Jump to content

Καλησπέρα σε όλους καλώς σας βρήκα είμαι αρκετά αρχάρια σε ότι αφορά τα ψαράκια


Recommended Posts

Γειααα σας πήραν έναν πανέμορφο μονομαχο (θηλυκό) θα σας βάλω φωτογραφίες από την πανέμορφη μου corn( unicorn) ήθελα Πολύ έναν μονομαχο όποτε διάλεξα την πιο ζωηρή κ πιο νευροσπαστη στο ενυδρείο όπως εγώ χαχαχα δυστυχώς όμως δεν είχα τόσα χρήματα να της παρω όσα διάβασα χθες εδώ στην αναζήτηση για μονομάχους ΑΛΛΑ σκοπεύω να της τα παρω είναι ενεργητική πολύ παίζουμε της βάζω το χέρι απέξω το κυνηγά κ τρώει κανονικά έχει κάνει κ τις πρώτες τις φυσαλίδες στο νερό κ ολά πάνε καλά ΔΕΝ έχω βάλει φυτό να μν της κλείσω τον χώρο...απλά δυο φορές την είχα δει να κάθεται κάτω κ να σηκώνετε αργαααα τα ζα για να φαει( την ταΐζω κάθε μέρα από λίγο αλλάζω νερό 1 φορά την βδομάδα με νερό θερμοκρασία δωματίου) την έχω σε γυάλα όμως χωρίς θερμοστάτη κτλ...θα σας βάλω φωτογραφίες να μου δώσετε τις συμβουλές εάν όλα πάνε κάλε ( την τράβηξα ένα βίντεο πολύ μικρό που παίζουμε με το δάχτυλο να δείτε ποσό ενεργητική είναι αλλά δεν το παίρνει λέει) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

47502DAE-3EC5-4ABC-B684-0D9C84274509.jpeg

828235D1-0C2E-4265-9928-DBDF6B0D4313.jpeg

DD6ED640-507A-4996-8347-FDF81542DDB3.jpeg

490B5AA0-5724-4C3D-99F1-C08F1BA6140A.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Φωτεινή Κράντου
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Φωτεινή Κράντου έγραψε:

Γειααα σας πήραν έναν πανέμορφο μονομαχο (θηλυκό) θα σας βάλω φωτογραφίες από την πανέμορφη μου corn( unicorn) ήθελα Πολύ έναν μονομαχο όποτε διάλεξα την πιο ζωηρή κ πιο νευροσπαστη στο ενυδρείο όπως εγώ χαχαχα δυστυχώς όμως δεν είχα τόσα χρήματα να της παρω όσα διάβασα χθες εδώ στην αναζήτηση για μονομάχους ΑΛΛΑ σκοπεύω να της τα παρω είναι ενεργητική πολύ παίζουμε της βάζω το χέρι απέξω το κυνηγά κ τρώει κανονικά έχει κάνει κ τις πρώτες τις φυσαλίδες στο νερό κ ολά πάνε καλά ΔΕΝ έχω βάλει φυτό να μν της κλείσω τον χώρο...απλά δυο φορές την είχα δει να κάθεται κάτω κ να σηκώνετε αργαααα τα ζα για να φαει( την ταΐζω κάθε μέρα από λίγο αλλάζω νερό 1 φορά την βδομάδα με νερό θερμοκρασία δωματίου) την έχω σε γυάλα όμως χωρίς θερμοστάτη κτλ...θα σας βάλω φωτογραφίες να μου δώσετε τις συμβουλές εάν όλα πάνε κάλε ( την τράβηξα ένα βίντεο πολύ μικρό που παίζουμε με το δάχτυλο να δείτε ποσό ενεργητική είναι αλλά δεν το παίρνει λέει) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

47502DAE-3EC5-4ABC-B684-0D9C84274509.jpeg

828235D1-0C2E-4265-9928-DBDF6B0D4313.jpeg

DD6ED640-507A-4996-8347-FDF81542DDB3.jpeg

490B5AA0-5724-4C3D-99F1-C08F1BA6140A.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλός ήρθες στο χόμπι. 

1) Μία γυάλα για να ζήσει δυστυχώς δεν αρκεί προφανώς ανεβάζει αμμωνία μέσα εκεί και δεν θα σου κρατήσει για πολύ το ψαράκι. 

