Jump to content

Επιθετικό Molly balloon


Merlin Betta

Recommended Posts

Γεια σας, πριν 5 μέρες πηρα 2 θηλυκά Molly balloons για το νέο μου ενυδρείο, και παρατηρω ότι το ένα κηνυγαει καμια φορα το άλλο.. Υπάρχει μήπως προβλημα ή είναι φυσιολογικό;?

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεις σε τι ενυδρείο τα έχεις . Είσαι σίγουρη ότι πήρες 2 θηλυκά ; Γενικότερα όμως τα συγκεκριμένα ψάρια πάνε συνήθως σε χαρέμια ( 1αρσενικο 3 θηλυκά ) .

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε .

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω σε ενυδρείο sunsun 25 λιτρα, μου τα είχαν προτεινει στο pet shop. Είμαι 99% σίγουρη ότι είναι θηλυκα... 

Βάζω φωτογραφιες

20210909_180333.jpg

20210909_180358.jpg

20210909_180646.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα συνήθως αυτή είναι συμπεριφορά που έχει το αρσενικό στο θηλυκό κατά την περίοδο ζευγαρώματος . Αν λείπει αρσενικό το ρόλο αυτό τον αναλαμβάνει το κυρίαρχο θηλυκό .

Αν κατάλαβα καλά ο μονομάχος με την αγκαθωτή ουρά μας άφησε χρόνους και στην θέση του έβαλες αυτά τα δύο Molly balloons. 

Φαντάζομαι πως το να βάλεις σε 25αρι ενυδρείο αυτά τα 2 ψάρια είναι επιλογή σου . 

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ο μονομάχος δεν πεθανε, είναι μια χαρά, απλα πηρα κι άλλο ενυδρείο.

Επίσης ρώτησα στο pet shop αν κάνουν αυτά για 25L και μου είπαν ότι 2-3 θα είναι καλά. Είχα διαβάσει και σε μια ιστοσελίδα ποια είναι τα καλυτερα ψαρια για 20 λιτρα και είχε και τα Molly... Ήταν λάθος που τα επέλεξα;?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου δείξεις ειλικρινά αυτήν την σελίδα μιας και εγώ δεν το γνωρίζω . Για τα balloons δεν έχουμε προφίλ άλλα θα σου δώσω το προφίλ των κανονικών molly που είναι ποιο κοντά σε αυτά. Διάβασε το με προσοχή και κρίνε σε παρακαλώ από μόνη σου αν υπάρχει κάποιο λάθος . 

 

Link to comment
Share on other sites

Να η ιστοσελίδα https://zenaquaria.com/best-fish-for-a-5-gallon-tank/

Θα διαβάσω τώρα τις πληροφοριες, ευχαριστώ πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ. Πραγματικά δεν το ήξερα ότι θέλουν τόσα λιτρα... Τι γίνεται τώρα;?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Ωχ. Πραγματικά δεν το ήξερα ότι θέλουν τόσα λιτρα... Τι γίνεται τώρα;?

Τι να σου απαντήσω τώρα; Αν θέλεις και μπορείς τα επιστρέφεις . Αν θέλεις να βάλεις κάτι περισσότερο απο μονομάχο ή γαρίδες πρέπει να πάρεις ενυδρείο μεγαλύτερο . Πρόσεχε δεν σου λέω ότι δεν θα ζήσουν σε αυτό το ενυδρείο . Σίγουρα όμως δεν θα ζήσουν με τις πρέπουσες συνθήκες διαβίωσης .

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό ίσως σε βοηθήσει 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Να η ιστοσελίδα https://zenaquaria.com/best-fish-for-a-5-gallon-tank/

Θα διαβάσω τώρα τις πληροφοριες, ευχαριστώ πολυ?

Πολλές φόρες στο χόμπι (όπως και γενικότερα στην ζωή ) δεν είναι τι λέγεται ή γράφεται άλλα από ποιόν . Η συγκεκριμένη σελίδα είναι oi απόψεις και μόνο ενός χομπίστα .

