Jump to content

καλές μετρήσεις??


manosmili

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα άλλη μια φορά την βοήθεια σας μιας και η μάχη μου με την άλγη είναι πλέον άνιση! 

είναι καλές οι μετρήσεις? δεν πρέπει να χαμηλώσω το ph ? (δεν με παίρνει όμως να χαμηλώσω το KH)

μήπως η μόνη λύση είναι να γίνει μέτρηση για PO4?

 

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Ενυδρείο: 55λιτρα

- Φωτισμός: 14 watt ένα sunsun 5 ώρες φώς καιρό τώρα

- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλαζιακο χαλίκι

- Διοξείδιο του Άνθρακα: οχι

- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας: χαμηλή

- Φίλτρανση: (Λίτρα ανά ώρα: 500 κρεμαστό φίλτρο+ ένα μικρουλι κινεζικό πιο πέρα να βοηθάει με την ροή του νερού, υλικά φίλτρανσης: σφουγγάρι - sera siporax - βαμβάκι

- Φυτα: (είδη και αριθμός): εύκολα φυτά anubies κ.α. (light φυτεμένο)

- Ψάρια: (είδη και αριθμός): guppy 8

- Ρουτίνες: (λιπάσματα: profitro γενικό λίπασμα 2.5ml συνολικά την εβδομάδα, και seachem Excel

ταμπλέτες:seachem

τάισμα: κάθε μέρα τροφή για guppy dennerle,

προετοιμασία και αλλαγές νερού: 1 φορά την εβδομάδα 30%απο φίλτρο α/ο και 70%απο την βρύση με prime για το χλώριο

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8.1

- KH: 4-5

- GH: 

- ΝΗ3/NH4:0

- ΝΟ2:0

- ΝΟ3:10max

- PO4: 

- Fe: (Σίδηρος)

- CO2: 

- Θερμοκρασία: 25°C

 

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:API kit + SERA

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Φυτού: anubias, microsorum pteropus κ.α. στο χώμα που δεν θυμάμαι ονόματα.

- Ιστορικό Φυτού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: καμία ανάπτυξη κάποια φυτά κιτρινίζουν

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών: τα έχει κατακλύσει η άλγη όσο και αν την πολεμάω με το χέρι η με Excel και τα ψάρια μεγαλώνουν πολύ αργά και το τελικό μέγεθος είναι μικρότερο από τα πιο παλιά

 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Excel

-Δοσολογία:5ml μετά από αλλαγή και μετά 1ml μέρα παρά μέρα εναλλάξ με το λίπασμα

-Χρόνος Χρήσης:1+μήνας

-Αναλυτική περιγραφή: σήμερα μπήκαν και 2 amano να βοηθήσουν λίγο με την άλγη

 

Τα φυτά που φαίνονται μια χαρά είναι καινούρια 

IMG_20211004_202052_800x600.jpg

IMG_20211004_202041_800x600.jpg

IMG_20211004_202014_800x600.jpg

IMG_20211004_201940_800x600.jpg

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8.1

Που να πανε καλα οι ροταλες με τετοιο ph....

Σε ενυδρεια με σκληρο νερο πανε Vallisneria μαζι με ανουμπια, καποια μοςς, πχ java.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται ελλειψη μακρο στοιχειων και σιδηρου. Ροταλες εχουν και  ελλειψη φωτισμου.

Κατεβασε ΚΗ, θα κατεβει και το ph. Τα γκαπακια με 7.4 - 7.5 ΡΗ θα ειναι μια χαρα.

 

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ήδη λίγο το ΚΗ για να κατεβάσω ? 

το νερό που κάνω αλλαγή είναι 50 - 50 α/ο κι βρύση 3 ΚΗ (1 κάτω δλδ)

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2021 at 8:32 ΜΜ, το μέλος manosmili έγραψε:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8.1

- KH: 4-5

Στους 3 βαθμους μια χαρα θα ειναι. Το χαλικι μηπως ασβεστολιθικο; το εχεις δοκιμασει με aqua forte?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Στους 3 βαθμους μια χαρα θα ειναι. Το χαλικι μηπως ασβεστολιθικο; το εχεις δοκιμασει με aqua forte?

Το χαλίκι δεν το έχω δοκιμάσει η αλήθεια είναι όμως το είχα πάρει ως χαλαζιακο. 

σήμερα μέτρησα πάλι μετά από αλλαγή 40% χθές με νερό 50-50 όσμωσης-βρυσης και είναι 3 το KH και 7.6 κάπου το PH. (νόμιζα πρέπει να κατέβει αρκετά το KH για να κατέβει και το PH)

Θα μετρήσω πάλι αύριο.

