Jump to content

σπιρακι στο χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά , είμαι καινούργιος στο forum ..έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα , εξοπλισμένο κ φίλτρο eheim 600 + professional.. με 8 χρυσόψαρα ..σχεδόν πριν 2 εβδομάδες , πέρασαν ich τα ψαράκια μου , έκανα θεραπεία με esha2000+ esha exit , με συχνές αλλαγές νερού κ τώρα είναι καλά ...προχτές όμως παρατήρησα στο ένα χρυσόψαρο στην ουρά του , ένα σπιρακι ( όχι στίγμα) ..τι μπορεί να είναι; Όποιος ξέρει να με απαντήσει .. Ευχαριστώ πολύ ! 

B7A3E20B-BBFA-4CC8-BA06-48B007B2FC5A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Βαλαντης81 έγραψε:

έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα , εξοπλισμένο κ φίλτρο eheim 600 + professional.. με 8 χρυσόψαρα

Ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου.

Παλι για ικ φαινεται. Ικ δεν φευγει με μια φορα θεραπεια, γιατι το φαρμακο δεν καταστρεφει τις κυστες του παρασιτου, που βρισκονται στο χαλικακι και μπορουν να παραμεινουν ενεργες για μεχρι και 70 ημερες! (κανονικα πανω απο 2 εβδομαδες- οχι).

 

Link to comment
Share on other sites

Ich είναι ακόμα δεν έχει περάσει .Μάλλον δεν έκανες αρκετές μέρες την θεραπεία. Και από όσο γνωρίζω δεν κάνουμε αλλαγές νερού στη θεραπεία 

Ανέμενε για τους πιο έμπειρους. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Βαλαντης81 έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά , είμαι καινούργιος στο forum ..έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα , εξοπλισμένο κ φίλτρο eheim 600 + professional.. με 8 χρυσόψαρα ..σχεδόν πριν 2 εβδομάδες , πέρασαν ich τα ψαράκια μου , έκανα θεραπεία με esha2000+ esha exit , με συχνές αλλαγές νερού κ τώρα είναι καλά ...προχτές όμως παρατήρησα στο ένα χρυσόψαρο στην ουρά του , ένα σπιρακι ( όχι στίγμα) ..τι μπορεί να είναι; Όποιος ξέρει να με απαντήσει .. Ευχαριστώ πολύ ! 

B7A3E20B-BBFA-4CC8-BA06-48B007B2FC5A.jpeg

Δεν το βλέπω τοσο για ich τώρα, αλλά θέλω και καλύτερη φωτογραφία των ψαριών σου. Να ξέρεις ότι φταίει η καλή ποιότητα του νερού σου, καθώς έχεις πολλά ψάρια σε μικρό χώρο και με πλήρως ανεπαρκή φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Να ξέρεις ότι φταίει η καλή ποιότητα του νερού σου,

Ηθελες να πεις κακη, μαλλον :)

το κοκκινο μεγαλο σπυρακι δεν μοιαζει με ικ, αλλά το άλλο διπλα...

Βασικα αν προκειται για ικ θα φανει σιγουρα σε μια εβδομαδα....

Μια ερωτηση μονο, Χρηστο.... Τα χρυσοψαρα αντεχουν το αλατακι, γνωστο... Γιατι να χρησιμοποιείτε (εσεις οι χρυσοψαραδες εννοω) τα φαρμακα;

ή δεν αντεχουν μεγαλη salinity τελικα;

 

Link to comment
Share on other sites

Killernight , ξέχασα να το διευκρινίσω ότι πρόσφατα έβαλα 2 ψάρια μέσα χωρίς να τα βάλω πρώτα σε καραντίνα .Το νερό μου είναι εξαιρετικά καλό , το φίλτρο μου δεν το έχω στο φουλ διότι θα το κάνει πλυντήριο , το φίλτρο μου ειναι το eheim 600+ professional.

Συμφωνώ μαζί σου ότι κ εμένα δεν μου φαίνεται για ich , τι μπορεί να φταίει ;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Βαλαντης81 έγραψε:

Killernight , ξέχασα να το διευκρινίσω ότι πρόσφατα έβαλα 2 ψάρια μέσα χωρίς να τα βάλω πρώτα σε καραντίνα .Το νερό μου είναι εξαιρετικά καλό , το φίλτρο μου δεν το έχω στο φουλ διότι θα το κάνει πλυντήριο , το φίλτρο μου ειναι το eheim 600+ professional.

Συμφωνώ μαζί σου ότι κ εμένα δεν μου φαίνεται για ich , τι μπορεί να φταίει ;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ηθελες να πεις κακη, μαλλον :)

το κοκκινο μεγαλο σπυρακι δεν μοιαζει με ικ, αλλά το άλλο διπλα...

