Jump to content

Malawi again!


johnbaggios

Recommended Posts

Malawi mbuna

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):193X44X65
Συνολικά Λίτρα:550 μεικτά
Sump (λίτρα):43, εσωτερικό

Οργανισμοί
Φυτά:-
Ψάρια:5 melanochromis maigano, 5 chindogo demasoni, 4 labidochromis caurelaus, 4 pseudotropheus acei yellow tail
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:πλακάκια από το practicker
Πέτρες:Όλυμπος από το pangea.gr
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:από Χαλκιδική
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):4 λάμπες led, 2 λευκές, μια μπλέ, μια κόκκινη. 
Διάρκεια φωτισμού:4-6 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:eheim compact 2000
Θέρμανση/ Ψύξη:jagger 300w
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:αεραντλια Tetra
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:7.62
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):14
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):8
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25-30

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:40% κάθε 20 μερες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε και φωτογραφίες ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη .

Παρουσίαση χωρίς φωτογραφία (έστω μία ) είναι κάτι σαν  φαγητό χωρίς αλάτι ή σαν πλατωνικός έρωτας. 

ΥΓ τις λάμπες από που τις πήρες ;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το aqua scape έκανα ώστε να προσομοιαζει σαν να μπαίνουν τα βράχια από την δεξιά πλευρα στο νερό, σαν να είναι κάποια πλαγιά κ να σβήνουν σταδιακά προς τα αριστερά όπου κ ξεκινάει ο αμμώδεις πυθμενας της λίμνης.Λαμπες ο κατασκευαστής τις τοποθέτησε. Θα τις βγάλω με την πρωτη ευκαιρία φωτο κ θα τις ανεβάσω.Καποια  ψαράκια είναι από τον Ruinemans, αγορασμενα από πετ σοπ της Θεσσαλονίκης κ τα υπόλοιπα από γέννες από χομπιστα της Θεσσαλονίκης που τα έχει φέρει από τον aquahaus-gaus.de

Στο κοντινό μέλλον θα βάλω ακόμη ένα ή δυο χαρεμακια.Σίγουρα τα cynotilapia afra hara κ ψήνομαι για cynotilapia afra cobue, cynotilapia afra jalo reef, metriaclima pyrsonotos, metriaclima estherae red and blue zebra. Επίσης θέλω να ανεβάσω λίγο το pH, θα δω αν μπορώ να κάνω κάτι με μικρό κόστος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη ωραίο  ενυδρείο εύχομαι να το χαρείς  τα  demasoni  θα τα έβαζα 10-12 για να μειώσω την επιθετικότητα, οι πέτρες είναι ωραίες ίσος αργότερα να χρειαστείς μερικές ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Αααααα δεν παίζω ζηλεύω ? φοβερό έγινε ? δεν το αλλάζω με τίποτα το αφρικάνικο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παλικάρια! 

Θοδωρή ποντάρω στο μεγάλο μήκος κ τον μεγάλο πληθυσμό γενικά από mbuna, καθώς κ στις αρκετες σπηλιές κ περάσματα.Θα δείξει, αν χρειαστεί θα προσθεσω.Επίσης αν δω ότι δεν μπορούν να επιβιώσουν αρκετά μικρά θα προσθέσω κ άλλες πέτρες σε "σφιχτό" σχηματισμό για να ζήσουν όσο το δυνατόν περισσότερα μικρούλια... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2021 at 1:00 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα Γιάννη .

Παρουσίαση χωρίς φωτογραφία (έστω μία ) είναι κάτι σαν  φαγητό χωρίς αλάτι ή σαν πλατωνικός έρωτας. 

ΥΓ τις λάμπες από που τις πήρες ;

 

 

IMG-933b5dca3c843a226aca353840b7ff55-V.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου ! Είναι ιδιοκατασκευη; 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Παραγγελία από το blue fish στη Θεσσαλονίκη. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο γιαννη το ενυδρειο σου!!!!καλη αρχη παλι να εχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρήστο! 

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2021 at 1:56 ΠΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Επίσης θέλω να ανεβάσω λίγο το pH, θα δω αν μπορώ να κάνω κάτι με μικρό κόστος. 

