Jump to content

Χρήση ηλεκτροβανας σε μπουκάλα διοξειδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα αγόρασα από συγχομπιστα ένα σύστημα διοξειδίου.  Πλήρες. Ο μειωτης έχει και ηλεκτροβανα. Την έχω σύνδεσε σε χρονοδιακοπτη Γιά να  κλείνει το βράδυ που έχω κλειστά τα φώτα....

Έρχεται η ώρα και κόβει το ρεύμα ο χρονοδιακοπτης, σβήνει το κόκκινο φωτάκι της ηλεκτροβανας αλλά το διοξείδιο δεν σταματάει.  Οι φυσαλίδες συνεχίζουν . Σκέφτηκα μήπως κόβει σταδιακά,  αλλα μετά από 2 ώρες χωρίς ρεύμα, με κλειστή ηλεκτροβανα, δεν θα έπρεπε να έχουν σταματήσει;  

Αν βγάλω την ηλεκτροβανα από τον μειωτηρα, τότε σε 15 δευτ. οι φυσαλίδες σταματάνε...

 

Τι λάθος γίνεται εδω; Είναι ελαττωματική; 

Κανω κάποιο λάθος εγω;

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Άμα την βάλεις κατευθείαν στην πρίζα χωρίς χρόνοδιακόπτη κ την βγάλεις κλείνει το σύστημα;; για δοκίμασε.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Η ηλεκτροβάνα, όταν ανοίγει και κλείνει ακούγεται ένα χαρακτηριστικό τσακ. Συμβαίνει αυτό στη δική σου περίπτωση; Μήπως έχει κολλήσει η ηλεκτροβάνα; Αφού όπως λες όταν την αφαιρείς σταματούν οι φυσαλίδες, το πιθανότερο είναι κάτι να πηγαίνει κάτι στραβά με την ηλεκτροβάνα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το τσακ ακούγεται κανονικά όταν παίρνει ρεύμα. Δεν έχω δοκιμάσει χωρίς το χρονοδιακόπτη να βγάλω την πρίζα...

 

Link to comment
Share on other sites

Το τσακ ακούγεται και όταν πάρει ρεύμα και όταν "κοπεί" το ρεύμα. Δοκίμασε και χωρίς το χρονοδιακόπτη ώστε να ξεκινάς να αποκλείεις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ στο "κλείσιμο" δεν ακούγεται τσακ.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τηλέφωνο στο GreenAquarium που τα φέρνει και ρώτησε.Γιατί μπορεί να κρατάει πίσεση και να συνεχίζει να βγάζει (άν και στις 2 ώρες θα έπρεπε να είχε σταματήσει).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2021 at 11:37 ΜΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Σκέφτηκα μήπως κόβει σταδιακά,  αλλα μετά από 2 ώρες χωρίς ρεύμα, με κλειστή ηλεκτροβανα, δεν θα έπρεπε να έχουν σταματήσει;  

Αν βγάλω την ηλεκτροβανα από τον μειωτηρα, τότε σε 15 δευτ. οι φυσαλίδες σταματάνε...

Οπως λεει ο Δημητρης, κανονικα για 15 λεπτα περιπου ακομα βγαζει φυσσαλιδες. 2ωρες ειναι υπερβολη σιγουρα. Παρε τηλ στο καταστημα , ειναι πολυ καλα παιδια, θα βρουν ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσε μας μολις καταληξεις καπου.
Να πω εγω οτι η ηλεκτροβανα εχει στην μια μερια μια βιδα, αυτη βγαινει και αφαιρειται το ρελεδακι, το ηλεκτρονικο της μερος, αυτο που ακουτε ενα θορυβο οταν ανοιγει και κλεινει.
Στο δικο μου που ειναι κινεζικο οπως το δικο σου κανει ενα αρκετα δυνατο τσακ οταν ανοιγει (οταν την βαζω στην πριζα) και αναβει ενα led, οταν βγαζω απο την πριζα κανει ενα πολυ μικροτερο τσακ και σβηνει το led, οι φυσαλιδες ηδη εχουν αρχισει να κοβουν απο το πρωτο λεπτο.
Το μονο που θα εκανα απο μονος μου θα ηταν ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ να ξεβιδωσω αυτη την βιδα στην ηλεκτροβανα και να καθαρισω τις επαφες που εχει. Απιθανο το ξερω αλλα ποτε δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις, θα σας πω ότι χθες λειτούργησε κανονικά  χωρίς να κάνω τπτ ιδιαίτερο. Έκλεισε στην ώρα της και έκοψε αμέσως τις φυσαλίδες. Μαλλον " ξεκόλλησε " . Θα το τσεκάρω βέβαια πριν επαναπαυθώ...

