Jump to content

Ελλείψεις στο λίπασμα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ! μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι ελλείψεις φαίνονται στα φυτά ?? δεν μπορώ να βγάλω άκρη μόνος μου! 

Λίπασμα παίρνουν easylife profito (γενικό λίπασμα) την δόση που αναγράφει ο κατασκευαστής. 

Τώρα που ετοιμάζομαι να πάρω καινούριο μπουκάλι να αγοράσω αμέσως και ότι άλλο χρειάζεται γιατί τα φυτά έχουν σίγουρα ελλείψεις όμως δεν μπορώ να τις καταλάβω!!!! 

WhatsApp Image 2021-10-29 at 19.48.00_800x450.jpg

WhatsApp Image 2021-10-29 at 19.48.43_800x450.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα παντα μετραμε τα μακρο στοιχεια - νιτρικα, φωσφορικα και καλιο,μετα μικρο...

Σου εχω απαντησει εδω- https://www.aquazone.gr/forums/topic/114902-καλές-μετρήσεις/

Αν αρχισες χρηση Profyto, τα αποτελεσματα θα φανουν σε ανουμπιας μετα απο 3-4 εβδομαδες.

Σε σκληρο νερο ριχνουμε μικρο τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα. Δεν εγραψες πόσο ριχνεις και καθε πότε

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @natateo Και στο θέμα που μου απάντησες χρησιμοποιούσα ήδη profyto και είπα μήπως φαινόντουσαν ελλείψεις γιατί ήταν λίγος καιρός. Τώρα 1 μήνα + χρήσης, αυτή είναι η εικόνα και δεν ξέρω αν πρέπει να αγοράσω σίδηρο ή κάλιο ή μήπως να δοκιμάσω κάποιο άλλο γενικό λίπασμα όπως το flourish.

 

Μιλάμε για ενυδρείο 50 λίτρα 

ρίχνω 5ml Profyto την εβδομάδα σε δόσεις (2-2-1) εναλλάξ με excel (το excel όπως λέει και το μπουκάλι βάζω 5ml μετά από αλλαγή και μετά 1ml μέρα παρά μέρα) 

Μια μέρα πριν την αλλαγή δεν βάζω τίποτα. (αλλαγή 40% - 50%)

 

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

βαλε ανουμπια στη σκια. Μονο αυτη τη λυση βλεπω εδω.

Με τις σκληροτητες και ph πως παμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνω αλλαγές με μεγάλες ποσότητες Α/Ο και 30% βρύση και τώρα είναι το 50λιτρο KH 3 - GH - 14 - PH 7.8 

το 150λιτρο που δεν έχει δείξει ακόμα σοβαρές ελλείψεις (αλλά κάτι φαίνεται στα καινούρια φύλλα του microsorum. σαν να γίνονται διάφανα στην μύτη του φύλου) είναι KH 3 - GH 7 - PH 7.8 

Λες @natateo να χάνει το χρώμα της η ανούμπια γιατί βλέπει πολύ φως ? 

Εγώ πάντως έβαλα στο καλάθι αγοράς το Ferro της easy life που από οτι λέει έχει και κάλιο μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνει η anubia το χρώμα της από το φως, απλά βρες τρόπο να της δώσεις σκιά για να μην γεμίσουν άλγες τα φύλλα της.

Νομίζω πως λίγο έξτρα κάλιο δεν θα έκανε κακό.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για τις άλγες βλέπουμε πιο κάτω. Συνέχεια παλεύω με άλγες έτσι κ αλλιώς. Το θέμα μου είναι οτι δεν φαίνονται όμορφα τα φυτά μου και δεν μου αρέσει γιατί προσπαθώ πολύ! !

Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρειο που ετοιμαζω, επισης στα 60λιτρα, εχω επιλεξει το συστημα ΕΙ, δεν μετρας τιποτα, απλα ριχνεις την δοση και κανεις αλλαγη μια φορα την εβδομαδα.
Πηρα αυτα εδω απο ελληνικο καταστημα.
Αλλα θα βαλω και CO2 με μπουκαλα.

micro-macro.thumb.jpg.ce602e5aed1a41ca50f38dbe756baf9c.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα είδα και εγώ όμως κάπου διάβασα οτι είναι καλύτερα για high tech ενυδρείο και επίσης θα ήθελα κάτι δοκιμασμένο. Γιατί να αλλάξω λίπασμα αμα δεν ξέρουμε οτι το καινούριο θα κάνει καλύτερη δουλειά ? 

