Jump to content

Φίλτρο - οδηγίες


jkhkj kjhkj

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έψαξα να βρω ένα ποστ που να δίνει οδηγίες και να εξηγεί λίγο αλλά δεν βρήκα. 

Λοιπόν, έχω ένα ενυδρείο 120 μου το δώσανε μεταχειρισμένο, και έχει εσωτερικό φίλτρο με 4 διαφορετικά σφουγγάρια. 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να τα πλενω με νερό από το ενυδρείο και ότι το κάθε ένα είναι για διαφορετικό λόγο. 

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι κάνει το καθένα, για ποιο λόγο μπαίνει σε αυτή τη θέση , καθώς και που μπορώ να προμηθευτώ υλικά να τα αλλάξω σχετικά οικονομικά? 

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μας έχει συνήθως 3 στάδια  μηχανική φιλτρανση, βιολογική και χημική . Στο μηχανικό φιλτράρισμα έχουμε σφουγγάρι συνήθως είναι μαύρο και άσπρο που κρατάει κάποια σωματίδια από το νερό μας αλλά και κάποια βακτήρια. Το βιολογικό υλικό (φιλτράρισμα) είναι και η καρδιά του ενυδρείου. Όλα τα καλά βακτήρια βρίσκονται εκεί στο βιολογικό υλικό .που σε καμία περίπτωση δεν το αλλάζουμε η το πετάμε μόνο αν έχει παραμορφώθει. Τέλος έχουμε την χημική φιλτρανση που έχουμε διαφορά υλικά πχ άνθρακα purigen κτλ. Η χημική φιλτρανση βοήθεια σε αφαίρεση φάρμακον από το νερό μας, μυρωδιές αλλά και κάποια σωματίδια πολύ μικρά που δεν φαίνεται στο μάτι αλλά και αλλά πολλά που δεν χρειάζεται να τα αναλύσουμε τώρα. Όσο για τα σφουγγάρια τα αλλάζουμε συνήθως κάθε 6 μήνες περίπου αλλά μερικά και 1 χρόνο αφού είναι εντάξει στην κατάσταση τους. Τα ξεπλένεις με νερό ενυδρείου και πολύ σωστά το είπες. Το καθαρίζουμε κάθε φορά που βλέπουμε ότι η ροή του φίλτρου μας έχει πέσει. Το άσπρο σφουγγάρι συνήθως είναι βαμβάκι για ενυδρείο το οποίο το αλλάζουμε κάθε 2-3 βδομάδες. Όμως όλα αυτά παίζουν γιατί όλα τα ενυδρεία είναι και διαφορετικά. Οπότε τα υπόλοιπα θα τα βρεις εσύ σιγά σιγά με την εμπειρία σού.  Ξέχασα να συμπληρώσω ότι το βιολογικό υλικό είναι κάτι κεραμικό συνήθως με διαφορά σχήματα όπως πέτρες μικρές ή  μακαρόνι κοφτό ακόμα και πλαστικό σε διαφορά σχήματα. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά που ακολουθεί στο φίλτρο μας είναι ανάλογα με την ροή του νερού  στο φίλτρο μας. 

1) μηχανική φιλτρανση 

2) Βιολογική φιλτρανση 

3) χημική φιλτρανση 

Ελπίζω να βοήθησα αν όχι περιμένουμε τους πιο έμπειρους χομπιστες ?

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ το πήρα έτοιμο, έχει 3 σφουγγάρια διαφορετικά και πάνω πάνω ένα άσπρο, σύνολο 4.

Μπορείς στην σειρά να μου πεις από κάτω ή από πάνω πως πάνε τι είναι το καθένα? Πετρουλες δεν έχω αλλά το τελευταίο κάτω κάτω είναι πολύ σκληρό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

Επειδή εγώ το πήρα έτοιμο, έχει 3 σφουγγάρια διαφορετικά και πάνω πάνω ένα άσπρο, σύνολο 4.

Μπορείς στην σειρά να μου πεις από κάτω ή από πάνω πως πάνε τι είναι το καθένα? Πετρουλες δεν έχω αλλά το τελευταίο κάτω κάτω είναι πολύ σκληρό 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να βάλεις κάποια φωτογραφία ή να μου πεις πως λέγεται το φίλτρο σου?

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2021 at 12:16 ΜΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να βάλεις κάποια φωτογραφία ή να μου πεις πως λέγεται το φίλτρο σου?

 

Αυτό που έγραψε ο Ταξιάρχης....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...