Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, καλως σας βρηκα. Οπως καταλαβατε ειμαι νεος σε αυτο το χομπυ και εχω αρκετες αποριες.

Λοιπον, εχω ενα ενυδρειο (80 μηκος / 50 υψος / 35 πλατος) οπου το πηρα απο εναν ανθρωπο μεταχειρισμενο, ο τυπος μου το εδωσε με πολυ λιγο νερο μεσα και τις πετρουλες του(το χρησιμοποιουσε κανονικα). Επισης εβαλα και λιγο απο 2 υγρα που αγορασα απο πετ σοπ, ενα για τα βακτηρια και ενα αντιχλωριο(νομιζω ετσι λεγεται).

ΕΡΩΤΗΣΗ 1 : Πρεπει να κανω μετρησεις για ph? Γιατι στο καταστημα μου λενε οτι δεν χρειαζεται εφοσον θελω να παρω ολα τα ψαρακια μικρουλικα, και οτι προσαρμοζονται.

Αυτη τη στιγμη μετα απο 1 βδομαδα περιπου εχω μεσα 2 χρυσοψαρα (ηταν το πρωτα που πηρα χωρις να το πολυσκεφτω ), ενα αλγοφαγο μικρο και 4 γκαπυ (1 αρσενικο και 3 θυληκα). Σε θερμοκρασια 26 βαθμους περιπου. Ξερω οτι τα χρυσοφαρα ξεστενονται αλλα ο τυπος που το πηρα μου ειχε πει οτι και αυτος εχει και δεν ειχε προβλημα (το εδωσε γτ πηρε μεγαλυτερο ενυδρειο). Πηρα τα χρυσοψαρα, μετα απο 2 μερες το αλγοφαγο και μετα απο 3 μερες τα γκαπυ.

ΕΡΩΤΗΣΗ 2 : Εχω παρατηρησει οτι τα γκαπυ καθονται ψηλα στο ενυδρειο, υπαρχει περιπτωση να φοβουνται ή να εχουν χασει την 'κυριαρχια' λογω των χρυσοψαρων? Μηπως εχει να κανει με την αμμονια στο ενυδρειο? (Το ειδα σε ενα αλλο ποστ) και συνδεεται με την ερωτηση 1η ? Αν ναι πως μπορω να το μετρησω και τι κανω σε αυτη την περιπτωση να το διορθωσω?

ΕΡΩΤΗΣΗ 3 : Καθως λοιπον πηρα πρωτα τα χρυσοψαρα, πηρα και φαγητο για χρυσοψαρα. Βλεπω ομως οτι τα γκαπυ το τρωνε χωρις προβλημα. Υπαρχει τροφη που να κανει για ολα τα ηδη ή πρεπει να πεταω διαφορετικες τροφες αναλογα τα ηδη που εχω μεσα? 

ΕΡΩΤΗΣΗ 4 : Εχω βαλει μεσα και 2 αληθινα φυτα (δεν θυμαμαι πως λεγονται αλλα μου ειπαν οτι ειναι ευκολα). Μπορω να παρω σπορους και να τους φυτεψω κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο? Θα μπορουσα να πεταξω σπορους για γκαζον? Διαβασα στο ιντερνετ οτι σποροι γκαζον μπορουν να κατσουν σε πετρουλες που εχω. Αν γινεται να φυτεψω κατευθειαν φυτα μεσα, τι προτεινετε?

ΕΡΩΤΗΣΗ 5 : Με βαση αυτα που εχω μεσα, ποσα ακομα ψαρια χωρανε? Νομιζω χωραει ενα μεγαλο ή ενα κοπαδι (4-6) απο μικρα παλι. Κανω λαθος? Εχετε να μου προτεινετε καποια ειρινικα ψαρια που να συμβιωνουν ευκολα? Θα ηθελα ενα αγγελοψαρο αλλα διαβασα οτι ειναι πολυ χαμηλο το ενυδρειο μου. Γενικα ποσα ψαρια μπορουν να μπουν ακομα μεσα?

