Jump to content

Άλγη πράσινη επιμένει


Sotis153

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

επειδή η άλγη επιμένει, παρόλο που την αφαιρώ μηχανικά και κάνω και ενέσεις με excel παρακαλώ για τα φώτα σας. Μετά τις ενέσεις τοπικά στην ανούμπια (χάρη στην Ναταλία) η κατάσταση βελτιώθηκε. Ωστόσο εξαφανίστηκαν οι γαρίδες amano. Σήμερα είδα 3. 

1) Λίπανση με flourish, flourish excel x 2 φορές την εβδομάδα τις συνιστώμενες δόσεις για τα 125 λτ. 1 φορά την βδομάδα trace και νιτρικό κάλιο δικό μου. Επειδή δεν έχω τεστ φωσφορικών έβαλα στο φίλτρο το antiphosphate μηχανικό σφουγγάρι για δέσμευση τυχόν πολλών φωσφορικών (τα φύλλα νομίζω κάτι δείχνουν). Μάλλον πρέπει να πάρω test P.

2) Δεν ξέρω αν πρέπει να ενισχύσω τον φωτισμό. Να προσθέσω καμιά λάμπα? Αυτή τη στιγμή έχω τις εργοστασιακές του Rio 125: α)  Juwel LED Nature 590 mm, 11 W, 6500 K, 1610 Lumen β) Juwel LED Day 590 mm, 12 W, 9000 K και λειτουργούν το απόγευμα 8 ώρες

3) Είμαι χωρίς CO2, προέχει η αυτόματη αναπλήρωση νερού και ανεμιστηράκια γιατί παραλίγο να γίνουν σούπα τα ψάρια το καλοκαίρι, δηλ. δαπάνη+ χρόνος, ρυθμίσεις κλπ. Μέχρι στιγμής ρίχνω το ph  με Α/Ο, τύρφη, κώνους, φύλλα. Αν είναι μονόδρομος να το δω.

4) Σκέφτομαι να ενισχύσω τους Ωτόκυκλους και τα σαλιγκάρια. Nerite snails αποτελεσματικά στην τριχοειδή άλγη?

Οι μετρήσεις μου πριν την αλλαγή νερού: PH 7,2 KH 2-3 GH 4-5 NO3= 5 πάντα τα νιτρικά μου δεν ήταν ψηλότερα, δηλ ποτέ δεν έφτασα τα 10 και με παραπανίσια τροφή. 

IMG_1010_1.jpg

IMG_1010_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα, βεβαια να υπαρχει CO2, αλλά γινεται μια χαρα και χωρις, αν το ph του νερου ειναι στο 6,6 με 7,0.

Χωρις Α/Ο σιγουρα δεν γινεται....

Τα νιτρικα κραταμε τουλαχιστον 5-10.... καλυτερα 10-30.

Χωρις φωσφορικα παλι δεν γινεται, ειδικα, οταν εχουμε πικνοφυτεμενο ενυδρειο.

πριν 11 ώρες, το μέλος Sotis153 έγραψε:

δεν έχω τεστ φωσφορικών έβαλα στο φίλτρο το antiphosphate μηχανικό σφουγγάρι για δέσμευση τυχόν πολλών φωσφορικών (τα φύλλα νομίζω κάτι δείχνουν).

Με τόσα φυτα εχεις ελλειψη φωσφορικων, εβαλες και αντιφος. Αν εχεις green spot στα φυλλα και τζάμια - σιγουρη ελλειψη φωσφορικων εχεις.

Γενικα τριχοειδη εμφανιζονται απο ελλειψη μακροστοιχειων - νιτρικων, φωσφορικων, καλιου συν υπερβολικος φωτισμος.

Δες εδω - https://www.aquazone.gr/forums/topic/108884-τριχοειδη-αλγη-oedogonium/

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Η άλγη εμφανίστηκε το καλοκαίρι με τις ζέστες ή είναι πιο πρόσφατη? Υπήρχε κάτι άλλο που άλλαξες πριν εμφανιστεί η άλγη ή εμφανίστηκε ξαφνικά? 

