Jump to content

Τι κάνουμε σε περίπτωση που γίνει γενικό μπλακ αουτ σε όλη την Ευρώπη για δυο συνεχόμενες εβδομάδες ?


Recommended Posts

Γεια σε ολους τους φιλους

καπου διαβασα χθες ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει γενικό μπλακ αουτ έως και δυο βδομαδες σε όλη την Ευρώπη κάποια στιγμή λόγο ενεργειακής κρίσης...

τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή ?


Ασχετα αν θα γίνει η όχι θα ήθελα να ακούσω γνωμες για το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε εαν για δυο βδομαδες δεν είχαμε ρεύμα.

 

μια περίπτωση είναι μεγάλες αεραντλίες με μπαταρίες (και παρά πολλές μπαταρίες απόθεμα ) και καθημερινές αλλαγές νερού.

 

τι άλλο προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεός βοηθός ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το δούμε σοβαρά, μάλλον κάτι σαν αυτό που προτείνεις, αεραντλιες με μπαταρία και αλλαγές νερού.

Αν το δούμε αλλιώς μάλλον μόνο προσευχή να τελειώσει.

Αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα, τα ενυδρεία θα κοιτάμε;;;

?

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δυο εβδομάδες χωρίς ρεύμα θα μας γυρνούσαν  δυο αιώνες πίσω. Αυτό το σενάριο είναι μάλλον προϊόν συνομοσιολογιας. 

Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, το τελευταίο πράγμα που θα μας ενδιέφερε θα ηταν τα ενυδρεία, αφού θα μιλούσαμε για postapocalyptic καταστασεις...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν και δύσκολο να διαρκέσει τόσο πολύ αλλά ας πούμε ότι είναι ρεαλιστικό το σενάριο τότε πέρα από αυτά που προτείνεις εγώ θα σκέπαζα το ενυδρείο με πετσέτες ώστε να διατηρηθεί κάπως η θερμοκρασία εφ'όσον μιλάμε για χειμώνα και με μίνιμουμ τροφή στα ψάρια. Για επιπλέον οξυγόνωση μπορείς με ένα δοχείο να βάλεις νερό από το ενυδρείο και να το ξαναρίξεις μέσα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Αντώνης βασικά. Μετά από 2-3 μέρες χωρίς ενημέρωση/επικοινωνία χωρίς να ξέρει κανείς αν θα επιστρέψει και ποτε, θα επικρατήσει τέτοιο χαος και πανικός δίχως προηγούμενο. Πιθανότερο να τη βγάλουν καθαρή τα ψάρια 2 βδομάδες χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα, παρά εμείς?

  • Like 3
  • Agree 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάμε πως να ζήσουμε απλά εάν συμβεί κάτι τέτοιο. 

Έχεις το λινκ που το διάβασες?? 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε αν πέσει το ίντερνετ δύο βδομάδες τι θα γίνει....

Δεν μιλάω για γενικό μπλακάουτ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Κοιτάμε πως να ζήσουμε απλά εάν συμβεί κάτι τέτοιο. 

Έχεις το λινκ που το διάβασες?? 

Θα ψάξω να το βρω. Νομίζω ένας γάλλος στρατηγός το είπε, και είχε προβλέψει και κάτι ακόμα και έπεσε μέσα πριν από λίγα χρόνια.

αλλα και εγω το βλέπω απίθανο..

πιο πιθανόν μικρές διακοπές ρεύματος καθημερινά στην χειρότερη περίπτωση.

Ελπιζω να μην γίνει τίποτα..θα δείξει.?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχουμε διακοπη 2 εβδομαδες στο ρευμα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχουμε και νερο, καμια γουρνα καμια λασπη εαν βρεξει μονο και πολυ μας ειναι.
Ξεκιναω να στοκαρω μπυρες που δεν χαλανε, παρτε εσεις μπαταριες :)

ΥΓ Δειτε και το walking dead (οσο αντεχει ο καθενας) για tips επιβιωσης
ΥΓ Λιγο ΨΕΚ θεμα


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα εργοστάσια λιγνίτη να πάρουν μπροστά, είμαστε νομίζω αυτάρκης. Όποτε αυτό δεν παίζει για Ελλάδα. Τώρα αν όντως γίνει κάτι τέτοιο, το λιγότερο που θα έχεις στο μυαλό σου θα είναι το ενυδρείο, γιατί θα γυρίσουμε στο 1800 με ότι συνεπάγεται αυτό. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2021 at 3:21 ΜΜ, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Γεια σε ολους τους φιλους

καπου διαβασα χθες ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει γενικό μπλακ αουτ έως και δυο βδομαδες σε όλη την Ευρώπη κάποια στιγμή λόγο ενεργειακής κρίσης...

τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή ?


Ασχετα αν θα γίνει η όχι θα ήθελα να ακούσω γνωμες για το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε εαν για δυο βδομαδες δεν είχαμε ρεύμα.

 

μια περίπτωση είναι μεγάλες αεραντλίες με μπαταρίες (και παρά πολλές μπαταρίες απόθεμα ) και καθημερινές αλλαγές νερού.

 

τι άλλο προτείνετε?

Αν γίνει κάτι τέτοιο, μάλλον το τελευταίο που θα μας απασχολεί θα είναι τα ενυδρεία μας..