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

πριν 1 λεπτό, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

γιατι το λες αυτο?

Γιατι δεν ξερω τι να κανω.... Η κατασταση ειναι για κλαματα....

• Agree 1
πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Γιατι δεν ξερω τι να κανω.... Η κατασταση ειναι για κλαματα....

αντι να ειρωνευεσαι θα μπορυσες να μου πεις τα λαθη μου....αλλιως να μην ξαναμπω στο φορουμ για 'βοηθεια'

καθολου ειρωνεια !!!

Βγαλε μια φωτο να δουμε το ενυδρειο σου. Μια γενικη, να φαινεται τι υποστρωμα εβαλες, τι φιλτρο εχει το ενυδρειο κτλ

πριν 2 ώρες, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

ΕΡΩΤΗΣΗ 1 : Πρεπει να κανω μετρησεις για ph?

Αν θα εχεις τα γκαπακια ή χρυσοψαρα - οχι.

Εχω παρατηρησει οτι τα γκαπυ καθονται ψηλα στο ενυδρειο

Αυξημενη αμμωνια 1000%

πριν 1 ώρα, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

Καλησπερα παιδια, καλως σας βρηκα. Οπως καταλαβατε ειμαι νεος σε αυτο το χομπυ και εχω αρκετες αποριες.

Λοιπον, εχω ενα ενυδρειο (80 μηκος / 50 υψος / 35 πλατος) οπου το πηρα απο εναν ανθρωπο μεταχειρισμενο, ο τυπος μου το εδωσε με πολυ λιγο νερο μεσα και τις πετρουλες του(το χρησιμοποιουσε κανονικα). Επισης εβαλα και λιγο απο 2 υγρα που αγορασα απο πετ σοπ, ενα για τα βακτηρια και ενα αντιχλωριο(νομιζω ετσι λεγεται).

ΕΡΩΤΗΣΗ 1 : Πρεπει να κανω μετρησεις για ph? Γιατι στο καταστημα μου λενε οτι δεν χρειαζεται εφοσον θελω να παρω ολα τα ψαρακια μικρουλικα, και οτι προσαρμοζονται.

Στη φάση που είσαι τώρα, η τιμή του ph είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σε απασχολεί 

Αυτη τη στιγμη μετα απο 1 βδομαδα περιπου εχω μεσα 2 χρυσοψαρα (ηταν το πρωτα που πηρα χωρις να το πολυσκεφτω ), ενα αλγοφαγο μικρο και 4 γκαπυ (1 αρσενικο και 3 θυληκα). Σε θερμοκρασια 26 βαθμους περιπου. Ξερω οτι τα χρυσοφαρα ξεστενονται αλλα ο τυπος που το πηρα μου ειχε πει οτι και αυτος εχει και δεν ειχε προβλημα (το εδωσε γτ πηρε μεγαλυτερο ενυδρειο). Πηρα τα χρυσοψαρα, μετα απο 2 μερες το αλγοφαγο και μετα απο 3 μερες τα γκαπυ.

ΕΡΩΤΗΣΗ 2 : Εχω παρατηρησει οτι τα γκαπυ καθονται ψηλα στο ενυδρειο, υπαρχει περιπτωση να φοβουνται ή να εχουν χασει την 'κυριαρχια' λογω των χρυσοψαρων? Μηπως εχει να κανει με την αμμονια στο ενυδρειο? (Το ειδα σε ενα αλλο ποστ) και συνδεεται με την ερωτηση 1η ? Αν ναι πως μπορω να το μετρησω και τι κανω σε αυτη την περιπτωση να το διορθωσω?

Πολλά μπορεί να φταίνε, αλλά χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες από εσενα. Όπως για παράδειγμα, τι φίλτρο υπαρχει στο ενυδρείο?

