Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, καλως σας βρηκα. Οπως καταλαβατε ειμαι νεος σε αυτο το χομπυ και εχω αρκετες αποριες.

Λοιπον, εχω ενα ενυδρειο (80 μηκος / 50 υψος / 35 πλατος) οπου το πηρα απο εναν ανθρωπο μεταχειρισμενο, ο τυπος μου το εδωσε με πολυ λιγο νερο μεσα και τις πετρουλες του(το χρησιμοποιουσε κανονικα). Επισης εβαλα και λιγο απο 2 υγρα που αγορασα απο πετ σοπ, ενα για τα βακτηρια και ενα αντιχλωριο(νομιζω ετσι λεγεται).
 

ΕΡΩΤΗΣΗ 1 : Πρεπει να κανω μετρησεις για ph? Γιατι στο καταστημα μου λενε οτι δεν χρειαζεται εφοσον θελω να παρω ολα τα ψαρακια μικρουλικα, και οτι προσαρμοζονται.

 

Αυτη τη στιγμη μετα απο 1 βδομαδα περιπου εχω μεσα 2 χρυσοψαρα (ηταν το πρωτα που πηρα χωρις να το πολυσκεφτω ), ενα αλγοφαγο μικρο και 4 γκαπυ (1 αρσενικο και 3 θυληκα). Σε θερμοκρασια 26 βαθμους περιπου. Ξερω οτι τα χρυσοφαρα ξεστενονται αλλα ο τυπος που το πηρα μου ειχε πει οτι και αυτος εχει και δεν ειχε προβλημα (το εδωσε γτ πηρε μεγαλυτερο ενυδρειο). Πηρα τα χρυσοψαρα, μετα απο 2 μερες το αλγοφαγο και μετα απο 3 μερες τα γκαπυ.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 2 : Εχω παρατηρησει οτι τα γκαπυ καθονται ψηλα στο ενυδρειο, υπαρχει περιπτωση να φοβουνται ή να εχουν χασει την 'κυριαρχια' λογω των χρυσοψαρων? Μηπως εχει να κανει με την αμμονια στο ενυδρειο? (Το ειδα σε ενα αλλο ποστ) και συνδεεται με την ερωτηση 1η ? Αν ναι πως μπορω να το μετρησω και τι κανω σε αυτη την περιπτωση να το διορθωσω?

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 3 : Καθως λοιπον πηρα πρωτα τα χρυσοψαρα, πηρα και φαγητο για χρυσοψαρα. Βλεπω ομως οτι τα γκαπυ το τρωνε χωρις προβλημα. Υπαρχει τροφη που να κανει για ολα τα ηδη ή πρεπει να πεταω διαφορετικες τροφες αναλογα τα ηδη που εχω μεσα? 

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 4 : Εχω βαλει μεσα και 2 αληθινα φυτα (δεν θυμαμαι πως λεγονται αλλα μου ειπαν οτι ειναι ευκολα). Μπορω να παρω σπορους και να τους φυτεψω κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο? Θα μπορουσα να πεταξω σπορους για γκαζον? Διαβασα στο ιντερνετ οτι σποροι γκαζον μπορουν να κατσουν σε πετρουλες που εχω. Αν γινεται να φυτεψω κατευθειαν φυτα μεσα, τι προτεινετε?

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 5 : Με βαση αυτα που εχω μεσα, ποσα ακομα ψαρια χωρανε? Νομιζω χωραει ενα μεγαλο ή ενα κοπαδι (4-6) απο μικρα παλι. Κανω λαθος? Εχετε να μου προτεινετε καποια ειρινικα ψαρια που να συμβιωνουν ευκολα? Θα ηθελα ενα αγγελοψαρο αλλα διαβασα οτι ειναι πολυ χαμηλο το ενυδρειο μου. Γενικα ποσα ψαρια μπορουν να μπουν ακομα μεσα?

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

γιατι το λες αυτο?

Γιατι δεν ξερω τι να κανω.... Η κατασταση ειναι για κλαματα....

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Γιατι δεν ξερω τι να κανω.... Η κατασταση ειναι για κλαματα....

 

αντι να ειρωνευεσαι θα μπορυσες να μου πεις τα λαθη μου....αλλιως να μην ξαναμπω στο φορουμ για 'βοηθεια'

Link to comment
Share on other sites

καθολου ειρωνεια !!!

Βγαλε μια φωτο να δουμε το ενυδρειο σου. Μια γενικη, να φαινεται τι υποστρωμα εβαλες, τι φιλτρο εχει το ενυδρειο κτλ

πριν 2 ώρες, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

ΕΡΩΤΗΣΗ 1 : Πρεπει να κανω μετρησεις για ph?