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή παιδιά μάλλον περισσότερο θα αγχωθω για τα παιδιά μου και την οικογένειά μου παρά για τα ψάρια. Αυτά πιο εύκολα ζουν από εμάς χωρίς ρεύμα. Εμείς πάλι θα ζήσουμε τον απόλυτο πανικό....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ανάλογα τα ειδη που εχει ο καθένας στο ενυδρείο του, κάποιοι θα βολευτούν μια χαρά στο τελος της πρώτης εβδομάδας αν γίνεται να τα φάνε!
Χώρες όπως η Αμερική έχουν εκπονήσει σχέδιο δράσης για τέτοιο σενάριο (βέβαια αυτοί έχουν σενάρια στα συρτάρια τους για οτι μπορείτε να φανταστείτε και δεν μπορείτε να φανταστείτε και καλά κάνουν, ριχτε μια ματιά θα βρειτε μερικά)....
Εχει γίνει αναλυτική μελέτη του τι θα επηρεαστεί σε τι βαθμό και ποιες γίνεται να είναι οι ενέργειες του κράτους. Στην πράξη και πολύ χοντρικά θα υπάρξει το βασικό πρόβλημα της  σίτισης καθώς τα τρόφιμα δεν μένουν εκτός ψυγείου και δεν μιλάμε για τα σπίτια μας αλλά για την αλυσίδα ψύξης κατά τη διανομή τους (στην οποία και εργάζομαι) οπότε δεν σε απασχολεί πλέον το οτι χάλασαν τα κρέατα και τυρια στο ψυγείο σου αλλά το οτι δεν θα μπορείς να προμηθευτείς πλέον τέτοια μετά τις πρώτες 5 μέρες!
Γενικά το συμπέρασμα από τις μελέτες είναι το ιδιο που βγαίνει σε κάθε σοβαρό σενάριο μεγάλης καταστροφής κτλπ... τα αστικά κέντρα θα έχουν το μεγάλο πρόβλημα και η ζωή στα χωριά θα συνεχιστεί οχι κανονικά αλλά με πολύ καλύτερο τρόπο απο το αναμενόμενο.
Ειναι πολύ ωραιο θέμα για ακαδημαϊκή συζήτηση αλλά πρακτικά χωρίς να προηγηθεί στοχευμένη καταστροφή υποδομών παραγωγής και διανομής ρεύματος (οπως θα γινει πχ τις πρώτες ώρες μιας καθολικής στρατιωτικής επέμβασης από Ρωσία και κίνα σε Ευρώπη και δύση με μαζική εκτόξευση στρατηγικών και τακτικών πυραύλων) δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο από αυξημένη ζήτηση ρεύματος μόνο. Στη χειρότερη να γίνεται εκ παραδρομής ηλεκτροδότηση περιοχών με "βάρδιες" κάποιες ώρες του 24ωρου.
Δεν έχω χρόνο να σας γράψω αναλυτικότερα αλλά όσοι θέλετε διαβάστε το τι έγινε στον τυφώνα κατρίνα παλιά, θα δείτε τα προβλήματα που αντιμετώπισε η σύγχρονη κοινωνία και πως αντιμετωπίστηκαν (ή δεν ) από τις υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης. πολύ καλό σχολείο μιας και συνέβη ηδη.
Ξανατονίζω εντελώς απίθανο να συμβεί.
(οχι η γεννήτρια δεν ειναι λύση, χρειάζεται καύσιμα που ειναι τα πρώτα που τελειώνουν (απο αυξημένη ζητηση, πόσο μάλλον οταν η διανομή τους απαιτεί ρευμα) μαζί με το χαρτί τουαλέτας οπως αποδείχτηκε σε καθε είδους πιθανότητα σοβαρής κρισης).
Παντως για χαρη της συζήτησης να πω οπως εχω ξαναπεί οτι σοβαρό ενυδρείο χωρις γεννήτρια σπίτι ειναι ρισκο. Εγώ εχω και με εχει σώσει κατι φορές που το χωριό εμενε χωρίς ρεύμα για 8 ώρες την ημέρα επι μέρες μέσα στο χειμώνα με θερμοκρασία δωματίου 7 βαθμούς.... μια 2500w φτάνει για (τον χειμώνα με ολους τους θερμοστάτες να δουλεύουν)3 ενυδρεία 1 ψυγείο φώτα τηλεόραση και μερικά λαπτοπ (ίσως οχι δυνατό pc ενώ παίζει παιχνίδια).
Ωραιο θέμα πάντως.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ακόμη αποθέματα από το πρώτο λοκ νταουν...?

γεννήτρια, 50 λιτρα βενζίνη 100 λιτρα πετρέλαιο ,φιάλη υγραερίου,

γκαζάκια,νερά εμφιαλωμένα,κονσέρβες,μακαρόνια ,ρύζια ,αλευρι,και αλλά πολλά ?

τελικα μου έμειναν όλα γιατί εδώ ελβετια δεν έγινε ποτέ λοκνταουν...εγω την πάτησα γιατί διάβαζα Ελληνικά σάιτ που περιγράφανε καταστροφή του κόσμου...

παντως σε οσο αφορά το ενυδρείο εχω αεραντλια με Power Bank σε περίπτωση μικρης διακοπής ρεύματος,αν και εδώ δεν γίνετε ποτέ...αλλά καλα είναι να βρίσκετε στην άκρη.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...