Jump to content

παρουσιαση κοινωνικο


calmen

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 151*51*66 
Συνολικά Λίτρα:450 καθαρα
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:ευκολα 
Ψάρια:  25 Ηemigrammus bleheri, 30 Hyphessobrycon amandae (Ember tetra) ,  4 Chromobotia macracanthus  , 6 Corydoras sterbai, 3 Trichopodus leeri -Pearl Gourami 2Female 1Male , Trichopodus trichopterus S – Three-Spot Gourami 1 Male,Golden Gourami (για Female μου το εδωσαν..αντρακλας βγηκε), 1 dwarf blue gourami male 1 dwarf gourami Female(μονο ενα καταφερα να βρω εδω και καιρο),red cherry(ξεκινησα με 10 ..τωρα εχω χαρισει καμια 40 και υπαρχουν ακομα πολλες), σαλιγκαρια ramshorn 
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:  juwel Πετρες
Πέτρες:οχι
Ξύλα: ναι ριζες
Άλλα διακοσμητικά : 3 καρυδες 5 σπηλιες απο πυλο 
Υπόστρωμα: jbl 25l
Βυθός: 50 kg Φυσική χαλαζιακή άμμος, ξανθοκίτρινη φυσική απόχρωση, κοκκομετρίας 0,1-0,4mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):  λαμπες led καπακι juwel rio 450
Διάρκεια φωτισμού: 8h

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: εσωτερικο φιλτρο juwel rio 450 ,Eheim Professionel 4+
Θέρμανση/ Ψύξη: 300 Watt JUWEL,a/c το καλοκαιρι
Λίπανση:seachem που και που
Παροχή CO2: οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:  Sera Vipachips , Sera Vipan ,Tetra Tetramin,Tetra Discus Granules,Sera Vipagran ,Sera vivachips



Παράμετροι
pH:7,1
Γενική σκληρότητα (GH): αλλες μετρησεις εχουν να γινουν καιρο με υγρα  μια φορα καθε 15 μερες stick μετρησης
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:καθε 8-10 μερες 100l
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:prime ,η αλλαγη  απευθειας με λαστιχο αλλα με χαμηλη ροη περιπου 4 ωρες η αλλαγη

IMG_20211028_193415112.jpg

IMG_20211028_193511586.jpg

IMG_20211028_194416.jpg

Έγινε επεξεργασία - calmen
  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιοςςςςςςς!!!! Να χαιρεσαι το ενυδρειο σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για δισκους ξεκινησα...αλλα ειχα προβλημα με αο και βαρελι και γυναικα..επρεπε να διωξω ενα απο τα 3...μεχρι να βγει το διαζυγιο..δεν εχει αο??

ειχα 2 απωλειες το καλοκαιρι με 2 clown ..μπηκαν στο εσωτερικο φιλτρο του juwel και μπλεκτηκαν με την προπελα  ..:(

επισης εχασα 3 cory απο τα 9 δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι..η αληθεια ειναι οτι ηταν πολυ μικρα οταν τα πηρα -2 μερες μετα την εισαγωγη

εχω ακομα ενα φιλτρο που δεν το εχω βαλει...ελεγα να βγαλω το εσωτερικο αλλα καθε φορα το αφηνω για τον  επομενο μηνα.

θελω να παρω αλλα 2 clown αλλα περιμενω αγγελια απο φβ γιατι τα εχουν σε μικρα ενυδρεια και τα δινουν μετ απο λιγο.

αν και το δικο μου μαλλον ειναι οριακο για αυτα τα υπεροχα ψαρακια.

το ενυδρειο τρεχει σε αυτην την μορφη 7 μηνες

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @calmen .Αν θέλεις βάζεις το όνομά σου ( δες εδώ πως ) στο προφίλ για να μπορούμε να σε προσφωνούμε σωστά .