2) Αν θέλεις να κάνεις τα σωστά βήματα στο χόμπι μας θα πρέπει να αγοράσεις ένα ενυδρείο τουλάχιστον 20 λίτρα με θερμοστάτη και ένα φίλτρο ώστε να κάνεις το στρώσιμο που λέμε ο (κύκλος του άζωτου ). Θα πρέπει να διαβάσεις για τον βιότοπο που ζή αυτό το ψάρι και ανάλογα να φτιάξεις μέσα το ενυδρείο. Δυστυχώς ξεκίνησες στραβά και κατά την γνώμη μου θα πρέπει να το δόσεις κάπου ή να το πας πίσω στο petshop και όταν είσαι έτοιμη κάντο σωστά. 

Αυτά από εμένα μην τα παράτασης διαβάσε για το κύκλο του άζωτου και θα καταλάβεις. 

ΥΣ ΌΧΙ ΧΡΥΣΌΨΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΜΆΧΟΥΣ ΣΕ ΓΥΆΛΑ 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλη και καλώς ήρθες. Λοιπόν το ευχάριστο είναι ότι φαίνεται να έχεις πολύ όρεξη για το χόμπυ και έχεις επιλέξει ένα ψάρι που δεν απαιτεί πολλά λίτρα. Η γυάλα όμως δεν είναι ούτε για αυτό το ψάρι αλλά ούτε για κανένα άλλο. Χρειάζεσαι ένα ενυδρείο είκοσι με τριάντα λίτρα για την όμορφη, θερμοστάτη (οι μοναχοί θέλουν 26-27 βαθμούς θερμοκρασία), φίλτρο μικρό, υπόστρωμα (πιθανότατα άμμο χοντροκοκη σκουρόχρωμη κατά προτίμηση), Πετρούλες και φυτά (για να έχει κρυψώνες). Για να βοηθηθείς, πλην του άρθρου που σου πρότεινε ο συγχομπυστας, μπες και εδώ για να διαβάσεις για τους μονομάχους 

 

https://www.aquazone.gr/forums/forum/22-λαβυρινθόψαρα/page/2/

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας,..ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας... θα μπορούσατε να μου πείτε ακριβώς τι πρέπει να παρω πχ φίλτρο πέτρα-κρυψώνα ; Πάτησα να βρω ενυδρείο από γκουγκλ γιατί στα πετ σόπ είναι πολύ ακριβά...βρήκα κάτι τέτοιο:

F7933E5B-67D0-436C-BADC-9DC3339E50FF.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Φωτεινή Κράντου έγραψε:

Καλημέρα σε όλους σας,..ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας... θα μπορούσατε να μου πείτε ακριβώς τι πρέπει να παρω πχ φίλτρο πέτρα-κρυψώνα ; Πάτησα να βρω ενυδρείο από γκουγκλ γιατί στα πετ σόπ είναι πολύ ακριβά...βρήκα κάτι τέτοιο:

F7933E5B-67D0-436C-BADC-9DC3339E50FF.png

Καλημέρα θα μπορούσες να πάρεις αυτά. 

Φίλτρο και θερμοστάτη 

Screenshot_20211028-112910_Chrome.jpg

Screenshot_20211028-112916_Chrome.jpg

Screenshot_20211028-113024_Chrome.jpg

Screenshot_20211028-113029_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έσπασε η γυάλα ενώ έκανα αλλαγή ! Υπέροχα ?(28η σήμερα κλειστά όλα)...θα μπορούσες να μου τα βάλεις σε λινκ να πατήσω να τα παραγγείλω ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι φίλτρο πλάτης. Είναι εντάξει για 20 λίτρα ενυδρείο  και ο θερμοστάτης ειναι οκ .

Τώρα αν μπορείς να πάρεις ξεχωριστά το ενυδρείο με πιο λίγα λεφτά καλά θα είναι. Αν όχι περιμένουμε τους πιο έμπειρους χομπιστες να σου πουν ακριβώς πως να το κάνεις να μην χαλάσεις πολλά λεφτά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Είναι φίλτρο πλάτης. Είναι εντάξει για 20 λίτρα ενυδρείο  και ο θερμοστάτης ειναι οκ .

Τώρα αν μπορείς να πάρεις ξεχωριστά το ενυδρείο με πιο λίγα λεφτά καλά θα είναι. Αν όχι περιμένουμε τους πιο έμπειρους χομπιστες να σου πουν ακριβώς πως να το κάνεις να μην χαλάσεις πολλά λεφτά. 

