Jump to content

Recommended Posts

Πήρα πριν 2 μέρες έναν μονομάχο, έχω ςστρωσει το ενυδρείο μου (20lt) αλλά τ ψαράκι μου κάνετε στην επιφανεια ξαπλωμένος και όταν πάει στον βυθό κατι σαν το ελκύει πάνω, μετρήσεις δεν έχω κάνει γιατί το πήρα πρόσφατα, πήγα στο κατάστημα του τον πήρα και μου έδωσαν μια θεραπεία την οποία του ξεκίνησα, οποία βοήθεια θα ήταν χρήσιμη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Αδαμάντιος Χαλκιοπουλος έγραψε:

Πήρα πριν 2 μέρες έναν μονομάχο, έχω ςστρωσει το ενυδρείο μου (20lt) αλλά τ ψαράκι μου κάνετε στην επιφανεια ξαπλωμένος και όταν πάει στον βυθό κατι σαν το ελκύει πάνω, μετρήσεις δεν έχω κάνει γιατί το πήρα πρόσφατα, πήγα στο κατάστημα του τον πήρα και μου έδωσαν μια θεραπεία την οποία του ξεκίνησα, οποία βοήθεια θα ήταν χρήσιμη 

Καλημερα και καλως ηρθες στο aquazone!

1- το ενυδρειο δεν στρωνει σε 2 μερες. Για να ξερεις αν εστρωσε πρεπει να κάνεις τεστ νερου 1000%. Απλα δεν υπαρχει άλλος τρόπος.

2- το ψαρακι, που πηρες, πως το ειδες στο καταστημα; Ηταν ζωηρο; κολυμπούσε κανονικα;

3- Πηρες αντιχλωριο; βακτηρια για στρωσιμο;

4- εχεις θερμοστατη; τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο;

5- εχεις φιλτρο; απο υλικα τι υπαρχει μεσα;

Αυτο,που μπορω να σου πω ειναι πως σχεδον 100% ανέβηκε η αμμωνια στο νερο και για αυτο το ψαρακι δεν ειναι καλα. Η αμμωνια ειναι δηλητηριο για ολα τα ζωντανα.

Προτεινω να κάνεις άμεσα αλλαγη νερου 50% με αντιχλωριο, να πας να πάρεις τεστ αμμωνιας και να διαβασεις τα παρακατω αρθρα-

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και πάλι!

 

Προσπάθησε να απαντήσεις στις ερωτήσεις για μια ευρύτερη εικόνα και αν έχεις κάποια απορία μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Όσον αφορά αυτό που σημειώνεις ότι το ψάρι έλκεται προς τα πάνω δεν είναι ακριβώς έτσι απλά λογικά θα έχει κάποιο πρόβλημα με τη νηκτική κύστη του. Αν δεν γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται απλά φαντάσου ένα όργανο το οποίο επιτρέπει στο ψάρι να μένει στο βάθος που θέλει, να κολυμπάει ίσια και στη σωστή θέση, χωρίς να βυθίζεται ή να επιπλέει. 

Στο προηγούμενο θέμα σου αναφέρες επίσης ότι ξεκίνησες μια αγωγή με ενα φάρμακο. Ενημερωτικά είναι το esha 2000. Χωρίς όμως να έχει επιβεβαιωμένα στρωθεί το ενυδρείο δεν λύνεις το πρόβλημα με το φάρμακο. Πάντως χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά με αυτά τα δεδομένα είναι δύσκολο να επιβιώσει...:(

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panagiotis_dms said:

Καλώς ήρθες και πάλι!

 

Προσπάθησε να απαντήσεις στις ερωτήσεις για μια ευρύτερη εικόνα και αν έχεις κάποια απορία μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Όσον αφορά αυτό που σημειώνεις ότι το ψάρι έλκεται προς τα πάνω δεν είναι ακριβώς έτσι απλά λογικά θα έχει κάποιο πρόβλημα με τη νηκτική κύστη του. Αν δεν γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται απλά φαντάσου ένα όργανο το οποίο επιτρέπει στο ψάρι να μένει στο βάθος που θέλει, να κολυμπάει ίσια και στη σωστή θέση, χωρίς να βυθίζεται ή να επιπλέει. 

