Jump to content

Φωτιστικό για ενυδρείο μήκους 180 cm (750 λίτρα)


adler21

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα του Aquazone.

Θέλω να αλλάξω τα φωτιστικά μου 320 Watt t5 λόγω παλαίωσης και προβλημάτων του φωτιστικού (το έχω 10 χρόνια περίπου)

Σκέφτομαι να πάω σε Led αλλα δεν θέλω να χαλάσω πάνω από 700-800 ευρω. Μέσα στο ενυδρείο έχω LPS που είναι και τα αγαπημένα μου φυσικά.

Δεν έχω αποφασίσει αν θα πάω πάλι σε τ5 η σε led

Θα ήθελα την γνώμη σας !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα adler21 είναι φυτεμένο το ενυδρείο σου? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα adler21 είναι φυτεμένο το ενυδρείο σου? 

Ναι με κοράλια ! Reef ειναι !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1039718009_2021-11-049_33_26.thumb.png.6a947c16e0f509640bae6b2f6f00b058.png 

Για να έχετε μια εικόνα με τον φωτισμό T5 τώρα 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα μιλήσουν ή επιστήμονες ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει τα Fluval marine led, ωραίος φωτισμός ελεγχόμενος και με πολλές ρυθμίσεις, αλλά όχι για δύσκολα κοράλλια, βγαίνει σε διάφορες διαστάσεις

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος για να μην ξεπεράσεις το budget των 700-800 ευρω ειναι να κοιτάξεις σε κινέζικα των 100-200 ευρώ. 

Διαφορετικά τα υπόλοιπά (γνωστών εταιριών) θα σου πάνε  παραπάνω. Πχ της Ecotech G5 Radion.  

 

Βάζοντας γνωστής εταιρίας , εχεις την σιγουριά οτι είσαι οκ απο φάσμα κλπ. Για κινέζικο θα πρέπει να πάρεις γνώμες απο εδω , απο ανθρώπους που τα εχουν δουλέψει και ξέρουν οτι πχ το Vipar spectra κάνει για Lps.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Force έγραψε:

Εγώ έχω βάλει τα Fluval marine led, ωραίος φωτισμός ελεγχόμενος και με πολλές ρυθμίσεις, αλλά όχι για δύσκολα κοράλλια, βγαίνει σε διάφορες διαστάσεις

 

Φιλε μου αρέσουν και εμενα. Απλα θα σου πω κάτι πριν 2-3 χρονια που ήθελα να τα βάλω με είχε αποτρέψει πωλητής της Fluval, για το λόγο ότι χαλάγανε πολύ εύκολα οι διακόπτες. Δεν ξέρω αν ισχύει και δεν ξέρω ποσο καιρο τα έχεις . Θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις με μνμ καμια φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος adler21 έγραψε:

Φιλε μου αρέσουν και εμενα. Απλα θα σου πω κάτι πριν 2-3 χρονια που ήθελα να τα βάλω με είχε αποτρέψει πωλητής της Fluval, για το λόγο ότι χαλάγανε πολύ εύκολα οι διακόπτες. Δεν ξέρω αν ισχύει και δεν ξέρω ποσο καιρο τα έχεις . Θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις με μνμ καμια φωτογραφία.

 

Έχει βγάλει νέα version καλύτερα ποιοτικά από πριν, πιο ελαφριά, και με καλύτερο σύστημα ψύξης, εγώ τα έχω από το καλοκαίρι πάνω, και με μαλακά κοράλλια που έχω, πάει μια χαρά το ενυδρείο, εγώ λόγω μήκους έχω 2 την μεγαλύτερη διάσταση, που βγάζει το μοντέλο αυτό, και τα πήρα 500, και τα 2, πιστεύω θα θέλεις λιγότερα εσύ,

 

FLUVAL SEA MARINE 3.0 LED

 

 

20211104_221615.jpg

20211104_221637.jpg

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Τα lps δεν χρειάζονται πολύ φως, αντίθετα το πολύ φως θα τα βλάψει. και με 2 κινέζικα των 160 w κάνεις δουλειά (160 ονομαστικα, γύρω στα 100 πραγματικά)

Αυτά άνετα θα μεγαλώσουν και sps αν χρειαστεί. Και θα βγουν λιγότερο από 200 ευρώ σύνολο, αν έχουν κ wifi αντί Bluetooth ακόμα καλύτερα, με android app για κινητά και για αλλαγή φάσματος στην διάρκεια της μέρας, ανατολή - δύση κτλ

το μόνο κακό από αυτο που πήρα εγώ είναι οτι χάνουν τις ρυθμίσεις όταν κοπεί το ρεύμα κ χρειάζεται ups

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος michalos έγραψε:

Τα lps δεν χρειάζονται πολύ φως, αντίθετα το πολύ φως θα τα βλάψει. και με 2 κινέζικα των 160 w κάνεις δουλειά (160 ονομαστικα, γύρω στα 100 πραγματικά)

Αυτά άνετα θα μεγαλώσουν και sps αν χρειαστεί. Και θα βγουν λιγότερο από 200 ευρώ σύνολο, αν έχουν κ wifi αντί Bluetooth ακόμα καλύτερα, με android app για κινητά και για αλλαγή φάσματος στην διάρκεια της μέρας, ανατολή - δύση κτλ

το μόνο κακό από αυτο που πήρα εγώ είναι οτι χάνουν τις ρυθμίσεις όταν κοπεί το ρεύμα κ χρειάζεται ups

Έχεις να μου δώσεις κάποιο link ?

Link to comment
Share on other sites

Από AliExpress ψάξε για reef light marine κ στο φίλτρο αναζήτησης βάλε χώρα αποστολής Γερμανία η Ισπανια για να μην έχεις τελωνείο κ να έρθει γρηγορα.

https://m.aliexpress.com/wholesale/reef+light+marine.html?osf=auto_suggest

Τώρα βλέπω όμως ότι οι τιμές έχουν ανέβει , πριν 6 μήνες το δικό μου το εύρισκαν καατω από 100 ευρώ με μεταφορικά, τώρα βγαίνει σύνολο περίπου 150, άρα 300 τα δυο.

Αυτό πήρα εγώ εγώ 

https://m.aliexpress.com/item/32843949489.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.284cvgQAvgQAh7&browser_id=0e69e5413a1447258d430092d9067898&aff_trace_key=eba877b242984d6b83381031bfafdb39-1636090084324-03508-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=17cee948876141fe6b33ed163f5f1cb035aeb2322e&gclid=

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας σε μεταχειρισμένο ATI hybrid  , αν δεν βιάζεσαι  κάποια στιγμή κάτι μπορεί να βρεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι για οικονομική και καλή λύση. 

€ 102,95  8%OFF | Populargrow 165w  Bluetooth Control Dimmable LED Aquarium Light Marine Light with Three Channels Five Modes for Coral Fish Tank
https://a.aliexpress.com/_mtdd8no

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Εδώ είσαι για οικονομική και καλή λύση. 

€ 102,95  8%OFF | Populargrow 165w  Bluetooth Control Dimmable LED Aquarium Light Marine Light with Three Channels Five Modes for Coral Fish Tank
https://a.aliexpress.com/_mtdd8no

Νίκο θα μου φτάσουν 3 ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος adler21 έγραψε:

Νίκο θα μου φτάσουν 3 ?

Πες μου τις ακριβείς διαστάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Πες μου τις ακριβείς διαστάσεις. 

180 Χ 65 Χ 65

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...