ΕΡΩΤΗΣΗ 3 : Καθως λοιπον πηρα πρωτα τα χρυσοψαρα, πηρα και φαγητο για χρυσοψαρα. Βλεπω ομως οτι τα γκαπυ το τρωνε χωρις προβλημα. Υπαρχει τροφη που να κανει για ολα τα ηδη ή πρεπει να πεταω διαφορετικες τροφες αναλογα τα ηδη που εχω μεσα? 

Συνήθως τα ψαρια θα φανε οτι βρουν, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι απολυτα σωστο να εχουμε 1 τροφη για ολα. Καθε ψαρι εχει τις δικες του διατροφικες συνηθειες.

ΕΡΩΤΗΣΗ 4 : Εχω βαλει μεσα και 2 αληθινα φυτα (δεν θυμαμαι πως λεγονται αλλα μου ειπαν οτι ειναι ευκολα). Μπορω να παρω σπορους και να τους φυτεψω κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο? Θα μπορουσα να πεταξω σπορους για γκαζον? 

ΟΧΙ

ΕΡΩΤΗΣΗ 5 : Με βαση αυτα που εχω μεσα, ποσα ακομα ψαρια χωρανε? Νομιζω χωραει ενα μεγαλο ή ενα κοπαδι (4-6) απο μικρα παλι. Κανω λαθος? Εχετε να μου προτεινετε καποια ειρινικα ψαρια που να συμβιωνουν ευκολα? Θα ηθελα ενα αγγελοψαρο αλλα διαβασα οτι ειναι πολυ χαμηλο το ενυδρειο μου. Γενικα ποσα ψαρια μπορουν να μπουν ακομα μεσα?

Θα πρεπει να αλλαξεις αμεσα ψαροσυνθεση. Τα ψαρια σου ειναι εντελως ασυμβατα μεταξυ τους.

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

καθολου ειρωνεια !!!

Βγαλε μια φωτο να δουμε το ενυδρειο σου. Μια γενικη, να φαινεται τι υποστρωμα εβαλες, τι φιλτρο εχει το ενυδρειο κτλ

Αν θα εχεις τα γκαπακια ή χρυσοψαρα - οχι.

viber_image_2021-10-13_00-02-51-128.jpg

Τα γκαπι δεν πανε με χρυσοψαρα.

Διαβαζεις πρωτα εδω-

Μετα εδω-

Και μετα ερωτησεις! Οσες θελεις!

Τα γκαπι δεν πανε με χρυσοψαρα.

Διαβαζεις πρωτα εδω-

Μετα εδω-

Και μετα ερωτησεις! Οσες θελεις!

δεν θελω χρυσοψαρα, αλλα τα πηρα για αρχη (κακος, λαθος) αλλα τωρα τα λυπαμαι, τι να τα κανω?

Μόλις τώρα, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

Αν σ αρεσουν τα χρυσοψαρα, δωσε τα γκαπακια καπου.

Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου και δεν χρειαζονται θερμοστατες και υψιλες θερμοκρασιες.

Κανε αλλαγες νερου στο ενυδρειο σου καθε 2 μερες 30-40%, να μην εχεις υψιλες τιμες αμμωνιας και μην ταιζεις πολυ τα ψαρια.

Παρε τεστακια για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. ή ζητησε απο καποιο πετ σοπ να σου κανουν μετρησεις νερου.

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Κανε αλλαγες νερου στο ενυδρειο σου καθε 2 μερες 30-40%, να μην εχεις υψιλες τιμες αμμωνιας και μην ταιζεις πολυ τα ψαρια.

Παρε τεστακια για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. ή ζητησε απο καποιο πετ σοπ να σου κανουν μετρησεις νερου.

ωραια σε ευχαριστω.

• Like 1

Αν μπορεις βρες μπολι (βιολογικο υλικο με βακτηρια , απο χομπιστα) - άμεσα. Αλλιως παρε σκευασμα με βακτηρια πχ prodibio digest σε αμπουλες. Μια αμπουλα εχει 1,5€.

