Jump to content

wild bettas


Recommended Posts

On 5/9/2021 at 6:44 ΜΜ, το μέλος ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΓΚΟΓΚΟΣ έγραψε:

καλησπερα ,ξερουμε καποιον απο Ελλαδα που να πουλαει η να προμηθεύεται wild bettas  ? 

Καλησπέρα φίλε μου, για ποιο είδος ενδιαφέρεσαι??

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 6/9/2021 at 10:07 ΜΜ, το μέλος panos nts έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου, για ποιο είδος ενδιαφέρεσαι??

Καλησπέρα, ποια η διαφορά στο σώμα ενός wild type από έναν παραδοσιακό plakat? Ή διαφέρει μόνο στο σχέδιο και στο χρώμα;

Έγινε επεξεργασία - unpsophable
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Από την λίγη εμπειρία μου με τους wild betta η διαφορά τους είναι αρχικά στο σχήμα και στο χρώμα, αλλά το πιο σημαντικό ειναι ότι είναι το αρχέγονο είδος, το είδος που χει στην φύση. Από εκεί έχουμε πάρει τα αρχικά γονίδια και μέσα από ελεγχόμενες διασταυρώσεις έχουμε φτάσει στους "παραδοσιακούς" πλακατ, αυτούς που βρίσκουμε πιο εύκολα στο εμπόριο. Από εκεί και πέρα οι διαφορές του κάθε είδος wild και η δυσκολία υπάρχει κυρίως στο να φέρουμε τις συνθηκες στα ενυδρεία όσο γίνεται πιο κοντά στην περιοχή που βρίσκονται αυτά τα άγρια είδη..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Καλησπέρα! Από την λίγη εμπειρία μου με τους wild betta η διαφορά τους είναι αρχικά στο σχήμα και στο χρώμα, αλλά το πιο σημαντικό ειναι ότι είναι το αρχέγονο είδος, το είδος που χει στην φύση. Από εκεί έχουμε πάρει τα αρχικά γονίδια και μέσα από ελεγχόμενες διασταυρώσεις έχουμε φτάσει στους "παραδοσιακούς" πλακατ, αυτούς που βρίσκουμε πιο εύκολα στο εμπόριο. Από εκεί και πέρα οι διαφορές του κάθε είδος wild και η δυσκολία υπάρχει κυρίως στο να φέρουμε τις συνθηκες στα ενυδρεία όσο γίνεται πιο κοντά στην περιοχή που βρίσκονται αυτά τα άγρια είδη..

Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι wild betta διαφέρουν πολύ από τους common 

Και σε συμπεριφορά και σε σχήμα σώματος και χρώμα,  αναλόγως το είδος βέβαια 

 

Γενικά μπορείς να βρεις κάποια ειδη στην Ελλάδα, αλλά θέλει αρκετή μελέτη ώστε να βρεις πληροφορίες για το κάθε είδος και της συνθήκες που θέλει 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...