Βασικα αν προκειται για ικ θα φανει σιγουρα σε μια εβδομαδα....

Μια ερωτηση μονο, Χρηστο.... Τα χρυσοψαρα αντεχουν το αλατακι, γνωστο... Γιατι να χρησιμοποιείτε (εσεις οι χρυσοψαραδες εννοω) τα φαρμακα;

ή δεν αντεχουν μεγαλη salinity τελικα;

 

Τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

κυστη απο καποιο παρασιτο μπορει να ειναι.

πριν 20 λεπτά, το μέλος Βαλαντης81 έγραψε:

Το νερό μου είναι εξαιρετικά καλό

κάνεις τεστ νερου συχνα;

δωσε μετρησεις και πες με τι τεστακια μετρας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

κυστη απο καποιο παρασιτο μπορει να ειναι.

κάνεις τεστ νερου συχνα;

δωσε μετρησεις και πες με τι τεστακια μετρας.

Το.τεστ της Αμμωνιας μου είναι της Sera σε φιαλίδια κ η μέτρηση της 0/mg/l 

Τα No2 είναι της tetra σε φιαλίδια και είναι

0,3 /mg/l

No3 είναι πάλι tetra κ η μέτρηση είναι 12,5 mg/l 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ηθελες να πεις κακη, μαλλον :)

το κοκκινο μεγαλο σπυρακι δεν μοιαζει με ικ, αλλά το άλλο διπλα...

Βασικα αν προκειται για ικ θα φανει σιγουρα σε μια εβδομαδα....

Μια ερωτηση μονο, Χρηστο.... Τα χρυσοψαρα αντεχουν το αλατακι, γνωστο... Γιατι να χρησιμοποιείτε (εσεις οι χρυσοψαραδες εννοω) τα φαρμακα;

ή δεν αντεχουν μεγαλη salinity τελικα;

 

Ναταλία μια χαρά αντέχουν. Εννοείται ότι για το ich θεωρώ ότι τα φάρμακα εν χρειάζονται. Υπάρχουν όμως άλλα είδη παρασίτων που το αλάτι δεν κάνει τπτ....?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Βαλαντης81 έγραψε:

Το.τεστ της Αμμωνιας μου είναι της Sera σε φιαλίδια κ η μέτρηση της 0/mg/l 

Τα No2 είναι της tetra σε φιαλίδια και είναι

0,3 /mg/l

No3 είναι πάλι tetra κ η μέτρηση είναι 12,5 mg/l 

Με  ΝΟ2 0,3 μόνο καλό δε λες το νερό φίλε μου. Σε αυτό το επίπεδο τα ΝΟ2 είναι άκρως τοξικά και δημιουργούν θέματα. Κάθε πότε αλλάζεις νερό? Επίσης ποτέ δε βάζουμε ψάρια (και κυρίως χρυσόψαρα) απευθείας στο κεντρικό ενυδρείο μας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Με  ΝΟ2 0,3 μόνο καλό δε λες το νερό φίλε μου. Σε αυτό το επίπεδο τα ΝΟ2 είναι άκρως τοξικά και δημιουργούν θέματα. Κάθε πότε αλλάζεις νερό? Επίσης ποτέ δε βάζουμε ψάρια (και κυρίως χρυσόψαρα) απευθείας στο κεντρικό ενυδρείο μας. 

Θα συμφωνήσω φίλε μου ότι ξένα ψάρια δεν βάζουμε στο ενυδρείο μας , προτού μπούνε  σε καραντίνα . 
δεν θα συμφωνήσω μαζί σου στα test διότι , της tetra τα Νο2 είναι στο 0,3 δλδ στο πρώτο . Θα σου στείλω κ φωτό .. 

καθε 1, 5 εβδομάδα κάνω αλλαγή νερού …από 20-40%  , αναλόγως ποσό ταΐζω .. 

F22A1960-D7A0-4793-9F35-69661197F18A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Βαλαντης81 έγραψε:

Θα συμφωνήσω φίλε μου ότι ξένα ψάρια δεν βάζουμε στο ενυδρείο μας , προτού μπούνε  σε καραντίνα . 
δεν θα συμφωνήσω μαζί σου στα test διότι , της tetra τα Νο2 είναι στο 0,3 δλδ στο πρώτο . Θα σου στείλω κ φωτό .. 

καθε 1, 5 εβδομάδα κάνω αλλαγή νερού …από 20-40%  , αναλόγως ποσό ταΐζω .. 

F22A1960-D7A0-4793-9F35-69661197F18A.jpeg

Τοτε δεν εινα 0,3...ειναι μικροτερο (<) απο 0,3 . Απλα το διατυπωσες λαθος και ετσι εγινε η αναλογη παρατηρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...