Ναι πως θα τα πατήσω να τα παραγγείλω ;; Έπειδη είναι σκριν σοτ το λέω...επίσης μου έσπασε η γυάλα...αναγκαστικά πρέπει να την αφήσω σε λεκανιτσα γιατί είναι όλα κλειστά σήμερα 

Link to comment
Share on other sites

https://www.petsupermarket.gr/enydreio-gyalino-35-ch-18-ch-34?sort=p.price&order=ASC

 

https://www.petsupermarket.gr/thermostatis-25-watt-dophin

https://www.petsupermarket.gr/esoteriko-filtro-dophin-kf-150-me-200l-h

Εγώ σου προτείνω αυτά για οικονομική λύση..

Θα πάρεις και δύο κιλά χαλαζιακό φυσικό χρώμα χαλικάκι. Όταν τα πάρεις στείλε μου να σου δώσω μπόλι για το φίλτρο σου 

Έγινε επεξεργασία - mik7
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι στην λεκανίτσα μέχρι να έρθει το ενυδρείο, αν και θα σου έλεγα να πας αύριο σε κάποιο μαγαζί αφού είσαι αττική να πάρεις αμέσως ένα ενυδρείο, φίλτρο και θερμοστάτη (τα απολύτως απαραίτητα δηλαδή) ίσως και κάποιο χαλαζιακό χαλίκι/άμμο και να βάλεις το ψαράκι να ξεκινήσει το ενυδρείο να κάνει τον κύκλο του αζώτου γιατί θα περάσει άσχημα το ψαράκι τον επόμενο μήνα μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο. 

Πρέπει στο φίλτρο να υπάρχει βιολογικό υλικό... τα έχεις διαβάσει αυτά εδώ ε ? ξέρεις τί θα χρειαστείς για να ξεκινήσεις ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

 Teo Kaltsas | Facebook

Ψάξε και στις αγγελίες εδώ άλλα και στην σελίδα στο facebook για καμιά καλή προσφορά μεταχειρισμένου .

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος manosmili έγραψε:

Μια χαρά θα είναι στην λεκανίτσα μέχρι να έρθει το ενυδρείο, αν και θα σου έλεγα να πας αύριο σε κάποιο μαγαζί αφού είσαι αττική να πάρεις αμέσως ένα ενυδρείο, φίλτρο και θερμοστάτη (τα απολύτως απαραίτητα δηλαδή) ίσως και κάποιο χαλαζιακό χαλίκι/άμμο και να βάλεις το ψαράκι να ξεκινήσει το ενυδρείο να κάνει τον κύκλο του αζώτου γιατί θα περάσει άσχημα το ψαράκι τον επόμενο μήνα μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο. 

Πρέπει στο φίλτρο να υπάρχει βιολογικό υλικό... τα έχεις διαβάσει αυτά εδώ ε ? ξέρεις τί θα χρειαστείς για να ξεκινήσεις ?

Αυτό έχω σκοπό να κάνω να πάω αύριο γιατί είναι κρίμα είναι ψυχούλα δεν θέλω να πάθει κάτι...μου έγραψε ένα παιδί πιο πάνω σε λινκ τι να παρω κ θα τα παρω αύριο κιόλας για κάνε ένα Τσεκ να δεις κ εσυ...ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

https://www.petsupermarket.gr/enydreio-gyalino-35-ch-18-ch-34?sort=p.price&order=ASC

 

https://www.petsupermarket.gr/thermostatis-25-watt-dophin

https://www.petsupermarket.gr/esoteriko-filtro-dophin-kf-150-me-200l-h

Εγώ σου προτείνω αυτά για οικονομική λύση..

Θα πάρεις και δύο κιλά χαλαζιακό φυσικό χρώμα χαλικάκι. Όταν τα πάρεις στείλε μου να σου δώσω μπόλι για το φίλτρο σου 

Τα αποθήκευσα όλα να πάω αύριο κιόλας ευχαριστώ πολύ πολύ για τον χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Φωτεινή Κράντου έγραψε:

 κάνε ένα Τσεκ να δεις κ εσυ...ευχαριστώ πολυ

Nαι μια χαρά είναι αυτά που σου είπαν να πάρεις απλά πρέπει να ξέρεις και να τα χρησιμοποιείς. Στο φίλτρο πχ θα πρέπει να αγοράσεις και λίγο siporax mini να βάλεις για βιολογική φίλτρανση. Πρέπει να έχεις διαβάσει από εδώ που έχει πολλά άρθρα να μάθεις τι ακριβώς χρειάζεσαι πριν πας να αγοράσεις γιατί είναι γνωστό οτι οι πωλητές σε αυτά τα καταστήματα δεν γνωρίζουν ή απλά θέλουν να πουλήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

 Teo Kaltsas | Facebook

Ψάξε και στις αγγελίες εδώ άλλα και στην σελίδα στο facebook για καμιά καλή προσφορά μεταχειρισμένου .