Θα χρειαστεις 3-4, οχι παραπανο.

επισης, μαλλον τα χρυσοψαρα θα τα κανω δωρο σε ενα παιδακι οικογενειακων φιλων,
οποτε θα φυγουν, ποσα ψαρια μπορω να εχω σε αυτο το ενυδριεο? και τι προτεινεται για να ειναι φιλικα μεταξυ τους?

Αν μπορεις βρες μπολι (βιολογικο υλικο με βακτηρια , απο χομπιστα) - άμεσα. Αλλιως παρε σκευασμα με βακτηρια πχ prodibio digest σε αμπουλες. Μια αμπουλα εχει 1,5€.

Θα χρειαστεις 3-4, οχι παραπανο.

εχω παρει υγρο για βακτηρια, της haquoss νμζ 

Καλη αρχη!

Αν θα αποφασησεις να κρατησεις τα χρυσοψαρα, ο @killerknight θα σε  σε καθοδηγησει.

Πρωτα - στρωσε το ενυδρειο σου.

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Καλη αρχη!

Αν θα αποφασησεις να κρατησεις τα χρυσοψαρα, ο @killerknight θα σε  σε καθοδηγησει.

Πρωτα - στρωσε το ενυδρειο σου.

να σαι καλα, αλλα μαλλον θα τα δωσω!! 

επισης, 

μπορω να βρω καπου ποια ψαρια ειναι 'συμβατα' με γκαπυ?

επισης, μπορω να φυτεψω φυτα ή μονο να αγορασω και να τα βαλω?

πριν 2 λεπτά, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

επισης, μαλλον τα χρυσοψαρα θα τα κανω δωρο σε ενα παιδακι οικογενειακων φιλων,

Μην το κάνεις, γιατι τα χρυσοψαρα χρειαζονται πολλα λιτρα, καλο φιλτροκτλ κτλ. Δωσ τα σε κανενα πετ σοπ, αν μπορεις.

πριν 3 λεπτά, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

οποτε θα φυγουν, ποσα ψαρια μπορω να εχω σε αυτο το ενυδριεο? και τι προτεινεται για να ειναι φιλικα μεταξυ τους?

Μην βιαζεσαι. Οταν στρωσει το ενυδρειο, θα μπορεσεις να βαλεις καποια ζωοτοκα ακομα.

Υπαρχουν πολυ ομορφα γκαπακια, πλατυ...

Διαβασε εδω.

Μπορεις να πας προφιλ- ψαρια γλυκου νερου- να τσεκαρεις λιτρα απο 50 μεχρι 120 και Αλκαλικό (Ph>7) και δες αποτελεσμα.

• Thanks 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Letty Dominic
      Καλησπέρα! Ανεβαζω αυτο το ποστ που αφορα ενυδρειο της αδερφής μου! Τα ψαρια έγιναν ξαφνικα νωχελικα καθονται στον πυθμενα σαν να μην εχουν δυναμη να κολυμπήσουν μολις τα κουνησεις λιγο παίρνουν τα πανω τους σαν να μην συνεβη τιποτα και μετα ξανα τα ιδια! Ξεκινησε το ένα και σιγα σιγα το κανουν όλα! Ειναι 5 χρυσοψαρα σε 240litra χωρίς υποστρωμα με καλη φιλτρανση και ειναι στο ενυδρειο τα 2 πρωτα 1 χρονο και τα υπόλοιπα προστέθηκαν πρόσφατα και βρίσκονται εκει στο ενυδρείο εως ότου μεταφεροντουσαν το επόμενο καλοκαίρι σε λιμνη! Τα 2 πρωτα μάλιστα ειναι απο διασωση και οταν τα πηρε ηταν ταλαιπωρημενα το ενα μαλιστα το ματι του ειναι μαυρο(?) Αλλα εδειχναν οτι ειχαν ξεπερασει τον κινδυνο 1 χρονο τωρα... σας βαζω και φωτογραφία απο βραδινή ωρα πως στεκοντουσαν τα 3 απο τα 5 ...τα αλλα 2 εκαναν κανονικα την βολτα τους..και σημερα το πρωι με ενημερωσε οτι τα 2 παραμενουν εκει σε λήθαργο 