Στο σημείο μάλιστα που λέει ότι σε ενυδρείο 5 γαλονιών ζούνε ΕΥΚΟΛΑ 5 αρσενικά molly (A 5 gallon tank can easily handle a group of about 5 male mollies.) και μην ακούτε τις σας λένε οι άλλοι είναι ο ορισμός της λάθος πληροφορίας προς το αρχάριο . Είναι σαν να σου λέω ότι θα σας ταιζω και θα σας καθαρίζω και για την υπόλοιπη ζωή σας θα ζεις έσυ και άλλοι 4 σε ένα σπίτι 100 τετραγωνικών .(ή αναλόγια είναι μπακαλίστικη )

Διευκρίνηση 5 γαλόνια είναι 19 litra. 

Στο μέλλον είναι σίγουρα προτιμότερο να στραφείς σε ποιο ασφαλής πηγές όπως σχετική βιβλιογραφία ή ακόμα και κάποια ενυδρειακά forum .

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Τα έχω σε ενυδρείο sunsun 25 λιτρα, μου τα είχαν προτεινει στο pet shop. Είμαι 99% σίγουρη ότι είναι θηλυκα... 

Βάζω φωτογραφιες

20210909_180333.jpg

Καλησπέρα,  αν θες μπορείς να τα πας πίσω στο pet shop πού στά προτείνε και να τους πεις ότι σού πούλησαν λάθος  ψάρια. Και αφού έχεις μονομάχο μπορείς βάλεις όπως λέει και ο @marinos γαρίδες. Τά ψάρια αυτά σε 25 λίτρα δεν ζουν, απλά επιβιώνουν, παράδειγμα, αν κάποιος από εμάς αναγκαστεί να ζήσει σέ ένα δωμάτιο 5 τετραγωνικά σήγουρα δεν θά πεθάνει... όμως πόσο χαρούμενος θά είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες, 

Εφόσον δεν μπορώ να έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο διαδίκτυο, μπορείτε να μου προτεινετε ψαρια τα οποία θα ζήσουν ωραία στο ενυδρείο; Δεν έχω προβλημα να παρω κι άλλο μονομάχο, και λογικά αυτό θα κάνω, αλλά υπάρχει τυχών κανένα άλλο ψάρι που ζει ευτυχισμένο σε τόσα λιτρα;

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Να η ιστοσελίδα https://zenaquaria.com/best-fish-for-a-5-gallon-tank/

Θα διαβάσω τώρα τις πληροφοριες, ευχαριστώ πολυ?

 ο τυπος ειναι ασχετος με τα ψαρια....

Εχεις διαβασει εδω- https://zenaquaria.com/about/

Λεει - I am not an expert in any one category, but I am an avid enthusiast who believes that the aquarium hobby benefits people in ways that go unrecognized.

Δηλ, ιδεα δεν εχει απο ψαρια, ομως χωνεται να δινει συμβουλες...

Δες τι γραφουν στα νορμαλ sites - https://www.seriouslyfish.com/species/poecilia-sphenops/

https://blog.tetra.net/en-en/black-molly-poecilia-sphenops/

και παντα λεμε για καθαρα λιτρα, αν λεμε 100 καθαρα λιτρα, το ενυδρειο πρεπει να ειναι τουλαχιστον 120λ.

Εδω , στο aquazone, θα βρεις ολες τις πληροφοριες, που χρειαζεσαι!

Καλως ηρθες στην παρεα! :)

Link to comment
Share on other sites

Με μια μικρή παραχώρηση και αγοράζοντας ένα κρεμαστό φίλτρο θα μπορούσες να βάλεις αυτό 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ @natateo και @marinos :lol:

Μια απορία: όταν λες κρεμαστο φίλτρο τι εννοείς; Έχει δηλαδή διαφορά από αυτό που έχω τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για πόσα λιτρα ενυδρειο θελεις;

Είναι 25 λιτρα, άρα καθαρά 20 μαλλον

Κρεμαστο φίλτρο μπαίνει σε ενυδρείο με καπάκι;

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Κρεμαστο φίλτρο μπαίνει σε ενυδρείο με καπάκι;

οχι, παρε εσωτερικο..... Πες λιγο διαστασεις ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πες λιγο διαστασεις ενυδρειου.

