό το βράζουμε ώστε να καθαρίσει και να είναι πλέον και πάλι διαθέσιμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα είναι ότι δεν αλλάζουμε βιολογικό υλικό εφόσον το υλικό μας είναι καλής ποιότητας.  Το τονίζω καλής ποιότητας 

μόνο το ξεπλένεις με ελαφριές κίνησης με νερό ενυδρείου . Τώρα αν το υλικό έχει παραμορφώθει  η είναι τελευταίας διαλογής τότε ναι το αλλάζουμε σταδιακά . Συμπληρώστεμε αν κάνω λάθος 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Η άποψη μου μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα είναι ότι δεν αλλάζουμε βιολογικό υλικό εφόσον το υλικό μας είναι καλής ποιότητας.  Το τονίζω καλής ποιότητας 

μόνο το ξεπλένεις με ελαφριές κίνησης με νερό ενυδρείου . Τώρα αν το υλικό έχει παραμορφώθει  η είναι τελευταίας διαλογής τότε ναι το αλλάζουμε σταδιακά . Συμπληρώστεμε αν κάνω λάθος 

Όπως είπα και παραπάνω. Οι θεωρίες είναι δύο. Καμιά δεν είναι απόλυτα τεκμηριωμενη. Οπότε ο κάθε ένας επιλέγει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, killerknight said:

Ναι τα βγάζεις. Κοίτα εκτός αν θες να αγοράζει βιολογικό υλικό κάθε έξι μήνες. Τεστ να πάρεις υγρά γιατί οι ταινίες είναι αναξιόπιστες. Όσον αφορά το ενυδρείο, το ψάρι σου κάποια στιγμή αν όλα πάνε καλά δε θα χωράει εκεί μέσα να ξέρεις

 

42 minutes ago, mik7 said:

Από την εμπειρία μου θα σου πω ,ότι της καλής ποιότητας δεν μου έχουν χαλάσει μετά από 5χρονιά σε σύγκριση με της κακής ποιότητας που πραγματικά διαλύονται.. 

 

 

Οπότε θα το καταλάβω...ακόμη κι εγώ όταν πρέπει να γίνει αλλαγή. :) 

 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, mik7 said:

Είναι μωράκι ακόμα, αλλά έχεις αρκετό χρόνο για να τον μεγαλώσεις λιγάκι δίνοντας σωστή διατροφή. Να βρεις κάποια στιγμή την κατάλληλη ευκαιρία και χρόνο για καινούργιο μεγάλο "σπίτι" είτε σε μια λίμνη ή σε πολύ μεγάλο ενυδρείο.. 

Μονόουρο...Θα ορκιζόμουν ότι βλέπω 2 ουρές! :D  Απλά όταν το αγοράσαμε, απλά μου είπαν διάλεξε όποιο σου αρέσει από την κάτω σειρά... Μετά άρχισα να μαθαίνω. Πολύ ανορθόδοξος τρόπος. :( Σε ευχαριστλω πολύ για όλες τις συμβουλές και το χρόνο σου! Καλή βδομάδα εύχομαι!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, killerknight said:

Το ψάρι του είναι μονοουρο της κατηγορίας comet. Σε τελικό μεγεθος θέλουν ενυδρείο 1,20 μήκος τουλάχιστον και εξωτερικό φίλτρο. Διάβασε εδώ για να καταλάβεις καλύτερα:

 

 

 

Και δες και το ενυδρείο μου εδώ

 

Να φανταστείς φτάνουν και τα 35 εκατοστά και ζουν έως τριάντα χρόνια

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το άρθρο! Δεν το είχα εντοπίσει! Κατατοπιστικότατο! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Lupita έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για το άρθρο! Δεν το είχα εντοπίσει! Κατατοπιστικότατο! 

Τπτ ρε συ. Εδώ ει.αστε να βοηθάμε

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και ένα ακόμη κατατοπιστικοτατο άρθρο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...