Jump to content

Τα ψάρια μου με αναγνωρίζουν ?


Taxiarchis

Recommended Posts

Λοιπόν δεν περίμενα κάτι τέτοιο να αναγνωρίζουν πιος τα προσέχει πιος τα ταΐζει να έχουν τέτοια συμπεριφορά. Οπότε πάει η γυναίκα μου κοντά έχουν  εξαφανιστεί ? Οπότε πάω εγώ κάνουν σαν παλαβά στο τζάμι. Ακόμα και όταν καθαρίζω το ενυδρείο μέσα έρχονται κοντά στο χέρι μου ??.

Θέλω και της δικέ σας εμπειρίες αν σάς έχουν συμβεί παρόμοια 

 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει! Δεν το περίμενα, ειδικά από τα Tiger Barbs που πέρασε καιρός μέχρι να έρθουν μπροστά στο τζάμι. Μόλις πήγαινα κοντά για τάισμα εκείνα εξαφανιζόταν στα φυτά.

Πήρε κάνα 2-3μηνο μέχρι να αρχίσουν να εμφανίζονται, μόλις έκανε την αρχή το ένα τους τσουπ! Να'σου τα όλα στο χέρι μου από κάτω. Από εκείνο το σημείο και μετά μαζεύονται στο τζάμι ακόμα κι όταν με βλέπουν να μπαίνω σπίτι, λες και είναι σκυλάκια που τρέχουν να σου κάνουν χαρές!

Σε μερικά ταΐσματα που απαιτούν μικρό μπολ για να μαζεύω νερό από το ενυδρείο και να μουλιάζω τα φυλλαράκια ή την κατεψυγμένη, συνηθίζω να βουτάω το μπολάκι στο ενυδρείο ώστε να φεύγει από αυτό σιγά σιγά η τροφή προς τα μέσα. Τα άτιμα φτάνουν πια στο σημείο να μπαίνουν μέσα στο μπολ πριν αδειάσει εντελώς από την τροφη.!

Και είμαι βέβαιος ότι αναγνωρίζουν πρόσωπα, δεν είναι τυχαίο το ότι κάνουν τα ίδια σε εμένα και στη γυναίκα μου ενώ οπότε βρίσκεται κάποιος ξένος δίπλα μου να δει τη συμπεριφορά τους, αυτά πέεεερα βρέχει..[emoji16]


Για τα Black Moor που είχα πριν δεν το συζητώ καν, θα έλεγε κανείς ότι κάνουν διάλογο μαζί μου αν έβλεπαν μια φωτογραφία με εμένα μπροστά στο ενυδρείο..[emoji846]

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Ισχύει! Δεν το περίμενα, ειδικά από τα Tiger Barbs που πέρασε καιρός μέχρι να έρθουν μπροστά στο τζάμι. Μόλις πήγαινα κοντά για τάισμα εκείνα εξαφανιζόταν στα φυτά.

Πήρε κάνα 2-3μηνο μέχρι να αρχίσουν να εμφανίζονται, μόλις έκανε την αρχή το ένα τους τσουπ! Να'σου τα όλα στο χέρι μου από κάτω. Από εκείνο το σημείο και μετά μαζεύονται στο τζάμι ακόμα κι όταν με βλέπουν να μπαίνω σπίτι, λες και είναι σκυλάκια που τρέχουν να σου κάνουν χαρές!

Σε μερικά ταΐσματα που απαιτούν μικρό μπολ για να μαζεύω νερό από το ενυδρείο και να μουλιάζω τα φυλλαράκια ή την κατεψυγμένη, συνηθίζω να βουτάω το μπολάκι στο ενυδρείο ώστε να φεύγει από αυτό σιγά σιγά η τροφή προς τα μέσα. Τα άτιμα φτάνουν πια στο σημείο να μπαίνουν μέσα στο μπολ πριν αδειάσει εντελώς από την τροφη.!

Και είμαι βέβαιος ότι αναγνωρίζουν πρόσωπα, δεν είναι τυχαίο το ότι κάνουν τα ίδια σε εμένα και στη γυναίκα μου ενώ οπότε βρίσκεται κάποιος ξένος δίπλα μου να δει τη συμπεριφορά τους, αυτά πέεεερα βρέχει..emoji16.png


Για τα Black Moor που είχα πριν δεν το συζητώ καν, θα έλεγε κανείς ότι κάνουν διάλογο μαζί μου αν έβλεπαν μια φωτογραφία με εμένα μπροστά στο ενυδρείο..emoji846.png

Λες να μας περάσουν για παλαβους να μιλάμε και στα ψάρια ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ένστικτο τα καθοδηγεί αλλιώς δεν θα ήξεραν πως να αναζητήσουν τροφή, μάλιστα όταν βλέπουν μόνο εμένα κάνουν πως έρχονται αλλά φεύγουν, μόλις με βλέπουν να κρατώ το κουτί με την τροφή κάνουν σαν τρελά. Και αυτό το παρατήρησα και στο ποιο ''χαζό'' ψάρι. Είχα ένα που χρόνια πεδευοταν να βρει τρύπα στο τσάμι για να φύγει τόσο γκάου, αλλά όταν έβλεπε την τροφή ξαφνικά γινόταν έξυπνο, με το που χόρταινε πάλι το ίδιο.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Λες να μας περάσουν για παλαβους να μιλάμε και στα ψάρια [emoji23][emoji854][emoji28]
Σίγουρα αν φερόμαστε σαν να μας απαντάνε κιόλας.![emoji28]
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ψάρια που είχα ανά καιρούς με αναγνώριζαν μετά από ένα εύλογο διάστημα. Μάλιστα τα "εκπαιδευα" να έρχονται και να τρώνε σε ένα συγκεκριμένο σημείο του ενυδρειου. Σε τέτοιο βαθμό που οταν έριχνα τροφή αλλού την άφηναν.

 

Ετοιμαστείτε να βγάλουμε έρευνα για το Ψάρι του Παβλοφ :D

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Όλα τα ψάρια που είχα ανά καιρούς με αναγνώριζαν μετά από ένα εύλογο διάστημα. Μάλιστα τα "εκπαιδευα" να έρχονται και να τρώνε σε ένα συγκεκριμένο σημείο του ενυδρειου. Σε τέτοιο βαθμό που οταν έριχνα τροφή αλλού την άφηναν.

 

Ετοιμαστείτε να βγάλουμε έρευνα για το Ψάρι του Παβλοφ :D

Μέσα είμαι ???

Link to comment
Share on other sites

Και όμως στον δεύτερο παγκόσμιο έκαναν εκπαίδευσης σε δελφίνια η Γερμαναράδες νομίζω πού τα τοποθετήσουσαν εκρηκτικά για να πηγαίνουν στα πλοία ακόμα και στα υποβρύχια και να τα ανατινάζουν ??  .

Αλλά εντάξει δεν είναι το ίδιο με τα ψάρια. Είναι πανέξυπνο ζώω.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Τα δελφίνια δεν είναι ψάρια, είναι θηλαστικά. Δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε....?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Τα δελφίνια δεν είναι ψάρια, είναι θηλαστικά. Δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε....?

Το γνωρίζω ? έτσι το ανέφερα σαν ιστορία ?

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα να ακούσω ιστορίες με τα δικά σας  ψαράκια ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...