Και τώρα δεν μετράω τίποτα. πρέπει να πάρω τέστ για να μετράω τα λιπάσματα στο νερό για να βγάλω κάποια άκρη ? 

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλα φυτά έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι άλλα φυτά έχεις μέσα?

Όλα τα φυτά που έχω μέσα είναι εύκολα και αργής ανάπτυξης. anubias. microsorum, rotala που είχαν μείνει μόνο καποια κοτσάνια να στέκουν όμως τώρα μεγαλώνουν ξανά, cryptocoryne tropica και java moss που την είχε πνίξει η άλγη όμως τώρα εμφανίζεται και αυτή σιγά σιγά. 

Το μόνο απο όλα αυτά που είναι πολύ καιρό στο ενυδρείο είναι η anubia στην φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά που αναφέρεις, δεν θα έκανα τίποτα παραπάνω, απ ότι κάνεις μέχρι τώρα. Δώσε λίγο έξτρα κάλιο.

Υπ όψιν οι δόσεις που προτείνουν τα περισσότερα σκευάσματα αναφέρονται σε full planted ενυδρεία.

Βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου σου για να δούμε τη φυτική μάζα.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Για τα φυτά που αναφέρεις, δεν θα έκανα τίποτα παραπάνω, απ ότι κάνεις μέχρι τώρα. Δώσε λίγο έξτρα κάλιο.

Υπ όψιν οι δόσεις που προτείνουν τα περισσότερα σκευάσματα αναφέρονται σε full planted ενυδρεία.

Βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου σου για να δούμε τη φυτική μάζα.:)

Βλέπεις έλλειψη καλίου δηλαδή?? Άδικα θα πάει ο σίδηρος που αγόρασα ? 

Το ενυδρείο σχεδόν καθόλου φυτά δεν έχει όμως με το λίπασμα που ρίχνω δεν βγαίνουν άλγες... τα φυτά όμως δείχνουν ελλείψεις. 

IMG_20211004_202052_800x600.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δώσε λίγο έξτρα κάλιο.

Συμφωνω. Καλιο παει καλα μαζι με συμπληρωμα σιδηρου. Μονο καλο θα κανει.

πριν 23 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Λες @natateo να χάνει το χρώμα της η ανούμπια γιατί βλέπει πολύ φως ? 

Χανει χρωμα, γιατι επαθε χλωρωση. Ειναι φυτο αργης αναπτυξης και δεν του αρεσει το πολυ το φως.

πριν 23 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

το 150λιτρο που δεν έχει δείξει ακόμα σοβαρές ελλείψεις (αλλά κάτι φαίνεται στα καινούρια φύλλα του microsorum. σαν να γίνονται διάφανα στην μύτη του φύλου)

Ετσι μεγαλωνουν τα φυλλα του, στις ακρες γινονται πιο διαφανα και πιο σκουρα. Βγαλε καλυτερα μια φωτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Συμφωνω. Καλιο παει καλα μαζι με συμπληρωμα σιδηρου. Μονο καλο θα κανει.

 

Οπότε λες να πάρω σίδηρο της easylife που λέει οτι έχει μέσα και κάλιο ή να πάρω κάλιο ? 

Αύριο που αλλάζω ωράριο στην δουλειά θα ανεβάσω διάφορες φωτο

Αν καλύψω το φως πάνω απο την ανούμπια θα πειράξει λες το microsorum που είναι εκεί δίπλα της ή του αρέσει και αυτού του φυτού η σκιά? τόσο καιρό που το είχα καλυμμένο το microsorum ήταν στάσιμο και η ανούμπια μια χαρά απο χρώμα.

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

και το μικροσορουμ ειναι αργης αναπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει καλιο το λιπασμα σιδηρου της Easy life. θα δω πιο μετα

 

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρειαδικο που πήγα σήμερα μου είπε ότι είναι έλλειψη καλίου αν και δεν ρώτησε τίποτα. απλά είδε την φωτογραφία που έχω βάλει εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...