Jump to content

ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΑΛΑΤΙ


Recommended Posts

Καλησπερα και απο 'μενα.

Απο Σεπτεμβρη σκευτομαι να ξεκηνισω Fish Only ενυδρειο, και αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι ενα 140-180 lt.

Tα ψαρια που θα ηθελα ειναι:

Yellow Sailfin Tang

Blue Surgeon Fish

Common Clown

Θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι συμβατα, και αν τα Clown θα αισθανονται ανετα χωρις ανεμωνες.

Link to comment
Share on other sites

Tα ψαρια που θα ηθελα ειναι:

Yellow Sailfin Tang

Blue Surgeon Fish

Common Clown

Καλως του αλατισμένους...

Καλά θα ήταν να γράφεις την λατινική ονομασία του κάθε ψαριού για να είμαστε σίγουροι ότι μιλάμε για το ίδιο είδος.

Αν έχω καταλάβει καλά τα ψάρια που θες να αποκτήσεις είναι συμβατά μεταξύ τους.

Οι clown δεν έχουν πρόβλημα απουσία ανεμόνης αρκεί να έχουν μέρος να κρύβονται, όπως και όλα τα ψάρια άλωστε

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες στην παρέα μας και σύντομα στα αλάτια.

Τα δυο πρώτα ψάρια για τα λίτρα που λες δεν θα ήταν και η καλύτερη επιλογή μιας και είναι κινητικά και με τελικα μεγεθη αρκετα μεγαλα .Θα μπορούσες να τα βάλεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο 300+λιτρα.Τα clown δεν θα έχουνε κανένα πρόβλημα χωρίς ανεμώνη αρκεί να βρεθεί κάποιο υποκαταστατο.Πολλα soft coral μπορούνε να παίξουνε τον ρόλο της ανεμώνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον Αναστάση.

Θα μπορούσες να ξεκινήσεις από τώρα το στήσιμο του ενυδρείου σου και ζωντανά να μπούνε μετά τη δύσκολη περίοδο του καλοκαιριού δηλαδή από Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι θα πρεπει να ξεστησω πριν τις διακοπες το 80αρι που εχω (γλυκου), για να αρχησω με το θαλασσινο αμεσως μετα, με καθαρο μυαλο και χωρις πιεση.

Το μεγαλυτερο ενυδρειο που μπορω να βαλω ειναι περιπου 100x40x50cm (RIO 180).

Διστυχος δεν υπαρχει αρκετος χωρος για μεγαλυτερο, και μαζι με sumb και skimmer θα καλυψω τον χωρο 100%.

Εχω βρει αρκετα "καλουδια" στα μαγαζια, τα οποια και θα αναφερω εν'καιρο για να μου πειτε την γνωμη σας

πριν αρχησω το στησιμο

Link to comment
Share on other sites

fishwelcome.gif Ανασταση και εδω !

Καλη αρχη στο σχεδιασμο σου! Ξεκινα το στησιμο σιγα σιγα και εχουμε αρκετο δρομο μεχρι να φτασουμε στην επιλογη των ψαριων! Ισως τα ψαρια που σκεφτεσαι να μην ειναι ιδανικα λογο μεγεθους (δεν μιλαω για τα clown βεβαια :thumbdown: ) αλλα υπαρχουν τοσες πολλες επιλογες που σιγουρα δεν θα εχεις κανενα προβλημα να μπορεσεις να το γεμισεις!

Τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

:thumbdown:

Καλως ηλθες στο χωρο μας.. :)

Για το ενυδρειο σου, εαν το στησεις αυτη την εποχη και το αφησεις χωρις ζωντανα και φωτισμο να κουραριστει και να "στρωσει" μεχρι τον σεπτεβρη οπου και θα βαλεις σταδιακα τα πρωτα ζωντανα σου, ειναι η καλυτερη προταση!! Θα εισαι διακοπες και το συστημα σου θα στρωνει. Οτι καλυτερο. Σκεψου το και για οτι θελεις εδω ειμαστε!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι τετοιο θα κανω...

Εχω καταληξει τελικα στο RIO 180, (λογο χωρου οπως ειπα), αλλα αυτο που με απασχολει λιγο ειναι ο εξοπλισμος, οχι τοσο το κοστος οσο η σωστη επιλογη, και λεω οχι τοσο το κοστος γιατι δεν νομιζω να μπορεσω να κανω κατι μεγαλητερο μεχρι να αλλαξω σπιτι (πραγμμα λιγο "χλωμο")

Ετσι λοιπων εχω αποφασησει οτι θελω να το εξοπλησω καλα, και σωστα.

Αν εχετε να προτεινετε κατι απο εξοπλησμο για το συγκεκριμενο ενυδρειο, θα μου ητανε πολυ χρησημο.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν στην αγορά ένα σωρό πράγματα για να αγοράσεις αν θέλεις ..

.. όρεξη να έχεις και χρήμα ..

αυτό που είναι απαραίτητο στη φάση που είσαι είναι ο σωστός οραματισμός του ενυδρείου ..

.. τι ψάρια η άλλους οργανισμούς θέλεις να φιλοξενήσεις ?

αυτά τα ψάρια που θέλεις μπορούν να συμβιώσουν αρμονικά στα 180 λίτρα ?

καλό είναι να έχεις ρεαλιστικές προσδοκίες ώστε να αποφύγεις τα προβλήματα και τις απογοητεύσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...