• By Panos_nest
      Καλησπέρα , εχω ένα θέμα τελευταία με το χρυσοψαρο μου . Εκει όπου πρίν πήγαινε σε ολο το ενυδρείο , τωρα καθεται σε μια γωνίτσα ή κρύβεται . Δοκίμασα να δω εάν είναι άρρωστο , δίνοντας του τροφή και έτρεξε κατευθείαν να την πάρει. Θερμοκρασια κρατάω γύρω στους 23-27 , αλλαγές κάθε 3 ημέρες κάνω 1/3 απο τα 60 λίτρα , ενω ταυτόχρονα έχω 2 φίλτρα να λειτουργούν.Καθαρίζω και το χαλίκι και τα NO2 έιναι στα 0.0 mg/l. Ετσι πήγα και του έβαλα sera bactopur που είναι για εσωτερικά & εξωτερικά βακτήρια.Τυόν συμβουλές ή μήπως κάτι που να φταίει ; Σας ευχαριστώ
    • By Aquazone Project Team
      Επιστημονικό Όνομα: Poecilia reticulata (Peters, 1859)
      Κοινές Ονομασίες: Guppy, Millionfish
      Ελληνικό Όνομα: Γκάπυ
      Γενική Κατηγορία: Livebearing Toothcarp, Ζωοτόκα
      Τάξη: Cyprinodontiformes
      Οικογένεια: Poeciliidae

Μέγεθος: Γύρω στα 3-3,5 εκατοστά, τα θηλυκά είναι εμφανώς πιο μεγαλόσωμα από τα αρσενικά (4-6 εκατοστά)

Βιότοπος: Προέρχεται από την Κεντρική και την βόρεια Νότια Αμερική και το Τρινιτάντ. Τα ψάρια που πωλούνται σήμερα στο εμπόριο προέρχονται από αναπαραγωγές στην Ασία και την Σιγκαπούρη.

Συντήρηση στο ενυδρείο:
      PH: 7,5 -8,5 pH (Ιδανικά: 7,8-8)
      KH: -
      GH: 10-20°dGH (Ιδανικά: 15°dGH)
      Θερμοκρασία: 18-28°C (Ιδανικά: 23-25°C)
      Λίτρα: Για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) γύρω στα 60 λίτρα.

Κοινωνική συμπεριφορά: Ειρηνικό ψάρι που δεν δημιουργεί προβλήματα.

Διαχωρισμός φύλου: Αρκετά εύκολος. Ξεχωρίζει από το γονοπόδιο που φέρει το αρσενικό. Είναι το εδρικό πτερύγιο που έχει μετατραπεί σε όργανο αναπαραγωγής. Τα θηλυκά είναι πολύ πιο μεγαλόσωμα από τα αρσενικά, και η μικρή ουρά τους υστερεί σε μέγεθος και χρώματα από αυτήν των αρσενικών.

Διακόσμηση ενυδρείου: Δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, εκτός αν πρόκειται για ενυδρείο αναπαραγωγής που πρέπει να είναι αρκετά φυτεμένο και με πολλά φυτά επιφανείας για να κρύβονται τα μικρά.
      Τους αρέσει η δυνατή ροή του φίλτρου αλλά χρειάζονται και σημεία στο ενυδρείο με χαμηλή ροή ώστε να ξεκουράζονται.
      Επίσης πρέπει τα ανοίγματα εισαγωγής του φίλτρου θα πρέπει να είναι μικρά ή να υπάρχει τούλι για να μην ρουφήξει τα νεογέννητα.

Ζώνη Κολύμβησης: Κυρίως αφρός και μέσο ενυδρείου.

