Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα εχω ένα αφρικανικο γυρω στα 400lt με φωτισμό 2×54w T5 tropical pro και κάποιες anubies εμφανίζουν κίτρινα φυλλα ...κάποια από αυτά είναι κανουρια(νεαρά φυλλα)

Οι τιμές του νερού είναι 

No3 5-10

No2 0

Gh 12

Kh 6

Ph 6.8 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου αφρικάνικο με ph 6,8? 

Τι ψάρια έχεις? 

Μήπως πρέπει να ανεβάσεις το ph λίγο?

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου το εξεφρασα λαθος εχω μεσα σκαλαρια (manacapuru το πήρα με τα ψάρια ετοιμο πριν λίγες ημέρες ) τα συγκεκριμένα σκαλαρια από ότι εχω διαβάσει ζουν στον ποταμό Rio negro...ορίστε και η φωτογραφία αν βοηθαει

20210926_094421.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2021 at 4:18 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Οι τιμές του νερού είναι 

No3 5-10

No2 0

Gh 12

Kh 6

Ph 6.8 

πεταξε τα χαρτακια με τα οποια κάνεις μετρησεις. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις Ph =6.8 με ΚΗ=6 (αν βεβαια δεν βαρας φουλ CO2)

Anubia δεν βαζουμε πανω( να το βαραει το φως), αλλά στην σκια.

Κιτρινα φυλλα - ελλειψη σιδηρου μαλλον. πιο καλη φωτο χρειαζεται (κοντινο)

Το ενυδρειο με αρκετα φυτα θελει λιπανση. Πες, τι εχεις, τι βαζεις και πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου βαζω λιπασμα planta min της tetra...σε κάθε 2 αλλαγές βαζω 30-40 ml το μόνο λιπασμα που βαζω

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Καλημερα φιλε μου βαζω λιπασμα planta min της tetra...σε κάθε 2 αλλαγές βαζω 30-40 ml το μόνο λιπασμα που βαζω

κοιταξε, η τετρα λεει οτι περιεχει σιδηρο και καλιο, αλλά δεν λεει πόσο.... τι να πω...

Προσωπικα ποτέ δεν θα επαιρνα ενα λιπασμα, αν δεν γνωριζω τι περιεχει και πόσο....

τα σκευασματα σιδηρου βαζουμε καθε εβδομαδα, καλυτερα και 2 φορες την εβδομαδα. Δηλ θα βαζεις απο 25 μλ καθε εβδομαδα μετα την αλλαγη νερου.

Τελειωνε μ αυτο και παρε απο μια άλλη εταιρια, πχ seachem, easy life, tropica, ADA.

Πρωτα, ομως,, παρε υγρα τεστ για νιτρικα τουλαχιστον.

Αν θελεις, παρε και για σκληροτητα (ΚΗ,GH). Για νιτρικα παρε της ΑΡΙ καλυτερα....Εχει ΑΡΙ και για σκληροτητα μαζι ΚΗ+GH

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...