Jump to content

Χρυσόψαρο με νυκτική κύστη


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

οπως γραφει και ο  τιτλος εχω ενα χρυσοψαρο, fanky και στα καλα καθουμενα, κολυμπαει ή μαλλον στεκετε ακινητο επανω στην επιφανεια του νερού, τις περισσοτερες ωρες της ημερας.

Επειδη οταν πρωτοασχολήθηκα με το χομπι, ειχα διαβασει διαφορα αρθρα, πανω σε ασθενειες πιστευω οτι εχει θεμα με την νυκτικη κυστη, αν το λεω και σωστά.

Το ενυδρειο τρεχει αρκετα χρονια, δεν θυμαμαι ακριβως πόσσα, 60 λτ με eheim φιλτρο, μα ποτε δεν ειχα τετοια θεματα.

του εκανα νηστεία  μίας ημέρας.....αλλα δεν αλαξε και τιποτα στην συμπεριφορά του.....

συν αρακα βρασμένο.......την επομενη.

Εχει ελπιδες λετε?

Ειναι σε αυτη την κατασταση περίπου κανα μηνα.......σε σημειο που το λυπαμαι, το έρμο.....

Καθε συμβουλη ευσπρόσδεκτη.Ευχαριστω εκ των προτέρων....σόρρυ για το σεντόνι.

 

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Εφαγα το ψ στον τιτλο, τωρα το είδα...αν μπορει καποιος διαχειριστής το διορθώνει.

Ευχαριστώωωω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Soulaki1 έγραψε:

Εφαγα το ψ στον τιτλο, τωρα το είδα...αν μπορει καποιος διαχειριστής το διορθώνει.

Ευχαριστώωωω.

Done.

 

 

Όσο για το πρόβλημα, λίγες παραπάνω πληροφορίες και καμία φωτο θα βοηθούσαν πολύ.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε αρκετά ΦΙΛΗ ΜΟΥ (το γράφω με κεφαλαία γιατί κάποιος εδώ μέσα σχετικός με τα χρυσόψαρα τους βλέπει όλους άντρες )?

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο καλυτερα. Το θεμα ειναι , οτι πολλες φορες φταινε βακτηριακες λοιμωξεις για αυτο το θεμα ("επιπλέει ανάσκελα") και οχι μονο η διατροφη. Αν ολο αυτο συνεχιζεται για πολυ καιρο, λιγο δυσκολο να γινει καλα το ψαρι.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξέρω να ανεβασω φωτογραφία......

Ειναι τελείος αναποδα, το ψάρι ναι.Με την κοιλιά στην επιφάνεια φανταστείτε.....

Το πρωί πριν φάει, κολυμπαει για λιγο καλά, και μετα, ειναι ολη  μέρα τούμπα.

Ταιζω με flakes που εχω πριν μουλιασει καλά, σε νερο ενυδρείου.....

Αν ηταν βακτηριακή μόλυνση δεν θα ειχε κολησει και το άλλο?

Το φιλτρο ειναι το 2213 το θυμηθηκα.Heheim.

Έγινε επεξεργασία - Soulaki1
Link to comment
Share on other sites

@Soulaki1εκεί που πας για να γράψεις την απάντηση, πατάς το add files και σου βγάζει να διαλέξεις το αρχείο που θέλεις να ανεβάσεις, το βρίσκεις μεσα στις φώτο το διαλέγεις και σου το ανεβάζει ?

NG20210909-111030.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

@Soulaki1εκεί που πας για να γράψεις την απάντηση, πατάς το add files και σου βγάζει να διαλέξεις το αρχείο που θέλεις να ανεβάσεις, το βρίσκεις μεσα στις φώτο το διαλέγεις και σου το ανεβάζει ?

NG20210909-111030.png

Ευχαριστώ πολύ.Θα βγαλω μία αυριο να το δειτε και εσείς.

