Jump to content

Πρόβλημα με θερμαντήρα (μαλλον υγρασία)


Antoonia

Recommended Posts

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω το πρόβλημα με κάποιους θερμαντήρες και δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το λάθος.  

Ξεκίνησα ένα 60λιτρο ενυδρείο και αρχικά πηρα έναν amtra 100w. Τον βγάζω από το κουτί, τον τοποθετώ στο ενυδρείο (δεν τον έβαλα ολόκληρο μέσα γτ δεν ήθελα να είναι το καλώδιο μέσα στο νερό αλλά η στάθμη ήταν αρκετά πάνω από τη γραμμή minimum water level - έτσι είχα ως τώρα 2 μικρούς 50w θερμαντήρες στα 25λιτρα που είχα χωρίς πρόβλημα). Μετά από λίγο, και ενώ φαινόταν να δουλεύει κανονικά άρχισε να εμφανίζεται μια θολούρα μέσα στο γυαλί. Όσους ρώτησα μου είπαν ότι ήταν υγρασία και μιας και ήταν καινούριος να τον πάω πίσω. Τον πήγα και πήρα έναν άλλο, της ίδιας εταιρίας στα ίδια watt. Πάλι το ίδιο πρόβλημα. Τον αλλάζω ξανά και μου δίνει έναν της resun. Τον τοποθετώ πάλι με τον ίδιο τρόπο, τον αφήνω για λίγο μέσα στο νερό και μετα τον βάζω στην πρίζα. Αυτός οχι μόνο έβγαλε την ίδια θολούρα αλλά σε ένα σημείο φαίνεται σαν να ράγισε το γυαλί από τη μέσα πλευρά. 

Εδώ να προσθέσω ότι είχα κάνει αλλαγή νερού και το καινούριο νερό που προσθεσα το είχα θερμάνει έτσι ώστε η θερμοκρασία στο ενυδρείο να φτάσει περίπου στους 23 (οι θερμαντήρες ήταν ρυθμισμένοι στους 25). 

Τελικά αποφάσισα να βάλω τους 2 των 50 watt που είχα ήδη. Τον έναν τον χρησιμοποιώ συχνά για να θερμαινω το νερό στον κουβά και τον άλλο είχα πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω. 

Μέχρι τώρα ο ένας (50w dophin) δουλεύει κανονικά αλλά ο άλλος (50w resun), που ειχα να τον χρησιμοποιήσω καιρό, σε ένα σημείο βγάζει κι αυτός μια πολύ μικρή θολούρα. 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος. Γιατί για να συμβαίνει το ίδιο πράγμα συνέχεια μάλλον εγώ κάτι δεν κάνω καλά. 

Screenshot_20211024-172902_Facebook.jpg

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ δέν κάνεις κάτι λάθος.....όταν κάνεις αλλαγή νερού τους βγάζεις από την πρίζα?Άν και αυτό δέν έχει σχέση με την υγρασία.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

χμμμμ δέν κάνεις κάτι λάθος.....όταν κάνεις αλλαγή νερού τους βγάζεις από την πρίζα?Άν και αυτό δέν έχει σχέση με την υγρασία.....

Δεν πρόλαβα να κάνω αλλαγή νερού η έρμη ?. Με το που τους έβαζα μέσα έκαναν αυτό το πράγμα. 

Τον παλιό τον έβγαζα όταν έκανα αλλαγές. 

Τον έχω όλο το απόγευμα σε λειτουργία και η υγρασία του έχει αρχίσει να φεύγει νομιζω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

έτσι είχα ως τώρα 2 μικρούς 50w θερμαντήρες στα 25λιτρα που είχα χωρίς πρόβλημα).

Λογος να εχεις 2 μεγαλες  θερμαντιρες σε τόσα λιγα λιτρα;

Εχω Eheim, ποτέ δεν ειδα θολουρα...., το ιδιο και παλιο dophin....

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα παλιό που έχω το κάνει σε μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας. Χάνουν λίγο την στεγανότητα τους από πάνω και τραβάνε λίγο αέρα με αποτέλεσμα αυτή την υγρασία που βλέπεις. Η λύση είναι το πάνω μέρος να μην είναι μέσα στο νερό δηλαδή εκεί που αναγράφει το όριο στάθμης..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Λογος να εχεις 2 μεγαλες  θερμαντιρες σε τόσα λιγα λιτρα;

Εχω Eheim, ποτέ δεν ειδα θολουρα...., το ιδιο και παλιο dophin....

Έναν θα είχα, αλλά ο 50αρης μόνος του δεν φτάνει στη θερμοκρασία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος mik7 έγραψε:

Σε ένα παλιό που έχω το κάνει σε μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας. Χάνουν λίγο την στεγανότητα τους από πάνω και τραβάνε λίγο αέρα με αποτέλεσμα αυτή την υγρασία που βλέπεις. Η λύση είναι το πάνω μέρος να μην είναι μέσα στο νερό δηλαδή εκεί που αναγράφει το όριο στάθμης..

Εκεί το βάζω κι εγω, να είναι το νερό πάνω από τη γραμμή του minimum. 

Όμως εγώ μιλάω για εντελώς καινούριους και όσον αφορά τη διαφορά θερμοκρασίας, το ενυδρείο είχε 23 αντε 22 βαριά και εγώ τον είχα ρυθμίσει στους 25...

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει η θολούρα που αναφέρεις και ναι είναι υγρασία όμως ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα στην λειτουργία του θερμοστάτη. Μπορεί να είμαι και λάθος αλλά πιστεύω ότι έχει να κάνει με την θερμοκρασία που υπάρχει εσωτερικά κατά την κατασκεύη του και όταν έρχεται σε επαφή με το νερό και την θερμοκρασία του ενυδρείου να βγάζει αυτή τη θολούρα. Καθαρά κατασκευαστικός δηλαδή ο λόγος που συμβαίνει και όχι ότι ο θερμοστάτης είναι ελαττωματικός. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...