Jump to content

Σίτα για φυτά.


Jester

Recommended Posts

Επειδή θέλω να φτιαξω γρασιδακι από moss ξερει κάποιος τι προδιαγραφές έχουν οι ανοξείδωτες σίτες που βάζουν οι εταιρείες στα φυτα; Βρήκα ένα μικρό κομματι σε μια κούτα με παλιά πραγματα αλλά σίγουρα χρειάζομαι περισσοτερο. Κάνει η σίτα φαγητών ή ψάχνω κάτι πιο εξειδικευμένο;

1E015593-229B-4FED-9000-8A58C8926248.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Jester
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σκουριάζει θα έλεγα πως είσαι οκ. Αν έμπαινα στην διαδικασία να αγοράσω μάλλον θα αγόραζα πλαστική

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Vou said:

Αν δεν σκουριάζει θα έλεγα πως είσαι οκ. Αν έμπαινα στην διαδικασία να αγοράσω μάλλον θα αγόραζα πλαστική

Όχι αυτη η σίτα της φωτό είναι από παλιο φυτό αγορασμένο είναι από αυτές που χρησιμοποιούν οι ίδιες οι εταιρείες. Της dennerle η συγκεκριμένη αν δεν κάνω λαθος. Απλά ψάχνω να βρω να πάρω πιο μεγάλα κομματια γιαυτο ρωταω για προδιαγραφές. 

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να βρείς ανοξείδωτη.Ψαξε σε είδη ραψίματος/πλεξίματος για πλαστικό καμβά

Link to comment
Share on other sites

Σιτα τηγανιου, ειναι ανοιξειδωτο, αυτο σημαινει οτι δεν σκουριαζει. Εαν παρεις το τερμα φτηνοτερο απο Jumbo με κοστος 3ευρω, καλυτερα βρεξτο και αφησε το βρεγμενο κανα δυο μερες για σιγουρια, ποτε δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος οτι ειναι πραγματικα ανοιξειδωτο.

Εναλλακτικα υπαρχουν και μικροτερα σουρωτηρια με φτηνοτερο κοστος αλλα μικροτερη επιφανεια, και αυτα κανονικα ειναι ανοιξειδωτα.

1677809229_.thumb.png.e3b93f13b93283beb2c85fc8925db6b5.png
106795912_.thumb.png.eefaafa0e5c13a5c2663d82088878987.png

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα το κάνω σαν πείραμα να τα κοιταξω και τα δυο. Βρήκα και σε μαγαζι με σιδερικά ανοξείδωτη σίτα με το μέτρο (τσουζει λίγο βέβαια) όποτε έχω και αυτο σαν Τρίτη επιλογή. Ευχαριστώ παιδες!

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας όταν δοκιμάσεις γιατί με ενδιαφέρει. νομίζω βέβαια ότι σκουριάζουν τα σουροτηρια

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, manosmili said:

Για πες μας όταν δοκιμάσεις γιατί με ενδιαφέρει. νομίζω βέβαια ότι σκουριάζουν τα σουροτηρια

Η αληθεια είναι πως δυο σίτες τηγανιού που ειδα στην μάνα μου δείχνουν να έχουν σκουριάσει αλλά στην επαφή με το στεφάνι επομενως δεν είμαι σιγουρος αν είναι σκουριά της σίτας ή του στεφανιού, που αποκλειεται να είναι ανοξείδωτο. Θα ενημερώσω για οποίες εξελίξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...