Jump to content

Soil και στρώσιμο


george1280

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω ξεκινήσει στρώσιμο σε 100 λίτρα ενυδρείο. Έχω βάλει το tropica soil powder κ βρίσκομαι στην  πέμπτη μερα κ η αμμωνία είναι στο μηδέν με υγρά τεστ sera. Φυτεμένο το ενυδρείο Κ εξωτερικό φίλτρο fluval 207.. Πιστεύετε θα σηκώσει αμμωνία για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου ή να ρίξω κ τροφή;; 

 

Θερμοκρασία νερού 26 

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ρίξεις γιατί μάλλον ότι βγάζει το καταναλλώνουν τα φυτά.

'Πόσο' φυτεμένο είναι?

 

Για βάλε καμιά φωτό!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω έχω κ 2κιλη μπουκάλα διοξειδίου... Οπότε ρίχνω κ τροφή και βλέπουμε... 

IMG_20211018_161655.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι 5 μέρες πριν... Ήδη οι ροταλες πίσω δεξιά, αριστερά κ στη μέση άρχισαν κ παίρνουν... Το drop checker τώρα είναι πράσινο οπότε κ από διοξειδιο είμαι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος george1280 έγραψε:

Να συμπληρώσω έχω κ 2κιλη μπουκάλα διοξειδίου... Οπότε ρίχνω κ τροφή και βλέπουμε... 

IMG_20211018_161655.jpg

 

Ωωωωω θα γίνει ?

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Παίζω δυνατά αυτή τη φορά.... Θα δούμε... 

 

Χα χα 

Έγινε επεξεργασία - george1280
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας κάνω update.... Μέτρησα 0,5 αμμωνία αφού έχω βάλει σε τούλι λίγη τροφή.... Πότε λέτε να κάνω καμιά αλλαγή νερού;; αν φτάσει κάνα 4αρι η αμμωνία;; σήμερα το ενυδρείο τρέχει 6 μέρες. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Σας κάνω update.... Μέτρησα 0,5 αμμωνία αφού έχω βάλει σε τούλι λίγη τροφή.... Πότε λέτε να κάνω καμιά αλλαγή νερού;; αν φτάσει κάνα 4αρι η αμμωνία;; σήμερα το ενυδρείο τρέχει 6 μέρες. Ευχαριστώ 

Πρέπει να κάνεις συχνές αλλαγές νερού γιατί στην αρχή βγάζουν πολλά θρεπτικά αυτά τα soil και θα παλεύεις με άλγες σε λίγες μέρες. Σταματάς να ρίχνεις τροφή και διάβασε τις οδηγίες που έχει το soil. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση....οκ θα κάνω αλλαγές αλλά είσαι σίγουρος ότι θα σηκώσει αμμωνία χωρίς τροφή.... Επειδή ήμουν πέμπτη μερα μέχρι προχθές κ δεν είχε σηκώσει καθόλου κ σήκωσε με το που έριξα.... Μπορεί και να ήταν σύμπτωση βέβαια κ να ανέβαζε ούτως ή άλλως. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω ότι το φως το ανάβω μόνο 4 ώρες για αρχή κ το έχω στο 75% σε ενταση(έχω το chihiros rgb plus 60cm νομίζω λέγεται A601) και το διοξειδιο σταθερά ανοιχτό όλο το 24ωρο λίγο πάνω από 60 φυσαλίδες το λεπτό... Τις φοβάμαι κ εγώ τις αλγες αλλα ελπίζω να είναι λίγες κ ελεγχόμενες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

αλλά είσαι σίγουρος ότι θα σηκώσει αμμωνία χωρίς τροφή....

1000%

Δες αν το τεστ σου "λειτοργει" Με ποιο τεστ μετρας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 7 ώρες το λιγότερο τα φώτα. Αν δουλεύεις με εφαρμογή πρέπει να κάνεις προσαρμογή το πρώτο μισάωρο και το τελευταίο. Διοξείδιο πρέπει να ανοίγει 2-3 ώρες πρίν τα φώτα και να να κλείνει μισή ώρα πριν κλείσουν τα φώτα. Προχωράς με τις αλλαγές και βλέπουμε αργότερα με τα τέστ. Ρώτησε και η Ναταλία ..με ποια τέστ μετράς??

