Jump to content

Αρρωστα Σκαλαρια


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια χρειάζομαι βοήθεια τα σκαλαρια μου δεν μπορούν να κολυμπησουν ...κολυμπάνε λιγακι και πέφτουν στο βυθο...ειναι σαν να έχει νεκρωσει το κατω τους πτερυγιο...τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάνε ένα κόπο να συμπληρώσεις εδώ την φόρμα.

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-φόρμα-διάγνωσης-ασθένειας/

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Λιτρα 450

Φιλτρο sun sun(δεν γνωρίζω τον όγκο καδου)

Το ενυδρείο λειτουργεί περιπου 1.5 χρονο εγω το εχω παρει στα χέρια μου 1 μηνα

Ψαρια 9 ροδοστομους 5 corydoras sterbai 3 πλεκο 8 σκαλαρια

Τάισμα 1 φορα την ημερα two flakes occean nutrition

Ph 7.2 

Kh 10

Gh 12

Nh3/Nh4 0.25

No2 0

No3 10

Μετράω με sticks

Αμμωνια μέτρα με υγρα τεστ api

Είδος ψαριού αγγελοψαρα (manacapuru)

Κανένα ψαρι δεν εχει παρουσιάσει κατι μέχρι σήμερα το οποίο βρήκα ένα νεκρο το πρωι ...έντονη κινητικότητα με αρκετή όρεξη...περιττώματα δεν εχω παρακολουθηση...αναπνοή αργη(πιστευω φυσιολογικη)

Δεν εχει χορηγηθεί κάποια θεραπεία η καποιο φαρμακο

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πτερυγια "καιγονται" πολλες φορες απο πολλα νιτρικα στο νερο. Παρε τεστ ΑΡΙ ή saifert για νιτρικα.

Και δες τι γινεται με το φιλτρο σου. Η αμμωνια σε στρωμενο ενυδρειο πρεπει να ειναι μηδεν.

Τι προτεινω.... - αλλαγη νερου αμεσα 30-40% και γενικος πιο συχνες αλλαγες νερου + ριξε βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου για ενα μηνα περιπου.

Τα υπολοιπα ψαρια πως ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα ψάρια φέρονται φυσιολογικά...εγινε μια αλλαγή περιπου 30 τις εκατο και θα το παρακολουθήσω σημερα...επίσης τις προηγούμενες ημέρες ειχανε εμφανισει κάποιοι γαλάζιοι χρωματισμοί στα πτερύγια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Τα υπόλοιπα ψάρια φέρονται φυσιολογικά...εγινε μια αλλαγή περιπου 30 τις εκατο και θα το παρακολουθήσω σημερα...επίσης τις προηγούμενες ημέρες ειχανε εμφανισει κάποιοι γαλάζιοι χρωματισμοί στα πτερύγια 

Πρέπει να πάρεις υγρά τέστ και να τα χρησιμοποιήσεις. Όλα τα άλλα τα κάνουμε στα τυφλά αυτή τη στιγμή. Πρώτα αποκλείουμε θέμα παραμέτρων νερού και μετά σκεπτόμαστε οτιδήποτε άλλο. Η φωτοφοβία είναι συνήθως σύμπτωμα υψηλών νιτρικών. Κάθε πότε έκανες αλλαγή νερού και πόσο? Επίσης έβαλες κάποιο νέο ψάρι τελευταία?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κανω 1 φορα την εβδομάδα συνήθως κάθε Κυριακή αλλαγη νερου της τάξης 30 τις εκατό κάθε φορά ...τα νέα ψαρια που εχω βαλει ειναι 2 σκαλαρια μικρότερα τα οποία έχουν 1 μηνα πετιπου μεσα και τα είχα σε ένα μικρότερο ενυδρειο για 2 μήνες περιπου

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Καλησπερα παιδια χρειάζομαι βοήθεια τα σκαλαρια μου δεν μπορούν να κολυμπησουν ...κολυμπάνε λιγακι και πέφτουν στο βυθο...ειναι σαν να έχει νεκρωσει το κατω τους πτερυγιο...τι να κανω?

α)Αυτό συμβαίνει και στα 8 ή μόνο σε αυτό που έχασες ;

β) και κυριότερο μαζί με το ενυδρείο που αγόρασες πήρες και το φίλτρο του ή έχεις βάλει καινούργιο ; 

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάνει τα ζωντανά σου φίλε; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...