Καλο σας βράδυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε αρκετά ΦΙΛΗ ΜΟΥ (το γράφω με κεφαλαία γιατί κάποιος εδώ μέσα σχετικός με τα χρυσόψαρα τους βλέπει όλους άντρες )?

Καλά ρε δε ντρέπεσαι να μιλάς έτσι για μένα στα νεουδια? Οχαχαχαχα. Φίλη μου μην τον ακούς, προπαγάνδα κάνει.....

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και από εμένα φίλη μου (ορίστε Μαρίνο σωστά το γράφω ?). Λοιπόν θα βοηθούσε πολύ τόσο να ανεβάσεις μια φωτογραφία, όσο και να μας περιγράψεις λίγο τις ρουτίνες σου (κάθε πότε αλλάζεις νερό, πόσο, τι ταιζεις και πόσο κλπ.) Επίσης θέλω να θυμηθείς πόσο καιρό έχεις το ψάρι. Τώρα αν από τη φωτογραφία φανεί ότι είναι swim blatter δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα πλην της νηστείας και του αρακά. Επίσης καλό θα ήταν να αγοράσεις αλατι Χίων τυροκομικο (σε πράσινο σακουλάκι) και να βάλεις 3γρ/λ, αφού πρώτα όμως το διαλύσεις καλά σε ένα μπολακι με νερό το του ενυδρείου σου. Αναμένω τη φωτογραφία σου για να μπορέσω να σε βοηθήσω περισσότερο

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλά ρε δε ντρέπεσαι να μιλάς έτσι για μένα στα νεουδια? Οχαχαχαχα. Φίλη μου μην τον ακούς, προπαγάνδα κάνει.....

Εγώ  ονόματα δεν λέω υπολείψεις δεν σπιλώνω .....έτσι γενικά το είπα και ο έχων την μύγα την πάτησε ???

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Να το το ψαρακι παιδιά.

λοιπον επιπλεον πληροφορίες......ταιζω με φλεικς μια φορα την ημερα, αφου το μουλιάσω πρώτα.

ρουτινες καθε εβδομαδα αλαγή τα 2/3

Το ψαρακι το εχω απο περυσι, και δεν ειχα γενικοτερα ποτε τετοια θέματα.......

Συνηθως καθετε όπβς  φαίνεται στην φωτό δεξιά.....

Αυτάαααααα.

 

B8093725-22D5-4E80-8E58-87AFB963C600.jpeg

4E95E59C-929E-484D-B632-CDDA44C60793.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω πολλα από χρυσοψαρα, νομίζω πως θα βοηθήσει αν του δώσεις αψητο αρακά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Soulaki1 έγραψε:

Να το το ψαρακι παιδιά.

λοιπον επιπλεον πληροφορίες......ταιζω με φλεικς μια φορα την ημερα, αφου το μουλιάσω πρώτα.

ρουτινες καθε εβδομαδα αλαγή τα 2/3

Το ψαρακι το εχω απο περυσι, και δεν ειχα γενικοτερα ποτε τετοια θέματα.......

Συνηθως καθετε όπβς  φαίνεται στην φωτό δεξιά.....

Αυτάαααααα.

 

B8093725-22D5-4E80-8E58-87AFB963C600.jpeg

4E95E59C-929E-484D-B632-CDDA44C60793.jpeg

Ξεκάθαρα μιλάμε για swim Blatter. Συνεχίζεις τη νηστεία για τρεις ημέρες (δεν παθαίνει τπτ) και παίρνεις το αλάτι που σου είπα οπωσδήποτε. Δε χρειάζεται να μπει κατάντινα το ψάρι. Το αλάτι θα κάνει καλό και στα υπόλοιπα ψάρια, αρκεί να μπει σωστά στο ενυδρείο διαλυμένο όπως σου είπα. Αλάτι θα ζητήσεις αυτό που σου είπα συγκεκριμένα (το έχει ο Βασιλόπουλος).