Link to comment
Share on other sites

Υγρά της sera είναι τα τεστ. Εννοείται ότι θα τα αυξήσω κ τα φώτα σταδιακά δεν θα μείνω στις 4 ώρες... Για αρχή πρώτη εβδομάδα τα έβαλα τόσο. Ναι έχει σταδιακή αύξηση κ μείωση από εφαρμογή σαν ανατολή κ ηλιοβασίλεμα. Ωραίο είναι.... Χα χα 

 

Πάντως για το διοξειδιο οι απόψεις διαφέρουν.... Άλλοι το δουλεύουν όλο το 24ωρο και άλλοι όπως λέτε πιο πάνω σχεδόν μόνο με τα φώτα ανοιχτά... Δεν νομίζω να υπάρχει κανόνας κ οι δύο τρόποι από ότι έχω διαβάσει είναι σωστοί κ προσαρμοζονται σε φυτά κ ανάλογα το ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

 

Πάντως για το διοξειδιο οι απόψεις διαφέρουν.... Άλλοι το δουλεύουν όλο το 24ωρο και άλλοι όπως λέτε πιο πάνω σχεδόν μόνο με τα φώτα ανοιχτά... Δεν νομίζω να υπάρχει κανόνας κ οι δύο τρόποι από ότι έχω διαβάσει είναι σωστοί κ προσαρμοζονται σε φυτά κ ανάλογα το ενυδρείο 

Όταν σβήνουν τα φώτα ,αρχίζουν τα φυτά να δίνουν διοξείδιο + το σύστημα co2 θα είναι δύσκολο για τα ζωντανά σου και θα προκαλέσεις άλγη με περίσσιο. Εάν θα βάλεις ph controller λειτουργεί διαφορετικά σαν θερμοστάτης ένα πράγμα για να μην έχει αυξομειώσεις το ph. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mik7 έγραψε:

Όταν σβήνουν τα φώτα ,αρχίζουν τα φυτά να δίνουν διοξείδιο + το σύστημα co2 θα είναι δύσκολο για τα ζωντανά σου και θα προκαλέσεις άλγη με περίσσιο. Εάν θα βάλεις ph controller λειτουργεί διαφορετικά σαν θερμοστάτης ένα πράγμα για να μην έχει αυξομειώσεις το ph. 

Καταλαβαίνω κ ξέρω τι λες αλλά αν σκεφτείς ότι κ στη φύση δεν υπάρχει κάποιος να κλείνει το περίσσιο διοξειδιο το βράδυ... Κ μιλάω κ για τη στεριά κ για το νερό αν με πιάνεις... 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καταλήγω σε 24ωρο διοξειδιο κ βλέπω για τυχόν διορθώσεις... 

Link to comment
Share on other sites

Έβδομη μέρα κ με λίγη τροφή που έχω ρίξει εδώ κ 2 μέρες κ η αμμωνία παραμένει σχεδόν στο μηδέν.... Με υγρά τεστ sera 

IMG_20211023_150343.jpg

Έγινε επεξεργασία - george1280
Να θυμησω χωρίς αλλαγή νερού μέχρι στιγμής κ tropica soil powder
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος george1280 έγραψε:

Καταλαβαίνω κ ξέρω τι λες αλλά αν σκεφτείς ότι κ στη φύση δεν υπάρχει κάποιος να κλείνει το περίσσιο διοξειδιο το βράδυ... Κ μιλάω κ για τη στεριά κ για το νερό αν με πιάνεις... 

Θες να πεις οτι στην φυση υπαρχει απο καπου περισσιο διοξειδιο; Δεν κλεινει κανεις τιποτα γιατι δεν υπαρχει κατι.
Υπαρχουν στην φυση υδροβια φυτα με τετοια αναπτυξη; Η αναγκη η η συγκυρια τα εκανε να βρεθουν στο νερο και προσπαθουν οτι μπορουν με το δειοξειδιο που βρισκουν εκει, παντα ειναι σημαντικα λιγοτερο απο τον αερα.

