Jump to content

Φουσκωμένα Danio


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

δύο Danio εδώ και μέρες έχουν φουσκωμένο στομάχι. Τα έχω σε δίαιτα 2 μέρες και το κίτρινο κάπως ξεφούσκωσε. Το γκρι zebra danio δεν ξεφούσκωσε καθόλου και σήμερα το έβαλα για 2 ώρες σε αλάτι. Αυτό έχει και 2 σκούρες κηλίδες στο κάτω μέρος δεν ξέρω αν τις είχε από πριν. Επίσης χθες τους έβαλα και αρακά βρασμένο. Νομίζω πως δεν έφαγαν. Τα άλλα Danio όπως και τα Νεον δεν έχουν προβλημα. Ωστόσο πριν 2 βδομάδες έχασα ένα Νέον, το οποίο και αυτό ήταν φουσκωμένο. Μπορεί όμως να έφταιγαν και οι υψηλές θερμοκρασίες που έφτασαν 29-30οC κάποια στιγμή. Δεδομένου ότι δεν έχω άλλο ενυδρείο για καραντίνα και το έχω σε μια γεννήστρα, να βγάλω το zebra Danio (ευθανασία) μήπως υπάρχει κίνδυνος και για τα άλλα ψάρια? Από σκευάσματα δεν ξέρω παρακαλώ τις γνώσεις σας.

IMG_32.jpg

IMG_236.jpg

IMG_23.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,
δύο Danio εδώ και μέρες έχουν φουσκωμένο στομάχι. Τα έχω σε δίαιτα 2 μέρες και το κίτρινο κάπως ξεφούσκωσε. Το γκρι zebra danio δεν ξεφούσκωσε καθόλου και σήμερα το έβαλα για 2 ώρες σε αλάτι. Αυτό έχει και 2 σκούρες κηλίδες στο κάτω μέρος δεν ξέρω αν τις είχε από πριν. Επίσης χθες τους έβαλα και αρακά βρασμένο. Νομίζω πως δεν έφαγαν. Τα άλλα Danio όπως και τα Νεον δεν έχουν προβλημα. Ωστόσο πριν 2 βδομάδες έχασα ένα Νέον, το οποίο και αυτό ήταν φουσκωμένο. Μπορεί όμως να έφταιγαν και οι υψηλές θερμοκρασίες που έφτασαν 29-30οC κάποια στιγμή. Δεδομένου ότι δεν έχω άλλο ενυδρείο για καραντίνα και το έχω σε μια γεννήστρα, να βγάλω το zebra Danio (ευθανασία) μήπως υπάρχει κίνδυνος και για τα άλλα ψάρια? Από σκευάσματα δεν ξέρω παρακαλώ τις γνώσεις σας.
IMG_32.thumb.jpg.a0d29a9b0e1e594255602625abe20cc6.jpg
IMG_236.thumb.jpg.24fa38217637761e95f2447f195f3ad4.jpg
IMG_23.thumb.jpg.df49da749fb6aa7b64824ad84395c326.jpg
https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/&share_tid=25739&share_fid=31580&share_type=t&link_source=app

