Jump to content

Malawi again!


johnbaggios

Recommended Posts

Στα 2 cm θα αρχίσουν να ξεμυτανε πιο πολυ κ τα μισά περιπου από αυτά θα τα καταφέρουν... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μια demasoni μπουκωσει κ αν κ είναι πρωταρες ακόμη τα κρατάνε! Επισης προστέθηκαν 2 θηλυκά albino socolofi  (ειμαι προς αναζήτηση αρσενικου)κ χαρέμι 1+4 chindogo saulosi! Ο αρσενικός saulosi είναι στην εφηβεία κ έχει αρχίσει να "μπλεδιζει"... 

 

IMG_20211118_091646.jpg

IMG_20211118_091618.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν κ κάποιες valisneria gigantea. 

 

Screenshot_2021-11-18-09-27-21-370_com.miui.gallery.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μου θύμησες κάποτε που είχα το ενυδρεία με τα red belly piranha και είχα σε όλη την πλάτη giagantea και ήταν φανταστικό....Όταν θα σου μεγαλώσουν θα είναι υπέροχες!

Θα τις κόβεις ή θα τις αφήσεις να απλώσουν??

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να πιασουν κ να απλωσουν όσο το δυνατόν περισσότερο. Τις ψιλό τσιμπάνε όμως οι mbuna κ το καλοκαίρι με τα 30αρια που θα πιασει το ενυδρείο θα ζοριστουνε πολυ φαντάζομαι.. 

Link to comment
Share on other sites

Με ένα εξάρτημα των 10€ βελτιώθηκε πολυ ο κυματισμος στην επιφάνεια κ η ροή του νερου μέσα στο ενυδρείο. Είναι ακροφυσιο αέρα. Το πλεονέκτημα είναι ότι κατευθύνεις με μεγάλη ακρίβεια την έξοδο του νερού από το φίλτρο. 

IMG-14f6af86eff6bcb2ccf496ac9582d26c-V.jpg

IMG-b0678669ad132f958146902075ee5fcb-V.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα λίγο την περιοριζει αλλά δημιουργεί όσο κυματισμο θέλεις εσυ κ η ροή έχει βελτιωθεί σημαντικά, το βλέπω από τον τρόπο που κινούνται οι βαλισνεριες σε όλο το μήκος του ενυδρειου. 

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ ο κουμπάρος θα ξανά στήσει αφρικανικό ξεμπουκωσα τις δυο ντεμασονι. 4 ψαράκια 23 ημερών κ 8 ψαράκια 12 ημερών. Τα έβαλα στην ίδια γεννηστρα κ τα μεγάλα αν κ τα περιεργαστηκαν τα μικρά δεν τα τσίμπησαν, παρότι έχουν ακόμη λίγο λεκιθικο σάκο. Επίσης μπουκωσε μια σαουλοσι προχθες κ μια σήμερα. Πάμε καλά! Φορτσαριστοι για φις ρουμ. ???... 

Screenshot_2021-11-28-00-18-18-155_com.viber.voip.jpg

Screenshot_2021-11-28-00-18-56-922_com.viber.voip.jpg

Screenshot_2021-11-28-00-18-28-784_com.viber.voip.jpg

Screenshot_2021-11-28-00-18-46-689_com.viber.voip.jpg

Screenshot_2021-11-28-14-19-13-431_com.miui.videoplayer.jpg

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2021 at 8:50 ΠΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Σίγουρα λίγο την περιοριζει αλλά δημιουργεί όσο κυματισμο θέλεις εσυ κ η ροή έχει βελτιωθεί σημαντικά, το βλέπω από τον τρόπο που κινούνται οι βαλισνεριες σε όλο το μήκος του ενυδρειου. 

Το έχω δει να το χρησιμοποιούν στα pet Jon και κάνει φοβερή δουλειά. Ήθελα να βάλω και εγώ τέτοιο αλλά μου είπε δεν το πουλάμε εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

airblock.gr αν ψήνεσαι Ταξιάρχη... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσθεσα στο ενυδρείο ένα ζευγαράκι chindogo flavus. 7 cynotilapia afra hara και 6 cynotilapia jalo reef. Επίσης ο αρσενικός saulosi συνεχίζει την αλλαγή χρωματισμου του από κίτρινος σε μπλε... 

