Jump to content

Τριγωνικό ενυδρείο


Vou

Recommended Posts

Όπως λέει κι ο τίτλος έπεσε στα χέρια μου ένα τριγωνικό ενυδρείο με διαστάσεις 90(?)μ, 60π, 55υ και λίτρα 150(?) δεν ξέρω να το υπολογίζω σε τέτοιο σχήμα. ?

Βρέθηκε χώρος και έπιπλο, μπήκαν νέες σιλοκόνες για σιγουριά και μένει το στήσιμο.

Καμιά ιδέα για αφρικανικό σεταπ; Τανγκανίκα πάντα!!! Ο προβληματισμός μου στο ύψος, μπορώ να το εκμεταλευτώ; Θα πάει χαμένο; Να σηκώσω νταμάρι μεχρι πάνω στην πλάτη; Για πείτε οι εμπειρότεροι και μη ?

 

IMG-20210912-232621.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα απαντήσω σχετικά με τα μαθηματικά :hehe:.

Θεωρητικά είναι κύλινδρος σπασμένος σε 4 ίσα κομμάτια όπου έχεις πάρει το ένα. 

Φυσικά θεωρώ ότι είναι ορθη γωνία και οι δύο πλευρές (ακτίνες) είναι ίσες. 

 

Τότε η πλευρά που βγάζεις 90 μου βγαίνει 94,25 εκατοστά ενώ τα λίτρα μου βγαίνουν 155,5.

 

Τώρα όσον αφορά το αφρικανικό hardscape δεν έχω καμία σχέση, λογικά θα απαντήσουβν άλλοι.

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Vou, καλημερα! Σημερα ειναι δυσκολη μερα για ολους :hehe: και για αφρικανους και μη.

Κατσε να τελειωσουμε με τα σχολεια .... και μετα :)

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα είδη ΕΔΩ

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Για υπολογισμό των λίτρων κοίταξε εδώ. Το ενυδρείο σου είναι quarter cylinder.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα .

Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα είδη ΕΔΩ

 

 

Εκεί είναι όλα τα είδη. Σκέφτομαι να βάλω καποιο είδος juli και να το κρατήσω spieces. Ο προβληματισμός μου είναι στην διακόσμηση. Δεν θα φαίνεται άδειο με τόσο ύψος στην ουσία άχρηστο; Να δοκιμάσω να βάλω πολύ άμμο στο πίσω μέρος και να το σηκώσω; Θα έχω θέμα χώρου; γιατί ναι μεν τα λίτρα είναι αρκετά αλλά η επιφάνεια φαίνεται μικρή. 

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρεις και εσύ ότι η Αφρική θέλει μήκος ενυδρείου . Πάτα ανανέωση στα φίλτρα που έχω τσεκαρισμένα και θα σου βγάλει τα προτεινόμενα .Στην περίπτωση σου δεν το έχεις . Και το ύψος που λες δεν είναι και τόσο μεγάλο . Βάλε αρκετή άμμο και ψηλές πέτρες και θα είσαι οκ. Καλή η επιλογή σου .

Link to comment
Share on other sites

δύσκολο ενυδρείο. Θα μπορούσες να δώσεις ύψος όπως στην εικόνα παρακάτω. 

 

 

aquascaping-cichlid-aquarium_orig.jpg

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2021 at 3:25 ΜΜ, το μέλος Vou έγραψε:

 

Εκεί είναι όλα τα είδη. Σκέφτομαι να βάλω καποιο είδος juli και να το κρατήσω spieces. Ο προβληματισμός μου είναι στην διακόσμηση. Δεν θα φαίνεται άδειο με τόσο ύψος στην ουσία άχρηστο; Να δοκιμάσω να βάλω πολύ άμμο στο πίσω μέρος και να το σηκώσω; Θα έχω θέμα χώρου; γιατί ναι μεν τα λίτρα είναι αρκετά αλλά η επιφάνεια φαίνεται μικρή. 

Για να μπορέσω να σου πω την γνώμη για το στήσιμο πρέπει να μου πεις σε τι ψάρια θα καταλήξεις .

Link to comment
Share on other sites

@NickCavGr Επειδή δεν έχω μεγάλη επιφάνεια για να χτίσω ψηλό νταμάρι, σκεφτόμουν να βάλω μεγάλες πέτρες πίσω, να το φέρω μέχρι μπροστά με μικρότερες, να φτιάξω κάτι σαν κατηφόρα δηλαδή. Θα πρέπει όμως να θυσιάσω τα μισά λίτρα στις πέτρες, και να το "στενέψω" κι άλλο. Γι αυτό σκέφτομαι νανονικχίδες όπως τα julies @marinos, αρχικά ήθελα brihardi αλλά θα νομίζω πως θα ζοριστούν πολύ σε τέτοιες διαστάσεις, οι κάλβοι το ίδιο, ίσως χειρότερα αν και μπορει να τη γλίτωνα για λιγο επειδή μεγαλώνουν αργά.

 

Δεν βολεύει το σχήμα για αφρικάνικο. Τουλάχιστον όχι στα 150 ?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσεις να βρεις  επιβεβαιωμένο ζευγάρι σε Altolamprologus Compressiceps  να το τολμήσεις . Γενικότερα στα ενυδρεία που έχουμε ζευγάρια και δεν θέλουμε να κρατήσουμε σε αυτό απογόνους μπορούμε να είμαστε με μικρές αποκλίσεις λίγο ποιο ελαστικοί .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ παίδες για τις ιδέες, όμως δεν με ικανοποιούσε η ιδέα. Το σκέφτηκα και κατέληξα στο να μεταφέρω το σεταπ του Αμαζονίου στο τριγωνικό, και να στήσω το 240αρι. Αύριο θα πάω να μαζέψω πέτρες ?

Link to comment
Share on other sites

IMG-20210929-204838-1

 

Πως σας φαίνεται; Προορίζεται για brichardi

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πέτρα ψηλά που θα είναι αχρείαστη . Ειδικά αυτήν στα αριστερά αφαίρεσε - κατέβασε την γιατί έχουμε και σεισμούς . Επίσης βλέπω περάσματα άλλα δεν βλέπω χαμηλά σπηλιές (μπορεί και να κάνω λάθος ) .   

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει σπηλιές. Πως θα τις φτιαξω; Αν βαλω περισσότερη άμμο θα τις φτιάξουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει ιδιαίτερη προσπάθεια. Απλά μεγάλωσε την απόσταση στις μεγάλες κάτω πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

IMG-20211001-145259

 

Έγινε σωστά αυτό το στήσιμο. Βγήκε όλη η άμμος, πάτησαν οι πέτρες στο γυαλί και ξαναμπήκε στο τέλος. Δεν ήξερα πως σκάβουν τα μπριχαρντι. Ευχαριστώ @marinos

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...