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,
δύο Danio εδώ και μέρες έχουν φουσκωμένο στομάχι. Τα έχω σε δίαιτα 2 μέρες και το κίτρινο κάπως ξεφούσκωσε. Το γκρι zebra danio δεν ξεφούσκωσε καθόλου και σήμερα το έβαλα για 2 ώρες σε αλάτι. Αυτό έχει και 2 σκούρες κηλίδες στο κάτω μέρος δεν ξέρω αν τις είχε από πριν. Επίσης χθες τους έβαλα και αρακά βρασμένο. Νομίζω πως δεν έφαγαν. Τα άλλα Danio όπως και τα Νεον δεν έχουν προβλημα. Ωστόσο πριν 2 βδομάδες έχασα ένα Νέον, το οποίο και αυτό ήταν φουσκωμένο. Μπορεί όμως να έφταιγαν και οι υψηλές θερμοκρασίες που έφτασαν 29-30οC κάποια στιγμή. Δεδομένου ότι δεν έχω άλλο ενυδρείο για καραντίνα και το έχω σε μια γεννήστρα, να βγάλω το zebra Danio (ευθανασία) μήπως υπάρχει κίνδυνος και για τα άλλα ψάρια? Από σκευάσματα δεν ξέρω παρακαλώ τις γνώσεις σας.
IMG_32.thumb.jpg.a0d29a9b0e1e594255602625abe20cc6.jpg
IMG_236.thumb.jpg.24fa38217637761e95f2447f195f3ad4.jpg
IMG_23.thumb.jpg.df49da749fb6aa7b64824ad84395c326.jpg
Καλησπέρα η ασθένεια λέγεται dropsie στα ελληνικά υδρωπικία . παρακάτω μέσα στο link που σου έστειλα έχει μια φόρμα κάνε τον κόπο να την συμπληρώσεις.
Είναι για να βρούμε την αιτία της ασθένειας.
Το dropsie είναι μόνο το αποτέλεσμα μπορεί να οφείλεται σε συνεχόμενο στρες κακές παραμέτρους νερού απότομη πτώση θερμοκρασίας και πολλά πολλά άλλα.
Αυτή η φόρμα θα βοηθήσει να βρούμε την αιτία .δεν ωφελεί να κάνεις μόνο την θεραπεία με τα φάρμακα.

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:125

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό φίλτρο με σφουγγάρια και βιολογικό υλικό (κεραμικά, siporax) χωρίς άνθρακα.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1 χρόνο

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 7 Cardinal 6 Danio, 5 Ωτόκυκλοι, 5 γαρίδες amano

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 1-2 φορές με flakes και μερικές φορές κατεψυγμένες Daphnia, Artemia

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,5

- KH: 5

- GH: 5

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 5ppm

- Θερμοκρασία: 28 πριν 2 βδομάδες κατά διαστήματα μέχρι 30.

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: API

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Danio zebra

- Ιστορικό Ψαριού: Φουσκωμένη κοιλιά τις τελευταίες 2 βδομάδες 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Λόγω του πρηξίματος, κινείται κοντά στον πυθμένα του ενυδρείου, Σε δίαιτα 2 μέρες δεν ξεφουσκώνει.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Απώλεια ενός Καρδινάλιου ο οποίος και αυτός είχε πρήξιμο, αλλά μικρότερο.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) ΟΧΙ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Στο προηγούμενο μου post

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:125

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό φίλτρο με σφουγγάρια και βιολογικό υλικό (κεραμικά, siporax) χωρίς άνθρακα.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1 χρόνο

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 7 Cardinal 6 Danio, 5 Ωτόκυκλοι, 5 γαρίδες amano

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 1-2 φορές με flakes και μερικές φορές κατεψυγμένες Daphnia, Artemia

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,5

- KH: 5

- GH: 5

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 5ppm

- Θερμοκρασία: 28 πριν 2 βδομάδες κατά διαστήματα μέχρι 30.

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: API

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Danio zebra

- Ιστορικό Ψαριού: Φουσκωμένη κοιλιά τις τελευταίες 2 βδομάδες 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Λόγω του πρηξίματος, κινείται κοντά στον πυθμένα του ενυδρείου, Σε δίαιτα 2 μέρες δεν ξεφουσκώνει.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Απώλεια ενός Καρδινάλιου ο οποίος και αυτός είχε πρήξιμο, αλλά μικρότερο.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) ΟΧΙ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Στο προηγούμενο μου post

Sotis 153 αλλαγές νερού κάθε πότε και πόσο?
Η μετρήσεις είναι πολύ καλές.
Πρέπει λίγο να ψάξεις τι άλλαξες τον τελευταίο καιρό και τον παράγοντα stress .
Θεραπεία με esha 2000 η με kanaplex της seachem το δεύτερο το έχω χρησιμοποιήσει με πολύ μεγάλη επιτυχία αλλά σε όχι τόσο προχωρημένη κατάσταση. Το esha βλέπω και το προτείνουν οι περισσότεροι το έχω αγοράσει αλλά ευτυχώς δεν μου έχει χρειαστεί ακόμα.
Και τα δύο έχουν οδηγίες για την θεραπεία.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η κατασταση των ψαριων ειναι σοβαρη και δεν νομιζω τωρα να βοηθησει καποια θεραπεια.

