Jump to content

Χρυσόψαρο με μαύρα στίγματα


Recommended Posts

Σε 20 λίτρα είναι το μικρό μας. Περίπου 10 μέρες το έχουμε κ κάθε 3 αλλάζουμε νεράκι χρησιμοποιώντας αλάτι με αλόη και αφαιρετικό χλωρίου. Έβγαλε μαύρα σημάδια όμως στο σώμα κ τη φατσούλα του.... Τι να φταίει? Δεν έχουμε φίλτρο ακόμα και έχει παρέα άλλο ένα λίγο μεγαλύτερο

IMG_20211105_193234.jpg

16361337992081355321087629591245.jpg

Έγινε επεξεργασία - Δεσποινα Πεσιριδη
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να τα βάλετε σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο καθώς τα χρυσόψαρα θέλουν αρκετά λίτρα και οπωσδήποτε φίλτρο. Θα σας βοηθήσουν και πιο ειδικοί στα συγκεκριμένα ψαράκια. Και καθημερινές αλλαγές νερού αν κάνετε (μέχρι να βρεθεί το μεγαλύτερο ενυδρείο)  μόνο καλό θα του κάνουν . Πάντα με αντιχλωριο και βακτήρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, @Δεσποινα Πεσιριδη και καλως ηρθες στο φορουμ!

Τα μαυρα στιγματα ειναι μονο η αρχη... Δεν εβγαλες αι καλη φωτο.

Τι μπορει να ειναι-

1- δηλητηριαση απο αμμωνια και νιτρωδη - μαυρακια στο σωμα+ μαζεμενα πτερυγια - πιο πιθανο!

2- παρασιτα (trematoda)

3- μερικες φορες αλλαζουν χρωμα τα χρυσοψαρα.

Αν δεν θελεις να δουν τα ψαρακια σου τα ραδικια αναποδα....

Διάβασε εδω και μετα μιλαμε -

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δεσποινα Πεσιριδη έγραψε:

Σε 20 λίτρα είναι το μικρό μας. Περίπου 10 μέρες το έχουμε κ κάθε 3 αλλάζουμε νεράκι χρησιμοποιώντας αλάτι με αλόη και αφαιρετικό χλωρίου. Έβγαλε μαύρα σημάδια όμως στο σώμα κ τη φατσούλα του.... Τι να φταίει? Δεν έχουμε φίλτρο ακόμα και έχει παρέα άλλο ένα λίγο μεγαλύτερο

IMG_20211105_193234.jpg

16361337992081355321087629591245.jpg

Καλησπέρα φίλη και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας. Δυστυχώς το ψαράκι σου αυτή τη στιγμή καίγεται από την αμμωνία και για αυτό και μαυρίζει σε σημεία. Τα ψάρια αυτού του είδους θέλουν μεγάλα ενυδρεία με πολύ καλά εξωτερικά φίλτρα και συχνές αλλαγές νερού, και σε μέγεθος φτάνουν έως και τα τριαντα εκατοστά, ενώ μπορούν να ζήσουν και έως 25-30 χρονια. Εγώ έχω πέντε από αυτά σε ενυδρείο 400 λίτρα, με το μεγαλύτερο ψάρι μου να είναι 25 εκατοστά και μόλις δύο ετών. Επίσης στη λίμνη μου έχω μεταφέρει από το ενυδρείο μου ένα χρυσόψαρο 14 ετών για να ζει καλύτερα. Οπότε δυστυχώς ή θα πρέπει να πάρεις ενυδρείο με σωστό εξοπλισμό ή να δώσεις τα ψαράκια. Αλλιώς θα τα χάσεις πολύ σύντομα. Πλην των άρθρων που πρότεινε η Ναταλία, διάβασε και αυτά για να καταλάβεις καλύτερα

 

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/111822-χρυσοψαράδικο/

 

 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...