Ο Τεο πουλάει ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος manosmili έγραψε:

Ο Τεο πουλάει ? 

Ναι δεν το βλέπεις την αγγελία ; Υπάρχει πρόβλημα με το λινκ γιατί σε εμένα βγαίνει κανονικά .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος manosmili έγραψε:

Nαι μια χαρά είναι αυτά που σου είπαν να πάρεις απλά πρέπει να ξέρεις και να τα χρησιμοποιείς. Στο φίλτρο πχ θα πρέπει να αγοράσεις και λίγο siporax mini να βάλεις για βιολογική φίλτρανση. Πρέπει να έχεις διαβάσει από εδώ που έχει πολλά άρθρα να μάθεις τι ακριβώς χρειάζεσαι πριν πας να αγοράσεις γιατί είναι γνωστό οτι οι πωλητές σε αυτά τα καταστήματα δεν γνωρίζουν ή απλά θέλουν να πουλήσουν. 

Όχι δεν γνωρίζω άκομα τώρα ξεκίνησα κ συμφωνώ με όσα λες για τους πωλητές γιατί δεν με συμβούλεψαν τίποτα από όλα αυτά... έχω διαβάσει κάποια άρθρα αλλά επειδή δουλεύω πολλές ώρες δεν είχα χρόνο να ψάξω παρά πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και γενικότερα στον υπέροχο κόσμο των ενυδρείων, ο οποίος με λίγη προσπάθεια και διάβασμα θα σε ανταμείψει με το παραπάνω. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή ?. Κανένας οργανισμός δεν ζει μέσα σε μια στρογγυλή γυάλα, επιβιώνει απλά, κι αργά ή γρήγορα θα "χαιρετήσει". Όλα τα ψάρια έχουν συγκεκριμένες συνθήκες μέσα στις οποίες ζουν, και χρειάζονται διαφορετικές παραμέτρους νερού θερμοκρασία, λίτρα, σκληρότητα, πεχα κλπ. Αρχικά ξεκίνα διαβάζοντας το προφίλ του ψαριού που έχεις.

Και στην συνέχεια θα πρέπει να σκεφτείς τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις. Εδ'ώ είναι ένας οδηγός που έχει συγκεντρωμένα όλα όσα θα χρειαστείς. 

 

 

Όπως καταλαβαίνεις χρειάζεται αρχικά να κάνεις μια "επένδυση". Το κόστος όμως μπορεί να μείνει σε λογικά πλαίσια μια και δεν χρειάζεσαι μεγάλο ενυδρείο ούτε ιδιαίτερη φίλτρανση. Πάμε λοιπόν στο ενυδρείο...Αν  θέλεις να μείνεις μόνο με αυτό το ψαράκι ξεκίνα απο 25-30 λίτρα. Πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να είναι ένα σούπερ σετ με σουπερ φωτισμό κλπ, να έχει ένα φίλτρο ένα θερμοστοιχείο και απαραίτητα καπάκι, (τα betta τους αρεσει να πηδάνε) οπότε καλύτερα θα ήταν να αποφύγεις το κρεμαστό φιλτρο γιατί δεν θα μπορείς να βάλεις καπάκι. Για φίλτρο τώρα ένα μικρό εσωτερικό θα είναι μια χαρά όσο μεγαλύτερο είναι τόσο περισσοτερο χώρο θα πίανει μέσα. και το θερμοστοιχείο ενά μικρό θα μπορέσει άνετα να σου ζεστάνει το νερό σε τόσα λίγα λίτρα.

