Jump to content

DIY LED φωτισμός για αφρικάνικο


Taxiarchis

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Παιδιά θέλω να μου προτείνετε κάποιο φως για ενυδρείο 250 λίτρα αφρικάνικο με φυτά καθόλου. Όμως να έχει και τα εφέ του με τον φωτισμό . Αν έχετε και κάποια πατέντα με led θέλω και αυτές. 

Ευχαριστώ 

 

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει να φτιάξεις κάτι εσύ, θα σου πρότεινα ταινία LED RGBW με WIFI  controller για διάφορες ρυθμίσεις για χρόνο και χρώμα. Η ταινία (2 σειρές λογικά είναι υπεραρκετες) στεγασμενη μέσα σε προφίλ αλουμινιου, για να μην έχεις κανένα απόλυτος θέμα με υγρασία.

Κόστος κάτω από 50€. 

Link to comment
Share on other sites

Με καπάκι ή ανοιχτό; Την λεντοταινία είναι εύκολο να την εγκαταστήσεις με ενα μετασχηματιστή μόνο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

Άντωνη τι εννοείς σε προφίλ  αλουμινίου?

Με κλειστό καπάκι VOU

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε μια φωτό στο καπάκι, έχεις γυαλί ανάμεσα στο νερό και τη λάμπα-λενοταινια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Ανέβασε μια φωτό στο καπάκι, έχεις γυαλί ανάμεσα στο νερό και τη λάμπα-λενοταινια;

Όχι τίποτα Vou. Ανεβάζω φώτο 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει κάποια led πάνω στο αλουμίνιο αλλά στο άσπρο χρώμα όταν ανάβει δεν είναι δυνατό 

20211031_173919.jpg

20211031_173942.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω λεντοταινία αδιάβροχη 6300k ψυχρό λευκό και ακόμα και σε φουλ φυτεμένο είμαι πολύ ευχαριστημένος, στο ενυδρείο με το καπάκι έχω βάλει ανάμεσα ένα τζαμάκι 5αρι ίσα ίσα για να μην υδτοστατίσει πάνω στην λεντοταινία τώρα που είναι κλειστό με θερμαντήρα, στο ανοιχτό δεν έχω βάλει καν. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικό, απλά να πάρεις άλλη λεντοταινία που να σου κάνει/να σου αρέσει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Εγώ έχω λεντοταινία αδιάβροχη 6300k ψυχρό λευκό και ακόμα και σε φουλ φυτεμένο είμαι πολύ ευχαριστημένος, στο ενυδρείο με το καπάκι έχω βάλει ανάμεσα ένα τζαμάκι 5αρι ίσα ίσα για να μην υδτοστατίσει πάνω στην λεντοταινία τώρα που είναι κλειστό με θερμαντήρα, στο ανοιχτό δεν έχω βάλει καν. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικό, απλά να πάρεις άλλη λεντοταινία που να σου κάνει/να σου αρέσει.

Κατάλαβα σε ευχαριστώ. Απλά στο άσπρο δεν είναι τόσο δυνατό. Λες να έχω θέμα με τα ψάρια αν το αφήσω έτσι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Κατάλαβα σε ευχαριστώ. Απλά στο άσπρο δεν είναι τόσο δυνατό. Λες να έχω θέμα με τα ψάρια αν το αφήσω έτσι? 

 

Το μπλε εννοείς να αφήσεις; Δεν νομίζω να νοιαστούν οι αφρικάνες. Τις είχα και σε λευκό, τις είχα και σε ροζ, το ίδιο ήταν. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Το μπλε εννοείς να αφήσεις; Δεν νομίζω να νοιαστούν οι αφρικάνες. Τις είχα και σε λευκό, τις είχα και σε ροζ, το ίδιο ήταν. 

? όχι vou το άσπρο λέω 

Link to comment
Share on other sites

Αααα ε ναι τι θα πάθουν; Μόνο αν έχεις φυτά σε νοιάζει η ένταση

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

? όχι vou το άσπρο λέω 

'Ακης είναι το όνομα του. Το έγραψε όπως και εσύ ??

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Σήμερα θα πάρω τα led Αντώνη αλλά δεν βρίσκω το προφίλ αλουμινίου που είπες. 

