Jump to content

Μηδέν No3 σε ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω ένα ενυδρείο της εταιρείας juwel 240. Το τρέχω με δύο εξωτερικά φίλτρα ένα της eheim ecco pro 300 και ένα fluval 407. Το ενυδρείο μου το τρέχω δύο μήνες και μέσα φιλοξενώ μόνο ένα ψαράκι 7 cm flowerhorn. Δεν έχω υπόστρωμα ούτε διακοσμητικά. Θερμοστάτη χρησιμοποιώ ένα eheim 300 watt. Αλλαγή κάνω κάθε Κυριακή 30 τις εκατό περίπου (ένα βαρέλι 50 λίτρα προετοιμασία με αντιχλωριο και αεραντλία και θερμοστάτη 120 watt) Οι μετρήσεις που παίρνω τον τελευταίο καιρό (ενα μήνα κοντά) είναι αμμωνία 0 νιτρώδη 0 και νιτρικά 0.Ειναι φυσιολογικό που δεν μετράω νιτρικά? Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Δεν είναι φυσιολογική η μηδενική μέτρηση όλων των παραμέτρων.

Βασικά είναι ανέφικτη,το ψάρι παράγει ρύπο, άρα κάτι γίνεται λάθος στην διαδικασία μέτρησης.

Με ποια τέστ μετράς; Μήπως έχουν χαλάσει; Τηρείς τις οδηγίες χρήσεις; Παλαιότερες μετρήσεις,το ενδείξεις έβγαζαν;

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Καλησπέρα

Δεν είναι φυσιολογική η μηδενική μέτρηση όλων των παραμέτρων.

Βασικά είναι ανέφικτη,το ψάρι παράγει ρύπο, άρα κάτι γίνεται λάθος στην διαδικασία μέτρησης.

Με ποια τέστ μετράς; Μήπως έχουν χαλάσει; Τηρείς τις οδηγίες χρήσεις; Παλαιότερες μετρήσεις,το ενδείξεις έβγαζαν;

Τα test είναι καινούργια και κάνω καθημερινά. Είναι της εταιρείας jbl και της Sera. Τα κάνω τηροντας κατά γράμμα τις οδηγίες των συσκευασιών τις κάθε εταιρείας. Εχτές μόνο ανέβασε λίγο αμμωνία αλλά το μηδενησα με αλλαγή και κόβοντας τις τρεις φορές που τάιζα σε μια φορά 

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα πρεπει να ειναι σιγουρα πανω απο το μηδεν, αν δεν εχεις καλα φυτεμενο ενυδρειο.

Αν για τα νιτρικα εχεις το τεστ της sera, δες λιγο αυτο το θεμα (πολλες φορες δειχνει μηδεν, εκει , που δεν ειναι μηδεν) -

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε προσεκτικα το ποστ #34

Ο μόνος τρόπος που καταφέραμε το sera να δουλέψει ήταν με την 2πλάσια ποσότητα καδμίου και ανακινώντας το ΠΟΛΎ περισσότερη ώρα απο τα 15sec των οδηγιών. Φυσικά σε διάλυμα γνωστής συγκέντρωσης 22 mg/l

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Διάβασε προσεκτικα το ποστ #34

Ο μόνος τρόπος που καταφέραμε το sera να δουλέψει ήταν με την 2πλάσια ποσότητα καδμίου και ανακινώντας το ΠΟΛΎ περισσότερη ώρα απο τα 15sec των οδηγιών. Φυσικά σε διάλυμα γνωστής συγκέντρωσης 22 mg/l

Το τεστ για τα No3 είναι της jbl. Έχω κάνει πολλές μετρήσεις και συνεχίζει να μου λέει 0.Υποστρωμα και φυτά δεν έχω καθόλου. Μήπως παίζει ρόλο που έχω μόνο ένα ψάρι σε τόσα λίτρα και με δύο φίλτρα. Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ ότι φταίει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Κωνσταντίνος Τσομώκος έγραψε:

Μήπως παίζει ρόλο που έχω μόνο ένα ψάρι σε τόσα λίτρα και με δύο φίλτρα.

Παιζει, βεβαια, αλλά και παλι τα νιτρικα πρεπει να ειναι πανω απο μηδεν.

1- πρεπει να μετρας τα νιτρικα πριν την αλλαγη νερου, οχι μετα.

2- υπαρχει πιθανοτητα να μην εστρωσε ακομα το ενυδρειο και τοτε δεν θα εχεις ακομα τα νιτρικα. - ειπες, οτι ειχες αυξημενη αμμωνια. Στο στρωμενο ενυδρειο με 2 φιλτρα και 1 ψαρι ειναι σχεδον αδυνατον να εχουμε μετρησιμη αμμωνια. Μονο σε περιπτωση, που θα πεσει μισο κιλο flakes μεσα.

Τωρα για τα φιλτρα. Στο γλυκο δεν γινεται απονιτροποιηση στο φιλτρο για πολλους λογους. Και αν γινεται, σε πολυ μικρο βαθμο.

Προτεινω να κάνεις μια μετρηση νιτρικων με ΑΡΙ τεστ (πριν την αλλαγη νερου). και μην ξεχνας και αμμωνια με νιτρωδη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Εκεί που είχα αμμωνία νιτρώδη νιτρικά μηδέν ξαφνικά εχτές μέτρησα νιτρώδη 0.5. Εχω σταματήσει να ταΐζω δύο μέρες πριν και εχτές μετά την μέτρηση έκανα αλλαγή νερού τις τάξεως των 30 τις εκατό. Σήμερα πάλι έκανα μετρήσεις όλα μηδέν και νιτρώδη πάλι 0.5.Τι μπορεί να συμβαίνει? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...