Εαν ξερεις κατι διαφορετικο πες μου, με ενδιαφερει.


 

Link to comment
Share on other sites

Περίσσιο διοξειδιο είναι  αυτό που παράγει η ανθρώπινη δραστηριότητα κυρίως χρησιμοποιώντας ορυκτά καύσιμα... Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Δηλαδή το βράδυ που τα φυτά της στεριάς εκπέμπουν διοξειδιο κ υπάρχει κ το επιπλέον από την ανθρώπινη δραστηριότητα τι γίνεται;;; συμβαίνει κάτι;; το λέω λίγο απλοϊκά τώρα... Δεν είναι ανάλυση θεωρώ για το φόρουμ αλλά ασχολούμαι με κλιματολογια για αυτό το λέω.... 

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Έβδομη μέρα κ με λίγη τροφή που έχω ρίξει εδώ κ 2 μέρες κ η αμμωνία παραμένει σχεδόν στο μηδέν.... Με υγρά τεστ sera 

 

Μηπως επλυνες το soil πριν την χρηση; Γιατι πρωτη φορα βλεπω μηδεν αμμωνια χωρις καθημερινες αλλαγες νερου....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Μηπως επλυνες το soil πριν την χρηση; Γιατι πρωτη φορα βλεπω μηδεν αμμωνια χωρις καθημερινες αλλαγες νερου....

Όχι natateo δεν το έπλυνα... Κ εγώ περίμενα να σηκώσει αμμωνία από μόνο του... Μετά από αυτά που έχω διαβάσει.... Όλοι αυτό λέτε. 

Τι λες να κάνω; να ρίξω κ άλλη τροφή;; μήπως πάρει μπρος 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος george1280 έγραψε:

Περίσσιο διοξειδιο είναι  αυτό που παράγει η ανθρώπινη δραστηριότητα κυρίως χρησιμοποιώντας ορυκτά καύσιμα... Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Δηλαδή το βράδυ που τα φυτά της στεριάς εκπέμπουν διοξειδιο κ υπάρχει κ το επιπλέον από την ανθρώπινη δραστηριότητα τι γίνεται;;; συμβαίνει κάτι;; το λέω λίγο απλοϊκά τώρα... Δεν είναι ανάλυση θεωρώ για το φόρουμ αλλά ασχολούμαι με κλιματολογια για αυτό το λέω.... 

Συμβαινει. Και το θεμα ειναι οτι τα φυτα καταναλωνουν οξυγονο την νυχτα. Και οχι μονο φυτα, αλλά και τα βακτηρια.  ελλειψη οξυγονου θα περιοριζει την αναπτυξη και των φυτων και βακτηριων.... για τα ψαρια δεν μιλαμε.

Γινεται, βεβαια να μην κλεινεις το CO2 την νυχτα, αλλά το θεωρω σπαταλη :) και να μην ανεβαινει σε επικινδυνα επιπεδα την νυχτα, πρεπει να υπαρχει πολυ καλη αναταραξη επιφανειας νερου.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κ μία σημερινή φώτο 7 μέρες λειτουργίας χωρίς αλλαγή.... Τα φυτά άρχισαν να μεγαλώνουν.... Ροταλες, βουκεφαλαντρες, Μόντε Κάρλο, blyxa, και το κοκκινοπο που δεν το θυμάμαι... Κακώς δεν το σημείωσα χάχα 

IMG_20211023_181616.jpg

Έγινε επεξεργασία - george1280
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος george1280 έγραψε:

Όχι natateo δεν το έπλυνα... Κ εγώ περίμενα να σηκώσει αμμωνία από μόνο του... Μετά από αυτά που έχω διαβάσει.... Όλοι αυτό λέτε. 

Τι λες να κάνω; να ρίξω κ άλλη τροφή;; μήπως πάρει μπρος 

ριξε τροφη, τι να κανεις. τουλαχιστον στο 0.5 να παει...

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα νιτρωδη.... μηπως μεσα σε μια εβδομαδα εμφανιστικαν... υπαρχουν και θαυματα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...