Στο προηγούμενο θέμα σου αναφέρες επίσης ότι ξεκίνησες μια αγωγή με ενα φάρμακο. Ενημερωτικά είναι το esha 2000. Χωρίς όμως να έχει επιβεβαιωμένα στρωθεί το ενυδρείο δεν λύνεις το πρόβλημα με το φάρμακο. Πάντως χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά με αυτά τα δεδομένα είναι δύσκολο να επιβιώσει...:(

Ευχαριστώ πάρα πολύ έχω στρώσει το ενυδρείο αμμα αυτό ρωτάς 

Πάλι ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Καλημερα και καλως ηρθες στο aquazone!

1- το ενυδρειο δεν στρωνει σε 2 μερες. Για να ξερεις αν εστρωσε πρεπει να κάνεις τεστ νερου 1000%. Απλα δεν υπαρχει άλλος τρόπος.

2- το ψαρακι, που πηρες, πως το ειδες στο καταστημα; Ηταν ζωηρο; κολυμπούσε κανονικα;

3- Πηρες αντιχλωριο; βακτηρια για στρωσιμο;

4- εχεις θερμοστατη; τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο;

5- εχεις φιλτρο; απο υλικα τι υπαρχει μεσα;

Αυτο,που μπορω να σου πω ειναι πως σχεδον 100% ανέβηκε η αμμωνια στο νερο και για αυτο το ψαρακι δεν ειναι καλα. Η αμμωνια ειναι δηλητηριο για ολα τα ζωντανα.

Προτεινω να κάνεις άμεσα αλλαγη νερου 50% με αντιχλωριο, να πας να πάρεις τεστ αμμωνιας και να διαβασεις τα παρακατω αρθρα-

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ 

Το στρώσιμο το εκαν πριν πάρω το ψαράκι επίσης έβαλα αντιχλωριο και βακτήρια 

Έχω φίλο με ενεργό άνθρακα 

Δεν έχω βάλει ακόμα θερμοστάτη αλλά νομίζω ότι οι θερμοκρασίες είναι κάπου 25 βαθμούς επίσης δεν έχω κάνει ακόμα τεστ αλλά θα το βάλω στην λίστα 

Ευχαριστώ πολύ πάντως 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Καλημερα και καλως ηρθες στο aquazone!

1- το ενυδρειο δεν στρωνει σε 2 μερες. Για να ξερεις αν εστρωσε πρεπει να κάνεις τεστ νερου 1000%. Απλα δεν υπαρχει άλλος τρόπος.

2- το ψαρακι, που πηρες, πως το ειδες στο καταστημα; Ηταν ζωηρο; κολυμπούσε κανονικα;

3- Πηρες αντιχλωριο; βακτηρια για στρωσιμο;

4- εχεις θερμοστατη; τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο;

5- εχεις φιλτρο; απο υλικα τι υπαρχει μεσα;

Αυτο,που μπορω να σου πω ειναι πως σχεδον 100% ανέβηκε η αμμωνια στο νερο και για αυτο το ψαρακι δεν ειναι καλα. Η αμμωνια ειναι δηλητηριο για ολα τα ζωντανα.

Προτεινω να κάνεις άμεσα αλλαγη νερου 50% με αντιχλωριο, να πας να πάρεις τεστ αμμωνιας και να διαβασεις τα παρακατω αρθρα-

 

Τέλος στο ήταν νομίζω όπως είναι τώρα 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Καλημερα και καλως ηρθες στο aquazone!

1- το ενυδρειο δεν στρωνει σε 2 μερες. Για να ξερεις αν εστρωσε πρεπει να κάνεις τεστ νερου 1000%. Απλα δεν υπαρχει άλλος τρόπος.

2- το ψαρακι, που πηρες, πως το ειδες στο καταστημα; Ηταν ζωηρο; κολυμπούσε κανονικα;

3- Πηρες αντιχλωριο; βακτηρια για στρωσιμο;

4- εχεις θερμοστατη; τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο;

5- εχεις φιλτρο; απο υλικα τι υπαρχει μεσα;

Αυτο,που μπορω να σου πω ειναι πως σχεδον 100% ανέβηκε η αμμωνια στο νερο και για αυτο το ψαρακι δεν ειναι καλα. Η αμμωνια ειναι δηλητηριο για ολα τα ζωντανα.