Το ότι έχασες τα clown και τα cory δείχνει ότι ΙΣΩΣ να χρειάζεσαι κάποιες παραπάνω κρυψώνες στον βυθό για να μην ψάχνονται σε άλλα μέρη του ενυδρείου (γιατί αυτό έκαναν) ή είχες άστρωτο ακόμα βυθό (περισσότερο στα cory ισχύει αυτό).  Στην θέση σου τα clown θα τα έβαζα σε μια ομαδούλα 5-6 ατόμων όπως λέει και στο προφίλ τους εδώ . Δεν ξέρω όμως και ίσως σε βοηθήσει κάποιος άλλος σε αυτό αν όταν μεγαλώσουν επιτεθούν στις γαρίδες σου. Εμφανισιακά το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο και μακάρι κάποια στιγμή να κάμψεις τις αντιρρήσεις της γυναίκας σου και να καταφέρεις να το γεμίσεις με ένα κοπάδι δίσκους .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα @calmen .Αν θέλεις βάζεις το όνομά σου ( δες εδώ πως ) στο προφίλ για να μπορούμε να σε προσφωνούμε σωστά .

Το ότι έχασες τα clown και τα cory δείχνει ότι ΙΣΩΣ να χρειάζεσαι κάποιες παραπάνω κρυψώνες στον βυθό για να μην ψάχνονται σε άλλα μέρη του ενυδρείου (γιατί αυτό έκαναν) ή είχες άστρωτο ακόμα βυθό (περισσότερο στα cory ισχύει αυτό).  Στην θέση σου τα clown θα τα έβαζα σε μια ομαδούλα 5-6 ατόμων όπως λέει και στο προφίλ τους εδώ . Δεν ξέρω όμως και ίσως σε βοηθήσει κάποιος άλλος σε αυτό αν όταν μεγαλώσουν επιτεθούν στις γαρίδες σου. Εμφανισιακά το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο και μακάρι κάποια στιγμή να κάμψεις τις αντιρρήσεις της γυναίκας σου και να καταφέρεις να το γεμίσεις με ένα κοπάδι δίσκους .

Πολυ όμορφο το ενυδρείο :)

Οπως πολυ σωστά λέει ο Μαρίνος ,οι κλόουν πρέπει να γίνουν ομάδα από τουλάχιστον 5-6 ψάρια.

Για τους κλόουν αργοτερα θα χρειαστεί σιγουρα μεγαλύτερο ενυδρείο  η να τους δωσει σε κάποιον με μεγαλύτερο ,μιας και γίνονται τεράστια.?

Τα δικά μου παντως (ο μεγαλύτερος κλόουν 20 εκατοστά) δεν έχουν πειράξει καμία από τις 5 γαρίδες μου ,αν και οι δικές μου είναι amano και είναι και μεγάλο μέγεθος.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο μεγαλύτερο? 

Ή αλήθεια είναι ότι με έπαιρνε για λίγα εκατοστά ακόμα αλλά δεν έβρισκα εύκολα σε έτοιμο.. 

Ο νανισμος μπορεί να γίνει και σε αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι στο προφίλ λέει ότι φτάνει στους 20 πόντους άλλα έχω δει με τα μάτια μου σε ενυδρείο 1000 λίτρων να είναι πάνω από 30 cm . Στο δικό σου ενυδρείο δεν θα πάθουν νανισμό άλλα ενδεχόμενα να μην φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος.  

Big Old Clown Loaches UK 22nd Jan 2021 - YouTube

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος calmen έγραψε:

Πόσο μεγαλύτερο? 

Ή αλήθεια είναι ότι με έπαιρνε για λίγα εκατοστά ακόμα αλλά δεν έβρισκα εύκολα σε έτοιμο.. 

Ο νανισμος μπορεί να γίνει και σε αυτό? 

Δεν γνωρίζω αν θα πάθουν νανισμο σε αυτές τις διαστασεις, αλλά από άποψη λίτρων είναι λίγα.

