Jump to content

MALAWI Cyrtocara moorii (Blue Dolphin) species 540 Λίτρα


marinos

Recommended Posts




Γενική κατηγορία ενυδρείου   

Αφρική Λίμνη Malawi

Γενικές Πληροφορίες 
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 160cm X 52cm X 65cm
Συνολικά Λίτρα: 540 μεικτά
Sump (λίτρα):  -

Οργανισμοί 
Φυτά:  Vallisneria Sp. 'Gigantea'
Ψάρια: Μια ομάδα από 11 ψάρια πολύ νεαρής ηλικίας Cyrtocara moorii
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά 
Φόντο: Χαρτόνι μαύρο
Πέτρες: Ασβεστολιθικές μαζεμένες από την Θάλασσα κάποια πολλά χρόνια πριν .
Ξύλα: -
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: -
Βυθός: 
Χαλαζιακή άμμος Κοκκομετρίας 0.01-0.5mm  χρώματος  μπέζ

Φωτισμός 
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):  3 Λάμπες led 30W στο σύνολο 3300 lumen.
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: 1 εξωτερικό φίλτρο Fluval 407 και ένα φίλτρο πλάτης 9 λίτρων γεμάτο βιολογικό υλικό με αντλία 1200 l/h .
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμαντήρας Eheim 300 W ψύξη air-condition 18000BTU ακριβώς από επάνω του 
Λίπανση: Που και που καμια ταμπλέτα 
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αεραντλία 300αρα με δυο εξόδους για περισσότερη οξυγόνωση του νερού .
Διατροφή: Τριμμένο flakes της Malawi της Tropica, Bug bites της fluval και Hikari CICHLID Excel mini pellet


Παράμετροι
pH: 8.3
Γενική σκληρότητα (GH): 14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25 °C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20% εβδομαδιαία  με νερό βρύσης
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντιχλώριο prime 
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Στις αλλαγές νερού προσθέτω 6 κουταλάκια του γλυκού μαγειρική σόδα και 3 τυροκομικό αλάτι .

Φωτογραφίες

IMG_20211024_204121.thumb.jpg.6642e0593c60129ebc420d6aafad9984.jpgIMG_20211024_203458.thumb.jpg.3fd30a1d466dca754631392bd5afa5b4.jpgIMG_20211023_190619.thumb.jpg.2528cce56acde9331badf60eb0f102e4.jpgIMG_20211023_190621.thumb.jpg.fce642c209802db5665ed277c15a7f93.jpgIMG_20211023_190626.thumb.jpg.b7b5e2d8adf43f87453bc1f5f73f68e1.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο Μαρίνε ?

πολλα μπράβο σε εσένα και τον πεθερό σου επισης για την κατασκευή ?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι το φυσικό το ενυδρείο και με χαλάει... Βάλε νεκροκεφαλή στις εξόδους της αεραντλίας και λίγο τσιμέντο ανάμεσα στις πέτρες ? :P

Πέρα από την πλάκα, πολύ όμορφο ενυδρείο, παλατάκι για τα δελφινάκια σου,που θα σε ανταμείψουν με συμπεριφορά, μέγεθος και χρώμα!

Ήδη δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση, παρότι είναι πολύ μικρά και σε φάση προσαρμογής στο νέο χώρο τους.

:)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κίνηση η έξτρα φιλτρανση με τα 9 λίτρα βιολογικού στην πλατη! Για την ψυξη δεν το συζητώ... ??????. Εύχομαι να χαρείς την κοπαδουρα σου για πολλα πολλα χρόνια! Το aqua scape λιτό κ απέριττο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη με την βοήθεια του Θεού αυτό το project θα πάει 2 με 3 χρόνια . Μετά σκέφτομαι να φύγω από την Αφρική και να πάω προς Αμερική (παίζει να βάλω δίσκους).

Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ενδιαφερον και ομορφο ενυδρειο! Δεν παιζει να σου ξεριζώσουν τα φυτα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Παρά πολύ ενδιαφερον και ομορφο ενυδρειο! Δεν παιζει να σου ξεριζώσουν τα φυτα;

Σε ευχαριστώ πολύ . Όταν μεγαλώνουν με αυτά πολύ δύσκολα να τα πειράξουν . 

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε και στο θεματικό της Αφρικής ,ενας βιότοπος σωστός για τα moori πολύ ωραίο.

 

Μόνο κάτι αν το Ph σου είναι εκε

ί που είναι γιατί η θεσσαλονίκη έχει περιοχές με νερό για αφρικάνους ,δεν ξέρω αν είναι όλες , δεν χρειάζεσαι σόδα .

 

Θα το ευχαριστηθείς ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Τα είπαμε και στο θεματικό της Αφρικής ,ενας βιότοπος σωστός για τα moori πολύ ωραίο.

 

Μόνο κάτι αν το Ph σου είναι εκε

ί που είναι γιατί η θεσσαλονίκη έχει περιοχές με νερό για αφρικάνους ,δεν ξέρω αν είναι όλες , δεν χρειάζεσαι σόδα .

 

Θα το ευχαριστηθείς ?

Να σου πω και πάλι ευχαριστώ . 

Όσο για το ph μην φανταστείς ότι η σόδα κάνει τρελή δουλειά . Από 7,7 που έχει η περιοχή μου με πάει στο 8,3 και αυτό βραχυπρόθεσμα . Περισσότερο το κάνω βάση  ρουτίνας πάρα από ανάγκη . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Να σου πω και πάλι ευχαριστώ . 

Όσο για το ph μην φανταστείς ότι η σόδα κάνει τρελή δουλειά . Από 7,7 που έχει η περιοχή μου με πάει στο 8,3 και αυτό βραχυπρόθεσμα . Περισσότερο το κάνω βάση  ρουτίνας πάρα από ανάγκη . 

Είναι γεγονός οτι η σόδα λειτουργει βραχυπρόθεσμα ,εγώ όταν  είχα ψάρια malawi εκανα χρήση το malawi / victoria  buffer της seachem και λειτουργούσε καλύτερα καθώς και το αντίστοιχο αλάτι το Cichlid Lake Salt

 

?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Είναι γεγονός οτι η σόδα λειτουργει βραχυπρόθεσμα ,εγώ όταν  είχα ψάρια malawi εκανα χρήση το malawi / victoria  buffer της seachem και λειτουργούσε καλύτερα καθώς και το αντίστοιχο αλάτι το Cichlid Lake Salt

 

?

Να σου πω την αλήθεια εγώ όταν τα δοκίμασα είδα μεγάλη διαφορά στο PH (ανάλογα την δοσολογία) άλλα στους χρόνους δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά και έτσι το θεώρησα, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ  και το τονίζω για να μην κατηγορηθώ, για δυσφήμιση πεταμένα λεφτά  μιας και η άνοδος που επιθυμώ είναι της τάξης του 0,5 και το πετυχαίνω σχεδόν χωρίς κανένα κόστος .

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Να σου πω την αλήθεια εγώ όταν τα δοκίμασα είδα μεγάλη διαφορά στο PH (ανάλογα την δοσολογία) άλλα στους χρόνους δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά και έτσι το θεώρησα, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ  και το τονίζω για να μην κατηγορηθώ, για δυσφήμιση πεταμένα λεφτά  μιας και η άνοδος που επιθυμώ είναι της τάξης του 0,5 και το πετυχαίνω σχεδόν χωρίς κανένα κόστος .

Θα συμφωνήσω μαζί σου εφόσον και η διαφορά είναι μικρή ,εγώ που είχα 6,7 ph ,ήταν και διαφορετικό το έυρος , τα χρησιμοποιούσα και με βοήθησαν.  Βέβαια και να μην χρησιμοποιήσει κάποιος κανένα από ολά αυτά δεν πρόκειται να πάθουν κάτι τα ψαράκια.

 

?

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...