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Αν και δεν ξέρω πολλα από χρυσοψαρα, νομίζω πως θα βοηθήσει αν του δώσεις αψητο αρακά. 

Ώπα ώπα παιδιά ποτέ αψητο αρακά πότε! Πάντα βράζουμε καλά σε νερό τον αρακά και στη συνέχεια τον αποφλοινουμε πριν τον δώσουμε αφού βέβαια κρυώσει πρώτα.ην πνίγει κάνα ψάρι 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το ψάρι σου είχε τέτοια θέματα και στο παρελθόν? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Ώπα ώπα παιδιά ποτέ αψητο αρακά πότε! Πάντα βράζουμε καλά σε νερό τον αρακά και στη συνέχεια τον αποφλοινουμε πριν τον δώσουμε αφού βέβαια κρυώσει πρώτα.ην πνίγει κάνα ψάρι 

Σορι:blush: Απλα εμένα αυτό μου είχε πει ένας γνωστός με το ίδιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Σορι:blush: Απλα εμένα αυτό μου είχε πει ένας γνωστός με το ίδιο προβλημα

Δεν πειράζει. Εδώ είμαστε εμείς να διορθώνουμε τυχόν λάθη ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Σορι:blush: Απλα εμένα αυτό μου είχε πει ένας γνωστός με το ίδιο προβλημα

Επειδή μάλλον δεν κάνεις καλές παρέες για το χόμπι ??? θέλω να αποθηκεύσεις αυτό το link. Όταν θα έχεις μια απορία θα προστρέχεις σε αυτό . Κάποιο μέσα απο αυτα τα άρθρα θα σε βοηθήσει .

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Επειδή μάλλον δεν κάνεις καλές παρέες για το χόμπι ??? θέλω να αποθηκεύσεις αυτό το link. Όταν θα έχεις μια απορία θα προστρέχεις σε αυτό . Κάποιο μέσα απο αυτα τα άρθρα θα σε βοηθήσει .

 

 

 

Το αποθήκευσα? 

Σίγουρα θα μου φανεί χρήσιμο ??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Επίσης το ψάρι σου είχε τέτοια θέματα και στο παρελθόν? 

Οχι δεν ειχε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Soulaki1 έγραψε:

Οχι δεν ειχε ποτέ.

Ωραία κάνε ότι σου είπα με το αλάτι και επίσης άποψη μου είναι να σταματήσεις γενικά τα flakes και να πας σε βυθιζόμενα pellet. Από εμπειρία ιδανικά σου προτείνω αυτά:

 

https://www.petsupermarket.gr/vitalis-goldfish-pellets-1-5mm-s-140gr

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Soulaki1 έγραψε:

Οχι δεν ειχε ποτέ.

Οπότε βαζω αυτο το σλατι, και το αφηνω νηστικο για 3 μερες, και μετα ταιζω κανονικα?

Και το αλατι, δεν αφαιρειτε? Μενει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ωραία κάνε ότι σου είπα με το αλάτι και επίσης άποψη μου είναι να σταματήσεις γενικά τα flakes και να πας σε βυθιζόμενα pellet. Από εμπειρία ιδανικά σου προτείνω αυτά:

 

https://www.petsupermarket.gr/vitalis-goldfish-pellets-1-5mm-s-140gr

 

 

Ευχαριστω πολύ.

Απο την εμπειρία σας, το ψαρι θα ζηλσει, λετε?

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι το αφήνεις για επτά ημέρες τουλάχιστον και βλέπουμε. Οπότε κάνε και μια αλλαγή νερού πριν βάλεις το αλάτι. Μετά το επταήμερο θα κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού 15% χωρίς αλάτι, ώστε σταδιακά να φύγει το αλάτι από το ενυδρείο και όχι άμεσα (γιατί αν γίνει απότομα η αφαίρεση του αλατιού το ψάρι πεθαίνει από το σοκ

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...