Προτεινω καταψυξη (ευθανασια) και μετα λεκανη τουαλετας :(

Τα αρρωστα ψαρια εκκρινουν μεγαλο αριθμο βακτηριων στο νερο, που δεν ειναι καλο. Αυτα τα ψαρακια πρεπει να πανε καραντινα. Κανε αλλαγες νερου , που θα βγαλεις τα ψαρια εξω απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

η κατασταση των ψαριων ειναι σοβαρη και δεν νομιζω τωρα να βοηθησει καποια θεραπεια.

Προτεινω καταψυξη (ευθανασια) και μετα λεκανη τουαλετας :(

Τα αρρωστα ψαρια εκκρινουν μεγαλο αριθμο βακτηριων στο νερο, που δεν ειναι καλο. Αυτα τα ψαρακια πρεπει να πανε καραντινα. Κανε αλλαγες νερου , που θα βγαλεις τα ψαρια εξω απο το ενυδρειο.

Σκληρό αυτό που προτείνεις Ναταλία άλλα πολλές φορές αναγκαίο .Βέβαια η ευθανασία στην κατάψυξη δεν είναι και ο ποιο εύκολος (άλλοι λένε ακατάλληλος) .

Η συζήτηση παλιά και μπορείς να την διαβάσεις στο παρακάτω link 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να κανείς θεραπεία με epsom salt 

2 κουταλάκια του γλυκού ανά 40 λίτρα σε βαρέλι προετοιμασίας.

Εννοείτε στο κυρίως ενυδρείο και όχι σε καραντίνας, σταδιακά αλλαγές μέρα παρά μέρα μέχρι τις 5 μέρες και μετά μειώνεις την δόση που έβαλες με αλλαγές χωρίς epson salt. Ταϊζεις ελάχιστα - σχεδόν καθόλου.. Μετά από 5-6 μέρες βλέπουμε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Epson salt θα βρεις στα φαρμακεία και πρόσεξε να μην έχει πρόσθετα (αρωματικά και τέτοια).. Προσοχή, μετά τις 6 μέρες δεν πρέπει να έχει μείνει Epson salt στο ενυδρείο σου. Προσθέτεις και αφαιρεί σταδιακά σιγά σιγά

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δυστυχώς θα έκανα ευθανασία. Το θέμα είναι ότι αναλόγως ποια αρρώστια εμφανιστεί και τη διάγνωση τότε είτε κάνουμε θεραπεία απευθείας στο ψάρι είτε θεραπεία στο ενυδρείο (με την καραντίνα να θεωρείται απαραίτητη για τα ψάρια, έστω και σε κάποιο απλό πλαστικό δοχείο με μια αεραντλία).

Στην προκειμένη περίπτωση το περιστατικό δεν είναι μεμονωμένο, ξεκίνησε με το νεον πριν δύο εβδομάδες και τώρα προχώρησε στα danio οπότε χρειάζεται θεραπεία και το ενυδρείο. Χωρίς όμως να είμαι ειδικός στα φάρμακα, θα σου πρότεινα εκτενέστερη θεραπεία με esha 2000. 

Στο μεσοδιάστημα και μέχρι να κάνεις την θεραπεία εννοείται πως δεν βάζεις ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές Δυστυχώς προχώρησα στην ευθανασία, καθώς μετά από 3-4 μέρες νηστεία δεν ξεπρήζεται. Δεν αξίζει να ρισκάρω και περιμένω να δω αν έγινε μετάδοση. Αλλαγές νερού κάνω ανά 10 μέρες περίπου 30-40%. Στις αρχές του μήνα πρόσθεσα καινούργιο εξωτερικό φίλτρο fluval (εκτός από το εσωτερικό) για τον καλύτερο καθαρισμό νερού. Την πρώτη βδομάδα άφησα τον άνθρακα μέσα και το σφουγγάρι για τον φώσφορο(antiphosphate), επειδή είχα χάσει 2 ψαράκια και για να δεσμευτούν τυχόν τοξικά. Μετά τα πέταξα κι εδώ και 15 μέρες έχω και σε αυτό βιολογία και τα σφουγγάρια (μηχανικά). Αν και την προηγούμενη εβδομάδα με την αλλαγή καθάρισα με τα χέρια αρκετή άλγη και αφαίρεσα αρκετά φύλλα και βλαστούς, η άλγη επιδεινώνεται. Νερό βάζω όσμωσης με φίλτρου οικιακού νερού και σε τύρφη στο βαρέλι. Δεν έχω CO2. Είναι απαραίτητο να βάλω? Φταίνε οι υψηλές θερμοκρασίες? Ευτυχώς δρόσισε και έχω πλέον 27 βαθμούς στο νερό.