Αυτά για αρχή. ¨Οτι άλλες απορίες έχεις χαρά μας να σε βοηθήσουμε

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και γενικότερα στον υπέροχο κόσμο των ενυδρείων, ο οποίος με λίγη προσπάθεια και διάβασμα θα σε ανταμείψει με το παραπάνω. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή ?. Κανένας οργανισμός δεν ζει μέσα σε μια στρογγυλή γυάλα, επιβιώνει απλά, κι αργά ή γρήγορα θα "χαιρετήσει". Όλα τα ψάρια έχουν συγκεκριμένες συνθήκες μέσα στις οποίες ζουν, και χρειάζονται διαφορετικές παραμέτρους νερού θερμοκρασία, λίτρα, σκληρότητα, πεχα κλπ. Αρχικά ξεκίνα διαβάζοντας το προφίλ του ψαριού που έχεις.

Και στην συνέχεια θα πρέπει να σκεφτείς τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις. Εδ'ώ είναι ένας οδηγός που έχει συγκεντρωμένα όλα όσα θα χρειαστείς. 

 

 

Όπως καταλαβαίνεις χρειάζεται αρχικά να κάνεις μια "επένδυση". Το κόστος όμως μπορεί να μείνει σε λογικά πλαίσια μια και δεν χρειάζεσαι μεγάλο ενυδρείο ούτε ιδιαίτερη φίλτρανση. Πάμε λοιπόν στο ενυδρείο...Αν  θέλεις να μείνεις μόνο με αυτό το ψαράκι ξεκίνα απο 25-30 λίτρα. Πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να είναι ένα σούπερ σετ με σουπερ φωτισμό κλπ, να έχει ένα φίλτρο ένα θερμοστοιχείο και απαραίτητα καπάκι, (τα betta τους αρεσει να πηδάνε) οπότε καλύτερα θα ήταν να αποφύγεις το κρεμαστό φιλτρο γιατί δεν θα μπορείς να βάλεις καπάκι. Για φίλτρο τώρα ένα μικρό εσωτερικό θα είναι μια χαρά όσο μεγαλύτερο είναι τόσο περισσοτερο χώρο θα πίανει μέσα. και το θερμοστοιχείο ενά μικρό θα μπορέσει άνετα να σου ζεστάνει το νερό σε τόσα λίγα λίτρα.

Αυτά για αρχή. ¨Οτι άλλες απορίες έχεις χαρά μας να σε βοηθήσουμε

Πωπω χίλια ευχαριστώ θα τα διαβάσω όλα ειλικρινά είστε τόσο καλοί όλοι θα κάνω ένα κομεντ από κάτω να δείτε όλοι στην σελίδα του φβ που βρήκα που μου πόσταρε ένα παλικάρι από εδω... επίσης πρέπει να βρω την «ράτσα» της κορν γιατί δεν είναι σαν τους άλλους μονομάχους που έχω συνιθησει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό με όλα όσα δείχνει στην φωτό... 

Επισης η κοπέλα λέει πως το δίνει κ με τα ψαράκια μέσα ?

Δεν ξέρω κατά ποσό είναι σωστό αυτό γιατί εμένα είναι θηλυκό κ από ότι έχω διαβάσει δεν κάθονται οι μονομάχοι με οποιαδήποτε ψαράκια 

A99E2EC0-3664-418B-9E07-E6E7885F4500.png

82BF50BC-F616-4939-8E99-E66CA7520E69.png

56187C56-3873-45B6-A391-0C43CAF50754.png

Έγινε επεξεργασία - Φωτεινή Κράντου
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Φωτεινή Κράντου έγραψε:

Βρήκα αυτό με όλα όσα δείχνει στην φωτό... 

Επισης η κοπέλα λέει πως το δίνει κ με τα ψαράκια μέσα ?

Δεν ξέρω κατά ποσό είναι σωστό αυτό γιατί εμένα είναι θηλυκό κ από ότι έχω διαβάσει δεν κάθονται οι μονομάχοι με οποιαδήποτε ψαράκια 

A99E2EC0-3664-418B-9E07-E6E7885F4500.png

82BF50BC-F616-4939-8E99-E66CA7520E69.png

56187C56-3873-45B6-A391-0C43CAF50754.png

Η μονομαχίνα σου δε θα πρέπει να έχει άλλα ψάρια μαζί της . Τώρα σαν ενυδρείο δεν είναι κακό ως προς το μέγεθος. Ενυδρείο για μονομάχο συνήθως εννοούμε κάτι σαν αυτό:

 

 

61q2FuTAv0L._SL1000_.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...