Τα νιτρικά πάντως 5 και λιγότερα. Μάλλον πρέπει το επόμενο λίπασμα μου να είναι με νιτρικά (έτσι κ αλλιώς από ότι μου είπες δεν με καλύπτει) 

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2021 at 8:18 ΜΜ, manosmili said:

δεν είναι ήδη λίγο το ΚΗ για να κατεβάσω ? 

το νερό που κάνω αλλαγή είναι 50 - 50 α/ο κι βρύση 3 ΚΗ (1 κάτω δλδ)

Με 50-50 κι έχεις τόσο pH? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Με 50-50 κι έχεις τόσο pH? 

Πρώτη φορά έκανα 50-50 

λίγους μήνες τώρα έκανα 70 α/ο - 30 βρύση. 

τελικά οι τιμές ανέβηκαν ξανά στο 8ph και 4kh 

επίσης σήμερα μέτρησα και 13gh 

ελπίζω σιγά σιγά με αλλαγές 50-50 να κατέβει κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δες το χαλικι σου. Δεν γινεται να ανεβαζεις σκληροτητες απο το πουθενα.

και κατι άλλο... αν μετρας νιτρικα με το τεστ της sera, τότε δεν ειναι 5, αλλά 50.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικά κατάφερα να είμαι μετά από 1 ακόμα αλλαγή και αρκετές μέρες και καθημερινές μετρήσεις μετά στο 7.5-7.6 PH και 4 dKH και 14 dGH 

Τώρα κρατάω τις αλλαγές με νερό 50-50 αντίστροφη όσμωση και Βρύση και ελπίζω να παραμείνει σταθερό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Επειδή θέλω επιτέλους να πάρω ένα εξωτερικό φίλτρο για το 150λιτρο ενυδρείο θα ήθελα την βοήθεια σας μην ψάχνω μετά για "φίλτρο βοηθό". 

το ενυδρείο είναι 150 λίτρα λοιπόν και μήκος 1,20εκ. Τώρα τρέχει 1χρόνο με μια καλή αντλία eheim και υλικά φίλτρανσης στο καπάκι του ενυδρείου και έχω μέσα ένα wave maker αλλιώς δεν υπάρχει ροή και χωρίς ροή τα φυτά δυσκολευόντουσαν.

Έχω δει διάφορα φίλτρα με μεγάλες διαφορές στις τιμές 

1. https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/5516-sunsun-εξωτερικό-φίλτρο-hw-303a-f.html

1400λιτρα/ώρα - 35watt - 92€

2.https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/3570-sunsun-εξωτερικό-φίλτρο-hw-304a.html

2000λίτρα/ώρα - 55watt (πάρα πολλά) - 100€

3.https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/2477-dophin-astro-2210-εξωτερικό-φίλτρο-6938104012091.html

1200λίτρα/ώρα - 13watt!!! - 88€

4,https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/5699-fluval-207-εξωτερικό-φίλτρο-015561104449.html

780λίτρα/ώρα - 10watt - 95€ (και νομίζω είναι και πιο ωραίος ο τρόπος που περνάει το νερό μέσα απο το φίλτρο)

5,https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/5700-fluval-307-εξωτερικό-φίλτρο-015561104470.html

1150λίτρα/ώρα - 15watt - 130€

 

Πλίζ βοήθεια, τα κοιτάζω όλη μέρα και άκρη δεν βγάζω ! 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το fluval 207 πολύ ευχαριστημένος, αθόρυβο, χαμηλή κατανάλωση, επαρκής χώρος κάδων 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος george1280 έγραψε:

Έχω το fluval 207 πολύ ευχαριστημένος, αθόρυβο, χαμηλή κατανάλωση, επαρκής χώρος κάδων 

σε τι ενυδρείο ? λίτρα και εκατοστά μήκους ?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει κάποιο από τα υπόλοιπα για να έχω εμπειρία θα σου πω για τα fluval. Καλή χωρητικότητα ο κάδος τους και έχουν ρυθμιστή ροής. Το μόνο κακό που έχω βρει εγώ (έχοντας 106 και 307) είναι ότι οι σπιραλωτοί σωλήνες τους μαζεύουν αρκετή βρώμα με αποτέλεσμα να χρειάζονται και αυτοί καθάρισμα. Εννοείται ότι μπορείς να τους αλλάξεις (νομίζω με σωλήνες 16/22) αλλά προσωπικά δεν μου είναι πρόβλημα να τους καθαρίζω. Και τα δύο θα σε καλύψουν εξίσου απλά καλό θα είναι αν επιλέξεις το 307 και έχει ντουλάπι το ενυδρείο σου, να πάρεις μία μέτρηση στο ύψος γιατί στο ντουλάπι του rio 180 που έχω εγώ είναι κάπως στριμωγμένο. 

