Jump to content

Στρωσιμο με Stability


Merlin Betta

Recommended Posts

Καλησπερα σας

Θα παρω σε καμία βδομάδα ένα ενυδρείο 35 λιτρα για έναν μονομάχο, και θα το στρωσω με το stability της seachem. Εχω όμως τις εξής ερωτήσεις:

1. Σκέφτομαι να βάλω τα φυτά κατευθείαν, πριν το στρωσιμο. Θα υπάρξει προβλημα η είναι εντάξει;

2. Πάνω στο μπουκαλάκι λέει να ρίχνω μια συγκεκριμένη ποσοτητα βακτηρίων κάθε μέρα για 7 μερες, και μετά να βάλω το ψαράκι. Χρειάζεται να βάλω τροφή σε τουλι για τα βακτήρια; 

3. Πιστεύετε ότι είναι ασφαλές να βάλω το ψαράκι μετα απο 7 μέρες όπως γράφει στο μπουκάλι;

Ευχαριστώ εκ των προτερων:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Καλησπερα σας

Θα παρω σε καμία βδομάδα ένα ενυδρείο 35 λιτρα για έναν μονομάχο, και θα το στρωσω με το stability της seachem. Εχω όμως τις εξής ερωτήσεις:

1. Σκέφτομαι να βάλω τα φυτά κατευθείαν, πριν το στρωσιμο. Θα υπάρξει προβλημα η είναι εντάξει;

Ϊσα ίσα είναι καλύτερο να τα βάλεις από την αρχή μιάς και θα βοηθήσουν στον βιολογικό κύκλο

πριν 35 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

2. Πάνω στο μπουκαλάκι λέει να ρίχνω μια συγκεκριμένη ποσοτητα βακτηρίων κάθε μέρα για 7 μερες, και μετά να βάλω το ψαράκι. Χρειάζεται να βάλω τροφή σε τουλι για τα βακτήρια; 

ΚΑλό είναι να βάλεις τροφή/πηγή αμμωνίας αλλά για να βάλεις ψάρι θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις να δείς ότι είσαι οκ.

πριν 35 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

3. Πιστεύετε ότι είναι ασφαλές να βάλω το ψαράκι μετα απο 7 μέρες όπως γράφει στο μπουκάλι;

Όπως είπα παραπάνω για να βάλεις ψάρι θα πρεπει να κάνεις μετρήσεις.Τί φίλτρο έχεις?Μπορείς να βρείς μπόλι από κάποιο φίλο?

πριν 35 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Ευχαριστώ εκ των προτερων:D

Καλή αρχή!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Καλησπερα σας

Θα παρω σε καμία βδομάδα ένα ενυδρείο 35 λιτρα για έναν μονομάχο, και θα το στρωσω με το stability της seachem. Εχω όμως τις εξής ερωτήσεις:

1. Σκέφτομαι να βάλω τα φυτά κατευθείαν, πριν το στρωσιμο. Θα υπάρξει προβλημα η είναι εντάξει;

2. Πάνω στο μπουκαλάκι λέει να ρίχνω μια συγκεκριμένη ποσοτητα βακτηρίων κάθε μέρα για 7 μερες, και μετά να βάλω το ψαράκι. Χρειάζεται να βάλω τροφή σε τουλι για τα βακτήρια; 

3. Πιστεύετε ότι είναι ασφαλές να βάλω το ψαράκι μετα απο 7 μέρες όπως γράφει στο μπουκάλι;

Ευχαριστώ εκ των προτερων:D

Καλημέρα φίλε μου. 

Όχι να μην βάλεις το ψαράκι. 

Κάνε αυτό με τα βακτήρια και με την δοσολογία που λέει και με συνδυασμό με τροφή. Κάθε 2-3 μέρες αλλάζεις τροφή και ξεκίνησε  μετρήσεις αμμωνία,  νιτρωδη, νιτρικα ,  μετά την βδομάδα που λέει το stability Κάνε μετρήσεις και αν είσαι οκ NH4/NH3  = 0  No2=0  No3= 15 τότε ναι βάλε το ψαράκι που δεν νομίζω .Αν  όχι ξανά επανάληψη βακτήρια και τροφή για 7 μέρες και βλέπουμε. Όσο για τα φυτά περιμένουμε την Ναταλία η κάποιος με  εμπειρία στο φυτεμένο 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τί φίλτρο έχεις?Μπορείς να βρείς μπόλι από κάποιο φίλτρο;

 

 

Νομίζω οτι το φίλτρο είναι ένα hailea αλλά επειδή δεν έχω παρει ακόμα το ενυδρείο δεν ξερω. Έχω ήδη αλλά δυο ενυδρεία το ένα τρέχει 2-3 χρόνια και το άλλο σχεδόν 3 μήνες, όποτε έχω μπολι(αυτά τα μπαλάκια δεν είναι;;??