Και μιας που μιλάμε, να σας πω και κάτι άλλο.  Όταν κλείνει το σύστημα και σταδιακά πέφτει η πίεση με αργό αργό ρυθμό γεμίζει το σωληνάκι νερό του ενυδρείου.... η μπουκάλα είναι στο πάτωμα, άρα δημιουργείται υποπιεση στο σωληνάκι και ρουφάει νερό...  Γεμιζει και ένα γυάλινο bubble counter που έχω στην εξωτερική πλευρά του ενυδρείου, η αντεπιστροφη που έχω είναι στα 20 εκ. από τον μειωτηρα.  Δεν φτάνει το νερό εκεί κάτω φυσικά, σταματάει σε μια κουλουρα που κάνω στο σωληνάκι αφού είναι αρκετά μακρύτερο απ' ότι χρειάζεται. 

Πιστεύετε ότι είναι καλύτερα η αντεπιστροφη να ανέβει πιο κοντά στο ενυδρείο; 

Link to comment
Share on other sites

Δύο φωτογραφίες για διευκόλυνση

IMG_20211022_145944.jpg

IMG_20211022_145925.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ανεπιστροφη βαλβίδα δεν έχει σχέση που είναι... Μπορεί να είναι κ πολύ κοντά στο ενυδρείο, κοντά στο diffuser για παράδειγμα για να μην παίρνει καθόλου νερό το σωληνάκι όταν κλείνει το σύστημα. Αυτό έχω διαβάσει εγώ τουλάχιστον. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Αφού ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις, θα σας πω ότι χθες λειτούργησε κανονικά  χωρίς να κάνω τπτ ιδιαίτερο. Έκλεισε στην ώρα της και έκοψε αμέσως τις φυσαλίδες. Μαλλον " ξεκόλλησε " . Θα το τσεκάρω βέβαια πριν επαναπαυθώ...

Και μιας που μιλάμε, να σας πω και κάτι άλλο.  Όταν κλείνει το σύστημα και σταδιακά πέφτει η πίεση με αργό αργό ρυθμό γεμίζει το σωληνάκι νερό του ενυδρείου.... η μπουκάλα είναι στο πάτωμα, άρα δημιουργείται υποπιεση στο σωληνάκι και ρουφάει νερό...  Γεμιζει και ένα γυάλινο bubble counter που έχω στην εξωτερική πλευρά του ενυδρείου, η αντεπιστροφη που έχω είναι στα 20 εκ. από τον μειωτηρα.  Δεν φτάνει το νερό εκεί κάτω φυσικά, σταματάει σε μια κουλουρα που κάνω στο σωληνάκι αφού είναι αρκετά μακρύτερο απ' ότι χρειάζεται. 

Πιστεύετε ότι είναι καλύτερα η αντεπιστροφη να ανέβει πιο κοντά στο ενυδρείο; 

Κι εγω το παθαίνω αυτό... Πάρε καλή ανεπιστροφη γιατί μπορεί να γίνει βλακεια.... Όπως και έγινε σε εμένα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Κι εγω το παθαίνω αυτό... Πάρε καλή ανεπιστροφη γιατί μπορεί να γίνει βλακεια.... Όπως και έγινε σε εμένα ?

Πήρε νερό;  

Έφτασε στην μειωτηρα; Τι αποτέλεσμα είχε;  

Μοιράσου μαζί μας την εμπειρία σου...?

Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη σημασία να ΜΗΝ τραβάει νερό το σωληνάκι όταν το Co2 είναι κλειστό. Αυτομάτως σημαίνει ότι δεν υπάρχει και η ανάλογη στεγανοποίηση στο σύστημα, πράγμα που θα μπορούσε στην καλύτερη να κάνει ασταθή την παροχή διοξειδίου στο ενυδρείο, έως και γέμισμα της ηλεκτροβάνας με νερό στο κακό σενάριο κλπ κλπ..

Σε ένα σωστά στεγανοποιημένο σύστημα/σωλήνωση δεν πρέπει να εισέρχεται νερό ούτε καν μέσα στον diffuser παιδιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το κλασικο κινεζικο bubble counter ειναι και ανεπιστροφη, ετσι και αλλιως το γεμιζουμε με νερο η γλυκερινη για να βλεπουμε φυσαλιδες παρολαυτα δεν γυρναει νερο στην βαλβιδα.
Δεν ξερω ολα τα bubble counter για να μπορεσω να πω οτι αυτο ισχυει για ολα.

 

420817027_.png.6cf5a838cc9bca5a5a0d7c3f1cf6646d.png

Έγινε επεξεργασία - aspmos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο σπάνια, αλλά καθόλου απίθανο όταν ξανά γεμίζουμε την μπουκάλα και έχει πίεση λίγο παραπάνω, να κολλάει η μαγνητική ή η βαλβίδα της μαγνητικής. Κάποια στιγμή στο μέλλον άλλαξε όλο το σετ-ρυθμιστή  να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Έτσι όπως βλέπω την φωτογραφία μπορείς να βάλεις αντεπιστροφής πάνω από το bubble counter στο πάνω βεντουζάκι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Έτσι όπως βλέπω την φωτογραφία μπορείς να βάλεις αντεπιστροφής πάνω από το bubble counter στο πάνω βεντουζάκι

Αυτό το έχω στο πρόγραμμα με την επόμενη αλλαγή νερού...

Ήταν η πρώτη μου σκέψη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...