Jump to content

Σπηλιά από φελιζόλ


Recommended Posts

Καλησπερα,να κανω κ γω μια ερωτηση επι του θεματος..Θελω να φτιαξω μια σπηλια απο φελιζολ κ να την επθκαλυψω με τσιμεντο!Το χω δει σε διαφορα βιντεακια..εχω ενυδρειο με κοκκινομαγουλη νεροχελωνα..Μηπως γνωριζει καποιος να απαντησει ποσο safe ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι ασφαλή όσο η εξωτερική επένδυση με χρώμα είναι σωστή.Πρακτικά δηλαδή εξαρτάται απο το τί θα το περάσεις για να μονωθεί...εχεις βρεί κάτι?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Απο οσο εχω δει σε βιντεακια,περνουν το φελιζολ,του δινουν οτι σχημα θελουν κ μετα απλα περνουν σκονη τσιμεντο γκρι κ την ανακατεβουν με νερο κ μετα με πινελο περνανε το φελιζολ..το αφηνουν να στεγνωσει καλα μια δυο μερες,και μετα το βαφτιζουν σε νερο,να φυγει οτι σκονη ειναι να φυγει,κ μετα απλα τα βαζουν σε ενυδρεια..Δν τα μονωνουν καπως..σε καποια κατασκευη που ειχα κανει εγω,ειχα κανει ακριβως το ιδιο κ το χα περασει με εποξικη ριτηνη (υγρο γυαλι) ,αλλα αυτο πρεπει να ναι τιγκα στη χημεια κ δεν ξερω κατα ποσο θα ναι safe..

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί αν τα βάψεις να είναι ακριλικα τα χρώματα και καλό είναι πριν βάψεις να κάνεις τεχνική νερού. Δηλαδή πριν βάλεις το χρώμα στην επιφάνεια που θέλεις πρώτα θα βρέχεις το πινελάκι και το decor που θα κάνεις και με νερό μαζί θα βάζεις χρώμα. Αυτό ξανά και ξανά μέχρι να πετύχεις τα χρώματα που θέλεις.  Έτσι με αυτό τον τρόπο θα πετύχεις να κλείσεις τους πόρους από την επιφάνεια του τσιμέντου και ταυτόχρονα να γίνει η μόνωση 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Καλησπερα,να κανω κ γω μια ερωτηση επι του θεματος..Θελω να φτιαξω μια σπηλια απο φελιζολ κ να την επθκαλυψω με τσιμεντο!Το χω δει σε διαφορα βιντεακια..εχω ενυδρειο με κοκκινομαγουλη νεροχελωνα..Μηπως γνωριζει καποιος να απαντησει ποσο safe ειναι?

Είναι safe χωρίς αλλά χημικά μέσα στο τσιμέντο 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σας!Ξεκινησα τη δουλεια!Δν ειναι τελειωμενο ακομα..Ειναι φελιζολ κ απο πανω ειναι τσιμεντο.Τα συστατικα του τσιμεντου ελεγε μονο τσιμεντο τιποτα αλλο!Απλα τραβιξα μια φωτο για να μου πειτε αν γνωριει φυσικα καποιος,οτι ειναι safe..Μην κανω καμια ζημια στο χελωνακι κ κλαιμε μετα..

IMG_20211125_192314.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...