Jump to content

Χαμηλά φυτεμενο ενυδρείο και soil


Merlin Betta

Recommended Posts

Καλησπερα

Έχω την εξής απορία:

Σκέφτομαι το ενυδρείο που θα παρω (30l για μονομάχο) να είναι χαμηλά φυτεμενο, μόνο 3-4 anubias και γρασίδι eleocharis acicularis από μπροστά σε ένα σημείο. Επίσης θα χρησιμοποιώ το flourish , αλλά δεν θα βάλω CO2 .  Έχω σκεφτεί να αγοράσω το aquaforest lava soil, αλλά αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να βάλω χαλικι για να βγει πιο οικονομικό. Ποια ειναι η γνώμη σας;:)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είχα δει σε ένα άλλο θέμα ότι soil και χαμηλά φυτεμενο ενυδρείο δεν πανε μαζί, όποτε κυρίως γι αυτό ρωταω:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε μαζί επειδή θα υπάρχει περίσσεια θερπτικών για την άλγη. Χρειάζεται ισορροπημένη αναλογία φυτών και λιπασμάτων για να ανταγωνιστούν την άλγη και να έχουν και την ανάπτυξη που θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει το γρασιδάκι κι αν θα την παλέψει χωρίς. Καποιος με εμπειρία θα σου πει

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα πάει καλύτερα με το soil , οποτε μπορεις να κανεις τη καταλλήλη προεργασία και να βάλεις soil μονο εκει που θα έχεις το γρασίδι , πχ μπορείς να χωρίσεις όμορφα και φυσικά την περιοχή με κάποιες πέτρες  ετσι ώστε να αποφύγουμε την ανάμειξη soil / χαλικι. 

Έγινε επεξεργασία - dartman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Σίγουρα θα πάει καλύτερα με το soil , οποτε μπορεις να κανεις τη καταλλήλη προεργασία και να βάλεις soil μονο εκει που θα έχεις το γρασίδι , πχ μπορείς να χωρίσεις όμορφα και φυσικά την περιοχή με κάποιες πέτρες  ετσι ώστε να αποφύγουμε την ανάμειξη soil / χαλικι. 

Όταν λες προεργασια τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Όταν λες προεργασια τι εννοείς;

 

Αυτο που σου έγραψα παρακάτω , δλδη θα πρέπει να το σκέφτεις καλα τι θες να φτιάξεις , πριν ξεκινήσεις , να το οραματιστείς , να βάλεις ένα πλάνο και με κάποιες πέτρες πχ να χωρίσεις τη περιοχη ετσι ώστε να μην ενωθει το soil με το χαλικι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eleocharis έχω κρατήσει σε σκέτη άμμο και πήγαινε πάρα πολύ καλά. Βέβαια είχα CO2 και πλήρες ρουτίνα λίπανσης. Το flourish που αναφέρεις είναι απλά μικρο στοιχεία χρειαζόμαστε και τα μάκρο (άζωτο, κάλιο και φώσφορο). Δεν θεωρώ απαραίτητη την χρήση σοιλ όσο τα παραπάνω. Θα είναι αρκετά δύσκολο όμως να κρατήσεις ισορροπίες σε τόσα λίγα λίτρα με τόσο λίγη μάζα φυτών, αλλά και απο την άλλη δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσατε να μου προετεινετε κάποιο καλο λίπασμα που να πληρει τα παραπανω; Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος dartman έγραψε:

 

Αυτο που σου έγραψα παρακάτω , δλδη θα πρέπει να το σκέφτεις καλα τι θες να φτιάξεις , πριν ξεκινήσεις , να το οραματιστείς , να βάλεις ένα πλάνο και με κάποιες πέτρες πχ να χωρίσεις τη περιοχη ετσι ώστε να μην ενωθει το soil με το χαλικι. 

Ας πουμε κάπως ετσι; Αν και δεν νομίζω ότι το έκανα πολυ φυσικό... (Το σχέδιο είναι προχειρο απλά για να δω τι θα κάνω και μετά θα το κάνω καλυτερο:D

20211114_211123.jpg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης θέλω να ρωτησω αν κάνει να βάλω πετρουλες από τον κήπο μου, αφου τις πλυνω καλά από τα χρώματα και τις βάλω σε βραστό νερό. 

(Συγγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλά θέλω να τα κάνω όλα σωστά αυτή τη φορά) 

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνει να τις βάλεις ναι, για μένα δεν χρειάζεται καν το βράσιμο

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ασβεστολιθικές θα ανεβάσουν το ph στο ενυδρείο σου. Εκτός και αν αυτό βολεύει για τα ζωντανά που έχεις. 

Βράσιμο χρειάζεται για καθάρισμα.. και απλά βραστό νερό να τους ρίξεις, γίνεται η δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι ασβεστολιθικες αυτές που έχω στο μυαλό μου. Αν και στην περιοχη έχουμε πολλες ασβεστολιθικες, αυτές που σκέφτομαι είναι γκρι και μαυρες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπας λιγο μια πετρα και στο σημειο ριχνεις (με πολυ προσοχη, ειναι πολυ καυστικο) λιγο υδροχλωρικο οξυ, θελει μονο λιγες σταγονες.
Εαν αφρισει τοτε ειναι ασβεστολιθικες. Οι περισσοτερες ειναι. Παω στοιχημα οτι και οι δικες σου θα ειναι.
Κατι που κανουν μερικοι ειναι να βαζουν ενεργο υποστρωμα που ριχνει λιγο της τιμες ωστε οι πετρες θα ανεβασουν λιγο να ερθει στα ισια του.
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ph ρόλο παίζουν και οι σκληρότητες. Εγώ σε 240λ έχω βάλει άμμο θαλάσσης, κοχύλια και 100+ κιλά πέτρες και το ph δεν ξεκόλλησε ποτέ από το 7.8, το kh ανέβηκε από 4 σε 5 και το GH από 6 σε 8. Αν έχεις ήδη σκληρό νερό 2-3 πέτρες αποκλείεται να σου το ανεβάσουν παραπάνω

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολυ?

Τελευταίο πραγμα που θα ήθελα είναι να μου προτεινετε ένα καλό λίπασμα για το γρασιδακι και τις ανουμπιες (οι ανουμπιες θα είναι πανω σε ξυλο) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Ευχαριστώ παρα πολυ?

Τελευταίο πραγμα που θα ήθελα είναι να μου προτεινετε ένα καλό λίπασμα για το γρασιδακι και τις ανουμπιες (οι ανουμπιες θα είναι πανω σε ξυλο) 

Δεν υπαρχει καλο και κακο λιπασμα. Εξαρταται απο πολλα - πχ φυτομαζα, ειδος φυτου,φως, ποσοτητα θρεπτικων στο νερο κτλ.

Ενα γενικο λιπασμα τυπου Flourish, Tropica Premium Nutrition, easy life profyto θα θελεις σιγουρα...

test νερου πηρες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν υπαρχει καλο και κακο λιπασμα. Εξαρταται απο πολλα - πχ φυτομαζα, ειδος φυτου,φως, ποσοτητα θρεπτικων στο νερο κτλ.

Ενα γενικο λιπασμα τυπου Flourish, Tropica Premium Nutrition, easy life profyto θα θελεις σιγουρα...

test νερου πηρες;

Τεστ νερου έχω για αμμονία μόνο αλλά θα παρω και για νιτρικά κ νιτρώδη μαζί με το ενυδρείο μάλλον

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
Link to comment
Share on other sites

Οταν θα στρωσει το ενυδρειο, μιλαμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Για το στρωσιμο τι θερμοκρασία να έχω;

 

Όσο πιο κοντά στους 30 από τη στιγμή που δεν θα χουν πρόβλημα τα φυτά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε όλους

Τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι που δεν εχω ξαναδοκιμάσει: να βάλω αμμο. Σκέφτομαι να βάλω χαλαζιακη αμμο αντί για χαλίκι, αλλά εχω ένα προαισθημα ότι δεν θα ειναι ευκολο. 

Βασικά εχω δυο κυρίες απορίες. 

1. Υπάρχει περιπτωση το φίλτρο να "ρουφήξει" την αμμο;

2. Η άμμος θα λερωνεται από το ψαράκι. Πως θα την καθαρίζω; (Εχω aquarium siphon) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...