Αν θα εχεις τα γκαπακια ή χρυσοψαρα - οχι.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

Εχω παρατηρησει οτι τα γκαπυ καθονται ψηλα στο ενυδρειο

Αυξημενη αμμωνια 1000%

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

Καλησπερα παιδια, καλως σας βρηκα. Οπως καταλαβατε ειμαι νεος σε αυτο το χομπυ και εχω αρκετες αποριες.

Λοιπον, εχω ενα ενυδρειο (80 μηκος / 50 υψος / 35 πλατος) οπου το πηρα απο εναν ανθρωπο μεταχειρισμενο, ο τυπος μου το εδωσε με πολυ λιγο νερο μεσα και τις πετρουλες του(το χρησιμοποιουσε κανονικα). Επισης εβαλα και λιγο απο 2 υγρα που αγορασα απο πετ σοπ, ενα για τα βακτηρια και ενα αντιχλωριο(νομιζω ετσι λεγεται).
 

ΕΡΩΤΗΣΗ 1 : Πρεπει να κανω μετρησεις για ph? Γιατι στο καταστημα μου λενε οτι δεν χρειαζεται εφοσον θελω να παρω ολα τα ψαρακια μικρουλικα, και οτι προσαρμοζονται.

Στη φάση που είσαι τώρα, η τιμή του ph είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σε απασχολεί 

 

Αυτη τη στιγμη μετα απο 1 βδομαδα περιπου εχω μεσα 2 χρυσοψαρα (ηταν το πρωτα που πηρα χωρις να το πολυσκεφτω ), ενα αλγοφαγο μικρο και 4 γκαπυ (1 αρσενικο και 3 θυληκα). Σε θερμοκρασια 26 βαθμους περιπου. Ξερω οτι τα χρυσοφαρα ξεστενονται αλλα ο τυπος που το πηρα μου ειχε πει οτι και αυτος εχει και δεν ειχε προβλημα (το εδωσε γτ πηρε μεγαλυτερο ενυδρειο). Πηρα τα χρυσοψαρα, μετα απο 2 μερες το αλγοφαγο και μετα απο 3 μερες τα γκαπυ.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 2 : Εχω παρατηρησει οτι τα γκαπυ καθονται ψηλα στο ενυδρειο, υπαρχει περιπτωση να φοβουνται ή να εχουν χασει την 'κυριαρχια' λογω των χρυσοψαρων? Μηπως εχει να κανει με την αμμονια στο ενυδρειο? (Το ειδα σε ενα αλλο ποστ) και συνδεεται με την ερωτηση 1η ? Αν ναι πως μπορω να το μετρησω και τι κανω σε αυτη την περιπτωση να το διορθωσω?

Πολλά μπορεί να φταίνε, αλλά χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες από εσενα. Όπως για παράδειγμα, τι φίλτρο υπαρχει στο ενυδρείο?

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 3 : Καθως λοιπον πηρα πρωτα τα χρυσοψαρα, πηρα και φαγητο για χρυσοψαρα. Βλεπω ομως οτι τα γκαπυ το τρωνε χωρις προβλημα. Υπαρχει τροφη που να κανει για ολα τα ηδη ή πρεπει να πεταω διαφορετικες τροφες αναλογα τα ηδη που εχω μεσα? 

Συνήθως τα ψαρια θα φανε οτι βρουν, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι απολυτα σωστο να εχουμε 1 τροφη για ολα. Καθε ψαρι εχει τις δικες του διατροφικες συνηθειες.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 4 : Εχω βαλει μεσα και 2 αληθινα φυτα (δεν θυμαμαι πως λεγονται αλλα μου ειπαν οτι ειναι ευκολα). Μπορω να παρω σπορους και να τους φυτεψω κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο? Θα μπορουσα να πεταξω σπορους για γκαζον? 

ΟΧΙ

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 5 : Με βαση αυτα που εχω μεσα, ποσα ακομα ψαρια χωρανε? Νομιζω χωραει ενα μεγαλο ή ενα κοπαδι (4-6) απο μικρα παλι. Κανω λαθος? Εχετε να μου προτεινετε καποια ειρινικα ψαρια που να συμβιωνουν ευκολα? Θα ηθελα ενα αγγελοψαρο αλλα διαβασα οτι ειναι πολυ χαμηλο το ενυδρειο μου. Γενικα ποσα ψαρια μπορουν να μπουν ακομα μεσα?

Θα πρεπει να αλλαξεις αμεσα ψαροσυνθεση. Τα ψαρια σου ειναι εντελως ασυμβατα μεταξυ τους.

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

καθολου ειρωνεια !!!

Βγαλε μια φωτο να δουμε το ενυδρειο σου. Μια γενικη, να φαινεται τι υποστρωμα εβαλες, τι φιλτρο εχει το ενυδρειο κτλ

Αν θα εχεις τα γκαπακια ή χρυσοψαρα - οχι.