 

Η ροή όμως γενικά κρύβει διάφορα όπως πχ ότι η fluval αναφέρει την ροή δεδομένου ότι οι σωλήνες έχουν ίδιο μήκος και προσθέτω εγώ και το ύψος όπου θα πρέπει το φίλτρο να σηκώνει το νερό. Οπότε σε ότι λένε εγώ θα έκοβα κάτι. (Στα φίλτρα της σειράς fx είχε γίνει και μια παρατήρηση μάλιστα ότι η ροή αφορά άδειο κάδο). Η ροή όμως δεν παίζει κανένα ρόλο με την χωρητικότητα του κάδου σε βιολογικό υλικό. 

 

Μία ερώτηση όμως, τι ύψος/πλάτος έχει το ενυδρείο σου για να είναι 1,20 μήκος και 150 λίτρα?! 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς όμως κάπου εκεί το θυμάμαι όταν μέτρησα. 1,20 μήκος 30κάτι πλάτος και 40κατι ύψος. τώρα αν κάνω λάθος θα είναι μικρή η διαφορά... κάπου 10εκατοστά 

Link to comment
Share on other sites

Άρα χαμηλό ενυδρείο με μεγάλο μήκος. Πρόχειρα μου βγαίνει 144 λίτρα. 

Παρατήρησα ότι γράφεις και τις ροές των φίλτρων και κάνω μια διόρθωση όσον αφορά την ροή μιας και η fluval τουλάχιστον για τη σειρά 07 αναγράφει την απόδοση της αντλίας(pump performance) που σημαίνει η αντλία σκέτη χωρίς καμία παρεμβολή (υλικά κάδου, ύψος, μήκος σωλήνων) και από κάτω γράφει την κυκλοφορία(filter circulation) δεδομένου ότι οι σωλήνες έχουν ίδιο μήκος. 

Για το 307 δηλαδή η ροή είναι είναι τα 780l/h και όχι 1150. 

 

Προσωπικά πάντως θα σου συνιστούσα το 307 όσον αφορά τα fluval αλλά καλό θα είναι να πάρεις γνώμες και για τα υπόλοιπα. 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

οκ πάμε προς τα εκεί λοιπόν. απλά και τα άλλα τα κινέζικα έχουν μεγάλη ροή από ότι λένε και μεγάλο κάδο επίσης. γλιτώνεις και 30 ευρουλακια να τα κάνεις ανουμπιες

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος manosmili έγραψε:

σε τι ενυδρείο ? λίτρα και εκατοστά μήκους ?

Έχω 100 λίτρα 60·40·40 cm

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος manosmili έγραψε:

οκ πάμε προς τα εκεί λοιπόν. απλά και τα άλλα τα κινέζικα έχουν μεγάλη ροή από ότι λένε και μεγάλο κάδο επίσης. γλιτώνεις και 30 ευρουλακια να τα κάνεις ανουμπιες

Πάρε λίγο τον χρόνο σου και δες και άλλες μάρκες πέρα από sun-sun και fluval. Dophin, Eheim, Oase, Sicce κ.α 

Ούτε τα 130 ευρώ θα είναι λίγα ούτε τα 90 και πάνω απ'όλα αγοράζεις φίλτρο που είναι το πιο σημαντικό πράγμα μέσα στο ενυδρείο.  Διάβασε δηλαδή κριτικές, δες βίντεο για τη συντήρηση, διάρκεια εγγύησης, κάτι που ίσως χρειαστεί να προσέξεις, πιθανές βελτιώσεις (όπως οι σωλήνες που ανέφερα στα fluval), κτλ κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Μα καιρό τώρα ψάχνω και αφού δεν έβγαλα άκρη μόνος μου είπα να ζητήσω και την δική σας άποψη. Έχω κοιτάξει απο όλες τις εταιρείες και καταλήγω σε αυτά που είπα. Τα άλλα που έχω δεί είναι πολύ ακριβά για εμένα (oase - eheim) γι'αυτό παρακαλώ και άλλους να πουν την άποψή τους πάνω στο θέμα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...