Μπορώ να τα κολλήσω πάνω στο καπάκι αλουμινίου που έχει ήδη το ενυδρείο και να βρω γυαλί με της ίδιες διαστάσεις και να το κολλήσω με σιλικόνη στο καπάκι? Κατάλαβες?  

 

Καπάκι 

Led

Γυαλί 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μπλέξεις έτσι βρε συ? Θα βάλεις και επιπλέον αχρείαστο βάρος στο καπάκι.

Δεν βρήκες γενικά ή δεν βρήκες ετοιμοπαραδοτο προφίλ? Που μένεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Γιατι να μπλέξεις έτσι βρε συ? Θα βάλεις και επιπλέον αχρείαστο βάρος στο καπάκι.

Δεν βρήκες γενικά ή δεν βρήκες ετοιμοπαραδοτο προφίλ? Που μένεις?

Καλημέρα Αντώνη βρήκα τελικά το προφίλ αλουμινίου θα το πάρω σήμερα. Το μόνο κακό με τα led που πήρα είναι WiFi και μέσο τηλέφωνου  ανάβουν και ρυθμίζει τα χρώματα 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν λειτουργούν και χωρίς WiFi?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου πρότεινα wifi για ευκολία. Φτιάχνεις από το κινητό χρώμα, χρονοπρογραμμα, ένταση, διάφορα σενάρια, τα παντα. 

Δε χρειάζεσαι ούτε χρονοδιακοπτες ούτε τίποτα. 

Αν πάντως θες να το έχεις σε μια συγκεκριμένη απόχρωση και ένταση, το ρυθμίσεις μια φορά, και όταν ανοιγοκλείνεις το ρεύμα, πχ με ένα διακόπτη, μένει σε αυτή τη ρύθμιση. Έτσι τουλάχιστον κάνουν οι περισσότεροι wifi controllers.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Εγώ σου πρότεινα wifi για ευκολία. Φτιάχνεις από το κινητό χρώμα, χρονοπρογραμμα, ένταση, διάφορα σενάρια, τα παντα. 

Δε χρειάζεσαι ούτε χρονοδιακοπτες ούτε τίποτα. 

Αν πάντως θες να το έχεις σε μια συγκεκριμένη απόχρωση και ένταση, το ρυθμίσεις μια φορά, και όταν ανοιγοκλείνεις το ρεύμα, πχ με ένα διακόπτη, μένει σε αυτή τη ρύθμιση. Έτσι τουλάχιστον κάνουν οι περισσότεροι wifi controllers.

Κατάλαβα σε ευχαριστώ. Πάντως τα led είναι φοβερά 

Link to comment
Share on other sites

Μια χάρη μόνο θέλω. Μόλις τελειώσεις βγάλε μερικές φωτο από την κατασκευή, και γράψε κάνα δυο λογάκια για γενικές εντυπωσεις καθώς και για το app του controller.

Και με την άδεια σου, θα ηθελα να αλλάξω τον τίτλο σε κάτι ποιο κατατοπιστικό, όπως "DIY φωτισμός για αφρικανικο" η κάτι αντίστοιχο. Έτσι όποιος χρειαστεί κάτι αντίστοιχο μελλοντικά να μπορεί να το βρει εύκολα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Μια χάρη μόνο θέλω. Μόλις τελειώσεις βγάλε μερικές φωτο από την κατασκευή, και γράψε κάνα δυο λογάκια για γενικές εντυπωσεις καθώς και για το app του controller.

Και με την άδεια σου, θα ηθελα να αλλάξω τον τίτλο σε κάτι ποιο κατατοπιστικό, όπως "DIY φωτισμός για αφρικανικο" η κάτι αντίστοιχο. Έτσι όποιος χρειαστεί κάτι αντίστοιχο μελλοντικά να μπορεί να το βρει εύκολα.

Ναι εννοείται Αντώνη 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

Αντώνη πήρα το προφίλ αλουμινίου αλλά! ερώτηση  κάνει αυτό το πλαστικό που δεν είναι διαφανές  ?

20211102_121256.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε άλλη επιλογή 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κόψει λιγο από την ένταση (Δε σε πολυνοιαζει βεβαια) αλλά θα σου κάνει καλύτερη διαχυση του φωτός. 

Σε ενυδρείο φίλου είχαμε δοκιμάσει και το διάφανο και το γαλακτερο που έχεις. Οι διαφορές ήταν μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...