Γιαννη, με σοδα φαγητου μια χαρα θα ανεβει + καλη αναταραξη επιφανειας,  όσο ανεβαζεις το ΚΗ, τόσο και το PH ανεβαινει, το ξερεις και μονος σου :)

P.S. - το ενυδρειο , όπως παντα - απλα τέλειο! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλία είναι ασφαλές/δοκιμασμένο αυτό με την σοδα φαγητου;Έχεις κάποιο λίνκ με την δοσολογία κ την διαδικασία;Θα βάλω κ βαλισνεριες, θα έχουν θέμα με την σόδα;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σόδα έβαζα και εγώ κάποτε στα αφρικανικά μου,δεν έχεις θέμα ασφάλειας. Ωστόσο η δράση της δεν έχει μεγάλη διάρκεια.

Kh 14, μια χαρά είσαι,που θέλεις να  φτάσεις το ph? Πόσο βγάζει η βρύση σου;

Πολύ ωραίο ενυδρείο, έχει ενδιαφέρον!

Να το χαρείς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ναταλία είναι ασφαλές/δοκιμασμένο αυτό με την σοδα φαγητου;Έχεις κάποιο λίνκ με την δοσολογία κ την διαδικασία;Θα βάλω κ βαλισνεριες, θα έχουν θέμα με την σόδα;

Ναι είναι δοκιμασμένο και είναι ασφαλές αν το κάνεις σωστά, άλλα το αποτέλεσμα είναι βραχυπρόθεσμο . Ανά 100 λίτρα 1,5 κουταλάκι του γλυκού σόδα . Μετά απο δυο μέρες μετράς ph και το πιθανότερο είναι να ξαναπροσθέσεις μιας και η άνοδος θα είναι σταδιακή . Κάποιοι (εγώ) βάζουν και 1 κουταλιά αλάτι τυροκομικό το πράσινο το ΧΙΩΝ έτσι για την τσαχπινιά . 

Θεωρώ όμως ότι με τον καιρό και τις εξατμίσεις του νερού στο ενυδρείο σου το ph θα ανέβει απο μόνο του άνετα στο 8. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ναταλία είναι ασφαλές/δοκιμασμένο αυτό με την σοδα φαγητου;Έχεις κάποιο λίνκ με την δοσολογία κ την διαδικασία;Θα βάλω κ βαλισνεριες, θα έχουν θέμα με την σόδα;

Και στο θαλασσινο ριχνουμε, μια χαρα ειναι. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις! pH έχω 7.62 κ θα θελα να φτάσει στο 8.0 εφόσον όμως η δράση είναι βραχυχρόνια θα το αφήσω να ανέβει σταδιακά με τις αλλαγές νερου. Αλάτι χοντρό εριχνα κ γω πάντα Μαρίνο αλλά επειδή θα βάλω βαλισνεριες δε θα βάλω αλατι γιατί λογικά τους κάνει κακό, σωστά;

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις! pH έχω 7.62 κ θα θελα να φτάσει στο 8.0 εφόσον όμως η δράση είναι βραχυχρόνια θα το αφήσω να ανέβει σταδιακά με τις αλλαγές νερου. Αλάτι χοντρό εριχνα κ γω πάντα Μαρίνο αλλά επειδή θα βάλω βαλισνεριες δε θα βάλω αλατι γιατί λογικά τους κάνει κακό, σωστά;

Λάθος ούτε η σόδα ούτε το αλάτι τις επηρεάζουν όπως είδες και στο ενυδρείο μου(άλλα θέλει στρωμένο βυθό) που από μια ρίζα έφτασα να δίνω σε χομπίστες . 

Α και βάλε τώρα γιατί αν μεγαλώσουν τα ψαράκια θα στις κάνουν μεζέ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πρώτη μπουκωμένη στο ενυδρείο! 

IMG-3e05ea24e2aeddc80a04b2f55edf8154-V.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς να τα δεχτείς . Θα την απομονώσεις ή όπως πάει και όσα σωθούν ;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμένη φορά που είχα Malawi με mbuna κ ξεμπουκωσα κατέληξα να έχω fish room με 20 ενυδρεία, οπότε δεν την ξανά πατάω... ???

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Την προηγουμένη φορά που είχα Malawi με mbuna κ ξεμπουκωσα κατέληξα να έχω fish room με 20 ενυδρεία, οπότε δεν την ξανά πατάω... ???

Εμένα προς το παρόν έχουν ζήσει 3 δεν τα πείραξα καθόλου . Βγάζει την μούρη του ή μαϊμού τρώει και πάλι μέσα ?

20211115_113828.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι. Ξέρεις μέχρι πόσο μεγάλο πρέπει να γίνει για να μην το φάνε τα άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...