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Νομίζω οτι το φίλτρο είναι ένα hailea αλλά επειδή δεν έχω παρει ακόμα το ενυδρείο δεν ξερω. Έχω ήδη αλλά δυο ενυδρεία το ένα τρέχει 2-3 χρόνια και το άλλο σχεδόν 3 μήνες, όποτε έχω μπολι(αυτά τα μπαλάκια δεν είναι;;??

Τελικά δεν είναι hailea το φίλτρο. Μάλλον είναι της sunsun και είναι 350l/h

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

1. Σκέφτομαι να βάλω τα φυτά κατευθείαν, πριν το στρωσιμο. Θα υπάρξει προβλημα η είναι εντάξει;    Κανένα πρόβλημα δεδομένου ότι πρόκειται για κάτι εύκολο και όχι απαιτητικό σε φως,co2 και λιπάσματα.

 

2. Πάνω στο μπουκαλάκι λέει να ρίχνω μια συγκεκριμένη ποσοτητα βακτηρίων κάθε μέρα για 7 μερες, και μετά να βάλω το ψαράκι. Χρειάζεται να βάλω τροφή σε τουλι για τα βακτήρια;  Το τούλι ουσιαστικά χρησιμεύει ώστε να αλλάζεις την τροφή πιο εύκολα όταν αυτή σαπίζει και έτσι να απελευθερώνεται αμμωνία στο νερό που στη συνέχεια θα χρησιμοποιήσουν τα βακτήρια για τον κύκλο του αζώτου. 

 

3. Πιστεύετε ότι είναι ασφαλές να βάλω το ψαράκι μετα απο 7 μέρες όπως γράφει στο μπουκάλι;  Όχι... Ακόμα και σε 24 ώρες να έγραφε ότι μπορείς να βάλεις δυστυχώς θα πρέπει να στο επιβεβαιώσουν τα υγρά τεστ ότι μπορείς να βάλεις. 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Έχω ήδη αλλά δυο ενυδρεία το ένα τρέχει 2-3 χρόνια και το άλλο σχεδόν 3 μήνες, όποτε έχω μπολι

Ναι το μπόλι είναι ενεργά βακτήρια από άλλο φίλτρο. Εφ'όσον δεν είχες θέμα με κάποια αρρώστια στα ψάρια σου εκεί ή κάποιο έντονο πρόβλημα άλγης, μπορείς να μεταφέρεις κάποια ποσότητα στο καινούργιο φίλτρο. Σαν έξτρα βιολογία μπορείς να στίψεις τα σφουγγάρια ή το βαμβάκι που έχεις στο παλιό πάνω στο βιολογικό υλικό του καινούργιου. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Τελικά δεν είναι hailea το φίλτρο. Μάλλον είναι της sunsun και είναι 350l/h

Μήπως δεν είναι το φίλτρο sunsun αλλά το ενυδρείο?  Προκαταβολικά αν μάντεψα σωστά λογικά θα αναφέρεσαι στο hr380. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Ναι το μπόλι είναι ενεργά βακτήρια από άλλο φίλτρο. Εφ'όσον δεν είχες θέμα με κάποια αρρώστια στα ψάρια σου εκεί ή κάποιο έντονο πρόβλημα άλγης, μπορείς να μεταφέρεις κάποια ποσότητα στο καινούργιο φίλτρο. Σαν έξτρα βιολογία μπορείς να στίψεις τα σφουγγάρια ή το βαμβάκι που έχεις στο παλιό πάνω στο βιολογικό υλικό του καινούργιου. 

Άρα μπορώ ας πουμε να κάνω στρωσιμο μόνο με μπολι η ειναι απλα έξτρα βιολογία;

 

Μήπως δεν είναι το φίλτρο sunsun αλλά το ενυδρείο?  Προκαταβολικά αν μάντεψα σωστά λογικά θα αναφέρεσαι στο hr380. 