IMG_106.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2021 at 9:26 ΜΜ, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Την πρώτη βδομάδα άφησα τον άνθρακα μέσα και το σφουγγάρι για τον φώσφορο(antiphosphate),

Το αντιφωσφορο βγαλε χθες , μονο καλο δεν κανει στο φυτεμενο. Τα φυτα χρειαζονται φωσφορικα.

On 23/9/2021 at 9:26 ΜΜ, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Νερό βάζω όσμωσης με φίλτρου οικιακού νερού

Σκετη οσμωση μην βαζεις, δεν κάνει. Ποιο φιλτρο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2021 at 8:56 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Προτεινω καταψυξη (ευθανασια) και μετα λεκανη τουαλετας

Για ευθανασια....και καταψυξη....

Βαζουμε το ψαρι σε ενα μικρο ταπερακι με νερο ενυδρειου και μετα βαζουμε σε καταψυξη. Το νερο κρυωνει προοδευτικα και το ψαρι θα "κοιμηθει".

Δεν χρειαζεται να περιμενουμε το νερο να γινει παγος, αρκει η θερμοκρασια του νερου να πεσει μεχρι να αρχισει να παγωνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Ναταλία. Πρόσφατα αγόρασα το fluval 207, συμπληρωματικά του εσωτερικού φίλτρου της Juwel. Αφησα για μια βδομάδα το carbon και το phosphate και μετά τα αφαίρεσα για απομάκρυνση τυχόν περίσσειας P και άλλων τοξικών. Βάζω 60% νερό ώσμωσης με 40% νερό οικιακού φίλτρου βρύσης και κάθε 10 μέρες κάνω αλλαγή 40%. Έχω πρόβλημα με την άλγη η οποία έχει καταφάει τις ανούμπιες και όχι μόνο Την αφαιρώ μηχανικά αλλά μήπως πρέπει να πάρω CO2 Δεν έχω όμως πολύ χρόνο να ασχολούμαι και με τις ρυθμίσεις του διαχυτή, μπουκάλα κλπ.... Στην έξοδο του φίλτρου χρειάζεται sprayer για καλύτερη οξυγόνωση ή αρκεί η ανατάραξη του νερού που κάνει στην επιφάνεια?

IMG_937.jpg

IMG_004.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Στην έξοδο του φίλτρου χρειάζεται sprayer για καλύτερη οξυγόνωση ή αρκεί η ανατάραξη του νερού που κάνει στην επιφάνεια?

 

οχι, δεν χρειαζεται spray bar. Καλη αναταραξη αρκει.

πριν 5 ώρες, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Έχω πρόβλημα με την άλγη η οποία έχει καταφάει τις ανούμπιες και όχι μόνο 

Παρε Flourish Excel ή easy life eisy carbo ή καοιο άλλο παρομοιο σκευασμα και κανε τοπικη θεραπεα.

για την αλγη... μετρησε τα νιτρικα σου. Μπορει να ειναι μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Κλεινεις το φιλτρο, περιμενεις 2-3 λεπτα να σταματησει η κυκλοφορια και ψεκαζεις απο τ συριγγα. Σε ακομα 3-5 λεπτα ανοιγεις το φιλτρο. Τελος :)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 26/9/2021 at 6:55 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Κλεινεις το φιλτρο, περιμενεις 2-3 λεπτα να σταματησει η κυκλοφορια και ψεκαζεις απο τ συριγγα. Σε ακομα 3-5 λεπτα ανοιγεις το φιλτρο. Τελος :)

Μετά από 5 μέρες ενέσεις με excel η ανούμπια συνήλθε κάπως από την άλγη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...