Διατροφή: Μπορούν να τραφούν με αποξηραμένες τροφές, καλό είναι να υπάρχει όμως ποικιλία στις συνήθειες διατροφής τους, όπως λάρβες κουνουπιών, brine shrimps και φυτικές τροφές.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: Περίπου 2 – 4 χρόνια.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Άλλα ζωοτόκα ψάρια, που έχουν παρόμοιες απαιτήσεις νερού.

Υποείδη και υβρίδια: Poecilia wingei (Endler’s guppy), θεωρείται από κάποιους ξεχωριστό είδος, ενώ από κάποιους άλλους ένα υπόειδος. Τα υβρίδια που προκύπτουν από αναπαραγωγή guppy και endlers είναι γόνιμα.
      Poecilia lativina, υβρίδιο που προκύπτει από αναπαραγωγή με molly.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Από τις πιο εύκολες του χόμπι. Τα guppy είναι ψάρια αρκετά ανθεκτικά και ευπροσάρμοστα, λίγο καιρό λοιπόν αφότου τα έχουμε αγοράσει πιθανόν να παρατηρήσουμε μικρά. Τα θηλυκά μετά την ενηλικίωση τους έχουν την δυνατότητα να γεννάνε κάθε 30-40 μέρες, κάθε φορά από 10 έως 40 μικρά, ανάλογα με τις συνθήκες που παρέχουμε. Για να επιβιώσουν όμως τα μικρά αφότου γεννηθούν, χρειάζεται εάν πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με πολλά φυτά (κερατόφυλλο, java moss, cabomba caroliana) ώστε να κρύβονται από τα ενήλικα που τα κυνηγούν. Τα ώριμα σεξουαλικά θηλυκά μπορούν να γεννήσουν μέχρι και 4-6 φορές και χωρίς αρσενικό, διότι αποθηκεύουν σπέρμα.
      H εγκυμοσύνη στα Guppy όπως και σε άλλα ζωοτόκα διακρίνεται από τη φουσκωμένη κοιλιά και τη χαρακτηριστική μαύρη τριγωνική περιοχή στο πίσω μέρος της κοιλιάς.Το ψάρι βέβαια πρέπει να είναι ώριμο.
      Στην πορεία της εγκυμοσύνης θα παρατηρείτε όλο και μεγαλύτερο φούσκωμα στην κοιλιά και πιο έντονο το μαύρο τρίγωνο. (φώτο στο τέλος)

Γενικές πληροφορίες: Από τα ψάρια που προτείνονται στους αρχάριους, λόγω της μεγάλης τους προσαρμοστικότητας και της εύκολης αναπαραγωγής τους.
      Επίσης η αναλογία θηλυκών-αρσενικών πρέπει να είναι τουλάχιστον 3:1, μιας και τα αρσενικά κυνηγούν πολύ τα θηλυκά με αποτέλεσμα αυτά να τα στρεσάρουν.

Αρσενικό

Αρσενικό

Θηλυκό

Θηλυκό σε εγκυμοσύνη με τη χαρακτηριστική μαύρη τριγωνική περιοχή στο πίσω μέρος της κοιλιάς.

Θηλυκό

Μικρό

Οι φωτογραφίες παραχωρήθηκαν από τους PsyTrancer, Raven, FotisGt, aquarium_9, tyfon

