Jump to content

Pearlscale χρυσόψαρα


Vasilis Tzavaras

Recommended Posts

Καλημερα ομαδα ! Χθες το πρωι πήρα 2 pearlscale περίπου 3-4 εκ τα εχω βάλει σε ενα ενυδρείο 100 λίτρων μονα τους με ενα διακοσμητικό φυτό μονο απο διακόσμηση το ενυδρείο ειναι ferplsast με εσωτερικό φίλτρο μαμισιο ! Ενώ χθες ήταν μια χαρα δραστήρια σημερα ξύπνησα και ειδα το ενα να κάθεται διπλα απο το φίλτρο και να μην ειναι τοσο δραστήριο οπως το αλλο ! Υπαρχει περίπτωση να εχει κουραστεί επειδή χθες πήγαινε στις φούσκες του αέρα και πήγαινε πανω κατω ; Το παρατηρώ φεύγει για λιγο απο εκείνη την γωνία κανει δυο τρεις κινήσεις και μετα αφήνεται σαν να το παίρνει η ΡΟΗ του νερού και ξανα παει εκει στην γωνία ! Έκανα μετρήσεις το ph μου ειναι 7,5 και τα νιτρικά 0 !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το ενυδρείο είναι "στρωμένο"??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ναι κανονικά κι οι μετρήσεις σωστές τις έκανα ξανα σημερα το πρωι ! Δεν ξερω αν επειδή ειναι μικρά δεν μπορούν να κολυμπήσουν ανετα με την ΡΟΗ του φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

Αφού γράφεις ότι είναι τα νιτρικά 0 πως είναι στρωμένο??

Αυτό το είδος θέλει χαμηλή ροή του νερού ,αν το διακοσμητικό είναι ψεύτικο πρέπει να το βγάλεις. Το ψαράκι έτσι όπως το περιγράφεις έχει κουραστεί και στρεσαριστεί.. Τα βράγχια από έξω γύρω γύρω είναι κόκκινα??

Link to comment
Share on other sites

Βάζω και μερικές φωτό τωρα ηρθε απο την απέναντι μεριά και ειναι σαν να μην εχει την δυναμη να κολυμπήσει ενάντια την ΡΟΗ του νερού εκτος και αν ειναι ετσι αυτο το ειδος και δεν ειναι πολυ ενεργητικά ! Μονο με κιχλιδες εχω μια μικρή εμπειρία που ειναι πολυ ενεργητικές μεσα σε ενυδρείο όποτε μου φαινεται παράξενο 

07D4591B-3DEA-4DF9-93DC-2FD9E3C8720A.jpeg

6DFBD26D-78E3-4329-B7C9-B4C40DDD88E8.jpeg

6F299FBE-6585-4981-9397-5A1624A58DB9.jpeg

FD418F54-4D69-4559-AE55-32EABB5ADB8A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Με τι τεστ μετράς? Στικάκια η υγρά? Να σου πω εξ αρχής ότι διάλεξες ένα πολύ δύσκολο είδος χρυσόψαρου να μεγαλώσεις. Το ενυδρείο σου τι διαστάσεις έχει? Με το που πήρες το ενυδρείο το γέμισες και έβαλες τα ψάρια? Τα πήρες χθες μου είπες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το ενυδρείο ειναι 100 λίτρα το εχω στρώσει κανονικά οι μετρήσεις έγιναν με τις σταγόνες της sera ! Τα ψάρια τα πήρα χθες ! Επίσης το στόμιο εξαγωγής νερού στο φίλτρο το εχω γυρίσει προς τα πανω μημπως αν το βάλω να κοιτάει στην πλάτη του ενυδρείου η προς τα κατω μειώσει την ταχύτητα ροής του νερού ; Γιατι αυτο νομιζω ειναι το πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι μειώνεις τη ροή του ενυδρείου. Όσον αφορά το φαι τι τα ταιζεις? Να ξέρεις πάντως ότι το ψάρι μπορεί να έχει θέμα και από το μαγαζί

Link to comment
Share on other sites

Αν γυρίσω την έξοδο του φίλτρου προς την πλάτη του ενυδρείου η προς τον βυθό θα μειωθεί η ροη; Τωρα ειναι προς τα πανω και μαζι με το air pump νομιζω κάνουν μεγαλη ανατάραξη για αυτα τα ψάρια ! Τροφή βυθίζομενη πήρα για μικρά χρυσόψαρα με υψηλή πρωτεΐνη. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το αν είχαν πρόβλημα απο το μαγαζι χθες ήταν αρκετά δραστήρια και εξερευνούσανε φουλ σημερα ειναι πιο νοχελικα ! Εκτος σαν ειδος αν ειναι ετσι κι δεν κινούνται πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κλείσε για λίγο (κάνα μισάωρο) την αεραντλία και φίλτρο να δείς αν όντως αλλάξεις κάτι. Υπάρχει περίπτωση να φάγανε πολύ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Vasilis Tzavaras έγραψε:

Πάντως για το αν είχαν πρόβλημα απο το μαγαζι χθες ήταν αρκετά δραστήρια και εξερευνούσανε φουλ σημερα ειναι πιο νοχελικα ! Εκτος σαν ειδος αν ειναι ετσι κι δεν κινούνται πολυ

Κοίτα είναι αργοκίνητα του κερατά είναι αλήθεια. Όμως να ξέρεις για αυτό αν έχουμε ενυδρείο με ψάρια ήδη, τα νέα ψάρια που θα μπουν μπαίνουν καραντίνα κάνα διβδομαδο. Γιατί μπορεί για δύο τρεις ημέρες να είναι οκ αλλά η ασθένεια να εκδηλωθεί μετά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκλεισα τα αεραντλία και το φίλτρο και ηδη στα πρωτα 10 λεπτά έφυγε απο την γωνία και κουνιέται λιγο περισσότερο ! Μημπως να αφήσω το φίλτρο ανοιχτό και την αεραντλια κλειστή ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Vasilis Tzavaras έγραψε:

Λοιπόν εκλεισα τα αεραντλία και το φίλτρο και ηδη στα πρωτα 10 λεπτά έφυγε απο την γωνία και κουνιέται λιγο περισσότερο ! Μημπως να αφήσω το φίλτρο ανοιχτό και την αεραντλια κλειστή ;

Ναι,δεν χρειάζεται η αεραντλία

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μαλλον αυτο ήτανε άνοιξα το φίλτρο και με κλειστή αέραντλια πήρανε τα πανω τους φουλ ! Ελπίζω να έχουν αρκετή οξυγόνωση με το φίλτρο μονο ! 

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά θα είναι με λίγη ανατάραξη της επιφάνειας από το φίλτρο.. Τα συγκεκριμένα τα είχα και εγώ στο παρελθόν .. Ήταν λιγάκι δύσκολα. Μακάρι να σου πάνε όλα καλά.. καλή συνέχεια

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Mια χαρά θα είναι με λίγη ανατάραξη της επιφάνειας από το φίλτρο.. Τα συγκεκριμένα τα είχα και εγώ στο παρελθόν .. Ήταν λιγάκι δύσκολα. Μακάρι να σου πάνε όλα καλά.. καλή συνέχεια

Θα το δεις αυτό. Είναι πλέον πιο κινητικά να φανταστώ?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πολυ κινητικά καμια σχέση με πριν ! Το πρωι που τα τάισα επειδή μαλλον δεν μπορούσαν να κολυμπήσουν δεν έφαγαν πολυ και η τροφή εχει μείνει στον βυθό ! Να την μαζεψω μην σαπίσει η να την αφήσω μέχρι αυριο ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vasilis Tzavaras έγραψε:

Καλημερα το ενυδρείο ειναι 100 λίτρα το εχω στρώσει κανονικά οι μετρήσεις έγιναν με τις σταγόνες της sera !

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Vasilis Tzavaras έγραψε:

Έκανα μετρήσεις το ph μου ειναι 7,5 και τα νιτρικά 0 !

Αφου εχεις στρωσει το ενυδρειο , πως γινεται να εχεις τα νιτρικα στο μηδεν;;;;

Εχεις μετρησει αμμωνια (ΝΗ3/4) και νιτρωδη (ΝΟ2);

Γιατι μετρας το ph; Σε τι σου ειναι χρησιμο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι στο 0 μαλλον κατι έγραψα λαθος πριν ! Οπως ειπα εχω αγοράσει τα τεστ της sera και έχουν και ph μεσα αυτα τα μπουκάλια όποτε έκανα μετρήσεις για οτι έχουν τα τεστ ! Τα τεστ ειναι τα παρακάτω !

CA344276-F01E-4C1F-9EE9-F1069D28A139.png

D220E054-21B3-4918-9FDA-876A735D86ED.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Vasilis Tzavaras έγραψε:

Αυτα ειναι στο 0 μαλλον κατι έγραψα λαθος πριν ! Οπως ειπα εχω αγοράσει τα τεστ της sera και έχουν και ph μεσα αυτα τα μπουκάλια όποτε έκανα μετρήσεις για οτι έχουν τα τεστ ! Τα τεστ ειναι τα παρακάτω !

CA344276-F01E-4C1F-9EE9-F1069D28A139.png

D220E054-21B3-4918-9FDA-876A735D86ED.png

Άρα έχεις τεστ για αμμωνία και ph. Κάποια στιγμή είναι απαραίτητο να πάρεις τεστ για νιτρώδη (NO2) και νιτρικά (NO3). Εγώ θα πρότεινα το εξής Κιτ για να τελειώνεις

 

https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/test-nerou-enudreion/a.p.-ammonia-nh4-clone/

 

Θα σου κρατήσει πάνω από 2 χρόνια και έχει όλα τα απαραίτητα τεστ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok θα το πάρω ! Ευχαριστω πολυ ! Εχω ενα ψεύτικο φυτό που μου έδωσαν στο πετ σοπ να το βγάλω απο μεσα ; Επίσης αν μένει τροφή στον βυθό να την μαζεύω μετα απο λιγο η να την αφήνω μέχρι να την φάνε ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Vasilis Tzavaras έγραψε:

Ok θα το πάρω ! Ευχαριστω πολυ ! Εχω ενα ψεύτικο φυτό που μου έδωσαν στο πετ σοπ να το βγάλω απο μεσα ; Επίσης αν μένει τροφή στον βυθό να την μαζεύω μετα απο λιγο η να την αφήνω μέχρι να την φάνε ;

Το φυτό θα έλεγα να το βγάλεις κυρίως για θέμα αισθητικής και χώρο αλλά και μήπως χάσει χρώμα και η χρωστική εξαπλωθεί στο νερό και χαθούν τα ψαρια. Αν θες φυτά, δες πως θα πάνε τα ψαράκια και εδώ είμαστε να τα δούμε μαζί. Όσον αφορά το φαι, θα ταιζεις λίγο ειδικά τώρα που είναι αρχή μέχρι να μεγαλώσουν. Δλδ περίπου όσο μπορούν να φάνε σε δύο λεπτά. Με τα ότι περίσσευει το μαζεύεις. Αρχικά ταιζεις μια φορά τη μέρα έως ότου στρώσει πλήρως το ενυδρείο καιετα δύο φορές τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...