Jump to content

Πλαστικός σωλήνας PVC , από ύδρευση υδρορροές κλπ σε ενυδρείο;;;;


mostath

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση για τους παλιούς... Επειδή δεν μπορώ να βρω αν οι σωλήνες PVC από σωλήνες λούκια (υδρορροές) είναι food safe, ξέρει κανείς αν μπορούμε να τους βάλουμε με ασφάλεια στο ενυδρείο;

Συγκεκριμένα θέλω να κάνω μια κατασκευή τετράγωνη για να τη χρησιμοποιήσω ΜΕΣΑ στο ενσωματωμένο φίλτρο του Fluval Flex 9g. Έτσι ώστε να το κάνω να λειτουργεί σαν sump...

Σαν καλάθι υλικών φίλτρανσης δηλαδή. Η πρώτη μου σκέψη ήταν plexiglass αλλά αυτό δεν κολλάει εύκολα για να κάνω την κατασκευή που θέλω... Κολλάει με χλωροφόρμιο και τρέχα γύρευε...

Σκέφτομαι λοιπόν να κόψω έναν τετράγωνο σωλήνα από λούκι και να τον κολλήσω με logo και σιλικόνη να τον κάνω όπως θέλω αλλά δεν ξέρω αν θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Θα κάνω ουσιαστικά κάτι σαν αυτό : https://intankaquatics.com/intank-chamber-one-media-basket-for-fluval-flex-9-fluval-flex-34l/

του οποίου η τιμή είναι εκνευριστικά μεγάλη :P και δεν το βρίσκω και χωρίς τελωνείο (το πουλάνε Αμερική)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

ps :Έχω καιρό να γράψω στο forum. Θα ανεβάσω καμία φώτο από το πως έγινε το 84λιτρο ενυδρείο μου ένα χρόνο μετά τις συμβουλές των φίλων εδώ μέσα !!!

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω το PVC είναι safe. Υπάρχουν βέβαια αρκετά είδη και κάποια από αυτά δεν είναι. Τα κοινά εμπορικά είδη πάντως είναι.

Εμένα με προβληματίζει πιο πολύ η επιλογή του πλαστικού σωλήνα, από την άποψη του ταιριασματος του στο χώρο του φίλτρου. Το "αγοραστο" έχει "αυτακια" που θυληκωνουν στις υποδοχές του φίλτρου. 

Ίσως το πλεξιγκλας να ήταν πιο καταλληλο σαν υλικό. Σίγουρα είναι πιο ακριβό, αλλά πας σε ένα μαγαζί, λες διαστάσεις και σου κόβουν τα κομμάτια με ακρίβεια. Το κόλλημα με χλωροφορμιο, με λίγη προσοχή (αναθυμιάσεις), είναι παιχνιδάκι. Είναι σαν να κολλάς με κολλα στιγμης και το τελικό προϊόν είναι αψεγάδιαστο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ ίσως τελικά το δοκιμάσω με plexiglass όταν θα έχω χρόνο... Το χλωροφόρμιο από πού θα το βρω ξέρουμε; Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τον πλαστικό σωλήνα δε θα τον έβαζα όπως είναι. Έλεγα να πάρω τον πλακέ τον ορθογώνιο και να χρησιμοποιήσω κομμάτια (κολλημένα με σιλικόνη) να τα φέρω ακριβώς στις διαστάσεις που θέλω  

Έγινε επεξεργασία - mostath
Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά ανέξοδο να το δοκιμάσεις με τον τρόπο σου. 5€ μια σιλικόνη και αλλά 5 ο σωληνας. Οπότε και να μη σου βγει, στην τελική δε χάνεις και πολλά. 

Για χλωροφορμιο θα το ψάξω πάντως. Εμένα μου είχε δώσει φίλος που ασχολείστε με πλεξιγκλας. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...