Προτεινω να κάνεις άμεσα αλλαγη νερου 50% με αντιχλωριο, να πας να πάρεις τεστ αμμωνιας και να διαβασεις τα παρακατω αρθρα-

 

Συγνώμη για τις πολλές απαντήσεις ένα τελευταίο από τότε που πήρα την αγωγή νομίζω είναι καλύτερα είναι ποιο ζωιρο και κάθετε ποιο φυσιολογικά 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα

Συμπλήρωσε (με αντιγραφή επικόλληση) αν θέλεις σε παρακαλώ την παρακάτω φόρμα και κυρίως βάλε μια τουλάχιστον φωτογραφία και ίσως μπορεί να βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει . Συγνώμη άλλα με τα νομίζω δεν θα μπορέσει κανείς να σε βοηθήσει . Πρέπει να έχουμε τις συνθήκες νερού για να βεβαιωθούμε ότι το πρόβλημα δεν προέρχεται από εκεί . Τεστ δεν έχεις αλλά με έναν περίεργο τρόπο ξέρεις ότι είναι στρωμένο το ενυδρείο . Χωρίς ακριβής πληροφορίες και αυτοί που απαντάνε στο νομίζω και στο μπορεί θα είναι και το ψαράκι θα αποδημήσει εις τον Κύριον .

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, marinos said:

Καλησπέρα και από εμένα

Συμπλήρωσε (με αντιγραφή επικόλληση) αν θέλεις σε παρακαλώ την παρακάτω φόρμα και κυρίως βάλε μια τουλάχιστον φωτογραφία και ίσως μπορεί να βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει . Συγνώμη άλλα με τα νομίζω δεν θα μπορέσει κανείς να σε βοηθήσει . Πρέπει να έχουμε τις συνθήκες νερού για να βεβαιωθούμε ότι το πρόβλημα δεν προέρχεται από εκεί . Τεστ δεν έχεις αλλά με έναν περίεργο τρόπο ξέρεις ότι είναι στρωμένο το ενυδρείο . Χωρίς ακριβής πληροφορίες και αυτοί που απαντάνε στο νομίζω και στο μπορεί θα είναι και το ψαράκι θα αποδημήσει εις τον Κύριον .

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σας πω όλες τις λεπτομέρειες, με το στρωσιμο ενοω ότι έχω κάνει την Διαδικασία του στρωσίματος επίσης είναι το πρώτο μου ψαρι και δεν ξέρω πολλά ψάχνω απλές απαντήσεις ξέρω ότι χρειάζονται αυτές ου πληροφορίες αλλά δεν μπορώ να τα απαντήσω όλα αυτή την στιγμή.εχω έναν μονομάχο,την ασθένεια την είχε από το κατάστημα αλλά επιδη ξαναλέω είναι το πρώτο μου ψαρακι δεν το γνώριζα το έχω σε 20 ενυδριο ,τροφή του δίνω fleaks 1 φορά την ημέρα, αναπνέει κανονικά είναι αρκετά ενεργητικός αλλά πολλές φορές μένει ακίνητος σε ένα σημείο αλλαγή νερού δεν του έχω κάνει ακόμα το φίλτρο είναι με ενεργό άνθρακα  φωτογραφία θα βάλω από κάτω  (το νερό είναι πράσινο λόγω μια θεραπεία που κάνω, esha 2000,)

16368080372191046548300249480269.jpg

16368080575226794571766509581129.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ποσο ακριβώς καιρό το είχες σε λειτουργία πριν βάλεις το ψαράκι;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Merlin Betta said:

Το ενυδρείο ποσο ακριβώς καιρό το είχες σε λειτουργία πριν βάλεις το ψαράκι;

3-4μερες

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Αδαμάντιος Χαλκιοπουλος έγραψε:

3-4μερες

Και επιμένεις ότι έχεις στρωμένο ενυδρείο ;

Διάβασε σε παρακαλώ αυτά που σου έγραψε η Ναταλία @natateo ποιο πάνω για να στρώσεις το ενυδρείο σου και να σώσεις το ψαράκι σου  . 

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε υγρά τεστ νερού ΝΗ3-ΝΗ4   ΝΟ2 και ΝΟ3 αντιχλώριο και έτοιμα βακτήρια . 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Αδαμάντιος Χαλκιοπουλος έγραψε:

3-4μερες

Χρησιμοποίησες καποια ειδικά σκευάσματα όπως αντιχλωριο, κλπ; Ποια διαδικασία στρωσιματος ακολουθησες; Πάντως 3-4 μέρες είναι πολυ λίγες για στρωσιμο. Όπως σου είπαν και τα παιδια πιο πανω, καλο είναι να κάνεις τεστ νερου για αμμονια, νιτρικά και νιτρώδη. Καλη τυχη με το ψαράκι 

(Είναι πάντως πολυ ομορφος ο μονομάχος σου:D

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Και επιμένεις ότι έχεις στρωμένο ενυδρείο ;

Διάβασε σε παρακαλώ αυτά που σου έγραψε η Ναταλία @natateo ποιο πάνω για να στρώσεις το ενυδρείο σου και να σώσεις το ψαράκι σου  . 

