Jump to content

Συμβουλές για αντίστροφη οσμωση


mihalis19

Recommended Posts

Επιτέλους πήρα για το θαλασσινο μου αντίστροφη οσμωση . Πήρα της aqua filter 

Rx afro3 aq 

Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να την βάλω κάπου μόνιμα.  Οπότε σκέφτομαι ότι θα την συνδέω θα βάζω νερό και μετά θα την βγάζω.  Πρέπει να προσέξω κάτι? Πρέπει να μένει νερό μέσα? Πρέπει να μην μένει? 

Οποιαδήποτε συμβουλή μου λέτε. 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Το βάλε-βγαλε σίγουρα θα σε κουράσει. Δε χωράει σε κανένα μπαλκόνι ή κάτω από τον νεροχύτη της κουζίνας? Προτιμότερο βέβαια το μπαλκόνι γιατί ΟΛΟΙ  την έχουμε ξεχάσει έστω και μια φορά ανοιχτή....

Όπως και να έχει, η μεμβράνη πρέπει να μη στεγνώσει. Πάντα με νερό δηλαδή. 

Ένα άλλο σημαντικό είναι το flush (ξεβγαλμα) της μεμβράνης το οποίο αυξάνει την μακροζωία της. Βγάζεις δηλαδή το μειωτη πίεσης και αφήνεις να τρέξει νερό για κάνα δυο λεπτά, μετά από κάθε χρήση. Ένα flush kit βοηθάει πολύ για αυτή τη διαδικασία. Ρωτά από εκεί που την πήρες αν μπορείς να προμηθευτείς.

Αυτά για αρχή. Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο εδώ είμαστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δύσκολο το βάλε βγάλε! εγώ βαριέμαι και τα σωληνάκια να μαζεύω συνέχεια όμορφα και να μην απλώνονται παντού! πόσο μάλλον να μετακινείς όλη την συσκευή με εργαλεία

Link to comment
Share on other sites

Καλο το μπαλκόνι απλά το χειμώνα και το καλοκαίρι προσοχή στις ακραίες θερμοκρασίες. Καταστρέφεται η μεμβράνη σε παγωνιές .

 

Εγω την εχω κατω απο τον νιπτήρα του μπάνιου μόνιμα. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γαμωτο έτσι όπως είναι δεν γίνεται με τίποτα να την βάλω μόνιμα.  

Απλα πολύ κοντά στο ενυδρείο έχω παραθυρο και αμέσως δίπλα βρύση που μπαίνει εύκολα και γρηγορα. 

Οπότε βιδωνω  βάζω το νερό στην λεκάνη και τέλος.  Αν το μόνιμα εκεί έξω το βλέπει ήλιος συνέχεια. Θα ψοφησει πολύ γρήγορα. Νταξει νομίζω δεν είναι τρελά δύσκολο ένα σωληνάκι βιδώνεις στην βρύση και τέλος. 

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν πρέπει να στεγνώσει η μεμβράνη (να αδειάσει απο νερό η οσμωση) και δεν θελουμε ακραίες θερμοκρασιες. 

Αν μπορείς να το πετύχεις αυτό με το να την ξεβιδώνεις και να την αποθηκεύεις κάπου, τοτε νομιζω δεν υπάρχει θέμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω και κάτι άσχετο που ψάχνω απάντηση καιρό αλλά δεν βρήκα τίποτα ! 

Το "βρώμικο" νερό είναι όντως κακό ? ή είναι νερό βρύσης?? μπορώ να ποτίζω τα φυτά μου με αυτό ? (πάντα βάζω στα φυτά μου νερό καθαρό (βρύσης) μετά από αποχλωρίωση)

Link to comment
Share on other sites

Το "βρωμικο" νερό από την ΑΟ, είναι πιο καθαρό από της βρύσης, αφού έχει περάσει από τουλάχιστον 2 στάδια φιλτρανσης. Απλά είναι σίγουρα πιο σκληρό. Τα φυτά γενικά, εκτός εξαιρέσεων, προτιμούν σχετικά μαλακό νερό, αλλά αν της βρύσης δεν είναι ιδιαίτερα σκληρό, τότε και το υποπροϊόν της ΑΟ μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα  για πότισμα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τρόπο να την έχω plug n play το μπαλκόνι. Απλά την κρέμασα.

Απορίες. 

Νομίζω την πρώτη φορά πρέπει να την αφήσω να τρέξει κάνα μισάωρο? Καλά τα λέω? 

 

Δεν άνοιξα και τέρμα την βρύση σωστό? Η μπορώ να την ανοίξω τέρμα.  

 

Ελπίζω το νερό να είναι εντάξει μην έχω θανάτους.  

 

Γενικά για να γεμίσει τα 10lt που κάνω αλλαγή νερού θέλει αρκετή ώρα. Τρέχει σιγά 

 

 

Για να την κλείσω και να μείνει νερό μέσα παίζει ρόλο με ποια σειρά θα πρέπει να τα ταπωσω όλα? 

Έχουμε την είσοδο του νερού. 

Την έξοδο του καθαρού 

Την έξοδο του "βρώμικου" 

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Βρήκα τρόπο να την έχω plug n play το μπαλκόνι. Απλά την κρέμασα.

Απορίες. 

Νομίζω την πρώτη φορά πρέπει να την αφήσω να τρέξει κάνα μισάωρο? Καλά τα λέω? 

Σωστό.

Δεν άνοιξα και τέρμα την βρύση σωστό? Η μπορώ να την ανοίξω τέρμα.  

Και τέρμα να την ανοίξεις δεν πειράζει.

Ελπίζω το νερό να είναι εντάξει μην έχω θανάτους.  

Δεν υπάρχει λόγος να μην είναι εντάξει το νερό.

Γενικά για να γεμίσει τα 10lt που κάνω αλλαγή νερού θέλει αρκετή ώρα. Τρέχει σιγά 

Μπορεί να χρειαστείς και μισή ώρα για 10 λίτρα. Εξαρτάται από την πίεση του δικτύου και την θερμοκρασία περιβάλλοντος. 

 

Για να την κλείσω και να μείνει νερό μέσα παίζει ρόλο με ποια σειρά θα πρέπει να τα ταπωσω όλα? 

Έχουμε την είσοδο του νερού. 

Την έξοδο του καθαρού 

Την έξοδο του "βρώμικου" 

Κλεινε πρώτα τις 2 εξόδους και μετά να βγάζεις την είσοδο για να μη προλαβαίνει να παίρνει αέρα και να αδειάζει. 

 

Καλό θα ήταν να προμηθευτείς κάποια στιγμή (όχι αμεσα) και ένα TDS meter Για να τσεκάρεις την "καθαροτητα" του νερού που βγάζεις.

Δες και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έβγαλα τους σωλήνες αλλα μόλις έβγαλα την είσοδο του νερού έφαγα τόσο νερό στην μάπα που δεν φαντάζεσαι. Ήταν και τα πιτσιρίκια εκεί κοντά και γέλαγαν 1 ώρα. Χαχαχαχχα . Πετάχτηκε το νερό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...