Jump to content

Νέο project ενυδρείου (540λίτρα) με Cyrtocara moorii (Blue Dolphin) species


marinos

Recommended Posts

Αντε περιμένουμε να μάθουμε και εμείς ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Μαρίνο!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Μαρίνε ?

ανυπομονώ να το δω τελειωμένο ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Μαρίνο!

Να υποθέσω ότι έκανες ένα ελαφρύ στήσιμο με κάποιες πέτρες στις άκρες, ώστε να έχουν πολύ χώρο για κολύμπι;

Πολύ όμορφα ψάρια τα δελφινάκια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Καλορίζικο Μαρίνο!

Να υποθέσω ότι έκανες ένα ελαφρύ στήσιμο με κάποιες πέτρες στις άκρες, ώστε να έχουν πολύ χώρο για κολύμπι;

Πολύ όμορφα ψάρια τα δελφινάκια!

Σέ ευχαριστώ. Τώρα που είναι μικρά θέλουν και κάποιες κρυψώνες, το scape θα αλλάζει σύμφωνα με το μέγεθος τους και την συμπεριφορά.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρινο,καλη αρχη!

πριν 14 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 160 Χ 52 Χ 65 (540 λίτρα μικτά)

Πες τιμη και πες πως το εφερες σπιτι. Δεν ειναι και μικρο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ναταλία την γυάλα με 10αρι τζάμι διπλό πάτο και διπλές άνω κόντρες  θα το πάρεις στα 400€ (τα τζάμια μόνο μου έβγαιναν 285€). Παράδοση στην Θεσσαλονίκη είναι μέχρι το πεζοδρόμιο του σπιτιού σου . Εγώ με ένα καροτσάκι το έβαλα όρθιο στον ανελκυστήρα και το πήγα πανεύκολα στην θέση του . Τώρα για Πτολεμαΐδα δεν γνωρίζω να σου πω για μεταφορά .Τους καλείς και σου λένε Pet Shop BlueFish - BlueFish aquariums & pets   

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κ α λ ο γ έ μ ι σ τ ο Μαρίνο.:thumbup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο στα1000 λίτρα έτσι να ανεβαίνουμε σιγά σιγά ειναι ωραία ψαρια θα τα χαρείς, να σου θυμίσω τι είπες στον johnbaggios Παρουσίαση χωρίς φωτογραφίες  είναι κάτι σαν  φαγητό χωρίς αλάτι ή σαν πλατωνικός έρωτας. ???? περιμένουμε και την παρουσίαση.

   

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Το επόμενο στα1000 λίτρα έτσι να ανεβαίνουμε σιγά σιγά ειναι ωραία ψαρια θα τα χαρείς, να σου θυμίσω τι είπες στον johnbaggios Παρουσίαση χωρίς φωτογραφίες  είναι κάτι σαν  φαγητό χωρίς αλάτι ή σαν πλατωνικός έρωτας. ???? περιμένουμε και την παρουσίαση.

   

Περίμενε Θοδωρή γιατί απο την άμμο έχω μεγάλη θολούρα . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα βλέπει το ενυδρείο σαν γήπεδο ποδοσφαίρου και το χαίρετε ανάλογα με κολύμπι από την μια πλευρά του ενυδρείου στην άλλη . Τα χρώματα τους είναι σε σχέση με το στρες της μετακόμισης πάρα πολύ καλό και από την πρώτη στιγμή είναι πολύ ορεξάτα .Και επειδή το ενυδρειακό βαμβάκι σε μεγάλες ποσότητες κάνει θαύματα έχουμε και τις πρώτες φωτογραφίες. IMG_20211024_203532.thumb.jpg.76bd2877cedf6fb314fb30d4b6c1a064.jpgIMG_20211024_203945.thumb.jpg.0f91fbf598fb9cd1e6a3f116d658e6a9.jpg 

 

Για τυπικούς λόγους όμως θα ανοίξω σε λίγο παρουσίαση του ενυδρείου στην ανάλογη κατηγορία . Η πορεία και τα όποια συμπεράσματα βγαίνουν θα δημοσιεύονται εδώ. 

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο:)

πολλα μπράβο και ανυπομονούμε να δούμε την εξέλιξη των ψαριών καθώς μεγαλώνουν ?