Screenshot_2021-12-03-00-53-11-750_com.miui.videoplayer.jpg

Screenshot_2021-12-02-22-07-17-963_com.miui.videoplayer.jpg

Screenshot_2021-12-03-00-52-30-717_com.miui.videoplayer.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σχεδόν σε κάθε αλλαγή νερού (20 μέρες) "τακτοποιώ" την άμμο.Εννοω ότι επειδή σκάβουν πολύ οι αρσενικοί όπου  σηκώνουν μεγάλη ποσότητα μπροστά στο τζάμι την ξαναβάζω κάτω από τις πέτρες.Με την άφιξη του νέου μέλους της οικογένειας ο χρόνος ενασχόλησης με το καθάρισμα μειώθηκε.Επειδη Τετάρτη φεύγω διακοπές είπα να το περιποιηθώ λίγο το ενυδρείο (κ το περιποιήθηκα καταπληκτικά...) οπότε άρχισα να ρίχνω την άμμο προς την πίσω πλευρά του ενυδρείου.Φανταστειτε ότι ενώ ήμουν από πάνω μου ήρθε μυρωδιά αμμωνίας κ λέω,μπα ιδέα μου θα είναι... Μετά είδα τα ψάρια να κάνουν σβούρες κ να χτυπιουνται κ κατάλαβα. Έκανα μια σχεδόν ολική αλλαγή νερού αλλά η ζημιά είχε γίνει.Τα πρώτα σε 15 λεπτά κ τα τελευταία σε 60 λεπτά το πολύ κατέληξαν.Προλαβα έπιασα δύο με το χέρι κ τα έβαλα σε κουβά με νερό βρύσης κ άρχισαν να συνέρχονται αλλά πριν λίγο κ αυτά πέθαναν.Φανταζομαι ότι η ζημιά που γίνεται στα βράγχια από υψηλή αμμωνία είναι μη αναστρέψιμη.Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο συνταρακτικό είναι ότι συμβαίνει μπροστά σου, πεθαίνουν όλα, είναι από δικό σου λάθος κ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα! Ένιωσα λίγο ss στο Άουσβιτς...
Ε

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

 Όχι ρε φίλε κρίμα …☹️
λυπάμαι πολύ

 

Εσυ για καλό πηγές αλά έτυχε η στραβή,που να το φανταστείς ?
ολοι μας έχουμε ανακατέψει μετακινήσει άμμο ,άσχετα το ότι ξέρουμε ότι δεν κάνει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Σχεδόν σε κάθε αλλαγή νερού (20 μέρες) "τακτοποιώ" την άμμο.Εννοω ότι επειδή σκάβουν πολύ οι αρσενικοί όπου  σηκώνουν μεγάλη ποσότητα μπροστά στο τζάμι την ξαναβάζω κάτω από τις πέτρες.Με την άφιξη του νέου μέλους της οικογένειας ο χρόνος ενασχόλησης με το καθάρισμα μειώθηκε.Επειδη Τετάρτη φεύγω διακοπές είπα να το περιποιηθώ λίγο το ενυδρείο (κ το περιποιήθηκα καταπληκτικά...) οπότε άρχισα να ρίχνω την άμμο προς την πίσω πλευρά του ενυδρείου.Φανταστειτε ότι ενώ ήμουν από πάνω μου ήρθε μυρωδιά αμμωνίας κ λέω,μπα ιδέα μου θα είναι... Μετά είδα τα ψάρια να κάνουν σβούρες κ να χτυπιουνται κ κατάλαβα. Έκανα μια σχεδόν ολική αλλαγή νερού αλλά η ζημιά είχε γίνει.Τα πρώτα σε 15 λεπτά κ τα τελευταία σε 60 λεπτά το πολύ κατέληξαν.Προλαβα έπιασα δύο με το χέρι κ τα έβαλα σε κουβά με νερό βρύσης κ άρχισαν να συνέρχονται αλλά πριν λίγο κ αυτά πέθαναν.Φανταζομαι ότι η ζημιά που γίνεται στα βράγχια από υψηλή αμμωνία είναι μη αναστρέψιμη.Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Καλημέρα σας. Έκανες μετρήσεις και είχε αμμωνία john?

Link to comment
Share on other sites

Παλληκάρι μου τι να πω .... στεναχωρήθηκα πάρα πολύ.

Για την ιστορία και προς γνώση δεν είχες απλά αμμωνία άλλα anaerobic digestion (αναερόβια πέψη).

Η χαρακτηριστική οσμή κλούβιου αυγού που μύρισες ήταν από  την απελευθέρωση  του Υδρόθειου. Το υδρόθειο οξύ είναι ένα δηλητηριώδης εύφλεκτο και διαβρωτικό αέριο που εγκλωβίζεται σε περιοχές αναερόβιας βακτηριδιακής αποικοδόμησης (διαφόρων) θειούχων οργανικών ουσιών,  στον αμμώδη (και όχι μόνο) βυθό του ενυδρείου μας .

Φαίνεται ότι κάπου είχες εγκλωβισμένη ποσότητα στο ενυδρείο και το ανακάτεμα της άμμου το απελευθέρωσες στο νερό (μπορεί να πρόσεξες και αρκετές φυσαλίδες κατά το ανακάτεμα ) .

Link to comment
Share on other sites

Μέσα Ιουνίου ένα καλό φιλαράκι ο @Avraam...

image.thumb.png.7f75b96d44acc88096dd5ab0bfc9e19f.png    image.thumb.png.5d34c4c33ea5285945e29efc5ecc4df3.png

 

Πιθανόν απο την ίδια δηλητηρίαση . Πήγε να τα δει (τα ενυδρεία είναι στην μητέρα του) και τα είδε όλα κάτω ανάποδα.