 

 

 

viber_image_2021-10-13_00-02-51-128.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

ΕΡΩΤΗΣΗ 5 : Με βαση αυτα που εχω μεσα, ποσα ακομα ψαρια χωρανε? Νομιζω χωραει ενα μεγαλο ή ενα κοπαδι (4-6) απο μικρα παλι. Κανω λαθος? Εχετε να μου προτεινετε καποια ειρινικα ψαρια που να συμβιωνουν ευκολα? Θα ηθελα ενα αγγελοψαρο αλλα διαβασα οτι ειναι πολυ χαμηλο το ενυδρειο μου. Γενικα ποσα ψαρια μπορουν να μπουν ακομα μεσα?

Τα γκαπι δεν πανε με χρυσοψαρα.

Διαβαζεις πρωτα εδω-

Μετα εδω-

Και μετα ερωτησεις! Οσες θελεις!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Τα γκαπι δεν πανε με χρυσοψαρα.

Διαβαζεις πρωτα εδω-

Μετα εδω-

Και μετα ερωτησεις! Οσες θελεις!

 

 

δεν θελω χρυσοψαρα, αλλα τα πηρα για αρχη (κακος, λαθος) αλλα τωρα τα λυπαμαι, τι να τα κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

Αν σ αρεσουν τα χρυσοψαρα, δωσε τα γκαπακια καπου.

Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου και δεν χρειαζονται θερμοστατες και υψιλες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγες νερου στο ενυδρειο σου καθε 2 μερες 30-40%, να μην εχεις υψιλες τιμες αμμωνιας και μην ταιζεις πολυ τα ψαρια.

Παρε τεστακια για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. ή ζητησε απο καποιο πετ σοπ να σου κανουν μετρησεις νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Κανε αλλαγες νερου στο ενυδρειο σου καθε 2 μερες 30-40%, να μην εχεις υψιλες τιμες αμμωνιας και μην ταιζεις πολυ τα ψαρια.

Παρε τεστακια για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. ή ζητησε απο καποιο πετ σοπ να σου κανουν μετρησεις νερου.

ωραια σε ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις βρες μπολι (βιολογικο υλικο με βακτηρια , απο χομπιστα) - άμεσα. Αλλιως παρε σκευασμα με βακτηρια πχ prodibio digest σε αμπουλες. Μια αμπουλα εχει 1,5€.

Θα χρειαστεις 3-4, οχι παραπανο.

Link to comment
Share on other sites

επισης, μαλλον τα χρυσοψαρα θα τα κανω δωρο σε ενα παιδακι οικογενειακων φιλων,
οποτε θα φυγουν, ποσα ψαρια μπορω να εχω σε αυτο το ενυδριεο? και τι προτεινεται για να ειναι φιλικα μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Αν μπορεις βρες μπολι (βιολογικο υλικο με βακτηρια , απο χομπιστα) - άμεσα. Αλλιως παρε σκευασμα με βακτηρια πχ prodibio digest σε αμπουλες. Μια αμπουλα εχει 1,5€.

Θα χρειαστεις 3-4, οχι παραπανο.

εχω παρει υγρο για βακτηρια, της haquoss νμζ 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

Αν θα αποφασησεις να κρατησεις τα χρυσοψαρα, ο @killerknight θα σε  σε καθοδηγησει.

Πρωτα - στρωσε το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Καλη αρχη!

Αν θα αποφασησεις να κρατησεις τα χρυσοψαρα, ο @killerknight θα σε  σε καθοδηγησει.

Πρωτα - στρωσε το ενυδρειο σου.

να σαι καλα, αλλα μαλλον θα τα δωσω!! 

Link to comment
Share on other sites

επισης, 

 

μπορω να βρω καπου ποια ψαρια ειναι 'συμβατα' με γκαπυ?

επισης, μπορω να φυτεψω φυτα ή μονο να αγορασω και να τα βαλω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

επισης, μαλλον τα χρυσοψαρα θα τα κανω δωρο σε ενα παιδακι οικογενειακων φιλων,

Μην το κάνεις, γιατι τα χρυσοψαρα χρειαζονται πολλα λιτρα, καλο φιλτροκτλ κτλ. Δωσ τα σε κανενα πετ σοπ, αν μπορεις.

πριν 3 λεπτά, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

οποτε θα φυγουν, ποσα ψαρια μπορω να εχω σε αυτο το ενυδριεο? και τι προτεινεται για να ειναι φιλικα μεταξυ τους?

Μην βιαζεσαι. Οταν στρωσει το ενυδρειο, θα μπορεσεις να βαλεις καποια ζωοτοκα ακομα.

Υπαρχουν πολυ ομορφα γκαπακια, πλατυ...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω.

Μπορεις να πας προφιλ- ψαρια γλυκου νερου- να τσεκαρεις λιτρα απο 50 μεχρι 120 και Αλκαλικό (Ph>7) και δες αποτελεσμα.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...