θα είναι πολυ ενδιαφέρον?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_20211024_204136.thumb.jpg.c3d7cd36061eb2fc5e5f3366c7da949e.jpgIMG_20211023_190619.thumb.jpg.c54a5a8541a9a399ee27a61c3203887b.jpg

IMG_20211024_204019.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε βαλισνερια τερμα πισω, να δωσει βαθος στο ενυδρειο.

Τις πετρες εβαλες συμφωνα με το φενγκ πενγκ χουι σουι... πως το λενε... :P:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε φίλε! Τώρα είδα το θέμα. Είχαμε γεννητουρια,??! Πολλά μπράβο για τις νέες σου διαστάσεις!!! Το ότι επέλεξες να το κάνεις species tank δείχνει την ωριμότητα σου σαν χομπιστας! Αναμένουμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον τις συμπεριφορές του κοπαδιού κ την εξέλιξη του! Φτου φτου φτου... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ελα ρε φίλε! Τώρα είδα το θέμα. Είχαμε γεννητουρια,??! Πολλά μπράβο για τις νέες σου διαστάσεις!!! Το ότι επέλεξες να το κάνεις species tank δείχνει την ωριμότητα σου σαν χομπιστας! Αναμένουμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον τις συμπεριφορές του κοπαδιού κ την εξέλιξη του! Φτου φτου φτου... 

Σε ευχαριστώ Γιάννη . 

Η γέννα είναι φίλου μου και τελικά μου την έδωσε σχεδόν όλη .Αυτή την στιγμή έχω 46 μικρά και το ενυδρείο έγινε νηπιαγωγείο . Όποτε τα μεγαλώνουμε και στην πορεία θα αραιώνουμε σιγά σιγά . Αυτήν την στιγμή τα ψαράκια έχουν σχηματίσει κοπάδι και κινούνται σε όλο το πλάτος μήκος και ύψος του ενυδρείου . Α... είναι και αχόρταγα!!!

250802234_423545452731522_6131073489335862338_n.jpg.42013daed8bcec1f3d650183b2bfcfdf.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δούμε και βίντεο!!

Δεν έχουμε συχνά την δυνατότητα να δούμε τόσα δελφινάκια μαζί σε άνετο ενυδρείο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Πρέπει να δούμε και βίντεο!!

Δεν έχουμε συχνά την δυνατότητα να δούμε τόσα δελφινάκια μαζί σε άνετο ενυδρείο!

Ότι πεις εσύ αφεντικό :bigemo_harabe_net-53:

malawi blue dolphin kindegarten. - YouTube

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αξιοσημείωτη η κίνηση του κοπαδιού όταν τρόμαξαν! Είναι όλα μια γέννα, γιατί έχουν αρκετή διαφορά μεταξύ τους. Άραγε τα πιο μεγάλα είναι τα αρσενικά;;;Τι φίλτρο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο, βρήκα την παρουσιαση... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αξιοσημείωτη η κίνηση του κοπαδιού όταν τρόμαξαν! Είναι όλα μια γέννα, γιατί έχουν αρκετή διαφορά μεταξύ τους. Άραγε τα πιο μεγάλα είναι τα αρσενικά;;;Τι φίλτρο έχεις;

Ναι είναι όλα από μια γέννα . Πιθανόν τα ποιο μεγάλα να είναι αρσενικά αλλά δεν δεσμεύομαι 100% . Είναι σαν τους ανθρώπους δεν έχουμε όλοι την ίδια ανάπτυξη . 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή νομίζω ότι είναι μια καλή φωτογραφία με τα ψαράκια να μην είναι πλέον κοπάδι

 251365983_391660419330951_1248805997532934764_n.thumb.jpg.d23456ff5c842988276cb5b295145b71.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ενυδρείο από αυτά που είναι στα γούστα μου. Ενδιαφέροντα ψάρια τα  C.moori .Διαστάσεις ενυδρείου πολύ καλές για τα συγκεκριμένα ψάρια.Ωραίο aquascaping  που ταιριάζει βιοτοπικά με τα moori.

Φαντάζομαι οτι συντομα θα μας κάνεις μια πιο αναλυτική παρουσίαση ;

Πίσω στη πλάτη του ενυδρείου έχεις βάλει κάτι ; γιατί δεν διακρίνω καλά

Φωτισμό τι έχεις ;

 

Θα το ευχαριστηθείς είμαι σίγουρος ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω κάνει παρουσίαση στην ανάλογη κατηγορία όπως προβλέπεται από τους κανόνες του   Forum.  Από το κινητό που γράφω δεν μπορώ να βάλω το link.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...