 

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα σας. Έκανες μετρήσεις και είχε αμμωνία john?

Έκανα μετρήσεις κ στο δίκτυο κ στο ενυδρείο κ είχε 0 

Αλλά το τέστ είναι δεκαετίας,δεν ξέρω αν έχει λήξει.

Link to comment
Share on other sites

Υδρόθειο φίλε δυστυχώς, παλαιότερα ένα μέλος είχε πάρει πολλά cory  στο χέρι...

Και πάλι εντύπωση μου κάνει, πόσο καιρό έμεινε χωρίς κάποια παρέμβαση ο βυθός; πόσο πάχος είχε;

Προσωπικά για να αποφύγω αυτήν την περίπτωση, ειδικά σε ενυδρεία με μεγάλο πάχος στο βυθό, σε κάθε αλλαγή με ένα ραβδάκι κάνω τρύπες σε ένα μικρό μέρος του ενυδρείου. 

Κρίμα φίλε, ήταν πολύ όμορφα ψάρια  😞

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Μαρίνο χαρακτηριστικά μύριζα αμμωνία κ όχι αυγό.Τι να πω...μου έκανε παντως πολύ εντύπωση η μυρωδιά αμμωνίας!

Πιθανοτα βέβαια να είναι αυτό που λες.Μετα,το βράδυ που ξεστησα για να μαζέψω τα ψάρια όπως σήκωνα τις πέτρες έβγαιναν πολλές φυσαλίδες αλλά υπέθεσα ότι ήταν εγκλωβισμένος αέρας στις κοιλότητες των βράχων από όταν τις τοποθετούσα ή από την αεραντλία.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Υδρόθειο φίλε δυστυχώς, παλαιότερα ένα μέλος είχε πάρει πολλά cory  στο χέρι...

Και πάλι εντύπωση μου κάνει, πόσο καιρό έμεινε χωρίς κάποια παρέμβαση ο βυθός; πόσο πάχος είχε;

Προσωπικά για να αποφύγω αυτήν την περίπτωση, ειδικά σε ενυδρεία με μεγάλο πάχος στο βυθό, σε κάθε αλλαγή με ένα ραβδάκι κάνω τρύπες σε ένα μικρό μέρος του ενυδρείου. 

Κρίμα φίλε, ήταν πολύ όμορφα ψάρια  😞

Κ γω σχεδόν πάντα τακτοποιώ την άμμο αλλά τώρα με το μωρό...όλα έχουν συμπτιχθει...Έχω περίπου 8 πόντους άμμο αλλά σκάβουν τα αρσενικά κ σε κάποια σημεία η στάθμη της φτάνει τους 15 πόντους.Να αφαιρέσω λίγη;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα αγοράσω τέστ αμμωνίας να δω τι γίνετε...Το υδρόθειο το ανιχνεύει;Να φανταστώ επειδή είναι στρωμένο το ενυδρείο ο κύκλος αζώτου θα γίνει πιο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι είναι κάτι άλλο και όχι επειδή έκανες την άμμο 

πριν 18 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Σχεδόν σε κάθε αλλαγή νερού (20 μέρες) "τακτοποιώ" την άμμο.Εννοω ότι επειδή σκάβουν πολύ οι αρσενικοί όπου  σηκώνουν μεγάλη ποσότητα μπροστά στο τζάμι την ξαναβάζω κάτω από τις πέτρες.Με την άφιξη του νέου μέλους της οικογένειας ο χρόνος ενασχόλησης με το καθάρισμα μειώθηκε.Επειδη Τετάρτη φεύγω διακοπές είπα να το περιποιηθώ λίγο το ενυδρείο (κ το περιποιήθηκα καταπληκτικά...) οπότε άρχισα να ρίχνω την άμμο προς την πίσω πλευρά του ενυδρείου.Φανταστειτε ότι ενώ ήμουν από πάνω μου ήρθε μυρωδιά αμμωνίας κ λέω,μπα ιδέα μου θα είναι... Μετά είδα τα ψάρια να κάνουν σβούρες κ να χτυπιουνται κ κατάλαβα. Έκανα μια σχεδόν ολική αλλαγή νερού αλλά η ζημιά είχε γίνει.Τα πρώτα σε 15 λεπτά κ τα τελευταία σε 60 λεπτά το πολύ κατέληξαν.Προλαβα έπιασα δύο με το χέρι κ τα έβαλα σε κουβά με νερό βρύσης κ άρχισαν να συνέρχονται αλλά πριν λίγο κ αυτά πέθαναν.Φανταζομαι ότι η ζημιά που γίνεται στα βράγχια από υψηλή αμμωνία είναι μη αναστρέψιμη.Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Καλημέρα σας. Έκανες μετρήσεις και είχε αμμωνία john?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...