Jump to content

Κόλλες φυτών.


zapetros

Recommended Posts

Καλησπέρα επειδή δεν έχω χρησιμοποιεισει ξανά κόλλα για φυτά ή βράχους ξέρετε πως γίνεται η όλη διαδικασία? Πρέπει η κολληση να γίνει έξω από το νερό και ποση ώρα κρατάει η όλη διαδικασία στέγνωμα τις της κολλας?. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λαμβανωντας υποψην οτι ειμαστε στην σωστη κατηγορια για φυτεμενο γλυκο τοτε βαζουν απλα κυακοακρυλικη (μπορει να την εχεις ακουσει κολλα στιγμης).
Υπαρχει και στο σουπερ μαρκετ, θα παρεις την εκδοση που γραφει τζελ και ειναι πιο παχυρευστη γιατι η απλη ειναι υπερβολικα λεπτη και δυσκολα θα κολλησει μη λειες επιφανειες.

Εαν την φοβασαι αυτη την προσεγγιση τοτε απλα τα σκας για να παρεις μια ενυδρειακη μαρκα (η οποια ειναι τιμια βεβαια και το λεει ξεκαθαρα οτι ειναι απλα κυανοακρυλικη)

Κολλαει αρκετα γρηγορα αν και επειδη οι επιφανειες δεν θα ειναι εντελως λειες θελει ισως και μισο λεπτο. Μερικες φορες μυριζει και σιγουρα κολλαει και τα δαχτυλα σου μαζι :) Βαζεις οσο λιγοτερη γινεται γιατι κανει ασπριλες μερικες φορες.

Δεν ξερω για μεσα στο νερο, υποθετω οτι θα ειναι δυσκολο καθως θα διασκορπιζεται η κολλα μεσα στο νερο.
 

20210920130910_seachem_kolla_enydreiou_flourish_glue_8gr.thumb.jpeg.a307c722c3229bdf08dd95e6c84587a4.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος zapetros έγραψε:

Καλησπέρα επειδή δεν έχω χρησιμοποιεισει ξανά κόλλα για φυτά ή βράχους ξέρετε πως γίνεται η όλη διαδικασία? Πρέπει η κολληση να γίνει έξω από το νερό και ποση ώρα κρατάει η όλη διαδικασία στέγνωμα τις της κολλας?. Ευχαριστώ

Η κόλληση γίνεται εκτός νερού. Η κόλλα δεν διαλύεται μέσα στο νερό, αλλά μάλλον είναι δύσκολό να κολλήσεις κάτι βυθισμένο. Περιμένεις μέχρι να σταθεροποιηθεί ότι κολλάς και το αφήνεις. Σωστά ειπώθηκε παραπάνω ότι χρειάζεται κόλλα τζελ η οποία έχει όγκο, δεν είναι νεράκι και κολλάς πιο εύκολα. 

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος zapetros έγραψε:

Καλησπέρα επειδή δεν έχω χρησιμοποιεισει ξανά κόλλα για φυτά ή βράχους ξέρετε πως γίνεται η όλη διαδικασία? Πρέπει η κολληση να γίνει έξω από το νερό και ποση ώρα κρατάει η όλη διαδικασία στέγνωμα τις της κολλας?. Ευχαριστώ

 

 

Πού είσαι ρε τρελλόπαιδο?Πόσο χάρηκα που είδα το όνομα σου στο πόστ!Ελπίζω να είσαι καλά!

 

Κυανοακρυλική τζέλ και ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη πλεον. Δεν έχω φυγει από το χόμπι απλά λόγω συνθηκών και κρίσης πηγα σε ποιο μικρά πραγματ

Link to comment
Share on other sites

έχω παρει της seachem επειδή δεν ήξερα για σιγουριά. Επίσης ποση ώρα κάνει να στεγνώσει για να μπει στο ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξεχάσει το aquazone. Εδώ έμαθα πραγματα. Παρακολουθώ αλλά δεν ποσταρω συχνά

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος zapetros έγραψε:

Επίσης ποση ώρα κάνει να στεγνώσει για να μπει στο ενυδρείο? 

Η τζελ κόλλα σου δίνει κάποια δευτερόλεπτα, δεν είναι κολλάς και μπαμ  γίνεται κόκαλο. Πιστεύω σε 10 " είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Βράχους και πέτρες η ίδια κόλλα κάνει η μπορώ και με σιλικόνη ενυδρείων? Γιατί θέλω να φτιαξω κάτι σαν τούνελ με 3, 4 βράχους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος teoxen έγραψε:

Βράχους και πέτρες η ίδια κόλλα κάνει η μπορώ και με σιλικόνη ενυδρείων? Γιατί θέλω να φτιαξω κάτι σαν τούνελ με 3, 4 βράχους.

Σιλικονη δεν κραταει καλα.

Καλυτερα τσιμεντο ή εποξικη

https://www.ifareef.com/product/d-d-aquascape-construction-epoxy-slate-gray/

https://www.ifareef.com/product/aquaforest-stone-fix-1500g/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...