 Διαστάσεις: 32x23x38cm

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φίλτρο είναι εντάξει; Η είναι παρομοιο με αυτο που εχω; Για το puffer θέλει χαμηλή ροή;20210910_105657.thumb.jpg.cba5f286ea2c7f0f28d6b23231c6c0d2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα,

 

Εγώ δεν θα σου πω να μην παίρνεις γνώμες για ψάρια που κάνουν στα λίτρα σου απλά μην μένεις σε αυτό επειδή κάποιος απλά το πρότεινε. Στη τελική μπορεί για αυτόν να μπαίνουν molly σε 25 λίτρα και να είδε και αναπαραγωγή. Απλά είναι καλή πάσα η υπόθεση στο πρόβλημα που έχεις με τους καυγάδες γιατί πολλά ψάρια βγάζουν κάποια στοιχειώδη επιθετικότητα αν βρίσκονται σε πολύ κλειστό περιβάλλον. Λογικά και ανθρώπινα να το πάρεις διαφορετικά νιώθεις κλεισμένος σε ένα ανσανσερ και αλλιώς στο δωμάτιο ή το σπίτι σου. Γιατί όχι και τα ψάρια λοιπόν?

Αν πάντως θέλεις να δώσεις τα molly εγώ θα σου πρότεινα ή μονομάχο ή το κάτι διαφορετικό που κυκλοφορεί αρκετά τελευταία, scarlet badis (dario dario ή την παραλλαγή black tiger dario). Τα τελευταία τα έχω μάλιστα, δεν ξεπερνούν τους 2-3 πόντους και έχουν συμπεριφορά κιχλίδας. Πιστεύω άνετα μπαίνει ένα ζευγάρι στα λίτρα σου και όπως το έχεις διακοσμήσει. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλή σου μέρα,

 

Εγώ δεν θα σου πω να μην παίρνεις γνώμες για ψάρια που κάνουν στα λίτρα σου απλά μην μένεις σε αυτό επειδή κάποιος απλά το πρότεινε. Στη τελική μπορεί για αυτόν να μπαίνουν molly σε 25 λίτρα και να είδε και αναπαραγωγή. Απλά είναι καλή πάσα η υπόθεση στο πρόβλημα που έχεις με τους καυγάδες γιατί πολλά ψάρια βγάζουν κάποια στοιχειώδη επιθετικότητα αν βρίσκονται σε πολύ κλειστό περιβάλλον. Λογικά και ανθρώπινα να το πάρεις διαφορετικά νιώθεις κλεισμένος σε ένα ανσανσερ και αλλιώς στο δωμάτιο ή το σπίτι σου. Γιατί όχι και τα ψάρια λοιπόν?

Αν πάντως θέλεις να δώσεις τα molly εγώ θα σου πρότεινα ή μονομάχο ή το κάτι διαφορετικό που κυκλοφορεί αρκετά τελευταία, scarlet badis (dario dario ή την παραλλαγή black tiger dario). Τα τελευταία τα έχω μάλιστα, δεν ξεπερνούν τους 2-3 πόντους και έχουν συμπεριφορά κιχλίδας. Πιστεύω άνετα μπαίνει ένα ζευγάρι στα λίτρα σου και όπως το έχεις διακοσμήσει. 

 

Μόλις το έψαξα το ψαράκι, είναι πολυ ωραίο, ευχαριστώ και για τις πληροφορίες, θα δω αν το έχει στο pet shop και θα συγκρίνω τις επιλογές που μου δώσατε για να βρω τι θα βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο 300λ/ωρα κανει. Εγω ειχα παρομοια hailea και dophin, μια χαρα δουλευαν πανω απο 5 χρόνια. Με sun sun δεν εχω εμπειρια....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το φιλτρο 300λ/ωρα κανει.

Ωραια?

Άλλη μια ερώτηση έχω: αν παρω πχ μονομάχο, δεν πρεπει το φίλτρο να έχει πολυ χαμηλή ροή; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Ωραια?

Άλλη μια ερώτηση έχω: αν παρω πχ μονομάχο, δεν πρεπει το φίλτρο να έχει πολυ χαμηλή ροή; 

Με το spray bar θα εχει χαμηλη ροη, μην ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...