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε υγρά τεστ νερού ΝΗ3-ΝΗ4   ΝΟ2 και ΝΟ3 αντιχλώριο και έτοιμα βακτήρια . 

Μαρινο το ενυδρείο είναι στρωμένο τι δεν κατάλαβες??.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα τα παιδιά είναι άριστη στο χόμπι και γνωρίζουν πολλά. Λιπών αφού δεν έχει στρώσει το ενυδρείο σου ξεκίνησε από εκεί που είναι και το πρόβλημα .Κάνε τα βήματα που σου λένε τα παιδιά για να μπορέσεις να καταλάβεις μερικά πραγματάκια και να μην ταλαιπωρείς το ψαράκι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μαρινο το ενυδρείο είναι στρωμένο τι δεν κατάλαβες??.

Δεν καταλαβαίνω την σιγουριά από που πηγάζει . Πιθανόν να το είπαν απο κάποιο pet shop. 

Μάλλον πρέπει να επαναφέρουμε την λίστα .

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν καταλαβαίνω την σιγουριά από που πηγάζει . Πιθανόν να το είπαν απο κάποιο pet shop. 

Μάλλον πρέπει να επαναφέρουμε την λίστα .

 

Λογικά από εκεί έχει αυτή την πληροφορία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Αδαμάντιος Χαλκιοπουλος έγραψε:

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σας πω όλες τις λεπτομέρειες, με το στρωσιμο ενοω ότι έχω κάνει την Διαδικασία του στρωσίματος επίσης είναι το πρώτο μου ψαρι και δεν ξέρω πολλά ψάχνω απλές απαντήσεις ξέρω ότι χρειάζονται αυτές ου πληροφορίες αλλά δεν μπορώ να τα απαντήσω όλα αυτή την στιγμή.εχω έναν μονομάχο,την ασθένεια την είχε από το κατάστημα αλλά επιδη ξαναλέω είναι το πρώτο μου ψαρακι δεν το γνώριζα το έχω σε 20 ενυδριο ,τροφή του δίνω fleaks 1 φορά την ημέρα, αναπνέει κανονικά είναι αρκετά ενεργητικός αλλά πολλές φορές μένει ακίνητος σε ένα σημείο αλλαγή νερού δεν του έχω κάνει ακόμα το φίλτρο είναι με ενεργό άνθρακα  φωτογραφία θα βάλω από κάτω  (το νερό είναι πράσινο λόγω μια θεραπεία που κάνω, esha 2000,)

Πάρε τον χρόνο σου γιατί σου έπεσαν πολλά και είναι λογικό. Δίνουμε μεγάλη βάση όμως στο στρώσιμο γιατί είναι πηγή πολλών προβλημάτων στα ψάρια.

Πέρα όμως από αυτό σημειώνεις ότι το ψάρι ουσιαστικά το αγόρασες άρρωστο.... (doubletail μονομάχο δεν βρίσκεις και εύκολα οπότε σε συγχωρώ...λίγο :hehe:)

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς το ψαρι με άφησε αλλά δεν πειράζει σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας 

Έγινε επεξεργασία - Αδαμάντιος Χαλκιοπουλος
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Πολυ κρίμα το ψαράκι☹️

Αν θελεις να κάνεις μια καινουργια και σωστή αρχή με το ενυδρειο, ρωτα στο φόρουμ από την αρχή, πριν ακομα βάλεις ψάρι, να σου δώσουν σημαντικές πληροφοριες και συμβουλές για να αποφυγεις πιθανα λάθη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ . Γνωρίζω την απογοήτευση και οι περισσότεροι κάπου εδώ τα παρατάνε . Αν θελήσεις να κάνεις καινούργια προσπάθεια μην διστάσεις ΠΡΙΝ ακόμα ξεκινήσεις να ζητήσεις την βοήθεια μας . Πρώτα να διαβάσεις να μάθεις πως θα στρώσεις το ενυδρείο σου , να αγοράσεις τουλάχιστον τα βασικά τεστ (ΝΗ3-ΝΗ4  ΝΟ2  ΝΟ3 ) να μάθεις για το ψαράκι κάποιες παραπάνω πληροφορίες   και να κάνεις και το διάκοσμο που θέλεις . 

post-60922-0-03455800-1434670883.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...