Πέρα από την rotala και το άλλο φυτό που δεν μπορώ να αναγνωρίσω αλλά πρέπει να είναι εύκολο, υπάρχει κάτι απαιτητικό ως προς τον φωτισμό? Αν όχι, μείωσε την φωτοπερίοδο στις 6μιση-7 ώρες. Αλλαγές κάθε βδομάδα το 50%. Προσωπικά θα σταματούσα όλα τα λιπάσματα για ένα διάστημα.

Οι διαδικασίες που κάνεις για τη μείωση του ph είναι λόγω των ψαριών που έχεις?

 

Υ.Γ: Μόνο σε εμένα αρέσει η πράσινη άλγη πάνω στο ξύλο? :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

Άλγη τριχοειδής και ΒΒΑ εμφανιζόταν τακτικά αλλά λιγότερη και την αντιμετώπιζα. Το καλοκαίρι με τις ζέστες επιδεινώθηκε. Πρόσθεσα στις αρχές του προηγούμενου μήνα και ένα εξωτερικό φίλτρο fluval. Επίσης μετά το καλοκαίρι έκανα καλό καθαρισμό βυθού και βιολογικών στα φίλτρα σταδιακά δηλ. ανά βδομάδα με τις αλλαγές.Από τότε είχα περισσότερα προβλήματα, είχα αφήσει το antiphosphate 5 μέρες, το μαύρο σφουγγάρι Biofoam στο κάτω μέρος του φίλτρου από όσο ξέρω δεν έχει άνθρακα? Πέρα από την ροτάλα και τις anubias έχω και Cryptocoryne, Echinodorus Δεν έχω πολλά φυτά. Το γρασίδι Lilaeopsis μπροστά μπροστά είχε πιάσει άλγη και οργανικά περιττώματα και το αφαίρεσα, αντίθετα προς τα πίσω πάει καλύτερα Σκέφτομαι να βγάλω κάποια ξύλα πράσινα (μικρά) και να τα βάλω στο σκοτάδι για λίγο καιρό με λίγη χλωρίνη ώστε να σκοτώσω την άλγη. Τι λέτε θα έχει αποτέλεσμα. Ωστόσο θα δημιουργήσω αναταράξεις καθώς είναι χωμένα στο υπόστρωμα. Και μένα μου αρέσει η πρασινάδα που έχουν πιάσει τα ξύλα αλλά δυστυχώς πιάνουν και τα φυτά. Κάνω αλλαγές με 50% Α/Ο και δεν βάζω συχνά λιπάσματα γιατί το ξεχνάω.

IMG_300.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Προσωπικά θα σταματούσα όλα τα λιπάσματα για ένα διάστημα.

Ειναι λαθος. Η ελλειψη τροφης στα φυτα μονο καλο δεν κανει στα φυτα. Τα φυτα σταματουν την αναπτυξη και η αλγη ανθιζει.

Ναι, να κανουμε μεγαλες αλλαγες νερου, αλλά να ριχνουμε και λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Για το ΒΒΑ σχεδον παντα φταιει η οργανικη ρυπανση στο ενυδρειο (δηλ. περιττώματα ψαριων, τροφη , φυτα σε αποσυνθεση κτλ)

Και βρωμικο φιλτρο. Το θεμα ειναι, οτι και να τα καθαρισεις ολα αυτα και να κάνεις αλλαγες νερου, το ΒΒΑ αργει να φυγει. Θα χρειαστει πανω απο μηνα για να απαλλαγεις απο αυτη. Αν βλεπεις, οτι η κατασταση ξεφευγει, παρε Easy life algexit και κανε θεραπεια.

P.S. τα πρασινα ξυλα μ αρεσουν πααρα πολυυ!

