Jump to content

Μαυρα στιγματα στο χρυσοψαρο.


Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Σε ενυδρειο 70 λιτρων με 2 χρυσοψαρα, το λευκο εμφανισε μαυρες κοιλιδες.

Αμεσως αρχισα θεραπεια με sera costapur και αλατι TROPICAL SANITAL οπως μου προτειναν απο το καταστημα την 1η, 3η, 5η και 7η ημερα.

Παρακαλω δειτε τις 2 φωτογραφιες πριν και μετα. Ξερει κανεις τι ειναι και αν ειναι κακο? Δε νομιζω να εχει καθαρισει το ψαρακι ακομα...

Ευχαριστω!

10.jpg

20.jpg

Link to comment
Share on other sites

HiΚαλημέρα φίλε μου. Αρχικά σε ενημερώνω ότι μετέφερα το θέμα σου στη σωστή κατηγορία. Πρώτον θέλω να σε ρωτήσω πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο σου. Επίσης θέλω να μου πεις κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού, πόσο όπως επίσης και τι φίλτρο έχεις. Τέλος, σε ενημερώνω ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις διάβασμα άμα θες να προχωρήσεις σωστά με το χόμπυ μας. Για αυτό το λόγο σου δίνω τα παρακάτω λινκ να διαβάσεις: 

 

 

 

 

Να ξέρεις ότι το πιθανότερο είναι ότι τα ψάρια σου δηλητηριάζονται από την αμμωνία γιατί δεν είναι στρωμένο το ενυδρείο σου. Εγώ θα ξεκινούσαν με καθημερινές αλλαγές νερού 30 τις εκατό . Όσον αφορά το στρώσιμο του, ενυδρείου, σου στέλνω αυτό το άρθρο για να διαβάσεις και να καταλάβεις τι εννοώ

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος geo0rpo έγραψε:

Αμεσως αρχισα θεραπεια με sera costapur και αλατι TROPICAL SANITAL οπως μου προτειναν απο το καταστημα την 1η, 3η, 5η και 7η ημερα.

Αυτα τα δυο δεν πανε μαζι - διάβασε οδηγιες της SERA.

Δεν ριχνουμε φαρμακα αν δεν ειμαστε σιγουροι αν ειναι απαραιτητο.

1- πρεπει πρωτα να αποκλειουμε δηλητηριαση απο αμμωνια- νιτρωδη- νιτρικα . Χωρις να κάνεις τεστ νερου, αυτο δεν γινεται.

2- η θεραπεια με costapur πνίγει την βιολογια στο ενυδρειο. Πρεπει να μετρας αμμωνια και νιτρωδη ακομα για 2 εβδομαδες μετα την θεραπεια.

Πιστευω μετα την θεραπεια εκανες αλλαγη νερου τουλαχιστον 50% και εβαλες ενεργο ανθρακα στο φιλτρο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και ευχαριστω για τις απαντησεις!

 

Τα 2 ψαρακια αυτα ηταν σε πλαστικη γυαλα για πανω απο ενα χρονο γιατι ετσι μου τα εφεραν ως δωρο.

Οταν αποφασισα να διαβασω και αντιληφθηκα ποσο κακο ειναι αυτο, πηρα ενυδρειο. Θα ηταν ηρωνεια αν δεν επαθε δηλητηριαση 1 χρονο στο πλαστικο κουτι χωρις μετρησεις, χωρις φιλτρο και να παθει τωρα. Το ενυδρειο αυτο λοιπον ειναι στρωμενο εδω και ενα μηνα. Που το ξερω? Ως ασχετος και εγω, εβαλα νερο, καποιο αντιχλωριο της sera και εβαλα τα ψαρια μεσα. Βεβαια μαζι με το ενυδρειο πηρα πλεον και τεστ οποτε εβλεπα αμμωνια πανω απο 3mg/l. Πανικοβλητος αρχισα (κατοπιν παροτρυνσης petshop) να ριχνω prime που δεσμευει την αμμωνια κλπ. Στην αρχη ειχα μονο αμμωνια και καθολου Νο2/Νο3. Σε 12 περιπου ημερες αρχισα με χαρα να βλεπω Νο2 και σε λιγες μερες Νο3.

Απο τοτε εχει περασει 1 μηνας και κανω αλλαγη 50% καθε Κυριακη με νερο που ετοιμαζω απο το Σαββατο με prime και πλεον βλεπω μονο Νο3 κατω απο 20.

Γι αυτο και λεω οτι ειναι στρωμενο.

Το φιλτρο ειναι το εσωτερικο του ενυδρειου Juwel Primo 70 LED, στην εισοδο εχω μακαρονι , μετα μπλε σφουγγαρι και μετα 2 περιπου συσκευασιες siporax mini σε δυχτακια.

Σημερα που τελειωσε η θεραπεια αλλαξα 50% και οχι δεν εβαλα φιλτρο ανθρακα...

 

big.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος geo0rpo έγραψε:

Βεβαια μαζι με το ενυδρειο πηρα πλεον και τεστ οποτε εβλεπα αμμωνια πανω απο 3mg/l.

Το κακο εχει γινει, τα ψαρια επαθαν ζημια. Και αυτο δεν διορθωνεται..... Παθαινουν ζημια (νεκρωση) οχι μονο τα βραγχια του ψαριου, αλλά και τα εσωτερικα οργανα. Αν θελεις, ψαξε το θεμα.

πριν 6 ώρες, το μέλος geo0rpo έγραψε:

Σημερα που τελειωσε η θεραπεια αλλαξα 50% και οχι δεν εβαλα φιλτρο ανθρακα...

Βαλε ανθρακα ή κάνε αυριο ακομα μια αλλαγη νερου 30-40%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...