Jump to content

Αναζήτηση Mustard gas betta


Izi Zisi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. 

 

Ασχολουμε από το 2006 όταν έφτιαξα το πρώτο μου ενυδρείο με σκαλαρια με μεγάλη επιτυχία??. Λόγω μετακόμισης σταμάτησα την ασχολία για αρκετά χρόνια και στην καραντίνα αποφασίσαμε πως είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να ασχοληθούμε και πάλι με το χόμπι. 

 

Αυτή την στιγμή έχω έναν κύβο 60 λίτρα που από την αρχή στήθηκε για μονομάχο. 

 

Τρέχει από τον Ιανουάριο με καλές μετρήσεις πλην σκληρότητας. 

 

Ο μονομάχος που τυχαία επέλεξαν τα παιδιά ήταν υπέροχος. Όχι μόνο στα χρώματα αλλά στον χαρακτήρα. Τέτοιο παιχνίδι δεν είχα ξανά δει να κάνει ψάρι. Από την πρώτη μέρα έτρωγε από το χέρι μας και δεν φοβόταν τίποτα. 

 

Δυστυχώς η περιέργεια του και η δική μας απροσεξία τον σκότωσαν (έπεσε το τζάμι του κύβου μέσα στο ενυδρείο και αυτός περίεργος να δει τι γίνεται ανεβηκε προς την επιφάνεια και τον τραυμάτισε θανάσιμα το. 

 

Αποφάσισα αυτή την φορά να ψάξω για έναν πιο ιδιαίτερο χρωματικά μονομάχο και θα ήθελα την βοήθεια σας. 

 

Γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει ελληνικής εκτροφης mustard gas betta? Τύπο ουράς δεν έχω κάποια προτίμηση ας βρούμε πρώτα το χρώμα. 

 

Εάν υπαρχει και κάποια άλλη πρόταση πολύ ευχαρίστως να την ακουσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Λυπάμαι για το περιστατικό που έγινε, προφανώς ήταν ατύχημα και τέτοια συμβαίνουν αρκετά συχνά..
Από εκεί και πέρα για mustard gas υπάρχουν κάποια άτομα τα οποία έχουν ακόμα και τώρα..
Και επίσης είναι εύκολο να βρεις όχι μόνο κάποιον show betta αλλά και wild type! Εκεί είναι λίγο πιο παράξενα τα πράγματα καθώς πολλοί τύποι έχουν κάποιες απαιτήσεις στις συνθήκες αλλά όλα θα τα βρούμε ;)

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ααα ανέλπιστη απάντηση δεν το περίμενα. 

Για wild type δεν έχω κοιτάξει καθόλου. Σε γενικές γραμμές το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα με το ενυδρείο ηταν το καλοκαίρι η ζέστη. 

Ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία. Το ψάρι δε μάσησε τα φυτάκια ομως.... Μας χαιρέτησαν. 

 

Δεν ξέρω τους κανόνες τους φορουμ. Εάν μπορείς να μου δώσεις εδώ κάποιες πληροφορίες που να απευθυνθώ. 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι το νέο σπίτι του. Βέβαια από φυτά μόνο τα πίσω αριστερά έχουν μείνει λίγα. Θα ξανα φυτευτεί σύντομα και ελπίζω αυτή την φορά να τα καταφέρω καλύτερα στα φυτά 

20211011_212809.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς βλέπω σε μαγαζιά στην αθήνα αλλά όχι με κεφάλι ίδιο χρώμα με το σώμα.  Πριν κάποιους μήνες είχα δει έναν mustard gas με μπλέ σώμα, κίτρινη ουρά αλλά μαύρο κεφάλι. Προσωπικά δεν μου πολυάρεσε.  Αν βρεις δηλαδή full mask (κεφάλι ίδιο χρώμα με σώμα) τότε το ψάρι θα δείξει αρκετά πιο όμορφο κ ας είναι πιο κοινό το χρώμα του.

Εγώ θα σε παραπέμψω στους εξής τύπους χρωμάτων που έχω δει στην αθήνα κατά καιρούς (googlαρεις και βλέπεις):

Black dragon (μόνο plakat και το νο1 για μένα :2guns:)

Koi / Marble (όπου εδώ βλέπεις συνήθως διάφορους τύπους χρωμάτων, συνήθως 3 ή και παραπάνω διασκορπισμένοι στο σώμα του ψαριού)

Royal blue (μαύρο κεφάλι)

Salamander (plakat και πανέμορφοι)

Red (full mask αλλά μόνο veiltail)

Gold (στο πολύ ανοιχτό)

Turquoise (μαύρο κεφάλι) 

Chocolate 

Αυτοί μου έρχονται τώρα...Απλά να θυμάσαι ότι κατά την διάρκεια ζωής του μονομάχου υπάρχει μια πιθανότητα να αλλάξει κάπως χρώμα ανάλογα με τα γονίδια, την διαβίωσή και την τροφή του. 

Φυσικά και δεν αποκλείουμε την περίπτωση των άγριων όπως πρότεινε και ο @panos nts αν σε ενδιαφέρει αλλά δυστυχώς δεν γίνονται εισαγωγές από μαγαζιά και θα πρέπει να προμηθευτείς από εκτροφέα στην ελλάδα.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ναι μόνο από μαγαζί και ειδικά από παραγγελια διαφορετικά είναι λίγο δύσκολο. Μπορείς όμως να βρεις πολύ όμορφα πλακάτ αν ψάξεις λίγο που ίσως σου κινήσουν το ενδιαφέρον!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μένω Αθήνα και στην πόλη μου είναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές. 

 

Αυτές τις μέρες είχα βρει να  πωλείτε Black dragon αλλά δεν έχουμε όλοι το ίδιο γούστο και απορρίφθηκε σαν επιλογή ?

 

Όσο για την αγορά θα προτιμούσα να αγοράσω οποίο είδος από εκτροφεα Έλληνα για να στηρίξω και την προσπάθεια του.

Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια σας. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...