Ναι όντως το ενυδρείο ειναι αυτο και δεν λέει στο site ποιο φίλτρο και υπέθεσα ότι είναι της sunsun

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το θέμα "στήνοντας ενα ενυδρείο από το μηδέν" και από ότι κατάλαβα μπορώ να κάνω στρώσιμο μόνο με μπολι 

Μπορεί κάποιος να μου πει λίγα πραγματα για αυτήν την διαδικασία, πως λειτουργει, αν είναι σωστό να βάλω το ψαράκι 48 ώρες μετά το μπολι.. Κλπ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Διάβασα το θέμα "στήνοντας ενα ενυδρείο από το μηδέν" και από ότι κατάλαβα μπορώ να κάνω στρώσιμο μόνο με μπολι 

Μπορεί κάποιος να μου πει λίγα πραγματα για αυτήν την διαδικασία, πως λειτουργει, αν είναι σωστό να βάλω το ψαράκι 48 ώρες μετά το μπολι.. Κλπ;

Παίρνεις από το φίλτρο σου που ήδη τρέχει βιολογικό υλικό  ή σφουγγάρι να είναι τέρμα βρόμικο θέλουμε και το βάζεις στο καινούργιο φίλτρο που θέλεις για μπόλιασμα. Έτσι με αυτό τον τρόπο μεταφέρεις κάποια βακτήρια καλά στο φίλτρο σου για να γίνει ο κύκλος που λέμε. Φυσικά περνουμε αρκετό υλικό τουλάχιστον μια χούφτα. Ανάλογα και τι χώρο έχει το φίλτρο σου.

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

. Σκέφτομαι να βάλω τα φυτά κατευθείαν, πριν το στρωσιμο. Θα υπάρξει προβλημα η είναι εντάξει;    Κανένα πρόβλημα δεδομένου ότι πρόκειται για κάτι εύκολο και όχι απαιτητικό σε φως,co2 και λιπάσματα.

+1

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Παίρνεις από το φίλτρο σου που ήδη τρέχει βιολογικό υλικό  ή σφουγγάρι να είναι τέρμα βρόμικο θέλουμε και το βάζεις στο καινούργιο φίλτρο που θέλεις για μπόλιασμα. Έτσι με αυτό τον τρόπο μεταφέρεις κάποια βακτήρια καλά στο φίλτρο σου για να γίνει ο κύκλος που λέμε. Φυσικά περνουμε αρκετό υλικό τουλάχιστον μια χούφτα. Ανάλογα και τι χώρο έχει το φίλτρο σου.

 

Επειδή είμαι αρχαρια και φοβάμαι ότι θα τα κανω θάλασσα με το στρώσιμο με μπολι (μπορεί να παρω λιγότερο η περισσοτερο απο ότι χρειάζεται η να κάνω κάτι λάθος γενικα :hehe:) μάλλον θα κάνω το stability που μου φαίνεται πιο απλό και θα βάλω και 2-3 μπαλάκια από το άλλο ενυδρείο ως έξτρα βιολογια:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Επειδή είμαι αρχαρια και φοβάμαι ότι θα τα κανω θάλασσα με το στρώσιμο με μπολι (μπορεί να παρω λιγότερο η περισσοτερο απο ότι χρειάζεται η να κάνω κάτι λάθος γενικα :hehe:) μάλλον θα κάνω το stability που μου φαίνεται πιο απλό και θα βάλω και 2-3 μπαλάκια από το άλλο ενυδρείο ως έξτρα βιολογια:)

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι σε κάτι είναι απλά. Και παραπάνω να βάλεις υλικό Δεν μας πειράζει ίσα ισα  είναι καλό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι σε κάτι είναι απλά. Και παραπάνω να βάλεις υλικό Δεν μας πειράζει ίσα ισα  είναι καλό 

Αυτό είναι το φίλτρο

Τι ακριβώς να βάλω; Αυτά που ειναι μεσα στο διχτάκι, και αν ναι ποσα ακριβώς;

Επίσης λογικά στο πετ σοπ θα μου δωσουνε και βιολογικό υλικό καινουργιο, όποτε να βάλω το καινουργιο ΚΑΙ λίγο από αυτό που έχω τώρα(μπολι) ;

Και άλλη μια ερώτηση: όταν θα παρω το μπολι από το ενυδρείο, μετά θα πρεπει να το αναπληρωσω από το καινουργιο;

20211110_154829.jpg

20211110_154901.jpg

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις απο το παλιό και γεμίζεις το καινούργιο και το καινούργιο υλικό το βάζεις στο παλιό σου φίλτρο και είσαι μιά χαρα!

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...