τα ελάχιστα λιτρα για αυτά τα ψάρια είναι τα 600 λένε αυτοί που ασχολούνται αρκετά χρόνια με το συγκεκριμένο είδος,

Και εγω ξεκίνησα με το Juwel Vision 450 και δεν είναι αρκετό σε καμία περίπτωση για μόνιμα είναι η γνώμη μου, μιας και γίνονται μεχρι και 35 εκατοστά απ’οτι λένε ,και τωρα στήνω μεγαλύτερο ενυδρείο.

 

πιστεψε με όταν θα μεγαλώσουν θα καταλάβεις και εσυ από μόνος σου  ότι χρειάζονται τουλάχιστον 2 μέτρα ενυδρείο. Εγω το μετάνιωσα που το καινουριο δεν το πηρα δυόμιση για να καταλάβεις.

παρε και μερικες φωτο από έναν που έχει μεγάλα κλόουν  σε 2 μέτρο ενυδρείο για να έχεις στο μυαλό σου μια εικόνα για τα ψαράκια όταν μεγαλώσουν. ?

 

Εχει μόνο τρία σε δυο μέτρα ενυδρείο και δες και μόνος ποσο λίγο είναι για αυτά τα ψάρια.Φαντάσου τωρα να ήταν 6 η περισσότερα σε ενυδρείο 1μιση μέτρο και μόνο 450 λιτρα.

 

δεν θελω ούτε να σε ξενερώσω ούτε να σε τρομάξω αλλά εαν θες να τα κρατήσεις στο μέλλον όταν μεγαλώσουν σιγουρα θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο.

μεχρι τότε παντως και σε αυτό το ενυδρείο που έχεις ίσως να είσαι εντάξει αν δεν έχεις πρόβλημα με τα νιτρικά και φωσφορικά.


 

EF7ABA12-C4DF-4AFD-987E-3A4099A6B9F6.jpeg

EB618DD6-E8A7-4F16-84B8-9C8A88437900.jpeg

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι ψεμα !! ειναι φωτοσοπ χαχααχαχ δεν μπορω να το πιστεψω!

το δεξια ειναι σχεδον 50cm.

αν και δεν πρεπει να ειναι το σωστο μερος ...αν ξερει κανεις

τα clown που κυκλοφορουν ειναι αναπαραγωγης?

γιατι σε οσα εχω διαβασει δεν ειναι ξεκαθαρα οτι δεν ειναι αγρια.. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιασμένα απ τη φύση. Η αναπαραγωγή τους είναι πολύ δύσκολη υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vou έγραψε:

Είναι πιασμένα απ τη φύση. Η αναπαραγωγή τους είναι πολύ δύσκολη υπόθεση

Γίνονται και πολλές αναπαραγωγές πλέον, αλλα όχι με ζευγάρωμα,εχω δει βίντεο. :) 

 

Σε ενυδρείο φυσική αναπαραγωγή με ζευγάρωμα δεν έχουν δει ούτε αυτοί που τα έχουν 27 χρόνια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος calmen έγραψε:

ειναι ψεμα !! ειναι φωτοσοπ χαχααχαχ δεν μπορω να το πιστεψω!

το δεξια ειναι σχεδον 50cm.

αν και δεν πρεπει να ειναι το σωστο μερος ...αν ξερει κανεις

τα clown που κυκλοφορουν ειναι αναπαραγωγης?

γιατι σε οσα εχω διαβασει δεν ειναι ξεκαθαρα οτι δεν ειναι αγρια.. 

και από τα δυο κυκλοφορούν,πλέον πολλά είναι αναπαραγωγής.

 

Στο εξωτερικό οι περισσότεροι που έχουν 20+ εκατοστά τα έχουν φέρει άγρια απ’οτι λέγανε στο φέισμπουκ αν θυμαμε καλά,αλλά είναι και μερικοί που τα έχουν χρόνια και τα μεγαλώσανε από μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...