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το πράσινο σφουγγάρι antiphosphate και έχω σκοπό σιγά σιγά να βάζω λιπάσματα βάση προγράμματος και τις συνιστώμενες δοσολογίες. Έχει δίκιο η Ναταλία ελλείψεις στοιχείων έχουν τα φυτά Σε κάθε περίπτωση τα νιτρικά μου δεν ανεβαίνουν ποτέ πάνω από 5ppm Για παράδειγμα φωσφορικό κάλιο που δεν έχω και παρακαλώ αν ξέρει κάποιος καθαρό που θα βρω?  Ή να συμμετέχω σε μια ομαδική παραγγελία γιατί το πολύ 250 γρ. σκόνη θα χρειαστώ ΕΙ. Επίσης δεν βάζω epsom salt και σίδηρο, τα οποία υπάρχουν στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε άλγη στο ενυδρείο καταναλώνει πολύ τα νιτρικά. Πρέπει να φτιάξεις πολύ καλά το εξωτερικό σου φίλτρο με αρκετό βιολογικό υλικό με καλή ροή. Η rotala είναι πολύ δύσκολο να έχει ανάπτυξη χωρίς co2. Αν έχεις ανακατέψει τον βυθό σου πρόσφατα πολύ πιθανόν να οφείλεται η έξαρση. Μηχανικά σε κάθε αλλαγή νερού πρέπει να αφαιρείς, να καθαρίζεις αρκετή άλγη για να μήν καταναλώνει τα θρεπτικά. Κλάδεψε ότι φυτό έχει προσβληθεί

Link to comment
Share on other sites

Ψεκασα την άλγη με οξυζενέ, η ΒΒΑ έγινε κόκκινη σε μερικά ξύλα. Ξαναγέμισα με νερό και έκανα αλλαγή 30%. Τώρα την αφήνω όπως έχει την άλγη κόκκινη ή πρέπει να την αφαιρέσω. Λέω να περιμένω και με τις ενέσεις excel μήπως φύγει περισσότερο. Επίσης πέταξα και κάποια κλαδιά, φύλλα. Κάποια φυτά μπορώ να τα ξεριζώσω γιατί θα βγει χώμα από το βυθό. Ήδη βγάζοντας κάποιες πέτρες και ξύλα για να τα καθαρίσω έγινε ανατάραξη βυθού.

Έχω δύο φίλτρα (εσωτερικό και εξωτερικό) και τα έχω φουλ στο βιολογικό (siporax και κεραμικά).

Link to comment
Share on other sites

Αφού άλλαξε χρώμα σημαίνει ότι "κάηκε" και θα συρρικνωθεί, οπότε δεν χρειαζεται να την αφαιρέσεις. Απλά στη συνέχεια θα χαθεί.

Αν κάποιο φυτό πρέπει να το αφαιρέσεις, αλλά φοβάσαι ότι ξεριζώνοντας το θα σηκωθεί ο βυθός, απλά κόψτο πολύ χαμηλά, και άσε τις ρίζες μέσα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Ήδη βγάζοντας κάποιες πέτρες και ξύλα για να τα καθαρίσω έγινε ανατάραξη βυθού.

Οτι χειροτερο.... η ΒΒΑ θα κανει party ....

 

On 13/10/2021 at 11:30 ΜΜ, το μέλος mik7 έγραψε:

Αν έχεις ανακατέψει τον βυθό σου πρόσφατα πολύ πιθανόν να οφείλεται η έξαρση.

Συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/10/2021 at 10:50 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερα, βεβαια να υπαρχει CO2, αλλά γινεται μια χαρα και χωρις, αν το ph του νερου ειναι στο 6,6 με 7,0.

Χωρις Α/Ο σιγουρα δεν γινεται....

Τα νιτρικα κραταμε τουλαχιστον 5-10.... καλυτερα 10-30.

Χωρις φωσφορικα παλι δεν γινεται, ειδικα, οταν εχουμε πικνοφυτεμενο ενυδρειο.

Με τόσα φυτα εχεις ελλειψη φωσφορικων, εβαλες και αντιφος. Αν εχεις green spot στα φυλλα και τζάμια - σιγουρη ελλειψη φωσφορικων εχεις.

Γενικα τριχοειδη εμφανιζονται απο ελλειψη μακροστοιχειων - νιτρικων, φωσφορικων, καλιου συν υπερβολικος φωτισμος.