• By Panos_nest
      Καλησπέρα . Ηθελα να ρωτήσω χθές αγόρασα 2 χρυσόψαρα απο το πετ και τα τοποθέτησα στην κυρίως δεξαμενή .Δεν έκανα στα καινούργια καραντίνα επειδή ο τύπος μου είπε οτι τα έχει στη καραντίνα εδώ και δύο μήνες . Τα έβαλα κανονικά στο ενυδρείο χωρις φώς κτλ, αλλα απο χθες οταν πλησιάζω στο ενυδρείο είναι πολυ νευρικά πηγαίνοντας περα δώθε αστραπιαία . έβαλα λιγο sera aquatam χθες μπας και βοηθησει στο στρες , αλλα παρατήρησα οτι αγχώνονται περισσότερο οταν είμαι κοντά τους και εχω το φώς ανοιχτό . Το έκλεισα το φως και τα παρατηρούσα απο μακριά και μου φάνηκαν πιο ήρεμα
    • By Katrin
      Πολλοί νέοι αλλά και παλιοί χομπίστες κατά καιρούς κάνουν την πιο βασική ερώτηση  όταν ξεκινάνε να στήσουν το ενυδρείο τους ή ακόμα και να το αλλάξουν, και η ερώτηση αυτή δεν είναι άλλη απο το "Τι ψάρια να βάλω στο ενυδρείο μου".
      Στόχος του παρόντος θέματος είναι να συγκεντρώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες προτάσεις για τις ψαροσυνθέσεις αλλά και τον διάκοσμο που μπορούμε να έχουμε, με βάση τα λίτρα και την συμβατότητα και να καλύψουμε όσο περισσότερες κατηγορίες ενυδρείων μπορούμε. Αναφέρομαι κυρίως στα λίγα λίτρα 20-30,60-80,100-120,120+, και φυσικά σε κάθε είδους ενυδρείο: κοινωνικό, αφρικάνικο, species tank κλπ. 
      Αφού λοιπόν έχουμε βεβαιωθεί οτι έχουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό και στρωμένο το φίλτρο μας (καλό θα ήταν να έχουμε διαβάσει και το παρακάτω άρθρο Στήνοντας ένα ενυδρείο από το μηδέν ) ας συγκεντρώσουμε τις προτάσεις μας για τα ψάρια που μπορούμε να βάλουμε στο ενυδρείο μας, παρατηρήσεις και οτιδήποτε άλλο κρίνετε απαραίτητο οτι πρέπει να αναφερθεί
      Αν το ενυδρείο που προτείνετε έχει στηθεί από εσάς ήδη και υπάρχουν φωτογραφίες σίγουρα θα βοηθήσουν στον στόχο του θέματος.

• By Panos_nest
      Καλησπέρα .Σήμερα όπως καθόμουν στουν υπολογιστή , ξαφνικά βλεπω το χρυσοψαρό μου να πάει πάνω πάνω στο φιλτρο . αδυνατόντας να φυγει μόνο του . Το βοήθησα και 15 λεπτα αργότερα κάθεται ήσυχος στον πάτο αγγίζοντας τον ελάχιστα .Ήταν περίεργο , επειδή συνήθως είναι φούλ δραστήριος .Αμέσως παίρνω κατευθείαν μια λεκανη και το φιλτρο και το βάζω σε καραντίνα.Να σημειωθεί πως όπως προσπαθούσα να το ποιάσω αντιστεκόταν και πήγαινε σφαίρα περα δώθε . Οταν το έβαλα στη λεκάνη όμως κουνιέται ελάχιστα .Βέβαια στη ροη εξόδου του φίλτρου , δεν παρασύρεται απο αυτήν , αλλα αντίθετα κολυμπάει και το αντισταθμίζει . Πραγματικά τι να κάνω επειδή έχω μπερδευτεί . Να σημειωθεί οτι αυτό έγινε σήμερα, 3 ημέρες μετά την τοποθέτηση του Sera Siporax mini , αγορασμένο απο το pet supermarket
    • By Panos_nest
      Παιδιά έκανα μια απόπειρα να φανεί πιο ωραίο το ενυδρείο . Άλλαξα λίγο το layout και σκοπεύω να πάω σήμερα για προμήθειες στο πετ! Συγκεκριμένα :

Βελτιωτικά νερού 

αγορά βιολογικού υλικού 

και βαλισνεριες 

Γενικά φυτά για ύψος θέλω , σε στενό budget , εάν έχετε να προτείνετε κάτι στο ενυδρείο μου για αλλαγή /διόρθωση είμαι ανοιχτός σε προτάσεις ! Σας ευχαριστώ όλους 

