Jump to content

Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Ενυδρειο 60 λιτρων περιπου….μετα απο μετρησεις οι τιμες ειναι αμμωνια 0 νο2 0 και νο3 0….το ενυδρειο τρεχει ενα 3μηνο και ειναι φουλ φυτεμενο…..θελω ν αυξησω λιγο το νο3 και μ ειπε ενας φιλος να προσθεσω ψαρια….μεσα εχω 5μπλακ τάιγκερ 6 αρλεκινου 3 μπλακ φαμτομ 2 κορυ 2 κινεζικους αλγοφαγους ενα 1πλεκο με 4-5σαλιγκαρια ραμ….η ερωτηση μ ειναι αν οντως πρεπει να προσθεσω ψαρια και αν ναι τι μπορω να βαλω σ αυτην την ψαροσυνθεση για να μην εχω προβληματα…αλλαγες νερου κανω μια φορα καθε 15 μερες το 30%

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Katrin έγραψε:

Έχεις φυτά μέσα? Γιατί να αυξήσεις τα νιτρικά? 

Ναι ειναι ζουγκλα πραγματικα….γιατι εχω διαβασει οτι γενικα ενα σωστο ενυδρειο πρεπει να εχει 10-15 νο3

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να αυξησεις τα νιτρικα Easy-Life Nitro , δουλευει άψογα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Έχεις φυτά μέσα? Γιατί να αυξήσεις τα νιτρικά? 

Εμ και εγώ ξέρω άλλοι πολεμάνε να κατεβάσουν τα νιτρικά ?? γιατί να τα ανεβάσει???????? 

Link to comment
Share on other sites

Αν για κάποιο λόγο πρέπει να ανεβάσεις το νιτρικά ( φυτεμένο ενυδρείο) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ανάλογο σκεύασμα, όπως το flurish nitrogen της seachem. Δεν χρειάζεται να προσθέσεις ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Taxiarchis said:

Εμ και εγώ ξέρω άλλοι πολεμάνε να κατεβάσουν τα νιτρικά ?? γιατί να τα ανεβάσει???????? 

Τα νιτρικά είναι τροφή για τα φυτά μας ?

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2021 at 8:33 ΜΜ, το μέλος Black έγραψε:

Ενυδρειο 60 λιτρων περιπου….μετα απο μετρησεις οι τιμες ειναι αμμωνια 0 νο2 0 και νο3 0….το ενυδρειο τρεχει ενα 3μηνο και ειναι φουλ φυτεμενο…..θελω ν αυξησω λιγο το νο3 και μ ειπε ενας φιλος να προσθεσω ψαρια….μεσα εχω 5μπλακ τάιγκερ 6 αρλεκινου 3 μπλακ φαμτομ 2 κορυ 2 κινεζικους αλγοφαγους ενα 1πλεκο με 4-5σαλιγκαρια ραμ….η ερωτηση μ ειναι αν οντως πρεπει να προσθεσω ψαρια και αν ναι τι μπορω να βαλω σ αυτην την ψαροσυνθεση για να μην εχω προβληματα…αλλαγες νερου κανω μια φορα καθε 15 μερες το 30%

Φιλε @Black, με τόσα ψαρια αποκλειεται να μετρας μηδεν νιτρικα. Και high tech να ειναι το ενυδρειο σου, δεν γινεται.

Στα 60 (οχι καθαρα) λιτρα εχεις 19 ψαρια..... με αλλαγες νερου 15-30%... δεν γινεται....

Πες με ποια τεστακια κάνεις μετρησεις. Δες, μηπως εχουν ληξει.

Τα μπλακ τάιγκερ τι ψαρια ειναι;

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ανάπτυξη στα φυτά σου όπως είναι το ενυδρείο τώρα μην αλλάξεις τίποτα. Αν είναι να αλλαχτεί κάτι αυτό θα είναι να μειώσεις τον αριθμό των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2021 at 11:07 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε @Black, με τόσα ψαρια αποκλειεται να μετρας μηδεν νιτρικα. Και high tech να ειναι το ενυδρειο σου, δεν γινεται.

Στα 60 (οχι καθαρα) λιτρα εχεις 19 ψαρια..... με αλλαγες νερου 15-30%... δεν γινεται....

Πες με ποια τεστακια κάνεις μετρησεις. Δες, μηπως εχουν ληξει.

Τα μπλακ τάιγκερ τι ψαρια ειναι;

 

Black tetra tiger…νομιζω ετσι τ λενε….τα τεστακια π κανω ειναι της api…και οχι δν εχουν ληξει….επισης ενω τ ψαρια μ ειναι μια χαρα και δν εχω απωλειες τα ραμ που ειχα μεσα ψοφανε….δν ξερω αν εχει μεινει κ κανενα….αυτο γιατι μπορει να γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Ζουγκλιτσα! Μ αρεσουν τετοια ενυδρεια!!!

Φιλε @Black, ή ριξε πιο πολη τροφη στα ψαρια ή παρε νιτρικο καλιο (seachem nitrogen πχ) για να πανε τα νιτρικα πιο πανω.

Ομως πριν να το κάνεις κάνε ενα -δυο τεστακια (διαφορετικες εταιριες) για νιτρικα (πριν την αλλαγη νερου).

πριν 21 ώρες, το μέλος Black έγραψε:

τα τεστακια π κανω ειναι της api…και οχι δν εχουν ληξει…

Για το τεστ της ΑΡΙ... Πρεπει να κουνας το μπουκαλακι Ν2 παρα πολυ καλα για τουλαχιστον 30 δευτερα, πριν να βαλεις στο δοκιμαστικο σωληνακι. και μετα για 1 λεπτο και παλι κουνας. Αν δεν κάνεις σωστα το τεστ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ζουγκλιτσα! Μ αρεσουν τετοια ενυδρεια!!!

Φιλε @Black, ή ριξε πιο πολη τροφη στα ψαρια ή παρε νιτρικο καλιο (seachem nitrogen πχ) για να πανε τα νιτρικα πιο πανω.

Ομως πριν να το κάνεις κάνε ενα -δυο τεστακια (διαφορετικες εταιριες) για νιτρικα (πριν την αλλαγη νερου).

Για το τεστ της ΑΡΙ... Πρεπει να κουνας το μπουκαλακι Ν2 παρα πολυ καλα για τουλαχιστον 30 δευτερα, πριν να βαλεις στο δοκιμαστικο σωληνακι. και μετα για 1 λεπτο και παλι κουνας. Αν δεν κάνεις σωστα το τεστ....

Οταν λες τ μπουκαλακι ν2 εννοεις την δευτερη δοση π βαζεις για να κανεις το τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...