Δες εδω - https://www.aquazone.gr/forums/topic/108884-τριχοειδη-αλγη-oedogonium/

 

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Αν όντως έχει έλλειψη φωσφορικων ( ρωτάω γιατί και γω στην ίδια φάση είμαι ?

δεν έχω ούτε νιτρικά,ούτε φωσφορικά) πρέπει να βάλει  λιπάσματα ενώ έχει και άλγη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Manos Voutirakis έγραψε:

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Αν όντως έχει έλλειψη φωσφορικων ( ρωτάω γιατί και γω στην ίδια φάση είμαι ?

δεν έχω ούτε νιτρικά,ούτε φωσφορικά) πρέπει να βάλει  λιπάσματα ενώ έχει και άλγη?

Ναι. Αλλαγες νερου  και λιπασματα (πρεπει να εχουμε θετικες τιμες νιτρικων και φωσφορικων).

Οταν τα φυτα δεν εχουν να φανε, σταματανε την αναπτυξη  και τότε ανθιζουν οι αλγες για αυτο βαζουμε λιπασματα.

Αλλαγες νερου κανουμε για να μειωθει οργανικη μολυνση του νερου + φευγουν ετσι τα σπορακια απο τα αλγη.

Αλγη γενικα ειναι σημάδι, οτι υπαρχει ανισορροπία θρεπτικων-φως-CO2 ή παρουσια αμμωνιας στο νερο (και σε πολυ μικρη ποσότητα)

Υπαρχει διαφορά και αν εχεις soil ή απλο χαλικακι κατω. Με το soil μπορείς να εχεις σχεδον μηδενικες τιμες νιτρικων και φωσφορικων και να εχεις αναπτυξη στα φυτα. Με το απλο χαλικι - δεν γινεται. Αν θελεις, ψαξε στο ινετ για ενεργο υποστρωμα (πως δουλευει, τι κάνει)

Link to comment
Share on other sites

Soil  έχω και εγώ και για 6-7 μήνες τα φυτά πήγαιναν μπάλα. Αλλα σαν νέος (που ήμουν και είμαι ακόμα) δεν είχα καταλάβει ότι θέλουν λίπασμα Οπότε,πιστεύω ότι τα φυτά έμειναν χωρίς λίπανση και εκεί βρήκες χώρο η 

άλγη και αναπτύχθηκε. Έχω τεστ για σίδηρο,νιτρικά,φωσφορικά και όλα βγαίνουν μηδενικά. Τα τεστ είναι όλα σωστά. Πλέον έχω αρχίσει και ρίχνω λίγα νιτρικά (nitrogen seachem) και έχω 10, ρίχνω λίγο κάλιο και μου φαίνεται ότι πάω και για φωσφορικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλιο θελει αρκετουτσικο - ειναι μακρο στοιχειο. Σιδηρο γιατι μετρας; Αν ριχνεις καποιο σκευασμα τυπου Flourish, δεν χρειαζεται να μετρας. Φτανει αυτο, που περιεχει.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλιο θελει αρκετουτσικο - ειναι μακρο στοιχειο. Σιδηρο γιατι μετρας; Αν ριχνεις καποιο σκευασμα τυπου Flourish, δεν χρειαζεται να μετρας. Φτανει αυτο, που περιεχει.

Σίδηρο μέτρησα γιατί ήθελα να δω αν έχω έλλειψη. Και βάση του τεστ έχω.

 

Επίσης χθες έκανα αλλαγή νερού,μετά προσθεσα 2 ml φωσφορικο λιπασμα της easy life και σήμερα που έκανα μέτρηση φωσφορικων είχα πάλι 0. Να προσθέσω και άλλο ή θα κάνει πάρτι η άλγη μετά?

Link to comment
Share on other sites

Το soil ρουφαει τα φωσφορικα. Τα 2μλ, που εβαλες - ειναι σταγονα στον ωκεανο. Το συζηταμε στο δικο σου θεμα, που πρεπει να ανοίξεις. Θα μεταφερω εκει τις ερωτησεις - απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...