• By Stelios S.
      Καλησπέρα,έχω ένα 95λιτρο φυτεμένο ενυδρείο με στρώσιμο 1,5 μήνα και αγόρασα livestock (5 γκαπις,1 golden gourami(ξέρω ότι θα μεγαλώσει αλλά είναι πολύ μικρό ακόμα),5 panda corydoras,1 bristlenose,9 neon tetras).Τεστάρω καθημερινά,χτες είχε 12-14 ppm/l NO3 και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο έκανα μία 40% αλλαγή νερού,έπειτα απο αυτο οι παράμετροι ήταν τέλειοι (τεστάρω με χαρτάκια).Τα έχω σχεδόν μια εβδομάδα και επειδή ξέρω ότι αυτή η προσθήκη είναι λίγο μεγάλη και ξαφνική, τα ταΐζω μέρα παρα μέρα.Αυτό το μέρα παρά μέρα πώς σας φαίνεται;Επίσης, μια μυρωδιά(όχι βρωμερή) σαν χώμα τι θα μπορούσε να είναι;(δεν έχω βρει πολλά στο διαδίκτυο για αυτό, αλλα όσα έχω δει λένε ότι αυτό σημαίνει οτι το ενυδρείο είναι υγειές.)Ευχαριστώ.
    • By Leon1
      Γειά σε όλους.εχω ένα ενυδρείο 80l το οποίο τρέχει  ένα  χρόνο με 4 χρυσόψαρα στο ενυδρείο δεν έχει γίνει καμία μέτρηση.

Φίλτρο aqnael turbo 500 με βιολογικό υλικό
      Αεραντλία  με αερακουρτινα
      Υπόστρωμα έχει χαλίκι 5 κιλά
      Διακοσμητικά πέτρες και 6 πλαστικά φυτά

Λοιπόν η ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι η εξής

Μπορώ να προσθέσω τώρα χαλίκι γτ τα 5 κιλά είναι λιγα?

Για να φυτέψω φυτά χρειάζεται να υπάρχει υπόστρωμα για φυτά η μπορώ στο χαλίκι?

Πια φυτά μπορώ να βάλω στα χρυσόψαρα για να μην τα φάνε ?

Να βάλω και σαλιγκάρια μέσα η θα επιβαρυνθεί το ενυδρείο και άλλο?

Διάβασα ότι κάπου για μια φορά  την εβδομάδα νηστεία και την άλλη μέρα  ταιζμα με αρακά κατά πόσο ισχύει  αυτό?

Τάιζω μια φορά την ημέρα σε ένα χρόνο είμαι στο δεύτερο κουτάκι τον 100ml είναι περίπου στο τέλος τάιζω πολύ η λίγο?

τα φίλτρα που  τα βάζεις την αεραντλία κάνουν δουλειά να μπη δλδ σαν βοήθεια μαζί με το μεγάλο.?

τα χρυσόψαρα τη ροή φίλτρου να έχουν μέσα στο ενυδρείο?
      Ακόμη μία ερώτηση από τροφή τάιζω της tetra goldfish pro  σε νυφαδες έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε?

• By apostolos21
      Έχω το ενυδρείο 30 μέρες, είναι 40L με θερμοστάτη και φίλτρο. Έχω μέσα 2tetra 2molly και 2 gappy και 1 γλυφτη. Τις τελευταίες δύο μέρες τα Γκάπυ είναι αδιάθετο δεν κολυμπάνε ενώ σήμερα παρατήρησα ότι έχουν πέσει οι ουρές. Ο petshopas μου πιστεύει ότι υπάρχει κάποιο βακτήριο και μου είπε να βγάλω το 50% του νερού και να προσθέσω καινούργιο με μισή κουταλιά του γλυκού αλάτι. Δεν γνωριζω τι πρέπει να κάνει είμαι νέος στο χορό, χρειάζεται να βάλω κάποιο φάρμακο; Κάποια βιταμίνη;

• Create New...