Jump to content

Αλλαγή νερού και καθαρισμός φίλτρου


Recommended Posts

53 minutes ago, killerknight said:

Και ένα ακόμη κατατοπιστικοτατο άρθρο

 

 

Ότι πρέπει όντως για αρχή!! Σαν να γράφτηκε για μένα! Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Η άποψη μου μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα είναι ότι δεν αλλάζουμε βιολογικό υλικό εφόσον το υλικό μας είναι καλής ποιότητας.  Το τονίζω καλής ποιότητας 

μόνο το ξεπλένεις με ελαφριές κίνησης με νερό ενυδρείου . Τώρα αν το υλικό έχει παραμορφώθει  η είναι τελευταίας διαλογής τότε ναι το αλλάζουμε σταδιακά . Συμπληρώστεμε αν κάνω λάθος 

Αν και εκτός θέματος, αλλά προσωπικά ποτέ δεν έχω αλλάξει υλικό στα φίλτρα ασχέτως ποιότητας πέρα από το ξέπλυμα που αναφέρω πιο πάνω. Τώρα ναι εργαστηριακά και από φωτογραφίες έχει αποδειχθεί παράδειγμα και χωρίς καμία πρόθεση διαφήμισης ότι η ελαφρόπετρα της seachem έχει μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης από τo siporax για τα βακτήρια οπότε ναι ποιοτικά θεωρείται καλύτερο.

 Λεπτομέρειες θα πω εγώ, γιατί πρώτον για μένα παίζουν ρόλο και τα βακτήρια που θα μπουν μέσα, διαθέσιμη αμμωνία και πολλά ακόμα που κάνουν ένα σωστό στρώσιμο. Πάντως θα συμφωνήσω για τη βρωμιά που πιάνουν με τον καιρό και ίσως την αποδοτικότητά τους αλλά εδώ παίζει ρόλο και η σειρά των υλικών μέσα στο φίλτρο δηλαδή το βιολογικό υλικό να βρίσκεται πάντα τελευταίο και πρώτα τα σφουγγάρια, βαμβάκια κτλ ώστε να περνάει ελάχιστη βρωμιά στο υλικό.

Πάντως καθώς το ενυδρείο ωριμάζει και περνάει τον 1-1,5 χρόνο λειτουργίας τα βακτήρια αποικούν σχεδόν τα πάντα και ας πούμε με τη σειρά φίλτρο-βυθός-διακοσμητικά οπότε από ένα σημείο και μετά το ενυδρείο ρολάρει μόνο του. Φαντάζομαι σε κάτι τέτοιο βασίζονται και τα ενυδρεία τύπου walstad.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...